Facebook E-postalarımıza Neden Giriyor?

Popülerliğini hiç kaybetmeyen ancak Twitter gibi mikroblog uygulamaları nedeniyle üyelerinin site içinde etkinliğini azaltmasını istemeyen Facebook öyle görünüyor ki bu aralar kendini kullanıcıların daha aktif paylaşım yapmaları ve kişisel bilgilerini paylaşmaları üzerine yönlendirmiş.

Son günlerde yapılan küçük bir anketle paylaşımların gizliliğinin nasıl olması gerektiğini sorgulayan Facebook, bu hafta içinde Myspace'in kullanıcılarına @myspace.com uzantılı e-posta verecek olmasını da dikkate aldı mı bilinmez ama bir kaç gün önce artık e-posta yoluyla Facebook'ta paylaşım yapılabileceğini duyurdu. Facebook'un mobil sayfasından alınacak kişiye özel bir e-posta ile Facebook profilinizde paylaşımlarınızı gönderebilmeniz artık mümkün. Tabi bu paylaşımları mobil cihazınız üzerinden çeşitli uygulamalar ve MMS ile gönderme imkanı da devam ediyor. Peki site içi trafiği yüksek olan Facebook bu yolu neden tercih etti?

Dünyanın resim video arşivlerinden belki de en büyüğüne sahip olan Facebook'un bu özelliği aslında daha önce yapılan bir araştırmanın da getirisi. AddToAny tarafından yapılan araştırmaya göre şu anda en büyük (%24) paylaşım aracı olan Facebook, kendisini takip eden e-posta paylaşımını (%11) da ele geçirmek niyetinde. İnanılmaz yükselişini sürdüren Twitter ise bu alanda 3. sıraya (%10.8) yerleşmeyi başarmış ki her an 2. sıraya kurulması da mümkün!

facebook-istatistik

Yine bu araştırma üzerinden gidilen bir ankette ise e-posta lehine bir sonuç çıkmış ki ankete katılanlar paylaşımlarını %30 e-posta, %20 facebook ve %9 oranında Twitter üzerinden yaptıklarını belirtmiş.

Eski dönem e-posta gruplarının halen sürdürdüğü geleneğin sonucu olan e-posta üzerinden paylaşım şimdilerde yeni servislerle devam ettirilmeye çalışılıyor. Buna en iyi örneklerden biri olan Nutshellmail tüm sosyal ağ ve e-posta hesapları üzerinden yapılan paylaşımları tek bir noktada topluyor. Zaman yönetimi ve paylaşımların paralel olması gibi çeşitli kolaylıklar sunan Nutshellmail de aslında en çok etkileşimde e-posta paylaşımının önemine dikkat çekiyor. Bunun yanında belirli bir grup üzerinden yapılan e-posta paylaşımlarını genele sunan servisler de online paylaşım ağında kendine yer buluyor. Bu bilgiler doğrultusunda doğru bir yol seçtiğini söyleyebileceğimiz Facebook, 250 milyonluk kullanıcı kitlesini tatmin etmek için artık her yolu denemekten sanırım geri kalmayacak.

Son olarak henüz duymamış olanlar için Facebook hakkında son bir ayrıntıyı da  paylaşmakta fayda görüyorum. Artık Facebook kullanıcı adlarınızı hesap yönetimi bölümünden değiştirebilirsiniz. Ayrıca 13 Haziran günü alınan yeni hesaplarda da kullanıcı adı alımı artık mümkün. Hemen harekete geçmek isteyenler şuradan devam edebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.