Bakan Binali Yıldırım'ın Google Tepkisi
Etkinlikler

Bakan Binali Yıldırım'ın Google Tepkisi

Bir önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi Webstar Türkiye ödülleri Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende yaklaşık yarım saatlik bir konuşma yapan Binali Yıldırım çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Öncelikle isim vermeden Google'a kesilen 71 milyonluk vergi cezasının haklı olduğunun altını çizen Yıldırım şu açıklamaları yaptı:

Binali_Yildirim"Ne kadar büyük şirket olursan ol bizi bağlamaz. Bu ülkenin kanunları var, kuralları var. Bu ülkede haksız hukuksuz kazanç elde edemezsin. Sitelerini kapattık diye yaygara kopartıyorlar. Çeşitli mecralarda hükümetin bu işlere kafası ermiyor diye reklam yapıyorlar. Alakası yok. Dünya'da boyunduruk altına girmemiş iki tane millet var. Bir tanesi Türkler. O yüzden buraya geldin mi buranın kanunlarına uyacaksın. Farklı bir şey istemiyoruz ki, İsrail'de ne yapıyorsan onu istiyoruz. Bu konuda çok dertliyim, o yüzden bu konuyu açtım." şeklinde konuştu.

Ayrıca törende konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, yerli arama motoru konusunda çalışmalara başladıklarını söyledi ama konu ile ilgili detay vermedi.

Bakan Binali Yıldırım ise "Akıl teri ile katkı üretmek isteyen her türlü faaliyetin yanındayız. Bu konuda tüm gençlere kapımız açık, paramız da var, kanunumuz da. İhtiyacımız olan herşeye sahibiz. Yakında ilan edeceğiz" dedi.

Yorumlar (31)
 1. "yerli arama motoru" mu, biraz geç kalınmadımı..

 2. Yahu bırakın artık şu arama motoru piyasını. Azcık gerçekçi olun çocukca hayallerlle, google'a bakarak bunun türkçesini yaparsak onların kazandığının yüzde bilmem kaçını kazanırız diye site yapılmaz. Devletin parası bol harcayın hesabını soran yok zaten. Ne devlet ne bilişimle uğraşmayan şirketler bir danışmanlık hizmeti almadan girmesinler şu işlere. Hayır yaptıkları israftan başka bir şey değil. Öğrenemediler gitti.

 3. Pes ki ne pes! Binali bey, hemen damardan milliyetçilik yaparak -ne alakaysa- güya haklılığını savunuyor. İyi de, ceza vermenin haklı gerekçesini ne diye "boyunduruk altına girmemiş millet" yaygarasıyla kanıtlıyor. Biz bilmiyormuyuz haklının kim olup olmadığını?

 4. Hakan Guzelgoz Hakan Guzelgoz

  Bence yeni bir arama motoruna para harcamak yerine, Devlet Turkiye'deki startup'lara katkida bulunsun. Bu hem daha ucuz (startup basina 50-100 bin TL gibi).

  Bunun baska ulkelerde ornekleri var - Devlet belli sektorlerdeki startup'lara resmen hissedar oluyor ve o sektorun yenilikci girisimcilere destek cikiyor. Borsada portfoy duzenler gibi, bu startup'larin bir kismi batiyor, ama bazilari buyuyor - boylece kalkinma ve is sagliyor!

 5. Ahmet Yerli Ahmet Yerli

  Bakan Bey haklı. Google, eninde sonunda yola gelip Türkiye yasalarına uyumlu içerik için bir çaba sarfedecek. Başka devletlere söz geçirmek yerine onlarla iş birliği yapmaya çalışırken bizim devletimize diş geçirmeye çalışıyor. Açıkçası bir TC vatandaşı olarak Google'ın bu vurdumduymazlığından acayip derecede huzursuz oluyorum. Tamam elimize bir sürü bedava oyuncak dağıtıyor. Yok mail'imizi, docs'umuzu ondan sağlıyoruz da. Bu kadar da ezmeye çalışmasın kimliğimizi. Çin'de arama sonuçlarını bile paşa paşa filtrelerken dayılığını bize geçiriyor.

  Burada yorum yazan arkadaşların çoğu kısmının da Google'ı hep haklı, bir AKP insanı olduğu için bakanı haksız göreceği belli. Ancak biraz ideolojik gözlükten sıyrılıp bakılırsa bu vakada Google'ın pozitif davranmadığı ve Türkiye Cumhuriyeti aleyhine söylemlere giriştiği anlaşılacaktır. Anlaşılmıyorsa boşverin gitsin. Zaten fazla konuşursak bizi ban'lar, susmak ya da bakana vurmak en iyisi.

  1. Kaan Egezir Kaan Egezir

   Yazıklarına katılmamak elde değil. +

  2. Dediklerine aynen katılıyorum.

 6. Erdem Maraloğlu Erdem Maraloğlu

  İlk yerli otomobilin yapıldığı 1961 yılının üzerinden 48 sene geçmiş... http://tr.wikipedia.org/wiki/Devrim_(otomobil))

  Eğer o otomobil üretilseydi, o yıllarda yerli otomobil projesi için geç kalındığı fikri politik tarihimizin en büyük gaflarından olacaktı.

  Bize sürekli pompalanan "neyin mükemmel olduğu" dogmaları, "nelerin yapılabileceği" öngörülerini karartıyor ki bu durumun tesadüfen geliştiğini hiç sanmıyorum.

  Özetle durumu bilişim sektörüne indirgersek, yerli işletim sistemi, yerli arama motoru gerekliliktir. Bununla beraber, aksi iddiaların bundan 48 sene sonra büyük gaflar arasında anılması kuvvetle muhtemeldir.

  1. Yerli bir arama motoru devletin neyine onu anlamış değilim. Hizmet için mi? Gelir için? Ne için düşünülüyoru bu hizmet?

   Ben e-devlet projelerinde sınıfta kalan bir devletin arama motoru konusunda beni şaşırtabileceğine inanmıyorum. E-devlet siteleri gerçekten rezalet bir durumda. Yazık oluyor.

 7. Altan Alpay Altan Alpay

  Yeni bir Zihni Sinir pardon Binali Procesi..

  Bu beyefendi hatırlarsanız 'YouTube'da güvenlik belgesi mi ne almamış o yuzden kapattık' gibi kült yaratmış bazı laflar etmişti. Çerçeveletip duvara aşmıştım. Koleksyonuma bu cümleleri de ekliyorum, zamanı gelince hatırlatacam kendilerine.

  Bu arada bazı demokrasi şampiyonu geçinen AKP insancıklarının gomonist Çin'e bu kadar özenmelerini de pek anlayamıyorum doğrusu.

  Tabi gomonist Çin'de Google aramaları sansürleniyor ve aramalarda kominist parti üyelerinin Amerika'daki kızlarına 20-30 birşeyler göndertirken yakalanmıyorlar diye bizimkilerde gıpta etmesi doğal.

 8. Mathiaxbars Mathiaxbars

  Hahhh belli oldu işte cezanın niye geldiği desenize zemin hazırlıyoruz diye...

  Napalım napalım bun nasıl yatırım bulalım hah buldum googledan alalalım:D

  Artı sizin hazırlıyacağınız arama motorunun tutmuyacağından %99 eminim.Bikere ruh yok yenilikcilik yok işe kendinizi vermiyeceksiniz.Bu işe zeki girişimciler şart.Onları bulun onlara destek olun.

 9. Burak Korun Burak Korun

  Önce %51'lik hissesi olan TTnet'e bir el atsın madem para var bakır kablolarla döşeli dandirik alt yapısını değiştirsin sonrada minimum int hızını 4k ya cıkartsın. En son olarak yerli arama motoru yapsın amenla diyelim hep onu kullanalım...

 10. Sami Doğru Sami Doğru

  Sağlık bakanı aşı olun diyor.Başbakan ben olmam diyor.Ulaştırma bakanı Youtube'a girmeyin diyor,başbakan ben giriyorum diyor.Başbakanı o konuda da yanlış bilgilendirmişler demek ki.Merak ettim Facebook Türkiyeye vergisini veriyor mu? Burada ofis açtılar mı? Çok fazla TC aleyhinde söylem var orada.Ne zaman kapatacaklar şunu.Başbakan girsin yeter.Bence TRT de olaya el atsın,Google,Youtube,Facebook gibi şeytan icatlarının gerçek yüzünü bize gösteren dizi çeksinler.Bu millet boyunduruk altına girmez.

  Arama motorunu devlet mi yapar? Devletin yaptığı motorda ne bulunur ne bulunmaz bunu bile düşünemeyecek kadar kör mü olduk? Devletin tüm değerlerini özelleştirirken medya ve interneti devletleştirmeye çalışanlara mı güveneceğiz?

  Pardus varken Microsoftla kolkola projelere girişen başka bir hükümetmiş gibi,yerli arama motorundan bahsetti diye alkış tutmamızı mı bekliyorsunuz?

 11. Yerli google veya yerli youtube ne kadar gereklidir bilmiyorum. Ama işin içine devletin kurumlarının girmesi bence iyi değil.

  Çünkü google veya youtube'a sozünü geçiremeyen yetkililer, kendi arama motorlarını yaparak arama sonuçlarına direk mudahalede bulunmanın yolunu açacaktır. Öyle bir zaman gelecek ki içerik aramak için arama motoru algoritması yerine resmi/resmi olmayan yazılar ile şu kelime aranırsa şunlar şunlar bu kelime aranırsa bunlar/bunlar çıksın denecektir.

  Yani arama motoru aramayacak sadece (kişilerin veya kurumların reklamını) reklam yapacaktır. Hatta bazıları çıkıp devletin arama motorunda boyle bir sonuç nasıl çıkar diye hükümeti bile eleştirecektir.

  Bence ilk önce microsoft vb şirketlerden aldığımız ve ülkenin tüm resmi dairelerinde kullanılan işletim sistemlerine alternatifler geliştirilmeli (pardus gibi) ve daha önemlisi bu göstermelik geliştirmelerle kalmayıp bunların en azından devlet dairelerinde kullandırılması mecburi hale getirilmelidir.

  Start-up lara geline kadar devletin yapması gereken o kadar çok iş varki. Bence start-uplara maddi yerine yasalar ile manevi yardım yapılsa daha iyi olur.

 12. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

  Bu memlekette yollardan sorumlu bakan aynı zamanda iletişim alt yapısından da sorumlu olursa olacağı budur.

  Neden iletişim ve bilişim işleri ulaştırma bakanlığı adı altında yapılıyor hala anlayamıyorum. Ulaştırma bakanı gitsin bize raylı sistem yapsın, otoban yapsın, metro projeleri yapsın. Hava trafiğini canlandıracak işlerle uğraşsın.

  Uydu sistemleri, iletişim alt yapısı, elektronik sistemler v.b. bir çok iş bir Milli bakanlık altında toplanmalıdır. Örneğin Milli İletişim Bakanlığı.

  Bunu geçtim. Bir elektronik mühendisi olarak henüz elektronik mühendislerinin bir odasının olmamasını hala anlayamıyorum. Elektrik mühendisleri odası ne anlar internetten, telekomdan?

  Bu bile yokken bakanlık istemem galiba hayalcilik olur.

 13. arama motoru istiyorlarsa ;

  http://www.google.com.tr/cse/?hl=tr

 14. boyunduruk altına girmemiş diğer devlet hangisiymiş? :)

  1. Hasan Basusta Hasan Basusta

   İngilizler

   1. Antifriz Antifriz

    "İngiltere'nin bilinen ilk yerlileri Keltlerdir. Romalılar, Batı Avrupayı istila ederken İngiltere'yi de fethedip (MS 1. yy) adaya "Britania" adını verdiler. Roma egemenliğinin dört yüzyıl sürmesine karşın ülke bu durumdan fazla etkilenmedi. 5. yy'dan itibaren Anglus ve Sakson halklarının karışımından oluşmuş Anglosakson akınları, Keltleri kuzeydeki (İskoçya) ve batıdaki (Galler) dağlık yörelere göç etmek zorunda bıraktı. Bu göçler sonrasında İngiltere büyük ölçüde Anglosakson kültürü etkisine girdi."

    Gerisi için:

    http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ngiltere

 15. Antifriz Antifriz

  "Dünya’da boyunduruk altına girmemiş iki tane millet var. Bir tanesi Türkler."

  Öbürü hangisi bilen var mı?

  1. Mathiaxbars Mathiaxbars

   boyunduruk altında değilmiyiz:D

  2. Ebubekir Ekinci Ebubekir Ekinci

   Bunu bir Guatemala'lı yorumlamış olsaydı, Türkler kelimesinin yerine Guatemalalılar der ve aynı cümleyi kurardı*. Guatemala sadece bir örnek, herkes aynı şeyi yapar (Altın Kural).

 16. Yerli arama motoru olması için gerçekten bu arama motorunun bambaşka özelikleri olması ve çok yüksek miktarlarda reklam yapılması gerekir.İlk yerli otomobil içinde benzer bir durum söz konusuydu belkide geç kalmamışızdır.

 17. @Serdar'ın dediği gibi çok şey var yapılması gereken. Önce onları yapalım. Para ve zaman kalırsa arama motoruna da bi el atarız.

 18. Ahmet Yerli Ahmet Yerli

  Bu arama motoru meselesini ciddiye almayın. Daha önce Aydın Doğan da benzer inciler dökmüştü: http://www.hurriyetusa.com/haber/haber_detay.asp?id=7399

  Ama Google'ın Türkiye yasalarına karşı lakayt duruşunu sorgulamamız gerekiyor. Almanya'da gmail.google.com'a girdiyseniz bilirsiniz. mail.google.com'a link bile veremez. Sitede Gmail bile yazamaz. Gmail adına hiçbir atıfta bulunamaz. Delikanlı Google, gerektiğinde yerel yasalara karşı uyumludur. Biz de 23 nisan logolarından fazlasını bekliyoruz.

 19. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

  İşte yepyeni arama motorumuz bilgi.com!

  Yeni, Yep yeni(!)

  İsrailli ajanlar artık bizi takip edemeyecek hem.

  Akıl fikir, falan filan..

 20. Son_Silahsor Son_Silahsor

  Yerli arama motoru mu, biraz geç kalınmadı mı?

  İnsanlar bu zihniyetle bir yere varamazlar.

  Özellikle internet ortamından bu durum geçerli değildir. Eğer yapılabiliyorsa yapılmalı Başarılı olur ya da olmaz. Denemeden bilinmez.

 21. Merhaba Öncelikle :) Ben Bir Türk Genci Olarak Google Kapansin Sorun degil Biz Türklerde. www.google.Gen.TR yi Kurdum Suan icin Alt Yapimizi Olusturuyoruz. Allahin izniyle. Tutanacagiz.

 22. Mahmut Kurt Mahmut Kurt

  Şu ilk yorumu yapan bülent sakarya arkadaşaımıza söylemek istiyorum. Yahu dünyada bir devlet kadar zengin olan microsoft google'ye rakip bing'i çıkaralı aylar oldu da sen neden bahsediyosun be geç kalınmışmış senin kapasitenin ne kadar olduğunu bu sorundan anlıyoruz işte tam zamanıdır geç kalınmamıştır gençsen yetenekliysen destek ver köstek olma.

  bir söz vardır; insanın aklının derecesi sorduğu sorudan ölçülebilir. Hz. ÖMER

 23. Gokce Bulbul Gokce Bulbul

  google'a verilen cezada kimin hakli oldugunu bilemiyorum, yargiya guvenmek lazim. Ama konusan bakan mi tribun amigosumu anliyamadim, bu kadar insanlarin milliyetcilik ve dini duygulariyla oynayip, populist yaklasimlar yapmak cok anlamsiz. Demokrasi, demokrasi diye bagiriyorlar, turkiye de her gun siteler yasaklaniyor, youtube kac zamandir kapali, ama bizim %70 halkimiz hala gazlarina geliyor, cok yazik, cok.

 24. Yemek Tarifleri Yemek Tarifleri

  Kim tepkili değilki helal olsun google sana :) I Love You Google :)