Microsoft'un 22 Ekim'de satışa sunduğu son işletim sistemi Windows 7, beklendiği gibi iyi bir satış rakamını elde etti. NPD Group'un yaptığı araştırma da Window 7'in ilk hafta satışlarının Vista'nın satışlarına oranla %234 daha yüksek olduğunu tespit etmiş. Eleştirmenlerden yüksek notlar alan Windows 7, Vista'dan memnun olmayan kullanıcılar tarafından hemen tercih edildiği anlaşılıyor.

Microsof'un karizmasına epey bir zarar veren Vista'dan sonra başarılı bir çıkış yapan Windows 7'nin pazar payında çoğunluğu bir süre sonra alması bekleniyor. Windows 7'nin çıkmasının üzerinden sadece birkaç hafta geçmesine rağmen ArsTechnica'da yayınlanan yazıda paylaşılan rakamlar da Windows 7'nin başarılı olacağının ipuçlarını veriyor. Resmi çıkışının üzerinden sadece 2 hafta geçen Windows 7 %2.15'lük kullanımla, şimdiden Snow Leopard ve tüm Linux versiyonlarının kullanım oranlarının toplamından daha fazla kullanılıyor.

os-worldwide-usage

NetApplications tarafından sağlanan verilere göre dünya üzerinde toplam Windows işletim sistemleri kullanım oranı %92 civarındayken Mac Os X sürümleri %5, linux versiyonları ise sadece %1'lik bir kısmı kapsıyor. Satışa çıkmasının üzerinde 1,5 ay geçen Snow Leopard ise %1.13'lük kullanım oranına ulaşmış. Sadece %5'lik Mac OS X pastası içindeki payı düşünüldüğünde Mac kullanıcılarının %20'si ilk ay içinde yeni Snow Leopard'a geçmiş demek oluyor.

os-share-worldwide

Windows kullancılarını yeni versiyona geçmesinde ki başlıca sebep Windows 7'nin yeni özellikleri mi yoksa Vista'nın başarızlığımı aslında tahmin etmesi çokta zor değil. Yine de Windows 7'nin XP'nin yerine geçmesinin çok olası olduğu pek çok uzman tarafından dile getiriliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.