Türkiye’nin En Başarılı 10 Genci Yarışması’nda Web Dünyasına 4 Ödül
Arama
Etkinlikler

Türkiye’nin En Başarılı 10 Genci Yarışması’nda Web Dünyasına 4 Ödül

jci-logo200,000’i aşkın üyesi ile 123 ülkede faaliyet gösteren ve dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Dünya Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu (Junior Chamber International – JCI) Türkiye’nin En Başarılı 10 Genci (TOYP) Projesinin sonuçlarını İş Sanat Merkezi Salonunda düzenlenen gala gecesinde açıkladı. Müjdat Gezen, Alphan Manas, Ufuk Tarhan gibi tanınımış kişilerin jüri üyesi olduğu yarışmada web dünyasından 4 genç de ödül aldı.

Toplam 10 kategoride verilen ödüllerden kişisel başarı alanına daha önce röportaj yaptığımız Ali Babaoğlan Marro.ws projesi ile layık görüldü. Babaoğlan 2008 yılında IBM tarafından EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesindeki en başarılı 75 öğrenci arasında gösterilmiş, Microsoft tarafından en iyi öğrenci-çalışan seçilmişti. 1986 doğumlu Ali Babaoğlan “Kişisel  Başarı” kategorisinde ödül alması Türkiye’de de insanların genç yaşta bir şeyler yapabileceğinin en büyük kanıtı.

İş dünyası, ekonomi ve girişimcilik alanında Inveon Yazılım Çözümleri şirketinin kurucu ortağı Yomi Kastro ödüle değer görüldü. 1981 doğumlu Kastro 2008 yılında Endeavor tarafından Türkiye’nin en iyi girişimcileri arasında gösterilmişti. Arda Kutsal’ın kurucu ortağı olduğu ve daha sonra haklarını devrettiği Bloxoo (eski adıyla Blograzzi) ve dünyadaki ilk video tabanlı insan kaynakları mülakat sitesi mulakat.tv internet üzerine yaratıcı girişimler hayata geçiren Inveon şirketinin geliştirdiği sitelerden sadece ikisi.

Tish-o.com.tr projesinin lideri Fatih Demir ise “Sağlıklı Tişört” yaklaşımı ile çevre korumacılığı ve ahlaki önderlik alanında JCI Türkiye özel ödülü aldı. Tish-o kişilerin internetten kendi tişörtlerini tasarlamalarını sağlayan bir internet sitesi. Demir’in ödül alma nedeni ise tish-o’nun Türkiye’de kullanmaya başladığı sağlıklı baskı yöntemi ve sağlıklı ürünlere dayanıyor. Ürünlerde kesinlikle kanserojen madde içermeyen, sağlıklı boyalar kullanılıyor. Tish-o’nun ödül almasında etkili olan bir diğer neden de şirketin engelli gençlerin meslek edinmesi ve kimsesiz çocuklar yararına yaptığı çalışmalar.

toyp

İnsan haklarına, çocuklara ve dünya barışına katkı kategorisinde ise ödülü kucaklayan Engelleri Kaldır Hareketi (EKH) ile Rodin Alper Bingöl oldu. 1984 doğumlu Bingöl, bu sosyal sorumluluk projesini tez projesi olarak hazırlamış ve toplumsal bir hareket haline getirmişti. Bu hareketin, bu noktaya gelmesinde ve hızla büyümesinde engellerikaldır.com etrafında şekillenen topluluğun önemi büyük. Facebook’ta 160.000’i aşkın üye ve 600.000’e yakın destekçi sayısına ulaşan hareket sosyal medyayı örnek olacak şekilde kullanıyor. Kendisi de Marmara Üniversitesi’nde dijital pazarlama ve medya teknolojileri üzerine dersler veren Bingöl, online-offline mecraları müthiş kullanarak bu başarıya ulaşmayı başardı.

Her ödül çok değerli, her yapılan iş çok güzel. Ama dikkat çekici olan web dünyasından gençlerin diğer sektörlerden bir adım öne çıkması. Şimdi ülkemizde ödül kazanan bu gençler, bütün ülkelerden gelen adaylarla beraber, uluslararası büyük jürinin değerlendirmesine girecek ve uluslararası etapta da birincilik aldıkları takdirde “Yılın En Başarılı Gençleri” ödüllerini, bir sonraki yılın Dünya Kongresinde alacaklar. Daha önce 4 defa Dünya Birincisi çıkardığımız gençlerimize Dünya Kongresinde başarılar diliyoruz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (13)
 1. Cemalettin KUNDURACI dedi ki:

  Bu tip etkinliklerin sonuçlarından önce başvuru ilanları da webrazzi’de görmek isteriz.

  http://www.toyp-tr.org/download/JCI_AFIS0000.jpg

  1. Hasan Basusta dedi ki:

   Cemalettin haklısın, aslında yazabilirdim ama yazmadım çünkü web dünyası ile direk alakalı bir konu değildi her sektöre yöneklikti. Bir dahakine dikkat edeceğim.

 2. Aytaç ZEREN dedi ki:

  Arkadaşımızı tebrik ediyorum ancak bu gençleri kim nasıl seçiyor ve bu adamlar nasıl milletten haberdar oluyorlar? Bu noktalar beni düşündürüyor. Birde başarının kıstası nedir? Yani neye göre seçiyorlar? Her sene bir konu seçip o konu üzerinden mi gidiyorlar? Çok fazla soru işaretini içinde barındırıyor. Böyle millete başarı hikayeleriyle pazarlanıp ortadan kaybolan çok adamın örnekleriyle dolu güzel memleketim.

  1. Hasan Basusta dedi ki:

   Aytaç merhaba, soruyu sormadan önce TOYP nedir’i okumanı öneririm: http://www.toyp-tr.org/toyp.html Burada tüm dünyadaki metodoloji şu: Adaylık komitesi adayları buluyor. Jüri komitesi ise jürileri. Jüriler, alanında iyi bilinen ve başarılı olarak gösterilen kişilerden seçiliyor ve puanlama sisteme ile birinci olana ödülü verilerek Dünya Kongresine gönderiliyorlar.

 3. yedincisenol dedi ki:

  Ödül kazananları tebrik ediyorum. Böyle bi’yarışmada web girişimcilerinin ön plana çıkması çok sevindirici ve gurur verici.

 4. bir Adam dedi ki:

  Ödülleri gerçekten haketmiş arkadaşları tebrik ediyorum öncelikle. Umarım daha güzel işlerle daha büyük başarılar elde ederler. Gel gelelim bana garip gelen bir nokta da yok değil.

  marro.ws 3000-4000 sayfa içeriği ile neyi kanıtlamış çok merak ediyorum. Hadi diyelim daha çok içeriği barındırsın. Ben bir sitede gördüğüm içeriği kişisel olarak arşivleyebilirim, sorun yok. Fakat marro.ws gibi bir siteye yapıştırarak o içeriği üretenin haklarını çiğnemiş olmaz mıyım? Reklam gelirini baltalamaz mıyım? Bu gibi ahlaki problemleri olan bir sistem hazırlamak mıdır başarı? İlginç geldi bana.

 5. iş fikirleri dedi ki:

  arkadaşların hepsini tebrik ederim. Aaa engelleri kaldır projesinin bir sosyal medya ile pazarlama başarısı olduğuna katılmıyorum.Bir sorumluluk projesinin pazarlanabileceğine ise hiç katılmıyorum.Çünkü bu tür projelere insanlar zaten destek verecektir.Bana göre bunun adı pazarlama değildir.Doldurduğu boşluk açısından değerli v başarılı bir projdir sadece.

  1. Hasan Basusta dedi ki:

   Engelleri kaldır projesi salt bir web basarısı eğildir buna katılıyorum. Ama içinde cok guzel online kurgular barındıran bir projedir. O yuzden bu projeyi online olarak değerlendirmeyi uygun buldum. Hareketin kurucusu Rodin ile de konuştum. Kendisi de hak verdi ve yazı için teşekkür etti.

   1. iş fikirleri dedi ki:

    Cevabınız için teşekkürler.Daha da iyi projelerin çıkması dileğiyle.

Bir Yorum Yazın