Openfund Türk Girişimcilerin Başvurularını Bekliyor
Genel

Openfund Türk Girişimcilerin Başvurularını Bekliyor

openfund-logo1İnternet girişimcilerinin fikirlerini hayata geçirmelerine destek vermek amacıyla Yunanistan merkezli bir oluşum kısa süre önce hayata geçirildi. Openfund adı verilen oluşum fikir sahiplerine erken aşama yatırım sağlamanın dışında kurmuş olduğu network sayesinde de danışmanlık desteği sağlıyor.

Openfund'ın kurucuları bir süre önce benimle de iletişime geçmişler ve danışman olarak kendilerine ve bünyelerindeki girişimcilere destek olup olamayacağımı sormuşlardı. Türk internet girişimlerine de destek olmak istediklerini söylemeleri üzerine Türkiye pazarında ortak bir sinerji yaratabileceğimizi düşünüp tekliflerini kabul etmiştim.

Şu anda TechCrunch'dan Mike Butcher'ın yanı sıra Google, IBM, Accenture, PwC, Microsoft gibi firmalardan da danışmanların bulunduğu kurulda ben de yer alıyorum.

Girişimciler için merak edilen asıl konuya gelecek olursam, Openfund 20 bin ile 30 bin Euro arasında 4 aylık bir yatırım bütçesi sunmanın dışında, girişimler için ofis, şirket kuruluşu gibi farklı destekler de sağlıyor.

30 Eylül 2009'a kadar ilk tur yatırım süreci için başvuru toplayacak olan oluşum 1 Ekim - 15 Kasım arasında değerlendirmeleri tamamlayıp, 1 Aralık 2009 itibariyle girişimlere yatırımları gerçekleştirmiş olacak.

Konuyla ilgili detaylı bilgiyi Openfund web sitesinden alabileceğiniz gibi, yorumlarda da sorularınızı sorarak kendilerine ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

İlgilenen girişimciler ve fikir sahipleri başvurularını buradan yapabilirler ve sunumlar, iş planları gibi farklı dökümanları sitedeki kaynaklar bölümünden alabilirler.

Yorumlar (9)
 1. Türkiye pazarına yönelik projelere mi destek oluyorlar yoksa global projelere de destekleri var mı?

  1. Bu konuda özel bir ayrımları olduğunu sanmıyorum. Ancak elbette global vizyonu olan girişimlere yapılarındaki danışmanların bilgi alanlarına girmesi adına daha sıcak bakacaklardır. Ama yine de net bilgi isterim.

 2. Altuğ Gürkaynak Altuğ Gürkaynak

  Erkan bey'in sorusuna ek olarak bu yatırımların geri dönüşleri için ödeme tarihi, projenin başarılı sayılabilmesi için bekleyecekleri süre gibi kriterleri hakkında da bilgi alailir miyiz? Örneğin 20.000 Euro'luk br destekleri olduğunda bunun ödeme şartları hakkında bir bilgi alabilirsek güzel olurdu..

  2. Konu, bu haberinizdekine benzer Yerli kaynaklarla ilgili de bir haber yapar mısınız bize? :)

  Saygılar,

  A.

 3. Yaratıcı Ekip Yaratıcı Ekip

  Türk girişimciler için gerçekten faydalı olacağına inanıyorum. Umarım önümüzdeki günlerde iyi haberlerini Webrazzi'den okuruz.

 4. Merhaba;

  Ben yaklaşık 3 sene önce girmiş olduğum internet girişimciliğinde, yapmış olduğum 2 projeyi hayata geçirdikten sonra devretmek ve satmak zorunda kaldım.

  Zorunda kaldım diyorum; ama aslında bu benim tercihimdi. Neden derseniz öğrenci harçlığı ile kurmuş olduğum şirketi 11 kişinin istihdam ettiği bir noktaya getirdim ; fakat yazılım ekibinin yetersizlikleri ve sermayenin olmayışı beni artık dayanamaz noktaya getirmişti.

  Biraz ara verdikten sonra 1 senedir üzerinde çalışmış olduğum, Türkiye ve dünyada örneğine hiç rastlamadığım, en yakın benzer projelerinin bile 5 gömlek üstünde olduğunu düşündüğüm, ki bu yapmış olduğum görüş alışverişlerinde çıkarttığım bir sonuçtur, projemi hayata geçirmek için bazı görüşmeler yapmaktayım.

  Bu görüşmeler neticesinde 3 kişilik freelance yazılım ekibi kendiliğinden oluştu ( projeye ortaklar olarak yapacaklar ). Fakat esas beni düşündüren ve karar vermemi geciktiren esas unusur senede en az 500.000 Tl getiri sağlayacak bu projenin freelance ekibi tarafından yapılması mı yoksa bu taz proje onay ve fonlama iş modellerinden birini tercih etmekmi, yoksa web proje odaklı firmalar ile yapılabilecek ortaklık mı bu yapmak istediğim projenin başarısını ve hayata geçmesini dahada kolaylaştırır.

  Açıkcası benim gönlüm son şıktan yana. Bu konuda bildiğiniz adresler var ise bana yardımcı olusanız sevinirim.

  NOT : Bahsetmiş olduğum proje için geçen sene henüz yazılımı bitmemiş olmasına rağmen 2 haftada çok ciddi satış oranları yaalndı. Fakat yazılımcı yetersizliğinden dolayı projeyi 1 sene askıya alarak tekrardan yapmak istiyorum.

 5. Murat Sönmez Murat Sönmez

  Benim burada merak ettiğim, fikirlerin nasıl korunduğu. Buraya başvuran insanların hepsinin ellerindeki tek şey bu değerli fikirler. Bu konuda openfound'un FAQ'sunda sizin fikrilerinizi neden çalmayız başlığında "çünkü itibarımız zedelenir" tarzı bir açıklama var. Dikkatli olmakta fayda var.

 6. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Arda hocam Türkiyeden yapılacak başvurularda sizle mi iletişime geçeceğiz ? veya sizin ordaki asıl göreviniz Ülke sorumluluğu mu? Yani girişimleri seçen ayrı bir grup var mı ? varsa sizde için de varmısınız?

  1. Hayır ben sadece danışma kurulunda yer alıyorum. Başvuruları kendilerine yapıyorsunuz. Eğer benim bilgili olduğum konuda görüşüm alınırsa paylaşırım. Operasyonlar esnasında da aynı şekilde benim alanımdaki girişimleri yönlendiririm. Yani, organik bir bağım yok.

   1. Peki başvurularda iş planı ingilizce olmak zorunda mı ?

    Çok iyi bir fikre sahibiz belki ama çok iyi ingilizce bilmiyoruz bir tercümana iş planı mı çevirtmeliyiz ?