İki başarılı Türk Girişimi: SitelerHakkinda.com ve LivePageRanks.com
Araçlar

İki başarılı Türk Girişimi: SitelerHakkinda.com ve LivePageRanks.com

Açıklama: Burak Budak, Hayal Ofisi'nde araştırma departmanında görev almaktadır ve bu yazısı konuk yazar olarak Webrazzi’de yayınlanmıştır.

sh-lpr-logos1

Web sitesi sahipleri ve kullanıcılar için olan iki başarılı yeni Türk girişimini inceledim. Girişimlerin ortak yanları olduğu kadar, birbirinden keskin bir şekilde ayrılan yanları da var. Bu tarz stabil ve doğru boşlukları dolduran işleri çok büyük bir heyecanla karşılıyorum.

SitelerHakkinda.com

“Web Sitesi Ansiklopedisi” sloganı ile yola çıkan SitelerHakkinda.com web siteleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı bir kaynak oluşturmayı hedefliyor. Bunu da Özgür Ansiklopedi Wikipedia gibi yapmaya karar veren SitelerHakkında.com, kullanıcıların katkıda bulunabildiği bir sistem geliştirmiş. Kullanıcılar birçok site hakkında bilgi almanın yanında bilgi sahibi oldukları siteler hakkında eklemeler yapabiliyor, siteleri yorumlayabiliyorlar.

Ziyaretçilerin eklediği/düzenlediği bilgiler dışında Alexa ve pagerank değeri, dmoz kaydı gibi birçok bilgiye de ulaşabiliyorsunuz. Yayınladıkları bu sayısal verileri harmanlayıp oluşturdukları bir de puanlama sistemleri mevcut. Şu anda kayıtlı 373,218 site ile büyük bir arşiv oluşturmuş olan SitelerHakkında.com gün geçtikçe daha iyiye gidiyor.

siite-web

Webrazzi.com sayfası için tıklayın

SitelerHakkinda.com bir ansiklopedi oluşturmanın yanında en büyük Türkçe dizin olma yolunda da çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaları “Büyük Türkçe Dizin” diye adlandırdıkları bölümde yapıyorlar. Dizin bölümü etiketleme mantığıyla işliyor ve siteleri belirli kategorilere göre listelemeye yarıyor. Siteniz hakkında wiki makalesini oluştururken veya bir siteye katkıda bulunurken sitenin kategorisini etiketler yardımı ile belirtiyorsunuz ve site otomatik olarak dizinde listelenmeye başlıyor.

Sitenin doğru kategorilerde yer alması için girilen etiketlerin tam olarak siteyi yansıtması gerekiyor. Dizin şu anda temel olarak "konular, kişiler, bölgeler, markalar, ürünler ve hizmetler" kategorilerinden oluşuyor. Örnek verecek olursak Kişiler kategorisinde Arda Kutsal ismine baktığımız zaman altında Arda Kutsal’ın yaptığı veya onunla ilgili bilgilerin yer aldığı siteler listeleniyor.

LivePageranks.com

LivePageranks.com bir site bilgisi takip sitesi görünümlü bir web dizini. Alexa ve PageRank değerlerini takip etmenizin yanında, web sitelerini birbirleriyle eşleştiriyor ve yepyeni siteler keşfetmenizi sağlıyor. Ayrıca diğer pagerank kontrol sitelerinden ayrılan yanı bir takip sisteminin olması.

Takip sistemi dediğimiz olay sitelerin pagerank ve alexa değerlerinin değişiminin izlemeye alındığı bir sistem. Yani pagerank değerini öğrenmek için bir arama yaptığınız zaman sistem size geçmiş ve güncel pagerank, alexa bilgilerini sunuyor. Bu da sitelerin değer değişimini izlemenizde kolaylık sağlıyor. Siteye üye olduğunuz zaman ise size bir takip listesi oluşturma imkanı sunuyor. Değerini öğrenmek istediğiniz siteleri takip listenize ekleyip ilerleyen güncellemelerde hepsinin yeni değerlerini tek seferde görebiliyor, değişimi kolayca takip edebiliyorsunuz.

LivePageranks.com’un bir özelliği de her aranan siteyi hafızasına alıyor olması. Bu sayede, daha önce aranan bir siteyi aradığınız zaman üye olmadığınız halde pagerank ve alexa değerlerinin geçmişini görebiliyorsunuz.

live-web

Webrazzi.com sayfası için tıklayın

Site araması yaptığınız sırada bir de etiketleme yapabiliyorsunuz. Arama yaptığınız siteyi etiketlerle tanıtıyorsunuz. Etiketleme sisteminin editör onaylı olması, etiketlemenin doğruluğunu artırdığı için sitede kaliteli bir etiket bulutu bulunuyor. Bu etiketleme sayesinde sitede daha önce etiketlenmiş tüm siteler arasında arama yapabiliyor, bu siteleri alexa ve ya pageranek değerine göre sıralayabiliyorsunuz.

Ek olarak paylaşmakta fayda var, LivePagerank.com Türkçe dahil 10 dilde hizmet veriyor.

Yorumlar (9)
 1. Ekonomynet Ekonomynet

  Sitelerhakkinda.com'u uzun süredir biliyorum ve her sitemin wikisini hemen oluşuturyordum. Artık livepageranks'tanda haberdar olduk teşekkür ederim.

 2. Salihrocker Salihrocker

  sitelerhakkında.com'un tanıtımında ki "Webrazzi.com sayfası için tıklayın" bağlantısı yerine LivePageranks.com bağlantısını koymuşsunuz :d kimse görmeden düzeltin, yorumumu da silersiniz artık :D

  1. Teşekkürler uyarı için düzelttik. Yorumu da yayınladık ki bize ibret-i alem olsun :)

 3. Sayfalar.com siteside benzer bir hizmet veriyor. Sitenizi kayit etdikden sonra page rank ve alexa sira degisikliklerini mail atiyor.

 4. Vedat Erol Vedat Erol

  İzinsiz sitelerimi eklemişler. Onu anladım bari adres ve telefonlarımı göstermeyin.

  Sonuçta aboutus.org ile aynı mantıkta çalışıyor, orada da öyle. Kendimiz eklesek daha mantıklı olurdu.

 5. Memurolmak Memurolmak

  güzel bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık

 6. Onur Değerli Onur Değerli

  yonlendir.com'da bu konuda çok iyi bence

 7. Uğur Aydin Uğur Aydin

  2 servisi de kullanıyorum ancak sitelerhakkinda.com 'un bir eksiği çok göze çarpıyor. Nedenini tam olarak bilmiyorum ama sitelerhakkinda tüm domain uzantılarını kabul etmiyor. İlerleyen zamanlarda bu eksiklik için çalışma yapacaklarına eminim.

 8. Özel Ders Özel Ders

  Bilgilendirici yazı için çok teşekkürler..Basarılı girişimleri için arkadasları tebrik ederim

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri