Wordpress 2.9, Resim Editörüyle Birlikte Gelecek!
Blog

Wordpress 2.9, Resim Editörüyle Birlikte Gelecek!

wp-29-edit-media

Sürekli yenilenerek, yeni özellikler kazanan blog yazılımımız Wordpress'in 2.9 versiyonuna eklenecek olan özellikler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. WPEngineer'da yayınlanan haberde Wordpress 2.9 ile birlikte gelecek olan resim editörü tanıtıldı. Wordpress'in içinde bir resim editörü heralde her blog yazarının istediği bir özellikti.

Resim düzenleme editörüyle yüklediğiniz resim üzerinde çevirme, yeniden boyutlandırma, kesme gibi basit işlemler yapabiliyorsunuz. Birde resmi farklı türde kaydetme olursa ki zannedersen ileriki sürümlerde olabilir, o zaman çok daha fazla işe yarayacaktır. Yazı yazarken en basit resim işlemleri için ayrı bir yazılım açarak kaybettiğimiz zamanı biraz da olsa bu şekilde telafi edebileceğiz. Böylece yazı yazmaya daha çok vakit kalacak :)

wp-image-edit2

wp-image-edit3

Yorumlar (9)
 1. Barış Ünver Barış Ünver

  Bazı şeyler eklentiler olarak yayınlansa da WordPress çekirdeği bu kadar şişmese çok daha iyi olurdu aslında. Bana kalsa TinyMCE bile eklenti olarak yayınlanmalı (ki ben TinyMCE'siz yapamam aslında).

  1. İbrahim İbrahim

   Açıkcası ben de bunun eklenmesinin taraftarı değilim. Şahsen ben bloguma resim ekleyeceksem bunu sağa sola döndürme işlemlerini önceden yaparım. Düzenlemeleri önceden yaparım.

 2. Erman Haskan Erman Haskan

  Blog yazarlarının, imajları işletim sistemlerinde düzenleyip bloglarına yüklemelerinin çok daha hızlı olacağını düşünüyorum.

 3. Umarım bazı özellikleri kapatma özelliğide eklenir, veya en basit haliyle wordpress'i kurup daha sonra ihtiyaca göre bazı özellikleri açma özelliği eklenir.

  Wordpress yapısı itibari ile böyle bir bölünme geçirecek diye düşünüyorum. Haftada veya ayda bir kaç yazı ekleyen birisi ile günlük bir kaç yazının eklendiği ve çok fazla kişi tarafından ziyaret edilen blogların wordpress kullanımı farklı olacaktır. Bu durumu ilerki zamanlarda dikkate almak zorunda kalacaklar diye düşünüyorum.

 4. Merhaba;

  @Erman Haskan

  Katılıyorum.Çünkü sonuçta Tarayıcı Tabanlı ve İnternet üzeründen çalışan bir sistem olacak sanırsam.

  Bundan ne kadar performans bekleyebilirsiniz ki ?

 5. Aslında düzenleme yerine eklediğimiz her resme sitemizin adresini ekleyen bişey olsa daha iyi olurdu? ( Varmıydı yoksa bi araştırayım :D )

 6. Seyfullah Seyfullah

  Resim editörüyle yapana kadar zaten bilgisayarımda bütün boyutlandırmaları yaparım, ne gerek var anlamadım. İhtiyaç varsa bile, arkadaşların dediği gibi tercihli olsa da çekirdek şişmese.

 7. Resimlere site ismini ekleme ekletisi vardı diye hatırlıyorum. waterwank eklentisi veya nextgen galeri eklentisi ile yapılıyordu.

  1. Resim editörünün olmaması zaten saçmalık =) Son Sürümde adres bağlantısına yani resmin bağlantı yolunu silip sitenizin ismini yazabilirsiniz ki bunuda herkes biliyodur zaten. Resme tıkladığınızda linkden istediğiniz adrese kullanıcıyı yönlendirebilirsiniz.