Apple Etkinliği 2009: Yeni iPod Nano'nun Artık Kamerası da Var!
Teknoloji

Apple Etkinliği 2009: Yeni iPod Nano'nun Artık Kamerası da Var!

nano_camera

Apple etkinliğinden gelen en büyük yenilik haberi iPod Nano'ya eklenen kamera oldu. Genel beklenti olarak iPod Touch'a eklenmesi beklenen kamera donanımı, iPod Nano'ya gelerek farklı bir mp3 oynatıcı ortaya çıkarılmış. iPod Touch'un daha çok oyun aracı olarak konumlandığı da ilk kez Steve Jobs'un ağzından doğrulandı. iPod Nano'ya kamerayla birlikte mikrofon, hoparlör, sesle kontrol, fm radyo ve pedometre eklendi.

iPod Nano'ya eklenen mini kamera, cihazın hafızasına göre 8 ila 16 saat çekim yapabiliyor tabi ki pili yettiği müddette. Videolar 640 x 480 pixel çözünürlükte ve H.264 VGA görüntü ile AAC ses formatlarında kayıt edilebilecek.

Gizmodo, video kamerayı denemiş görüntüler o kadar küçük bir cihaz için gayet tatmin edici gibi görünüyor.

iPod Nano'da olmayan özelliklerden biri olan FM radyo yeni nesil iPod Nano'ya eklenmiş. Bu kadar basit bir özelliğin sanki yeni bişey bulunmuş gibi duyurulması şaşırtıcı aslına bakarsanız. iPod Nano'nun ana sayfasında büyük harflerle yeni özellik olarak yer alıyor. Yine de Nano'nun eksiklerinden biri kapatılmış olduğu için sevinmek lazım heralde :)

Sesle kontrol de Shuffle'dan sonra Nano'ya da eklenmesi beklenen özelliklerden biriydi.

radio-ipod

Nano'ya eklenen yeni donanımlardan biri de pedometre olarak isimlendirilen adım ölçer. Müzik dinlerken attığınız adımları sayan pedometre ile ne kadar koştuğunuzu hatta kaç kalori yaktığınız hesaplanabiliyor. Bu özelliğin cihaza eklenmesinde Nike'ında parmağı bulunuyor. Pedometre kullanıldığında toplanan veriler Nike Running.com adresine gönderilerek günlük olarak yaptığınız egzersiz ve yaktığınız kaloriler hesaplandıktan sonra grafikler oluşturuluyor.

padometre

8 ve 16 GB'lık iki modeli bulunan iPod Nano, 149$ ve 179$'dan fiyatlandırılmış. Yeni nesil iPod Nano'nun kısa süre sonra ülkemizde olacağını umut ediyoruz.

Yorumlar (3)
  1. Eda Nur Eda Nur

    Gerçekten çok tatlı bir ürün daha. Ülkemize geldiği gün koşa koşa Ankara Bilkom'dan satın aldım. ben en çok radyosuna bittim bunun. çok fazla cozurtmadan dinliyorum. zaten apple'ın kalitesi gereği kulaklıkları falan da iyi ses veriyor. öyle işte ipod nanom olmasa gereksiz Ankara araçlarının kornalarını duymaktan başka bir ses duymayacağım.

  2. Seda Taşkın Seda Taşkın

    Bu alet mükemmel bir şey, yıllardır kullanıyorum her versiyonu mükkemmele iyice yakınlaşıyor.

  3. Soner Soner

    bu ürünü nereden bulabilirim ?