The Pirate Bay'in Kendisi de Torrentlendi

Gelmiş geçmiş büyük torrent sitelerinden biri olan The Pirate Bay, birkaç ay önce kaybettiği telif hakkı davasının ardından site yöneticileri tarafından Global Gaming Factory X'e $7.7 milyona satılmıştı. Sitenin yeni sahiplerine devredilmesine günler kala The Pirate Bay'in 23 GB'lık torrent indexi, torrent dosyası olarak sitede yerini aldı. Site müdavimlerinden birinin yaptığı çalışmayla ortaya çıkan veritabanında sitenin sunucularında bulunan torrent dosyalarının adresleri yer alıyor.

873 binden fazla torrent dosyasının adreslerinin bulunduğu veritabanı kullanılarak torrent dosyaları indirildikten sonra başka torrent trackerlarda kullanılabilir. 23 GB'lık dosyayı çok fazla kullanıcının indirmeyeceğini düşünüyorum ancak dosyayı indirenler ile Pirate Bay'in mirası muhakkak başka adreslerde yeniden diriltilmeye çalışılacaktır.

The Pirate Bay telif hakları konusunda pek çok kanunu çiğnedi. Ancak işin diğer tarafında da internet kullanıcılarının asla bulamayacağı yüz binlerce dosyaya kolay ulaşımı sağlayarak büyük bir iş başarıyordu. Buradaki benzerliği anlatmak için sanırım en doğru örnek internetten Google'ı kaldırmak olacaktır. Google olmadan internet deryasında aradığımızı bulmak nasıl olurdu. İşte Pirate Bay'siz dosya indirmek de aynı olacaktır. Pirate Bay'in aynı zamanda diğer torrent sitelerini de beslediği düşünüldüğünde anlatmak istediğim sanırım daha iyi anlaşılacaktır.

Çok kısa zaman sonra yeni sahiplerine geçecek olan sitenin bir süre sonra paralı bir dosya satış yeri olması bekleniyor. Böylece bir başka devrin de sonuna gelmiş olunacak. Aslında torrent kullanıcılarının arasında küçükte olsa bir umut var. Zaman zaman en büyük torrent sitelerinin kapanışını ve yeniden açılışını yaşayan kullanıcı The Pirate Bay'in yeniden doğuşunu da bir yandan aklından geçiriyordur diye düşünüyorum. En azından benim aklıma geliyor...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.