Markafoni Türkiye'deki Başarısını Global'e Çevirmeye Hazırlanıyor
E-Ticaret

Markafoni Türkiye'deki Başarısını Global'e Çevirmeye Hazırlanıyor

markafoni-logoTürkiye'de e-ticaretin sessiz sakin büyüme gösterdiği private shopping alanının ilk oyuncusu Markafoni hakkında şirketin kurucusu ortaklarından Tolga Tatari Webrazzi'ye özel bazı bilgiler verdi.

Türkiye dışında Avustralya'da da operasyona başlamış ve sektör lideri konumunda olan şirketin farklı ülkelerde de Markafoni'nin yerel markalarını hayata geçireceğini bu fırsatla öğrenmiş olduk.

Türkiye operasyonunda 600 bin üyeye ulaşmış olan şirket, ilk olarak Eylül ayında 7 haneli ciroyu görmüş ve bu aydan itibaren nakit akışını pozitif duruma geçirmiş. Üyelerinin %85'inin her ay siteye girdiğini söyleyen Tolga Tatari, aylık 64 kampanya sınırını aştıklarını ve hedeflerinin de ayda 100 kampanya olduğunu paylaştı.

Yurtdışından yatırımcıların hali hazırda giriş yaptığı ve şu günlerde de yeni bir tur yatırım için görüşmelerin sürdüğünü öğrendiğimiz Markafoni'nin günlük ortalama 60 bin tekil ziyaretçisi bulunuyor.

brandsexclusive-logo2010 sonuna kadar 7 ülkede operasyon başlatmayı düşünen şirket, Avustralya'da BrandsExclusive adıyla çalışıyor ve brandsexclusive.com.au üzerinden yayın yapıyor. Öğrendiğimize göre bugüne kadar BrandsExclusive Avustralya'da aralarında medya şirketlerinin de olduğu 3 gruptan teklif almış. Ancak bu teklifler şirket tarafından kabul edilmemiş. Yazının başında da belirttiğimiz gibi BrandsExclusive Avustralya'da sektör lideri konumunda bulunuyor.

Ukrayna ve Yunanistan'da öncelikli olarak operasyona geçmeyi düşünen Markafoni, şu günlerde söz konusu pazarlardaki konumlandırma için yatırımcı seçimini gerçekleştiriyormuş.

Merak edenler olacağına inandığım için son olarak şu bilgiyi de paylaşmış olayım; Markafoni'nin Türkiye'de 30 kişilik bir ekibi bulunuyor ve önümüzdeki süreçte 10 kişilik daha istihdam düşünülüyor.

Türkiye'de son derece değer verilen ve kullanıcılar tarafından da ilgi gördüğünü bildiğimiz private shopping konseptinin hayata geçirilmediği daha birçok ülke bulunuyor. Markafoni'nin bu açığı farkedip global operasyona geçmesini elbette öncelikle kendileri sonrasında da Türk internet sektörü adına önemli görüyorum. Diğer taraftan ülkemizdeki e-ticaret pazarının gelişimi adına da geniş kitlelere ulaşıyor olmalarının potansiyel kullanıcıları internetten alışverişe yönlendirmek adına pozitif etkisi olduğuna inanıyorum.

Önümüzdeki günlerde Markafoni ile ilgili global ölçekte yatırım haberleri duyarsak şaşırmayalım.

Yorumlar (11)
 1. Soydan Soydan

  Google AdPlanner'da Markafoni'nin aylık hiti 150.000, Limango'nun 120.000, Hepsi Burada'nın 2.2 Milyon görülüyor. Yazıya göre 60bin*30= 1.8 Milyon tekil ziyaretçi ile Markafoni bir yılda HepsiBurada'yı yakalamış olmalı. Yine yazıya göre 600000 üyenin %85'i 510000 kişi eder k üyelikle çalışan bir siteye bir ayda bundan fazla hit gelmiyor demektir. İlginç bir çelişki. Günlük tekil ziyaretçi hesabını Google mı yanlış yapıyor Markafoni mi ben mi? Biri cidden aydınlatırsa sevinirim. Yine de e-ticaret adına gerçekten parlak gelişmelere imza atıyorlar, aylık 1mil. TL ciro gerçekci, pazar doyana kadar daha da büyür. Kalite çıtasını yükselttikleri için her iki kurumu da tebrik etmek gerek.

  1. Yusuf İbili Yusuf İbili

   Markafoni ve aynı konsepte yer alan diğer siteler davetiye sistemi ile çalıştığı ve dışarıya kapalı olduğu için Google tarafında ki hesaplama -büyük ihtimalle- yanlış oluyor.

   Çünkü Google, Hepsiburada vb. sitelere arama sonuçlarını yönlendirip full analiz edebiliyor. Markafoni tarafında ise "tekil ziyaretçi" kampanya duyurularından geliyor ve "doğrudan trafik" oluşturuyor.

   (Aylık 64 kampanya ve 600.000 üye ile Markafoni tarafında oluşan çok büyük oranlarda ki sayfa gösterimini de unutmamak gerek.)

   1. Soydan Soydan

    Teşekkürler Yusuf Bey. Arda Kutsal'ın "limango’nun Yeni Tasarımı ve Güncel Alışveriş İstatistikleri" başlıklı yazısında Limango üye sayısını 120.000 olarak vermiş. Bu da AdPlanner hiti ile örtüşüyor. Markafoni'nin Google Analytics kullanmaması ve Google ın veri derleyememesi/aşırı yanlış derlemesi biraz zor gibi. 500 Mil.Usd.lik Türkiye e-ticaret pazarının kabaca 250 Mil. Usd ye yakın cirosunun Hepsi Burada tarafından yapıldığı biliniyor. Yazıdaki rakamlardan hareketle Markafoni için 100 Mil. Usd üzeri yıllık ciro tahmini yapmak gerekir !. 7 haneli aylık ciroya ulaşılması, Markafoni'nin ziyaretçiyi müşteriye dönüştüren cidden başarılı konsepti düşünüldüğünde makul; ama ziyaretçi ve üye sayısının pek gerçekçi olmadığını söylemek zorundayım.

   2. Baris Baris

    Soydan bey Türkiye e-ticaret pazarının 500 milyon olduğunu nerede çıkardınız acaba?

    Benim bildiğim hepsiburadanın 300 üzeri gitti gidiyorun 300 üzeri kaldıki türkiyede irili ufaklı birçok e-ticaret sitesi var sadece onlarda olmadığına göre.Hesaplarınızda ufak bir kayma görüyorum

 2. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

  Arkadaşları inovatif fikirlerinden dolayı kutluyorum. Eğer abartı değilse yedi haneli rakamlar güzel bir gelişme. Ha bu arada nakit akışıda 7 haneyi gördükten sonra pozitife geçtiyse eğer buda arkasında iyi bir sermaye bulunduğunu gösterir. İnşallah Brand Exclusive PayPal gibi gittiği ülkelerde alkışlanır konuma gelir.

 3. bide bana davetiye atın da bi bakalım nasıl bişeymiş

  1. Cavid Cavid

   e-posta adresinizi yazarsanız size davetiye yollayabilirim ;)

 4. Mehmet Gil Mehmet Gil

  @Soydan Bey, ufak bir ders: günde 60 bin tekil ziyaretcisi olan bir sitenin aylik tekil ziyaretcisi bu sayinin 30 ile carpani degildir.

  Yorumlarda bulunuyorsunuz ama konuya hakim degilsiniz.

  1. Soydan Soydan

   Mehmet Bey, size biraz büyük bir ders: yorum yapmadan önce ne yazıldığını dikkatli okuyun ve aksini savunduğunuz şeyi kanıtlar bilgi verin! Ben "konuya hakimim" gibi bir cümle yazmadım, ya da ima etmedim. Hakikaten bilen biri varsa aydınlatsın dedim. O "biri" de siz değilsiniz sanırım.

 5. Emine Düzgün Emine Düzgün

  markafoni için davetiye gönderirseniz çok sevinirim tşkler

 6. Hakan Balta Hakan Balta

  markofoni için bende davetiye istiyorum gönderirseniz sevinirim..