Aydın Şenkut'un Yatırımları Birleşti: VentureBeat, TradeVibes'ı Satın Aldı!
Genel

Aydın Şenkut'un Yatırımları Birleşti: VentureBeat, TradeVibes'ı Satın Aldı!

Webrazzi okuyucuları TechCrunch'ın sahip olduğu internet sektörüne özel şirket ve kişi dizini Crunchbase'i bilirler. Ancak pek fazla sözünü etmediğimiz TradeVibes'ı bilmiyor olabilirsiniz. Crunchbase ile benzer bir yapıda çalışan ama daha çok satın alma ve yatırım içeriklerine değinen TradeVibes sektörün önde gelen blogları Mashable ve ReadWriteWeb tarafından kullanılıyordu.

Bugün öğrendiğimize göre global internet pazarının önemli bloglarından VentureBeat, TradeVibes'ı satın almış ve VentureBeatProfiles adıyla kendi bünyesine katmış.

VentureBeat bundan yaklaşık 1,5 sene önce Şubat 2008'de aralarında Aydın Şenkut'un da bulunduğu bir grup melek yatırımcı tarafından desteklenerek $320.000 yatırım almıştı. Aynı şekilde TradeVibes'ın da Mart 2008'de aralarında Aydın Şenkut'un kurucusu olduğu Felicis Ventures'ın olduğu bir gruptan $900.000 yatırımı bulunuyordu.

Görünen o ki, doğru ortaklıklar ve yatırımcılar ile doğru bir sinerji oluşmuş ve sektörün iki önemli bilgi kaynağı tek bir çatı altında buluşmuş. Bu arada merak edenler olacaktır, VentureBeat'in TradaVibes'ı satın alması ile ilgili henüz bir rakam bilgisi yok.

Blogların geldiği önemli bir nokta ve sektör için dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm bir gelişme olduğu için VentureBeat ve TradeVibes ortaklığının üzerine düşülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Diğer taraftan Türkiye'de şu an için benzer bir iş yapan SitelerHakkinda.com dışında bu alanda oyuncu olmadığını da belirtmiş olalım. Webrazzi'yi soracak olursanız bu tür bir yapı değil ama biraz daha genişletilmiş ve içinde iş ağı özelliklerini de barındıran bir model için yazılım süreci devam ediyor.

Yorumlar (3)
  1. Erdem Özkan Erdem Özkan

    VentureBeat 6 kişilik ekibiyle iyi iş çıkarıyor. TechCrunch,ReadWriteWeb ve Mashable' ın yanında hergün okunması gereken bir kaynak haline geldi.TechCrunch'ın Crunchbase'ine rakip olması bakalım Michael Arrington'ı kızdıracak mı?

  2. Mustafa Özden Mustafa Özden

    Blog kadar kurucu bağımlı bir girişime yatırım yapmak ne kadar akıllıca acaba? Arrington olmadan Techcrunch, Arda olmadan Webrazzi nasıl yürür merak ediyorum. Bazen yatırımcılara gerçekten hayret ediyorum.

  3. Umut Akyol Umut Akyol

    Siteler Hakkında'nın (SH) yazıda bahis konusu olmasıyla belirtmek isterim. Yazının okuyucuları SH'yi bilmeyebilecekleri için hangi bakımdan benzerlik olduğunu anlamamış olabilirler. SH, ana fikir olarak web siteleri hakkında wiki makaleleri yazılan bir ansiklopedi. Ancak SH'nin Büyük Türkçe Dizin'inde kişiler kategorisini düşününce benzerlik kurulabilir. Misal Arda Kutsal, Ersan Özer, Çağlar Erol, Serdar Kuzuloğlu, Tümay Asena, Devrim Demirel vb. kişi kategorilerine göz atarsanız, kısmen yazıdaki sitelerle benzerlik kurabilirsiniz. Bu benzerlik de en fazla kısmen olabilir. SH'nin kişiler bölümü içeriğini benim oluşturduğum bir hobi bölümü sadece.