Webstar Türkiye Kazananları Açıklandı
Etkinlikler

Webstar Türkiye Kazananları Açıklandı

Daha önce duyurduğumuz Türkiye'nin Dijtal Fikir Yarışması Webstar Türkiye sonuçlandı. Toplam 2814 başvuru içerisinden 21 tanesi  Yüce Zerey, Cüneyt Devrim, Günseli Ozan Ocakoğlu, Volkan Ekiz gibi sektörün tanıdığı 22 jüri üyesi  tarafından kısa listeye bırakılmıştı. Alphan Manas, Emre Kurttepeli, Fatih Çekirge, Levent Erden, Sina Afra dahil 11 jüri üyesinden oluşan final jüri kurulu ise ilk üçü belirledi.

Yarışmada 3.'lüğü "Yurt içinden ve dışından alıcıların ülkemizden sezonluk arsa kiralayabilmelerini sağlayan web sitesi" fikri ile Kayseri'den Filiz Soylu aldı.

2. olan fikir "Başkasının gözü ile hayata bakmak, kendi hayatını kaydetmek" fikri ile İzmir'den Serkan Sülün;

Birinciler

1.'liği ise "Online Orkestra" fikriyle İzmir'den Sinem Orçen ve "İnteraktif Uygulamalı Canlı Performans / Konser Platformu" fikri ile İstanbul'dan Güldeniz Akpolat kazandı.

Maalesef fikirler hakkında şu an için çok fazla bilgi verilmedi. Umarız kısa zamanda bu fikirler online dünyaya kazandırılır ve birer web girişimi olarak pazardaki yerlerini alırlar.

Yorumlar (45)
 1. Varol Aksoy Varol Aksoy

  Şimdi benim fikrimin yanında bunlar mı seçildi. Ve ben elendim mi :D Çok ilginç geldi bana.

  Türkiye'deki alışkanlıkları değiştirebilecek bir proje sunmuştum... Umarım ileride birileri faaliyete geçirmez yoksa dava açarım bu organizasyona...

  1. 21 kişilik liste de yoksun :) Demek ki çağ atlatacak bir fikir olarak görülmemiş. Ya da juri seni anlayamamış :P

  2. Kemal Tekin Kemal Tekin

   Ne sandin seni mi sececeklerdi? Guzel fikirleri toplayip yurt disinda ki Venture Firm'lere pazarliyorlar. Salak birkac fikri de birinci diye ilan ediyorlar.

   Buraya fikir yollamak spermini sperm bankasina bagislamak gibi birsey.

  3. Mathiaxbars Mathiaxbars

   açamassınki fikrini hiç güvencesi olmadan kendin verdin:D

  4. Decameron Decameron

   fikrin 5000+notebook pahasına vermişin ha olmuş olmamış bizi ırgalamaz ama sen 5000+notebook değer biçmişin fazla konuşmaya gerek yok bu tur yarısmaları milattan önce kelebeğin amatör şarkıcılar yarışmalarından biliyoruz zaten ne bekliyordunki

   1. Varol Aksoy Varol Aksoy

    ben notebook için değil sadece kafamda kurguladığım fikrin gerçekleşebilmesi için sunmuştum. :) İşin ilginç tarafı paylaşmamın bir anlamı olmadığını bilerek paylaşmamdı :S

 2. "Yurt içinden ve dışından alıcıların ülkemizden sezonluk arsa kiralayabilmelerini sağlayan web sitesi"

  Allah aşkına bu nedir? Biri kamera şakası falan mı yapıyor?

  Kendime Not: Sektörden olmayan ve güvenilmeyen insanların yaptığı organizasyonlara katılma.

 3. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Hemşehrimi tebrik ederim. Kayseri'de böyle ilginç bir fikir görmek güzel. Bakalım yarışma amacına ulaşacak mı ?

  1. Kaan Egezir Kaan Egezir

   Yarışma amacına ulaşmış işte; körler sağırlar birbirini ağırlar :)

   1. :D cevap iyiydi haha, sanırım yazıyı okumadan zıplamış arkadaş

 4. Mathiaxbars Mathiaxbars

  Ya çok dandik projeler katıldı yada hiç birşeyden anlamayan kişiler hiçbişeyi seçti.

  Gelir kalemine bakıldımı , potansiyele bakıldımı,uygulanabilirliğe bakıldımı vb.....

  Orkestra ne yaa:D

 5. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Acikliyorum skandali evet: Bu durumla alakali gayet uygun bir email attim kendilerine. (Fikrimin nasil korunacaginin hicbir sekilde sitede yer verilmediginden bahsettim.). Fikirlerimize sahip cikmak istedigimizde elimizde herhangi bir belge olmayacagindan bahsettim, herhangi bir -sozlu de olsa- guvencenin olmamasindan bahsettim.

  Sonuc ? Daha yarisma sonucunu bile kendi web sitelerinde aciklayamayan, baska sitelerden duyuran bir zihniyetlerden herhangi bir cevap alamadim! Cok tebrik ediyorum boyle onemli bir konuya cevap ver(e)memelerinden oturu...

 6. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

  Arkadaşlar bu saçma yarışmaya bende fikrimi gönderdim.

  Sektörde uyanık geçinen bir sürü adam var.

  Belliki bizde bu tuzağa düştük ve fikirlerimiz iç edildi.

  Şimdi diyecem ki gelin güçlerimizi birleştirelim ve bütün fikirleri bir internet sitesi üzerinden kamuoyuna açıklayalım ve bu adamlar bu fikirleri hayata geçiremesin veya birileri geçirse bile bu fikirlerden bu adamlar nemalanamasın ama bana kim güvenecek veya millet birbirine nasıl güvenecek?

  İnsanlarda bu paranoyaklık ve bu adamlarda bu uyanıklık olduğu sürece bu sektör biter ve fikirlerde bizimle beraber mezara gider.

  Yıllar önce open source modeli, GPL açıklandığından insanlar anlayamamıştı ama aslında bu Microsoft gibi fikir hırsızı firmalara bir başkaldırıydı. Zaman içinde bu modele inanan insanlar ortaya şunları çıkardı;

  Cent OS Linux

  My SQL

  Apache

  PHP

  Wordpress

  Joomla

  JBOSS

  ANT

  ve daha neler neler.

  Neden fikirlerinde açıklanması mümkün olmasın?

  Sonuçta code open source oluyorsa fikirde open mind olabilir.

  Keşke avukat ve yazılımcı olsaydım. Bu konu üzerine eğilebilirdim.

  1. Düşüncelerine katılıyorum. Şayet böyle bir site varsa (güvenilir, fikirlerimizi açıklayabileceğimiz) ya da siteyi hazırlayabilecek bir arkadaş, ben kendi adıma, yarışmaya gönderdiğim fikirlerimi yayınlamaya hazırım.

   Açıkçası, zaten fikrimi hayata geçirecek mecra/kaynak/tecrübe bulamadığım için yarışmaya göndermiştim. Hiç olmazsa böyle bir sitede birileri uygulanabilir bulur ve hem fikrimiz değerlenir hem de belki karşılığını, hakettiğimizi alabiliriz.

   1. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

    İyi güzel de dostum, senin dışında sallayan olmadı ki bu öneriyi. Herkes hala fikrinin bir şekilde bir gün kendisine getiri sağlayacağı görüşünde :)

    Bu iş kişisel bir çabayla da olmuyor. Ortada hukuki sorunları ortadan kaldırabilecek bir avukat olması lazım. Bizi hukuk fakültesinin son sınıfındaki arkadaşlarda belki okuyorlardır.

    İşte onlara çok güzel bir fırsat. Kendilerini bu sahada gösterebilirler. GPL gibi bir fikir yayınlama lisansını hayata geçirebilen bir arkadaşımız çıkarsa neden bunlar gerçek olmasın ki?

 7. Mustafa Mustafa

  Kazanan fikirlere gerçekten çok şaşırdım.

 8. Altanst Altanst

  Korkarımki birileri fikirlerini gönderenlerden çaldıkları fikirlerle zengin olacaklar.Kazanan projelere bakın hele.

  3. sezonluk arsa kiralayabilme

  3.ye cevap: girin emlak.net'e hürriyetemlak a kiralayın arsanızı

  2.Başkasının gözü ile hayata bakmak, kendi hayatını kaydetmek

  2.cevap Kurmuş phpmotionu sitesine amerikadaki en dandik video sitesinden bile dandik bir site ile ikinci mi olmuş. Allah allah çok ilginç yaw.O halde bu arkadaşların www.livestream.com sitesinden hiç haberleri yok.

  1.“Online Orkestra”

  1.ye cevap:YouTube, dünyanın ilk online orkestrası için kolları sıvadı. İşte YouTube Orkestrası'nın detayları.

  http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/10541588.asp

  Komik olmasın bu webstarcılar.Kimbilir ne cin fikirler vardı da çaldılar.Kendileri yapacaklar

 9. Çooookkk saçma fikirler üzgünüm bunu demesem çatlayacaktım.Onlıne orkestro mu? Yaa biri kamera şakası mı yapıyor lütfen söyleyin.Belli saçma olanları 1. 2. 3. yaptılar gerisi kendilerine kaldı.Ahh ne güzel böyle devam edersek 40 yıl daha dünyaca büyük bir girişim türkiyeden çıkmaz

 10. final jüri listesine bakınca pek şaşırmadım. birkaç istisna hariç yaş itibariyle ilk üç onlara tatmin edici gelmiş olabilir. zira herhangi bir kahvenin önünden jüri toplasaydık onlar da online okey oynama sitesini birinci seçerlerdi.

  kim bilir nice dahihane fikirler çıkmıştır -esas ses getirebilecek.

  proje sahiplerine başarılar diliyorum.

 11. Ali İlaslan Ali İlaslan

  2814 başvuru deyince bende türkiye adına sevinmiştim.Ne güzel fikirler vardır diye , Bakanın katılmış bişeyden anlamıyorki kim bilir kimler ne amaçla kullanıcak fikirlerimizi...

  Webstarın büyük hedefi : "Webstar Türkiye, bir dijital fikir-proje yarışması gibi gözükmekle beraber büyük hedeflerinden bir tanesi de Türkiye' nin Online Proje Bankası' nı oluşturmak ve" demişlerdi çalabildiğini çal çalamadığın yedekte beklesin. yazıklar olsun !

  Bu kadar ağır konuşmamın sebebi gönderilen fikirlerden 10-15 ini bilmem . sonuçlara bakınca artniyet olduğunu düşünmemek kaçınılmaz.

  Bakan gelip Google ye catacağına bu mu sizin fikirleriniz daha iyisini bulamadınızmı diyebilmeli diğer 2500 fikri nasıl kullanıcaksınız kullandığınızda fikir sahibi ne hak kazanacak diyebilmeli.

  DAnışmana danışırsın danıştığın konuyu çalarlar , fikir yarışmasına katılırsın fikrini çalarlar , birileri dur diyebilmeli. Herkes kendi isini yapsın !

 12. Eren Tunc Eren Tunc

  Bu nasil bir terbiyesizliktir yaa... Bizleri gözümüzün icine baka baka aptal yerine koyuyorlar.

  Cok yazik cok...

 13. Kamera nerde? Hani? Gerçekten tek kelime ile rezalet. Başka bir şey demiyorum.

  İlk 3teki projelere bakın :) Kusura bakmayın sayın webstar jürisi , biz salak değiliz.

 14. bir sonraki yarışmanın tarihi belli mi ? şimdiden saçma fikirler hazırlamaya başlayalım . . .

 15. Birilerinin cikip bu adamlara birseyler soylemesi lazim. Ben fikrimi gondermedim cunku boyle bir fiyasko ile fikirlerini ic edeceklerini biliyordum. Amerika'dan ornek vereyim mesela New York'ta yasadigim icin ve bilisim sektorunde calisiyorum. Bir fikriniz varsa ve bundan dolayi bir Venture Firm'den yatirim almak istiyorsaniz, adamlara business plan gondermeden once size soyluyorlar. Fikrinin ne oldugunu bilmiyoruz ve hicbir konuda sana garanti veremeyiz o yuzden bize sadece basitce temel hatlariyla anlatmak istiyorsan anlat. Eger proje detaylari yatirim icin kritik ise git bunu US Patent ofisten kayit ettir ondan sonra gel.

  Lafin ozu su. Eger bu adamlar bu zanlarin altinda kalmak istemiyorsa, insanlarin kafalarindan soru isaretlerini silmek istiyorlarsa, eger bu webstar turkiyenin 2.sinin olmasini istiyorlarsa ve en onemlisi bu projeden Turkiye adina ise yarar birseyler ciksin diye bu ise girismisler ise bu fikirlerin tamamini Uye numarasi, uye isimleri ve o fikir sahibinin contact bilgisi ile web sitelerinden aciklarlar.

  Bu hem soru isaretlerini kaldirir hemde bunlardan daha akilli yatirimcilar belki bu projelerden onlarin inanmadiklarina inanir ve bu kisilerle iletisim kurar. Amacta bu degil mi zaten?

  Online fikir bankasi kurmaktan bahsediyorsun ve bu fikirleri online olarak insanlarin erisimine acmiyorsun? O halde sen bir yerlerde kotu bir niyet besliyorsun.

 16. Şu sonuçlardan sonra sucuğumafyondan.com a haksızlık yaptığımı düşünüyor ve kendilerinden özür diliyorum.Hayır 2 nolu projenin hiçbir anlamı yok.

 17. Orkun Y Orkun Y

  Bu sonuçlar, insanlarla dalga geçtiklerini açık olarak göstermektedir. Danışıklı dövüştür. Yeni fikir aramıyor muydunuz? Yoksa en iyi yerelleştirmeyi mi?

 18. Fikir bankasını hortumlayacaklar anlaşılan.

  Kendi tanımları ile yarışma

  ''

  Ülkemiz insanlarının fikirlerini dinleyen, değerlendiren ve hayata geçirmeye yardımcı bir platform olması hedeflenen Webstar Türkiye, herkesin “dijital fikir-proje” lerini değerlendirmeye alacaktır.

  Özetle: Ülkemizden, "global" değeri olabilecek bir fikrin ortaya çıkmasına zemin hazırlamak üzere kurgulanmış bir dijital fikir yarışmasıdır.

  İnternet ve yakınsamalı alanlarına (mobil, IPTV vb dijital ortamlar) yönelik tüm fikirler değerlendirmeye alınacaktır.

  Hani nerde yakınsama, mobil ,iptv? ve tırnak içinde gösterdikleri ''global'' değeri olabilecek projeler, online konser yayını alsana youtube ,livestream ve onlarcası yapıyor zaten , 2. fikir ne o tam belli değil ona birşey demiyeceğim, ancak 3. seçilenin neresi global , ülkemizden arsa kiralamak isteyenlere hizmet veren bir dünya site vb var halihazırda

  Hiç mi çıkmadı global olabilecek bir fikir o binlerce fikir arasından ya da çıkarılmadı ,

 19. Supertivo Supertivo

  ülkemizin global fikri (!) çıka çıka yabancılara arsa kiralama sitesi çıktı, olan da bizim fikirlere oldu; yazık.

  webstar'i duzenleyen mmi ekibini kutluyorum, 3000 fikri teker teker pazarlayıp tez vakitte köşe olmalarını diliyorum; ülkemizin global fikirleri olmayabilir ama global uyanıkları hiç de azımsanmayacak kadar çok maşallah!

 20. SAYIN SİTE EDİTÖRÜ belki burası bunları yazmak için uygun yer değil ama uygun insanların tümü burada o yüzden en azından ilk cevapları okuyabilmem için bir süre bu yazının bu yorumlar arasında kalmasını rica ediyorum. TEŞEKKÜRLER.

  Ben Ç.Ü. bilgisayar programcılığı mezunuyum ama farklı bir alanda çalışma hayatına başladığım için bir WEB fikrini kendi başıma uygulayabilmekten uzağım. Bu şartlarda bana bu yarışma gayet güzel görünmüştü. Profesyoneller gibi "ne yaratayım" diye düşünmeyip, "internetten ne istiyorum" diye düşündüm ya da "ne eksik?" diye? Düşündüm. Bunu düşünürken çoğu kullanıcının internete başlangıç noktası olan google geldi aklıma. Google nedir? diye sordum kendime. Aklıma gelen herhangi bir konudan hareketle dünyanın bilgisinin içine dalmaktı. Zaten WEB için dünyayı saran ağ deniliyordu. İçimden bir ses "hayır" dedi. "bir yanlışlık var". Çünkü dünyayı saran ağ insanları sarmalı. Konuları-kitapları saran ağ bir kütüphaneden öteye gidemez. WEB'in insandan hareket etmemesinin farkına zaten son yıllarda varılıyordu sanki. İnsanları bağlayan siteler olarak bildiğim sadece Facebook vardı. Araştırdığımda twitter, friendfeed vs. sürekli bu tarz sitelerin popülerleşmekte olduğunu gördüm. Bu arada msn'e de bu kadar yüklenilmesi birçok kullanıcının nette bir eksiklik hissettiklerini düşündürdü. Düşünmeye başladığım gibi bir insan arama motoru bulamadım ama koca web'de mutlaka insana dair benim bilmediğim siteler olmalıydı. Fakat popüler duruma gelebilen yoktu. Google’dan insan arama motoru olarak, farklı sitelerdeki insanların kayıtlarını tek bir satırla arayan site sonuçlarına ulaştım. Düşündüğüm bu değildi!!

  İnsanlar birçok farklı özellikler taşırlar. Bunlar bazen değişir bazen de devam eder. Bunları takip ederek insanları buluşturarak kolaylık sağlayan bir site ise yok! Ve bence yapılabilir. Tam anlaşılamayan projeyi birkaç örnekle açıklamaya çalışayım: Bitirme ödevimiz için google arama motoruyla arama yapmak yerine poople (eh biraz taklit oldu ama örnekte bunu kullanayım) arama motoruyla o konuda bize en iyi yardımı verecek insanı bulabiliriz. Ya da evlenmek isteyip te çöpçatan sitelere inanmayan insanlar var buluşturma fikri örnek olabilir. Tam 3 gün sonra hacca gitmek isteyen kişileri aramak isteyebiliriz onlarla iletişime girmek için. Ya da dershaneye, askere, konsere gidecek insanlarla iletişim kurmak isteyebiliriz. Hiç ilan vermeden ve ilanlara bakmadan, Bir insana ihtiyac duyanın o anda doğru insanı arayabileceği bir site. Şöyle camdan dışarı başını çıkarıp tüm dünyaya bağırır gibi arayabilmek. İnsan arama ile yüzlerce örnek üretebiliriz. Ve bunları forumlardan, ilgili sitelerden vs yapabiliyoruz. Fakat bu çok yetersiz ve yavaş oluyor. Tek bir merkezden yapılamıyor.

  Peki nasıl bir site? İnsana dair temel özelliklerden başlayarak, detay özelliklerinin veritabanına eklenerek büyüdüğü ve özelliklerine göre kişi arayabildiğimiz bir site. WEB’de gizli kalmış insan arama olayının su yüzüne çıkarılarak birçok site türünün yerini alması ile genişleyen ve WEB’e bakış açısını değiştiren bir site.

  Peki video, müzik, sohbet, oyun vs. barındırmayan bir siteye insanlar neden düzenli girsinler ve bilgilerini versinler? Çünkü bu bilgilerle ilgilenen insanlar o dakikadan itibaren ona ulaşabilecek ve kaydı olan herkes profildeki küçük alandan reklamını verebilecek, site ise sadece ana sayfadan reklam verebilecek. Ayrıca bir TV yarışma programı ile de desteklenebilir, örneğin her gün değişen 5 ilde 5 sunucu ile halka kim kazansın diye sorarak halktan gelecek olan “-bayan kazansın, -siyah olsun saçları, -13 yaşında olsun, -Mardinli olsun vs” gibi yanıtlarla sadece kayıtlı olanlara hadiye kazandıran halk katılımı yüksek bir yarışma yapılabilir. Böyle bir siteye insanlar çekilebilirse zamanla efsane olabileceğine inanıyorum. Çünkü içeriği sürekli değişecektir. Nete giren insanlar aynı konular değişken olmasına rağmen neden değişen konulara göre site yapılır da insanlar onlara üye olur? Modası geçen sitelerle beraber üyeliğimiz de tarih olur? Ben her zaman varım ve her zaman netteyim, her zaman değişiyorum, insanlar da benim gibi değişiyor ve siteler de takip ediyor bu değişiklikleri (ama hep en baştan başlayarak). Diyeceksiniz ki kişisel bloglar var. Ben kimsenin şiirlerini okumak istemiyorum, direk kendileriyle ilgileniyorum, mini bloglar zinciri gibi bir şey yani hayalimdeki. Bence tüm insanların nette bir yansımasının olmasının vakti geldi de geçti. Bir nevi sanal nüfus cüzdanı görevi görecek. Bu aşamadan sonra site şekilden şekle girebilir ve farklı bölümler halinde olabilir. Örneğin günlük anketler yapılabilir. Dün akşamki kurtlar vadisini izlediniz mi diye bayanlara anket yapılabilir. Siteye sadece TC kimlik no ile üye alınarak gerçek kişilerin veri tabanı oluşturulması sitenin ayırt edici özelliği olacaktır. İlgi olursa daha sonra devam edebilirim. Teşekkürler.

  1. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

   Dostum sen olaya çok iyimser yaklaşıyorsun ancak şunu diyebilirim ki, insanlar bu haliyle bile google ın kendi mahremiyetlerini aşırı derecede taciz ettiğini düşünüyor.

   Örnek istersen, gmail içinde sağ taraftaki reklamları incelersen, senin o an okuduğun mailinle alakalı ilanlar olduğunu göreceksin.

   Bunun dışında daha bir çok şey var insanların şikayetçi olduğu.

   1. Facebook'a resim yüklerken tiklenmesi gereken "yüklediğim içeriği dağıtma hakkına sahibim" örneğindeki gibi sanal aleme koyduğumuz tüm içerik (belki öyle görmesek te) herkese açıktır. Bu bilinçten hareketle, Google uydu aracılığıyla evimin içini dikizlemediği sürece yaptıklarını mahremiyetime yapılan bir taciz olarak yorumlamam. Son olarak eğer yazımı tam olarak okursanız, bahsettiğiniz şikayetlere çözüm olabilecek fikirler barındırdığını görürsünüz.

 21. WEB"SATAR"

  Yarışmaya fikirlerinin çalınacağını düşünerek katılmayan arkadaşlara diyecek bir sözüm yok.

  Yalnız benim gibi yüzlerce başvuran da (ç)alınacağı ihtimalini bilerek katılmış olabilir. Ben web sitesi yapacak ve yayında tutacak bilgi+deneyim+maddi imkan vs. sahip olmadığım için, belki bu anlamda, hiç olmazsa fikrimiz tanınır ve karşılığını bulur diye yarışmaya katıldım.

  Yarışma sonucuna bakınca da, en iyimser ve kibar ifadesiyle bile "yuh artık, bumu yani?" demekten kendimi alamadım. Buradaki ifadem kazanan fikirlere değil, seçicilere. Kazanan fikir sahipleri, fikirlerini gerçekten orjinal bulmuş olabilir. Ama ya seçenler?

  Şu anda bile iki dakika düşünerek kazananlardan çok daha orjinal/uygulanabilir/etkin ... en az 10 fikir sayabilirim. O zaman nedir bu seçilenler acaba?

  Sonuç olarak, yarışma, şüpheci arkadaşları fazlasıyla haklı çıkaran ve iyi niyetli fikir sahiplerini de fazlasıyla hayal kırıklığına uğratan bir şekilde sonuçlandı. Yazık.

  Yukarıda bir arkadaşın söylediğine de katılıyorum; en azından yarışmaya katılan fikirlerin bir araya toplandığı bir web sitesi organize edilirse, bu "şark kurnazlarının" fikirleri istedikleri gibi kullanmalarının önüne az da olsa geçilebilir.

 22. Bulent Ok Bulent Ok

  Buradaki yorumlarin hepsine tek tek katiliyorum.

  Arkadasimizin biri hatta birinci secilen fikirlerin suan mevcut olan yurtdisinda hizmetini surduren orneklerinide vermis, Allah askina burada yaratici fikiri bana anlatmak isteyen biri cikacakmi acaba, burada kreatif olup yeni fikirler yaratmak yerine yurtdisinda hizmet verenlerin fikir modelini calip turkce diline ceviripde yeni yada yaratici fikir diye sunanlarin iyi google'cu vede ellerinde iyi arastirma yapacak vakitleri olan kisiler diye bakiyorum bunlara. Ben o 2bin kusur katilimcilardan biriydim nedense bizimki ilkler arasina giremedi, su turkiyede sirtinizi kasitmak istiyorsaniz, once sir kasimaniz gerekiyor, ve ilk 3'e girenler bayalarinin sirtini kasimis galiba, yaratici dedikleri fikirlerine bakmak yeterlidir bunu dogrulamak icin. Teknolojin, kreatif'ligin, yaraticiligin ne oldugunu bilmeyenler ya webstar kurarlar, yada popstar :)

  Insan ogluna faydali olabilecek fikirler uretsinler baskalarinin fikirlerini calipda uzerinden islem gormesinler, birseyler yapmak istiyorlarsa, milyonlarca insanlarimizi kuyruklardan nasil kurtarabilirizin hesabini yapsinlar ve bunun ustunde fikir yazilim uretsinlerde goreyim, yapamazlar cunku isin icinde cikamazlar bunun icin hali hazirda installation (kurulum) dokumani yoktur :)

  Ne mutlu turkum diyene..... hehhehehehehe

  Birdaha Turkiyede bunun gibi cartstar webstar yarismalarina katilmayacagim.

  Opensource guzellerine 2 cif lafim olacak ozellikle su kayserili olan 3'cuye, neymis yurtdisinda yasiyan vatandaslara sezonluk arsa kiralayacakmis lol :) kardesim bunun yaratici fikir olmasi icin neresinden ilham aldiniz, sizin galiba milliyet emlak, hurriyet emlak, remax gibi sitelerden haberiniz yok cag disi teknoloji disi yasam surduruyormussunuz demekki, ozaman nasil olupda gelip oraya juri oldunuz.

  Burasi Turkiye, juride olunur vezirde.

 23. Muhammed Şamil Muhammed Şamil

  Gerçekten biraz olsun bu işlerden anlayan insanlar bu yarışmada seçilen fikirlerin çok sıradan hele hele bazılarının girip üye dahi olmayacağı (girdik gördük)derecede kalitesiz olduğunu görebilir. Fikirlerimi göndermemiş olmama rağmen bu yarışmanın olumlu bir şey olduğunu düşünen birisi olarak finaldeki projeleri görünce gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Yolda yürürken bile bunlardan daha iyi orjinal projeler üretilebileceğini düşünüyorum.

  Bu kadar caf cafa göre çok sönük şekilde bitirdiler.

  Emlak sitesi biraz iş yapabilir bolca reklam yapılırsa , diğerlerine şans vermiyorum.

  Beklentileri karşılayamayan bir organizasyon oldu. Ben çok güzel projeler çıkar, seneye fikrimi gönderirim diye düşünmüştüm, ama şunu anladım ki insanın kendisinden başka herkes menfaat için yardım ediyor.

  Ben pek komplo teorisi sevmem ancak buradan bakıldığında seçilen projelerden bu insanların pek menfaat elde edemeyeceğini görüyorum. Menfaat sağlanacak geriye kendi reklamlarını yapmak ve topladıkları onca fikir kalıyor.. Bu anlamda yukarıda yazan arkadaşlara hak vermemek elde değil..

 24. Webstara katılıp kazanamayanlar ve güvenemeyip katılmayanlar, yeni fikir üretme peşinde olanlar, yorum yapanlar bence hiç kimse kazanan projelerin sadece konusuna bakıp aldanmasın. Kazanan projeler Mutlaka var olan benzerlerine bir fark getiren ayrıntılara sahiptirler. Ama her katılan aday birinci olmayı beklediğinden, dereceye girenleri tebrik eden olmamış. Ben onları tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

 25. Erhan Kocabaş Erhan Kocabaş

  bende bir fikrimi yolladım fikri yollarken bunların olabileceği riskini göze almıştım ama yinede içimde bir umut vardı. Amerikadaki yarışmaları takip ediyordum ve fikirler müthişti. yukarıdaki fikirlerin hiçbirinde mobilite,sosyal ağ,gelir modeli,kullanıcı ihtiyaçlarını karşılama ve yenilik yok. Bu yarışmayı düzenleyenlere ve bu fikirleri seçenlere HELAL OLSUN. yapılırda bukadar yapılmaz !! "Alphan Manas, Emre Kurttepeli, Fatih Çekirge, Levent Erden, Sina Afra " bu arkadaşların isimlerini bir kenara yazın. En azından birkere daha kazıklanmayalım !!

 26. Namık Kartal Namık Kartal

  Binlerce fikir arasından birinci olurum dememiştim kendimce ama en azından ilk 50 yada 20 olurum demiştim. Zira bir çok fikrin inanın başka sitelerin kopyası olacağını biliyordum.

  Ben webstar yarışmasını bekleye dururken benim fikrimle alakalı İngilterede bir web sitesi açıldığınıda duydum ama umursamadım zira bu Türkiye den üye kabul etmeyen ve online değilde reel görüşmeler gerektiren bir site idi. Özetle benim şöyle bir fikrim vardı. www.bendensonra.net adresinde yayına soktum webstar yarışmasında dereceye kalamadığımı açıklamalarının hemen bir kaç gün sonrasında.

  Benim fikrim:

  İnsanlar Doğarlar - Yaşarlar (Yaşadıkları müddette bir çok akrabaları,sevdikleri,sevgilisi, olur insanların) ve kaçınılmaz son ÖLÜRLER:

  Ölmeden evvel ki bunun ne zaman geleceği bir muammadır. Sevdikleri (Bazende hiç sevmedikleri) kişilere öldükten sonra ulaştırılmak üzere mektuplar-videolar-ses kayıtları hazırlarlar. Biz bendensonra.net ailesi olarak bu hazırlanan dökümanı kişilerin şifrelemelerini sağlar ve bir klasör haline getirttirip (WİNRAR Klasörü gibi) bunu saklarız. Saklayacağımız klasörü şahıslar şifreleyebilecekleri için biz bunu açamayız içeriğini göremeyiz ancak şahıs öldükten sonra (Bunun teyidini alıp) Mirasçısı olan alıcısına ulaştırırız yani daha evvel şahsın bırakılmasını istediği kişiye ulaştırırız. Bazen şahıslar bu dökümanların verilmesi gereken anları önceden belirlerler ben ölsemde ölmesemde Çocuğum evlendiği gün verilsin yada çocuğumun çocuğu olduğu gün verilsin. Yada eşim ben öldükten sonra evlenirse evlendikten sonra verilsin de 10 yıl evlenmez ise verilsin gibi kafalrında oluşturdukları istedikleri anlara ulaştırabilirler. Bir müşterimiz içeriğini bilemdiğimiz bir klasörü 13 Yaşındaki oğlunun ileride çocuğu olursa ona 18 yaşında verilmesi için bir döküman bıraktı mesela. Kişileri bilgi amaçlı yüzeysel takip için bir çok seçenek sunduk müşterimize. Bunun için kişilerin yakın akrabaları ve dostlarını kullanmanın yanısıra bizimde belli girişimlerimiz olacaktır.

  Evlendikten sonra ulaştırılsın deniliyorsa evlilik cüzdanını - Şahsın öldüğüne emin olmak için telefon ve maillerden cevap alma yöntemi uygulanıp öldü cevabını alırsak yinede ölüm raporu yada TC kimlik numarasından kişinin öldüğüne dair online bilgi gibi kıstaslarımız var.

  Ben böylesi bir fikir ile başvurdum. KAzanan arkadaşlara hayatlarında başarılar dilerim. Kazananların fikirlerini görene kadar içim rahattı ancak şimdi bunların arasında benimde olmam gerekiyordu diyorum. Zira fikrim özgündü- Çalıntı değildi - kopya değildi-MAddi bir getirisi vardı- kişilerin bazı sorunlarını çözecek nitelikte idi. Ama olmadı sağlık olsun. yinede sizi facebook grubumuza bekliyorum açılışının 2. gününde 500 kişi oldu grup üyeleri şu an 1000 e yaklaştı sizlerinde katılımı irtacağını umuyorum. unutmadan ilk 1000 üyeye hizmetimizde iyi bir indirim sağlıyoruz üyeler dilerseler bu indirim biletlerini başka birisine devredebiliyorlar yani ihtiyaç duyan birine indirimli hizmet almalarını sağlayabiliyorlar.

  Bize bu yazıyı yazmamızı sağlayan her zaman takip ettiğim webrazzi ye de teşekkürler.

  1. Yaratıcılığınız güzel, Çalışmanız Özgün, Site fena değil (düzeltilmesi gereken yerler var). Fakat sorun şu ki geleceğe birşeyler iletme olayı bazı durumlar dışında gereksiz, öyle bir alışkanlığımız da yok zaten! Ayrıca sistem ne kadar otursa da insanlar sanal ortamı kullanmak yerine tanıdığı insanlar aracılığıyla bunu yapmayı tercih edeceklerdir.

   Tüm bunlara rağmen ortada emek verilmiş özgün bir çalışma var. Vazgeçmek olmaz. Bazı değişikliklerle bence çok iyi yerlere gelebilir. Anasayfada bol bol teşvik edici örnekler olmalı. Hemen şöyle yap, böyle yap falan. Yani bir çözüm bulduğunuz belli ama problem ne pek anlayamadım! Siz bu konuları çok düşündüğünüz için birçok örnek kullanım öngörüyorsunuzdur. Ama yabancı birine ilk bakışta pek bir şey ifade etmiyor bu site. Başarılar.

   1. Namık Kartal Namık Kartal

    Sayın Pepe. Yorumunuza ve ilginize minnettarım. Sitede aslında farkettiğim ama değişiklik yapmaya girişemediğim (İşlerimin yoğunluğundan) bir yaraya değinmişsiniz.Kendi kendime çok sordum insanlar neden sana güvensinler yada neden ihtiyaç duysunlar gibi ve ana sayfada çekicilik olmadığının farkındayım bunu bir kaç video ile aşmaya çalışacağım. Ayrıca sizin yaklaşımınız da çok hoş. İşin açıkçası ben bu konuda acemiyim desteklerinizi her daim beklerim fikirlerinize çok ihtiyacım var bana ara ara www.bendensonra.net sayfasından iletişim formu ile aklınıza gelecek bi fikir olursa yazabilirsiniz. Dediklerinize katılmakla beraber bunları uygulamayada geçeceğim. Görüşmek dileği ile...

 27. Shortlist'miş... bu kadar batı özentisi olunmaz, kaybolmuş gençlik dilini dahi kullanmak istemiyor.

 28. Mehemmet Mehemmet

  Ya gerçekten "Kemal Tekin" kardeşin söyledikleri doğru olabilir. Ben türkiyede bu jüri işini anlamıyorum. Nekadar bu işten anlamaz adamlar var onlar seçiyorlar. Hani örneklerini çok gördük. proje sonunda ortaya çıkanlar ise inanılmaz. Şahsen benim dönüp bakmayacağım projeler ödüllendiriliyor. Hani yanılıyor olabilirim çok uzman değilim diyorum ama benim yüzümü kara çıkaracak bir proje de seçilmedi ki. Ben şuna da inanmıyorum. Parlak fikirler gelmiyor. kesinlikle geliyordur. Ancak bunların gözüne nasıl girilecek ve bunlar ne kadar güvenilir. Bu tür işlere ön ayak olacak paragöz olmayacak mert insanlara ihtiyacımız olduğu açık. Benim de projelerim var ancak hem güvenilir bir platform yok hemde destekleyenler çok az. Bakalım daha neler göreceğiz..

 29. Mustafa Mustafa

  Arkadaşlar hep beraber kendi fikirlerimizi ve yeni fikirleri destekleyen ,hayata geçiren bir şirket kuralım.Şirket üyelerinin fikirlerini degerlendirsin gelir getirecek fikiri secsin ve gelen gelir üzerinden fikir sahibi ile ortak olsun yani şirketin kurdugu site fikir sahibi üzerine olacak, sitenin her türlü sorumluluğu fikir sahibine bırakılacak şirketimiz kuruluşdaki destekten dolayı sitenin karından belirli oranda gelir elde edecek.şüphesiz ciddi olarak düşünüldügünde birçok düşünülmesi gereken ve çözülmesi gereken problem mevcuttur.Belki Venture Firm şirketleri bu şekilde çalışıyor bilmiyorum ama yarışmalara güvenmekten iyidir."[email protected]"

 30. Çok güzel projeler çıkabilirdi.

 31. Ersin Bey

  Çok güzel projeler tabiki çıkabilirdi. Fakat elde bunlar var. En iyi proje yapılmamış projedir. Genede emeklerinden ve girişimciliklerinden dolayı kutlarım.

 32. Aytac Zeren Aytac Zeren

  Sene 2014. Aradan 5 sene geçmiş. Linkedin de bu arkadaşlar ne yapıp ne ediyor diye baktım. Hepsi çalışan olmuş :D Ne komik ya. 1. 2. ve 3. leri kutlarım. Kendi adıma konuşmam gerekirse, ben de bir çalışanım. Alcatel de çalışıyorum. İçimdeki girişimcilik ruhu hala ölmüş değil ve hala düşünüyorum ne yapabilirim diye. Umarım onlar için de öyledir.