Plan B ile Crenvo Ofisinde Söyleşi
Webrazzi TV

Plan B ile Crenvo Ofisinde Söyleşi

Reklamz'nin ortaklarından Okyar Özlüpınar ve Direkt Satış Direktörü Onur Akagündüz ile şirketten ayrılarak hayata geçirdikleri yeni girişimleri Plan B hakkında konuştuk.

- Plan B'nin hedefleri ve odaklandığı mecralar nelerdir? - Türkiye Online Reklam Pazarı nereye doğru gidiyor? - Kobiler internet reklamcılığına nasıl katılabilir? - IAB Türkiye, önümüzdeki yıl nasıl bir strateji izleyecek? - Türkiye'deki Geographic Targeting engeli ne zaman kalkacak?

Yorumlar (24)
 1. Abi ne biçim ofis o tavan arası gibi :)

 2. gelir modelini tam tanımlayamadığı, sisteme değil kişilere bağlı kalacağı, iş geliştirme-büyütme sorunu ve tahmin edilenden çok rakip çıkacağı için kısa ömürlü bir girişim olarak görüyorum. orta vadeden ileri planlar yapmanızı tavsiye etmem. Kişisel görüşümdür.

  1. Savaş Özsoy Savaş Özsoy

   bayılıyorum böyle iddialı sözlere...plan b gelir modeliyle ilgili en ufak bir acıklama yapmamış...malum mu oldu acaba orta vadede neler olabileceği....fatih altaylıyı sevmem ama;

   ne zaman adam oluruz; kişisel gelişim kitaplarından etkilenmeyip , özenti cümleler kullanmadığımız zaman ... ;)

   1. peki :)

 3. abboovv biri benim fikrimi çalmış. hızlı olan kazansın desem çokmu iddialı konuşmuş olurum?

  (şakaydı tabiiki)

  hadi hayırlı olsun ozaman.

  Allah utandırmasın.

 4. Mustafa Mustafa

  Başarılar.

 5. Anladığım kadarıyla sadece aracılık yapacaklar.

  Yolları açık olsun.

 6. Murat Han Murat Han

  çok iyi olmuş. Reklamz'ın burnu kalkık havasını alırlar inşallah. 30 bin hitli siteme reklam almayı başaramamıştım. Linkz de aynı şekilde. Tez zamanda batarlar inşallah

  1. Kıvanç Ergun Kıvanç Ergun

   Murat selam,

   "Hit" derken sanırım aylık tekil ziyaretçi rakamından bahsediyorsun?

   Reklamz ve Linkz yayıncı ağına dahil olmanın elbetteki temel kuralları var. Zira global reklamverenlere sunduğumuz internet reklamcılığı çözümlerinde ortaklık ettiğimiz yayıncılarımızdan öncelikle kurum olarak bizler sorumluyuz.

   Bahsettiğin sitenin adresini bize iletebilirsen, inceledikten sonra uygun olup olmadığı ile ilgili detaylı bir maili nedenleri ile birlikte size göndermiş oluruz.

   1. Murat Han Murat Han

    Kıvanç selam.

    Hit derken kastettiğim "günlük tekil ziyaretçi" idi. Bu saatten sonra ne reklamz ile ne linkz ile işim olur. Etrafımdaki herkese de boş yere başvuruda bulunmamalarını, bu 2 firma ile boş yere zaman harcamamalarını söylüyorum.

    En azından (en azından) "siteniz kriterlerimize uygun değil" diye bir dönüş yapılabilirdi. Bize bu kadar bile saygısı olmayan ve bir email atmayı çok gören bir bir firma için bedduadan başka yapacak bir şey yok.

    Son zamanlarda televizyonda bir reklam var. "Birileri gelir, dünyayı değiştirir." Emin olun birileri gelecek ve reklam sektörünü değiştirecek. (Bu kişiler videodaki 2 arkadaş değil. Onların böyle bir niyeti veya yeteneği olsaydı zaten Reklamz çatısı altındayken değiştirirlerdi). Şahsım adına ben o değişimi bekliyorum.

 7. Türkiye'de aynı şekilde çalışan ve 6 yıldır başarılı projeler gerçekleştirmiş Proad Media var ilk diye lanse edilmesi düşündürücü...

  1. Nurcan Nurcan

   Proad medya nezamandan beri satış evi? Bizim bildiğimiz proad, medya planlama ajansı.Kendi yaptığınız işin sektördeki yerini bilmiyorsanız bu tarz yerlerde yorum yazmayın lütfen :)

   1. Proad medya sizin bildiğiniz gibi sadece planlama değil aynı zamanda bünyesinde satış ekibide bulunduran bir kuruluştur.

 8. Decameron Decameron

  plan b brad pitt in şirketi değil mi yaw abim kızar ha değiştirin ismi ;)

 9. R. Deniz Öner R. Deniz Öner

  Başarılı olacağınıza inancım sonsuz.

  Yolunuz hep açık olsun.

 10. Plan_B Plan_B

  Öncelikle yorumlarnızla bizlere destek olduğunuz için sizlere ve bu fırsatı bize verdikleri için webrazzi ekibine çok teşekkür ederiz.

  Heyecanla çıktığımız bu yolda samimiyetimizi hiç bir zaman kaybetmeden, hızlı adımlarla ilerlemek tek arzumuz. Ne gerekiyor ise yapmaya hazırız.

  Bu konudaki tüm sorularınızı info @ planbreklam . com adresinden bizler ile paylaşırsanız cevaplamaktan mutluluk duyarız.

  Son olarak bir yenilikten de bahsetmek isteriz. Sohbetimizde adserver teknolojisi olarak Kokteyl AdServer kullanığımızı belirtmiştik ancak geçtiğimiz hafta yaşadığımız bir gelişme ile birlikte AdHood AdServer altyapısını da test etmeye başladık. Henüz bir feedback verebilmek için oldukça erken sayılsa da kullanım kolaylığı ve esnek yapısı bizim bu teste hayır dememizi imkansızlaştıran en büyük faktörler oldu. Zaman geçtikçe bu konuda fikirlerimizi ve düşüncelerimizi sizler ile paylaşıyor olacağız.

  Destekleriniz için tekrar teşekkür ederiz.

  PLAN_B Ailesi

  1. Nurcan Nurcan

   Adım atığınız bu yolda çok başarılı olursunuz inşallah.

   Sektörün sizin gibi yenilikçi dinamik girişimcilere ihtiyacı var.

 11. Erdem Usul Erdem Usul

  Plan B sektöre yeni bir bakış açısı getirdiğini ve yeni bir kapı açtıgını düşünmekteyim. Kobilere google harici alternatifler sunulmalıydı zaten, girişiminiz ve çalışmalarınız için teşekkürler ...

  Sonsuz başarılar arkadaşlar.

  1. Murat Han Murat Han

   Nasıl bir "yeni bir bakış açısı getirdiğini ve yeni bir kapı açtıgını düşünmekte" siniz?

   İnternet reklam sektörü daha farklı birşey mi yapıyordu bu güne kadar? Google dışında farklı birşeyler yapan kimse var mı?

   Adam eski ortağıyla kavga etmiş (muhtemelen) ayrılmış, çalışanını da yanına ortak almış, eski müşterileri de kapmış...

   Madem amaç yenilik yapmaktı, niye eski firmalarında yapmamışlar bu arkadaşlar?

   1. Plan_B Plan_B

    Sevgili Murat Han,

    Anlaşılıyor ki Intenet Reklamcılığının Türkiye'deki gelişimi üzerine ciddi eğilen bir profesyonelsin.

    PLAN_B hakkında daha önceki postlarında yazdıkların için de sana teşekkür etmek isteriz.

    Ancak konunun bu ortamda PLAN_B özelinden çıkartılıp Reklamz yi hedef alır hale gelmesi bizleri rahatsız etmiştir. Videomuzda da belirttiğimiz gibi sizler gibi duyarlı insanlara kapımız her zaman açıktır. Dilediğiniz zaman uğrayabilirsiniz.

    PLAN_B deki hedeflerimiz ve amaçlarımız hiç bir şekilde Reklamz çatısı altında ulaşabileceğimiz gerçekler değildi. Bunun başlıca sebebi ise Reklamz' nin bir yayıncı ağı olması PLAN_B' nin ise Türkiye internet trafiğinin tümünü kobiler ile buluşturmayı hedefleyen bir medya pazarlama ve satın alma ajansı olmasıdır.

    Tahminlerinin aksine çok eskilere dayanan dostluğumuzun temelleri üzerine kurulmuş olan şirketimiz PLAN_B nin bundan sonra da sektöre bizlerin ve ekibimizin pozitif enerjisi ile yeni bir soluk katmasını temenni ederiz.

    PLAN_B Ailesi Adına;

    Onur Akagündüz & Okyar Özlüpınar

 12. Salih Gökçe Salih Gökçe

  Bu sektördeki büyük deneyimleri ile, başarılı olacaklarına gönülden inanıyorum.

  Görüşmek üzere:)

 13. Uludağ Sözlük'ten Prof Uludağ Sözlük'ten Prof

  reklam z'den sonra plan b (isim olarak da) güzel uymuş. zaten türk internetinde şuan büyük ölçüde ajans müşterileri reklam veriyor. kobi'ler internete verecekleri ufak reklamlarla ne kadar çok miktarda ve yüksek nitelikte müşteri bulabileceklerini bilmiyorlar. Bilenler de eş dost yardımı ile google adwords üzerinden reklam veriyor. Ama burda şuan çok büyük bir pazar var. İnternet girişimciliğinin geliştiricilerden sonra en önemli 2. aktörleri olan pazarlamacılar burada devreye giriyorlar. Burada kobilerin ayağına gidip doğrudan reklamı anlatmanın çok etkili olacağına inanıyorum. En çok "biz sadece satış yapacağız" fikri çok hoşuma gitti. Şuan gerçekten de internet reklamcılığında ajans müşterisi dışında yeni müşteriler katmak çok faydalı olacaktır. reklamzciler bu boşluğu görüp değerlendirmeye girişmeleri çok iyi olmuş. Gerçekten kobiler şuan ufak bütçelerin kendilerine ne kadar yüksek kazanç olarak geri döneceğini bilmeden hala broşür dağıtıyorlar sağda solda.

 14. Son yıllarda internet üzerinden alışverişin ve etkileşimin artmasıyla beraber, internet mecrası geri dönüşlerin daha yüksek olduğu bir alan haline geldi. Böylece internet markaların sadece prestij amaçlı yöneldikleri bir alandan çıkarak, KOBİ'ler için de gayet mantıklı ve makul bir hal aldı. Orta ölçekli bütçeleri yönetecek şirketlere de ihtiyaç kaçınılmaz.

  Bu konuda hareketinizi sonuna kadar destekliyorum,

  Başarılar

 15. Hakan Aytaş Hakan Aytaş

  özellikle 'kobi'lerin bir araya toplanması ve kobilere uygun fiyatlar ve çözümler sağlanması, bu kobiler için beklenen bir durumdan ziyade beklenen bir ihtiyaç haline geldiği ortada.

  hedefinizde başarılar...