Amazon der ki; Türkiye'ye Kindle Falan Yok!

kindle-not-turkey

Amazon, geçtiğimiz aylarda çıkardığı Kindle elektronik kitap okuyucusunun uluslararası versiyonunu $279'dan satışa çıkardı. Amerikan versiyonunda ise $40'lık indirime giderek fiyatı $259'a düşürdü. Basın açıklamasında 100 ülkede satışa çıkacağından bahsedilen Kindle, Türkiye'ye ise uğramayacak. Güney Kıbrıs dahil tüm Avrupa Birliği ülkelerinde hatta Ermenistan'da satılacak ürün Türkiye'de satılmayacak.

Satış yapılamamasının sebebi gümrük sorunları mı, Amazon'un Türkiye'de yeterli iş ortağının olmaması mı yoksa tamamen stratejik bir karar mı bilemiyorum.  Ancak Türkiye gibi bir ülkede Amazon ürününü satamıyorsa ya da satmıyorsa bu Türkiye'den çok Amazon'un problemidir. Kendi markanla, bildiğim kadarıyla yasal sınırın altında ($300) olan bir ürünü gümrükten geçirememek Türkiye de iş yapmak istememek anlamına geliyor.

no-kindle-for-you-jeff-bezos

Kindle, 100 ülkede satışa çıksa da elektronik kütüphanesinde sadece İngilizce kitapların bulunması bana kalırsa satış rakamının beklenenin altında kalmasına sebep olacaktır. Kindle gibi güzel bir ürünü, Amazon'un bu kadar başarısız bir şekilde piyasaya sürmesini anlamakta zorluk çekiyorum. Amerika'daki tepkiler de çok farklı değil. Mesela, sadece siyah-beyaz bir ekranı olan ve sınırlı uygulamanın çalıştığı Kindle'ın $259'lık fiyatı yüksek bulunuyor.

Teknolojik cihazları seven ve hızlı tüketen ülkelerden biri olan Türkiye'de satılmayan ürünleri gördükçe şirketlerin ya pazarımızı tanımadıklarını ya da yanlış stratejiler yürüttüklerini düşünüyorum. Amazon zararın bir yerinden döner mi bilemiyorum ama Jeff Bezos'un Türkiye pazarını sadece Kindle için değil, genel olarak Amazon stratejilerinde sürekli arka plana attığını ilk olarak görmüyor önceden de fazlasıyla duyuyorduk.

Dediğim gibi, bu Türkiye'nin değil Amazon'un önemli bir problemi olacaktır...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.