Kullanacağınız Blog Altyapısının Seçimi

Blog Açmadan Önce Karar Verilmesi Gerekenler yazısında bahsettiğim gibi yazmaya başlamadan önce  karar vermeniz gerekenlerden biri de blogunuzda hangi blog altyapısını kullanacağınızdır. Yeni bir blog açarken iki seçeneğiniz vardır; birincisi ücretsiz blog servislerinden birini kullanmak, ikincisi ise barındırma ve alan adı servislerini de sizin yöneteceğiniz kurulum gerektiren bir yazılım kullanmak.

Ücretsiz Blog Servislerini Kullanın

Blog servislerin sayısı gün geçtikçe artarken yeni servislere nazaran daha eski olanlar çok daha esnek ve özelleştirilebilen bir yapıya doğru gidiyor. Genel olarak ücretsiz olarak sunulan bu servislerin ücretli versiyonları da bulunmakta ancak özellikle blog yazmaya yeni başlayacaklar için doğru bir seçenek olmadığını söyleyebilirim.Kullanabileceğiniz blog servislerini sayacak olursak tabi ki ilk başta aklımıza Google'ın sahip olduğu Blogger geliyor. Blogger, dünyanın en büyük ücretsiz blog servisi olarak milyonlarca bloga ev sahipliği yapıyor. Sürekli geliştirilen yazılımıyla artık blogun hemen her tarafında özelleştirmeler yapılabiliyor. Dünyanın en çok kullanılan blog yazılımı olan Wordpress'i de Wordpress.com adresinden hiç bir kurulum yapmadan kullanmak mümkün. Wordpress'i yazının devamında detaylı olarak anlatacağım.

Blogger, Blogcu, Azbuz, Bloggum

blogger-blogcu-azbuz-bloggumÜcretsiz blog servisleri konusunda Türk girişimleri de yok değil. Nokta'nın sahibi olduğu Blogcu, ekolay'ın Azbuz'u ve iki arkadaş tarafından kurulan ve yükselişi devam ederken mahkeme kararıyla Türkiye'den erişime engellenen ve halen engellemesi devam eden Bloggum, bu yarışta önde gelen servis sağlayıcılar olarak sayılıyorlar.Yukarıda saydığım seçenekler arasından birini seçmenizin ardından, basit bir üyelik formu doldurduktan sonra hemen blog yazmaya başlayabilirsiniz. Ücretsiz blog servisleri hızlı bir başlangıç yapmak için çok uygun olsa da ileriki dönemlerde daha profesyonel blogculuğa adım attığınızda karşınıza bazı sınırlamalar çıkartabilirler.

Kendi Blogunuzu Kendiniz Kurun ve Yönetin

İkinci seçeneğimizin olarak blogumuzu kendimiz yönetebiliriz. Bu seçeneği seçecek olarak teknik olarak birçok konuyla uğraşmaları gerekeceğini bilmeliler. İşe ilk önce bir alan adı ve barındırma hizmeti satın almalıyız. Alan adı (domain) servisi yıllık olarak sağlandığı için en az bir yıllık kayıt yaptırmalısınız. Fiyatlar ise genelde 6 ile 10 dolar arasında oynamaktadır. Barındırma hizmeti (hosting) konusunda ise yerli ve yabancı çok çeşitli servis sağlayacılar mevcut. Kurumsal kimliği olan ve sizi yarı yolda bırakmayacak bir şirketi seçmek çok önemli. İlk başlarken küçük bir paketle başlanarak, daha sonra ihtiyaç oldukça hosting paketini büyütmek en mantıklı seçim olacaktır.

Wordpress, MovableType, Drupal

wordpress-movabletype-drupalAlan adı ve barındırma işlerini hallettikten sonra bir blog yazılımını kurmamız gerekiyor. Blog yazılımı olarak hem ülkemiz blogosferinde hem de dünyada en çok kullanılan yazılım; Wordpress. Açık kaynaklı bir yazılım olan Wordpress üzerinde istenildiğini gibi geliştirme yapılabilmesiyle sürekli gelişen ve her ihtiyacımızı karşılayabilecek bir hale geldi.Wordpress dışında Movable Type ve Drupal'de kullanılabilecek yazılımlar olarak öne çıkıyor. MovableType, Six Apart'ın ilk sürümünü 2001 yılında çıkardığı ve ücretli olarak sunduğu bir yazılımdı. Geçen yıllara ve Wordpress'in güçlenmesiyle pazarı tamamen kaybetmemek için Six Apart tarafından 2007'de ücretsiz olarak sunulmaya başlandı. Yıllar geçse de özellikle ülkemizde MovableType ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaşamadı.Drupal ise aslına bakarsanız bir blog yazılımı değildir. İçerik yönetim yazılımı (CMS) olarak kendini tanıtan Drupal, bir takım özelleştirmeler ile blog olarakta kullanılabiliyor. Ancak diğerlerine göre daha fazla teknik uğraş gerektiriyor.Tabi ki internette bilmediğimiz pek çok blog yazılımı mevcut ancak öne çıkanlar bunlar. Wordpress bunlar arasında en rahat edeceğiniz ve en rahat Türkçe yardım bulabileceğiniz olarak öne çıkıyor. Türk blogosferinde Wordpress konusunda uzman çok sayıda blog yazarı yıllardan beri Wordpress ile ilgili yazılar yayınlıyorlar. Bizim de tüm Webrazzi sitelerinde kullandığımız altyapı olan Wordpress'e Blograzzi'de çokça yer vereceğiz.

Sonuç

Seçeceğiniz blog altyapısı rahat etmeniz açısından çok önemli olacaktır. Teknik tarafım hiç yoktur, böyle şeylerle uğraşmaya zamanım olmadığı gibi parada ayırmak istemiyorum diyorsanız ücretsiz bir blog servisi kullanmanız en doğrusu olacaktır. Ancak internet sayfalarından birazda olsa anlıyor ve kendinizi geliştirmek istiyor hatta blog yazarlığını ileride profesyonel meslek olarak yapabileceğinizi düşünüyorsanız, kendi blogunuzu yönetmeniz ve bu konuda deneyim kazanmanız size çok faydalı deneyimler kazandıracaktır. Tabi ki ziyaretçi sayılarınız arttıkça barındırma masraflarınızında artması muhtemel. Bunun gibi birçok farklı durumu göz önüne alarak kullanacağınız blog altyapısına karar vermelisiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.