Wolfram Alpha'nın $50'lık iPhone Uygulamasını Satın Alır Mısınız?
Genel

Wolfram Alpha'nın $50'lık iPhone Uygulamasını Satın Alır Mısınız?

Wolfram Alpha, açıldığından beri becerikliliği ile kullanıcıları hayran bırakmış ve semantik web hakkında akıllardakileri canlandırması açısından çok güzel bir örnek olmuştu. Matematiksel hesaplamalar ve grafik çizimleri kadar herhangi bir sorunun cevabını da farklı kaynaklardan toplayarak veren site, hesap yapabilen bir bilgi bankası gibi çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde iPhone uygulamasını $50'dan satışa çıkartan site iPhone'ları bilgi bankası haline getirmeye çalışıyor. Ücretli iPhone uygulamalarının büyük çoğunluğunun $0.99'dan satıldığını göz önüne aldığımızda Wolfram Alpha'nın uygulaması çok yüsek bir fiyattan kendisine alıcı arıyor diye düşünüyorum.

Arama servisleri ve Web 2.0 araçları arasında konumlandırılabilecek olan bir uygulamanın yüksek bir fiyattan satılması alışılmadık bir durum. App Store'da genelde yüksek ücretli uygulamaları, GPS uygulamaları ve Electronic Arts gibi şirketlerin 3 boyutlu oyunları oluşturuyor. Kaliteli GPS uygulamaları $100 civarında satılırken, EA ayarında oyun şirketlerinin oyunları $10 civarı bir fiyatlandırmayla satışa sunuluyor.

Wolfram Alpha uygulama tanıtım sayfasında, uygulamanın fiyatını grafik çizebilen bir hesap makinesinin yarı fiyatı diyerek savunuyor. Ancak grafik çizebilen hesap makineleri internete ihtiyaç duymuyorlar. Yine de her aradığımız bilgiyi iPhone ekranına getirebilecek kalitede bir uygulama $50 etmez mi diye düşünmeden edemiyoruz. Oyun ve eğlence uygulamalarına parça parça verilen toplam paralar düşünüldüğünde Wolfram Alpha'nın uygulaması bir taraftan da mantıklı gelebiliyor.

Wolfram Alpha, internet üzerinden ücretsiz hizmet sağlarken mobil cihazlar üzerinden para kazanmayı planlıyor olabilir. Eğer bu şekilde devam edecekse ve ana gelir kaynağı olarak mobil uygulamaları düşündüyse bu aynı zamanda girişimciler için yenilikçi bir gelir modeli olarak da örnek kabul edilebilir.

Yorumlar (11)
 1. Mert K. Mert K.

  Kesinlikle evet. Wolfram cok islevli bir sitedir. eminim ki her insanin olmasada bir cok insanin gunluk yasamini kolaylastircaktir bu sebeple bence verilir. Dunyanin en islevli sitesidir bence super bir motordur.

 2. Orkun Orkun

  bu yazi direkt olarak

  http://www.techcrunch.com/2009/10/18/wolfram-alpha-miscalculates-what-its-iphone-app-should-cost/

  yazisinin cevrimi. ya siteye ya da yazar MG Siegler en azindan bir referans verilebilirdi.

 3. Adem Topuz Adem Topuz

  Çok iphone yazısı çıkıyor. Apple ile bir ortaklığınız varsa açıklayın. Bıktık bu yazılardan, Apple sana ne kadar ödüyor açıkla Ardacım.

  Birbirimizi kandırmayalım.

 4. Haluk Akın Haluk Akın

  Çok makul bir fiyat. Fiyat politikasını esas düşünmesi gereken emeklerini ucuza satan app'ler.

  Grafik çizen hesap makinesi almak yerine iphone almak pek çok mühendisin işine de gelecektir :)

  1. Guru Fasulye Guru Fasulye

   Matlab varken kucucuk ekranla mi ugrasir insan yahu :)

   Anlamadigim, ayni seyleri sitesinden de yapabiliyorken neden bu kadar para versinler ki insanlar..

  2. app lerini ucuza satıyor olsalar bile, app lerinden kazandıkları paralar gayet iyi. 1 dolardan satılan bir uygulama günde 1000 download a rahat ulaşabiliyor, çok daha üstüne de. bu da geliştiriyice 700 dolar demek oluyor günlük. ayda eder 21000 dolar. Bu da o geliştiriciyi farklı uygulamalar geliştirmek için platforma bağlamaya yeter.

 5. Eğitişim Kariyer Enstitüsü Eğitişim Kariyer Enstitüsü

  Bir bildikleri vardır sanırım, uygulamayı kullanmadan bir yorum yapmak hata olur.

 6. Mert K. Mert K.

  Yanlizca muhendis ve cizim icin degil. Hesaplamalar'da dahil. siteyi inceleyin once, finans borsa haberler istatislik ortalama matematik fizik kimya hersey var.

 7. Hasan Keskin Hasan Keskin

  Peki iphone'dan web browser ile wolfram alpha sitesine girip aynı bilgiye erişilemiyor mu? Erişilemiyorsa opera mini 5 beta ile kolaylıkla erişilebilir diye düşünüyorum. Bu durumda 50 dolar fazla bir ücret gibi görünüyor.

 8. Erkan H. Erkan H.

  Websitesi oldukça güzel ve kullanışlı ama uygulama için 50$ ödemek bana da fazla gibi geliyor. Uygulama içerisinde 50$ edecek ök özellikler var mı merak ediyorum.