Facebook Kullanıcı Adları Kapışıldı!
Arama
Genel

Facebook Kullanıcı Adları Kapışıldı!

facebookFacebook’ un, 13 Haziran 2009 Cumartesi sabahı 7.01′ den başlayarak kullanıcı adı seçmeye izin verdiğini yazmıştık. Birçok kişi cumartesi sabahı alarmlarını kurdu veya sabaha kadar uyumadan bekleyerek ilk isimlerini kullanıcı adı almak için bekledi. Maalesef, çok az kişi başarabildi bunu çünkü ilk üç dakikada 200.000 kullanıcı adı adeta kapışıldı. Bu saniyede 11.111 kullanıcı adına denk geliyor. İlk 15 dakikada 500.000, ilk saate ise 1 milyon kullanıcı adı alındı. Bekleyenlerin büyük bir bölümü ise ilk adlarını almak için bekliyorlardı. Hatta öyle ki, Chrome kullananların Firefox kullananlara göre daha avantajlı oldukları iddia edildi. Peki, neydi bu koşuşturmacanın amacı?
Öncelikle, bir Facebook adresi olmasının yararı arkadaşlara, tanıdıklara Facebook adresi verirken aynı alan adı gibi ya da mail adresi gibi ama daha kolay olan Facebook adresini vermek. Örneğin, facebook.com/hasan gibi. İkincisi Facebook’ un popülaritesinden ve PageRank’ inden yararlanmak. Dünya’da Google, Yahoo ve Youtube’dan sonra en fazla ziyaret edilen internet sitesi olan Facebook, gerek içeriğinin genişliği ile gerekse PageRank’i ile arama motorlarında zaten üstlerde yer alıyordu. Örneğin Hasan ismi ile internet sitesinde arama motorlarında üstte görünmek çok uzun zaman alabilirken, Facebook sayesinde bu daha mümkün hale geldi.

Bunun yanında www.facebook.com/default.aspx, www.facebook.com/techsupport, gibi kullanıcı adlarını almak için bekleyenler de oldu. Bu kullanıcı adları da sahiplerini şimdiden ünlü yapmayı başarırken gelecekte de bu adların daha da değerleneceği ve yüksek ücretlere satılacağı düşünülüyor.

Eğer hala kullanıcı adı seçmediyseniz buradan buyurun.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (25)
 1. Serdar Öztürk dedi ki:

  Bazı özel adlar anahtar kelime mantığıyla alınamadı. Misal googlegko4k95mgl, facebookkfujase gibi bir ad alınamadı. Bir çok Türk markası da sabahın ilk dakikalarında alınmıştı. Beklenildiği gibi oldu.

 2. engin dedi ki:

  bazı markaları facebook kendi satmayı düşünüyor galiba, bmw, mercedes, twitter, google gibi isimleri aradım kimse almamış

 3. Turan Gürler dedi ki:

  cocacola sanırım parayı bastırıp cocacola ve coca-cola yı almış 🙂

  http://www.facebook.com/cocacola

 4. Can PAÇACI dedi ki:

  Bu kadar kişinin kapıştığı bir vakitte “photoshop” uzantısını almak bir hayaldi. Ama aldım 🙂

  1. Hasan Basusta dedi ki:

   Photoshop cok iyiymis. Tebrikler Can 🙂

  2. Kıyas dedi ki:

   elinden almışlar 😀

 5. Kıyasettin dedi ki:

  İnanın bana tamamen unutmuşum ve benim için çok önemli olan bir kullanıcı adını kaçırdığıma hâlâ çok üzgünüm… neyse sağlık olsun..

  1. Mehmet ALP dedi ki:

   Üzülme kardeşim ya…hayat bazen böyle insanların canını acıtabiliyor..

 6. mustafa dedi ki:

  evet bende growthstock uzantısını aldım..

 7. özgün özdemir dedi ki:

  arkadaşlar biraz alakasız olacak ama Linked In gibi bildiğiniz business networkler var mı?Xing haricinde.

 8. Şuan Sanırsam Facebook Alexa da Trafik Rank’ı (9/10) olarak görünüyor. Google ise (10/10) Olarak görünüyor.Facebook Sanırsam Milyoner Değil Trilyonel Olmaya Devam Ediyor Olmalı .

 9. Sedat dedi ki:

  Benim ve eşimin aldığı isimler çok güzel.
  Ben xerox ualdım eşimde fujitsu tamamen duygusal :D:D:D

  1. Burak Munevver dedi ki:

   bu iki isme ne kadar değer biçtiniz? ne kadar verirlerse bunlardan feragat edersiniz?

  2. gokhan dedi ki:

   sedat bey.. söylediğiniz adreslere baktım xerox çıkmıyor fujitsu da kendisi kullanıyor.. bende kendim için 22 ayrı değerli markayı aldım açıkcası…sizin elinizdekilerin akibeti nedir.. herhangibir teklif aldınızmı

 10. ibram dedi ki:

  ben facebook’da bildirgec’de 07.01 de yazdığı halde ben nedense 17.01 olarak gördüm. Öğleye doğru acaba noluyor diye baktığımda sabahın 7 sinde başlamış. Bayılaım geldi 🙂 bende “facebook.com/ibram” almayı başardım.

 11. Kaan dedi ki:

  Bazi arkadaslar üzülecekler ama söylenildigi gibi adreslerin herhangi bir maddi degeri olmayacak. Cünkü ;

  1) Genel katilim sartlarina göre adres transferi mümkün degil
  2) facebook herhangi bir alinmis adresi herhangi bir sebep göstermeksizin geri alma hakkina sahip
  3) ayrica herhangi bir intellectual property ihlali sözkonusu ise (örn.photoshop) rapor edilerek adresin sahibine iade edilmesi genel sözlesme uyarinca mümkün.

  1. ibrahim dedi ki:

   facebook.com/photoshop adresini rapor edecek kişi sadece adobe’dur. Eminim ki onun da böyle bir sorunu yoktur.

 12. Requiem dedi ki:

  bende Requiem Diye Aldım 🙂

 13. okan dedi ki:

  bende americanbusiness aldım ama iş yapmaz bence ama genede aldık işte..

 14. nur dedi ki:

  ben kullanıcı adıma isim bulamadım bana güzel bir isim bulurmusunuz acaba çok acele tmm gonderdiniz diyelim ben ismi nası gorucem? onuda bana açıklar mısın vede sizden güzel bir kullanıcı adı isterim.

  NUR AKIL.

 15. nehir dedi ki:

  ben yapamadım telefona mesaj geldi sonra olmadı ekran kapandı

  1. burçin dedi ki:

   olsun bir qün yaparsın elbet…

Bir Yorum Yazın