Konut Kredisi Hakkında Herşey: DoktorMortgage.com
Genel

Konut Kredisi Hakkında Herşey: DoktorMortgage.com

DoktorMortgage.com, konut kredisi hakkında bilgi edinme, ürünleri tanıma, faiz ve komisyon oranları karşılaştırma ve konut kredisi başvurusu yapma amacıyla kurulmuş bir online mortage sitesi. Ülkemizde Mortgage'in henüz yeterli seviyeye gelememiş olmasına rağmen elde ettiği rakamlar ise oldukça tatmin edici.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Doktor Mortgage'in kurucusu Mustafa Su'nun verdiği rakamlar ise bir hayli ilginç. Site faaliyete 31 Ocak 2009 tarihinde geçmiş ve bu kısa zaman diliminde 95.017 Tekil ziyaretçiden 1683'ü konut kredisi olmak üzere toplam 2250 kredi başvuru almayı başarmış.

Türkiye'de her ay ortalama 20.000 Konut kredisi kullandırıldığını düşünürsek bunun henüz bir başlangıç olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye'de toplam konut kredisi stoğu 39 milyar TL. Önümüzdeki 5 yılda konut kredisi stoğu 150 milyar TL seviyelerine çıkacak. 5 yıl içerisinde Mortgage tarafında yaşanacak bu büyük patlama ile Mortgage kredilerinin GSMH içindeki payı %3-4 lerden % 15 lere gelecek.

Sitede en çok ilgiyi çeken bölüm Banka Karşılaştırma Modülü. Bu bölümde, son derece basit bir şekilde tüm bankaların konut kredilerini detaylı inceleyebiliyoruz. Bu sistemin bize yararı, her bankanın sitesini ayrı ayrı dolaşma zorunluluğundan kurtulmamızı ve zamandan tasarruf etmemizi sağlaması.

kredi1

Kredi Hesaplama bölümünde ise çok basit bir hesap makinesi yardımı ile ne kadar kredi almayı düşündüğümüzü ve taksit sayısını girerek her ay ne kadar ödeme yapmamız gerektiğini gösteren bir ekran ile karşılaşıyoruz.

Bunun dışında, Teklif Topla bölümünde dilersek telefon numaramızı ve bazı bilgilerimizi bırakıyor bankaların bizi aramasını ve teklif yapmasını sağlayabiliyoruz.

Doktor Mortgage'nin en büyük avantajı konut kredisine odaklanması. Bu sayede başvuru/ziyaretçi oranı ve kullandırılan konut kredisi oranı sektör ortalamasının 3,7 katı düzeyinde.

Yakın gelecekteki planlarını sorduğumuz Mustafa Su: "1 Eylül  2009 itibari ile Doktor Mortgage olarak sadece internette değil aynı zamanda sahada olma kararı almış durumdayız. Saha ekiplerimiz ile sadece intenette değil müşterinin olduğu her noktada hizmet vermeye başlayacağız. Doktor Mortgage uzmanlığı ile eğitim almış mobil ekiplerimiz müşterilerimize "Anahtar Teslim Mortgage" hizmeti sunacaklar. 6 ay gibi kısa bir sürede Mortgage alanında en büyük portallardan biri olmayı başaran Doktor Mortgage Türkiye'de finansal sistemin en büyük eksikliklerinden biri olan aracılık hizmetlerini yaygınlaştırarak büyümeye devam edecek." şeklinde konuştu.

Sonuç olarak, Doktor Mortgage ilgili makalelerin bulunabileceği, kredi faiz oranları gibi konularda kapsamlı bilgi edinilebilecek, bankaları karşılaştırıp kredilerinin hesaplanabileceği, kredilere online başvuru yapılabilecek yararlı bir internet sitesi diyebiliriz.

Yorumlar (11)
 1. Merakli Merakli

  Anadolu Sigorta GM Mustafa Su mu?

 2. Böyle bir sektörde iş yapan bir web sitesinin içeriğinde kelime üstü reklamlar (linkz) yayınlanmasını anlamıyor ve çok itici buluyorum.

  Konusu açılmışken bu reklam sisteminden hep nefret ettim ve bu tarz reklamlar yayınlayan hiç bir siteyi de kullanmıyorum.

  Bende tesadüfen bulduğum bir siteyi bu kredi karşılaştırma amacıyla bol bol kullanıyorum. İlgilenenler için; http://www.finzoom.com.tr/

 3. Kamil Özgenbaş Kamil Özgenbaş

  Bu konuda bankaların müşterileriyle gayet iyi ilgilendiklerini düşünüyorum. böyle bir hizmetin fazla bir yol kat etmesi beklenemez

  1. Gizem Temel Gizem Temel

   merhaba kamil bey

   ben bu tür internet portalları üzerinde araştırma yapan bir üniversite öğrencisiyim. yorumunuz ilgimi çekti ve araştırmama bir katkısı olabileceğini düşündüm. Acaba hem zaman hem de karşılaştırma yönünden birçok fırsat sunan böyle bir portalı tercih etmemenizin başka bir nedeni var mı?

   teşekkürler...

 4. Antifriz Antifriz

  Sitedeki bir yazıdan alıntı:

  "Siz 100.000 YTL ye bir konut aldınız. 5 sene sonra 200.000 YTL'ye satıp %100 kar ettiniz. Komşunuz Ahmet bey sizinle aynı siteden kredi ile ev aldı. 20.000 YTL peşin ödeyip %80'e kredi kullandı. 5 yıl sonra sizinle birlikte evi sattı. Hemde aynı fiyata. 100.000 YTL lik evi 200.000 YTL'ye sattı. Ama Ahmet bey 20.000 YTL yatırmıştı bu işe. 100.000 YTL kazandı tıpkı sizin gibi. Ama siz%100 Kazandınız. Ahmet bey ise %500."

  Kısaca, bize spekülasyon yapmayı öneriyor bu site.

 5. Ekonomynet Ekonomynet

  Gelişmeye açık faydalı olabilecek bir site teşekkürler...

 6. Umut Akyol Umut Akyol

  Bu tür servislerin çoğalması her halükarda iyi ve yararlı. Bu tür birkaç tane site var, bazıları krediler üzerine yoğunlaşmış, bazıları faturalı servisler üzerine yoğunlaşmış, bazıları da her iki taraftan da karşılaştırmalar yapıyorlar.

  Kısaca finansal yararlı karşılaştırma siteleri olarak düşündüğüm bu sitelerin birkaç wiki makalesini yazmıştım:

  enuygun.com, doktormortgage.com, finzoom.com.tr

 7. Antifriz; benim anlamadığım konu 100.000 TL değerindeki evi nasıl kredi kullanarak aynı fiyata alıyor (Faiz ve Masraflar) ve komşusu %100 kazanırken, Ahmet Bey kredi ile alan vatandaş %500 kazanıyor :) Çarptırma var gibi geldi bana..

 8. Mehmet Faruk Mehmet Faruk

  Umut a katılıyorum, ancak konut kredisinde en sağlıklı karşılaştırma yapan site olarak KrediPazari sitesini goruyorum.

  Nisan ayında KrediPazarına başvuru yaptım Şekerbank, Garanti, Yapı Kredi ve Bank Pozitif aradı.

 9. Sinem Özocak Sinem Özocak

  Mehmet Bey ben de www.kredipazari.com aracılığıyla konut kredisi kullandım. Sitede oldukça faydali bilgiler de var. Başlangıçta bankaların beni arayacağına çok inanmamıştım ama inanılmaz hızlı geri dönüş oldu ve faiz oranında da indirim yapıldı. Masrafları da öğrenerek doğru karar vermemi sağladı.

 10. Mustafa Su Mustafa Su

  Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Sırayla yazıya bırakılan yorumlar hakkında görüşlerimi iletmek istiyorum. Öncelikle Anadolu Sigortası GM Mustafa SU ile sadece isim benzerliğimiz var.

  Bankaları karşılaştırmak ve en uygun krediyi bulma noktasında ziyaretçilerimiz hiç bir ücret ödemeden tüm servislerimizi kullanabiliyorlar. Bu hizmetin bir kısmının finanse edilmesi için gelire ihtiyacımız var. Tarafsızlık ilkemiz gereği herhangi bir bankayı ön plana çıkarmamak için sitemizde sadece Google Adwords ve Linkz reklamlarını kullanıyoruz.

  Finzoom.com.tr , Hangikredi.com , Enuygun.com vb siteler tüketiciye yarattıkları katma değerli hizmetler ile Türkiye'deki önemli bir açığı kapatıyorlar. Bu siteleri kullanarak evinizde oturarak tüm bankaları karşılaştırabilir ve koltuğunuzdan kalkmadan kredi teklifi toplayabilirsiniz.Doktor Mortgage olarak en önemli değerimiz diğer kredi sitelerinden farklı olarak sadece Mortgage konusunda uzmanlaşmamızdır. Kamil beye tamda bu sebeple katılmıyorum. Her ay binlerce ziyaretçi bu siteleri ziyaret ederek bankalardan kredi teklifi topluyor. Sitemizdeki yazı ile ilgili olarak önerimiz kesinlikle spekülasyon yapmak değil. Yazımızda anlatmaya çalıştığımız konu: "Finansal Kaldıraç". İşletme fakültelerinde net işletme sermayesinin kullanımı ve dış borç kullanımı vb kararların alınması ile ilgili konularda sıklıkla anlatılır. Finansal kaldıraç ile ilgili tüm sorularınızı sitemiz iletişim formunu kullanarak bize iletebilirsiniz.

  Ekomynet ve Umut beye ilgileri için teşekkür ediyorum. Ergün bey az önce yukarıda anlattığım gibi çarpıtma yok. tamamen finans ürünlerinin doğru kullanılması ile ilgili. konut kredisi - mortgage kullanarak sadece bankaya borç ödemezsiniz. Konut kredisi sadece kredi ürünü değil aynı zamanda bir yatırım aracıdır.

  doktormortgage.com , enuygun.com , finzoom.com.tr , hangikredi.com gibi portallar Türkiye'de faaliyet gösteren , Türkiye'de kurulu şirketlerdir. Başvuru yapmadan önce şirketler hakkında bilgi almanızı tavsiye ederim.(Türkiye adresleri gibi.) Başvurularınızın alınması ve saklanması konusunda ve kişisel bilgilerin kullanılması ile ilgili olarak Avrupa Birliği normlarında standartlara sahiptirler.Konu ile ilgili olarak öneri eleştiri ve şikayetlerinizi her zaman sitemizdeki formlardan bize iletebilirsiniz. Bu yazıya da yorumlarınızı bekliyoruz. Sevgiler ve saygılar.