Facebook Kullanıcı Adları Kapışıldı!
Genel

Facebook Kullanıcı Adları Kapışıldı!

Facebook' un, 13 Haziran 2009 Cumartesi sabahı 7.01' den başlayarak kullanıcı adı seçmeye izin verdiğini yazmıştık. Birçok kişi cumartesi sabahı alarmlarını kurdu veya sabaha kadar uyumadan bekleyerek ilk isimlerini kullanıcı adı almak için bekledi. Maalesef, çok az kişi başarabildi bunu çünkü ilk üç dakikada 200.000 kullanıcı adı adeta kapışıldı. Bu saniyede 11.111 kullanıcı adına denk geliyor. İlk 15 dakikada 500.000, ilk saate ise 1 milyon kullanıcı adı alındı. Bekleyenlerin büyük bir bölümü ise ilk adlarını almak için bekliyorlardı. Hatta öyle ki, Chrome kullananların Firefox kullananlara göre daha avantajlı oldukları iddia edildi. Peki, neydi bu koşuşturmacanın amacı? Öncelikle, bir Facebook adresi olmasının yararı arkadaşlara, tanıdıklara Facebook adresi verirken aynı alan adı gibi ya da mail adresi gibi ama daha kolay olan Facebook adresini vermek. Örneğin, facebook.com/hasan gibi. İkincisi Facebook' un popülaritesinden ve PageRank' inden yararlanmak. Dünya'da Google, Yahoo ve Youtube'dan sonra en fazla ziyaret edilen internet sitesi olan Facebook, gerek içeriğinin genişliği ile gerekse PageRank'i ile arama motorlarında zaten üstlerde yer alıyordu. Örneğin Hasan ismi ile internet sitesinde arama motorlarında üstte görünmek çok uzun zaman alabilirken, Facebook sayesinde bu daha mümkün hale geldi.

Bunun yanında www.facebook.com/default.aspx, www.facebook.com/techsupport, gibi kullanıcı adlarını almak için bekleyenler de oldu. Bu kullanıcı adları da sahiplerini şimdiden ünlü yapmayı başarırken gelecekte de bu adların daha da değerleneceği ve yüksek ücretlere satılacağı düşünülüyor.

Eğer hala kullanıcı adı seçmediyseniz buradan buyurun.

Yorumlar (23)
 1. Bazı özel adlar anahtar kelime mantığıyla alınamadı. Misal googlegko4k95mgl, facebookkfujase gibi bir ad alınamadı. Bir çok Türk markası da sabahın ilk dakikalarında alınmıştı. Beklenildiği gibi oldu.

 2. bazı markaları facebook kendi satmayı düşünüyor galiba, bmw, mercedes, twitter, google gibi isimleri aradım kimse almamış

 3. Turan Gürler Turan Gürler

  cocacola sanırım parayı bastırıp cocacola ve coca-cola yı almış :)

  http://www.facebook.com/cocacola

 4. Can Paçaci Can Paçaci

  Bu kadar kişinin kapıştığı bir vakitte "photoshop" uzantısını almak bir hayaldi. Ama aldım :)

  1. Hasan Basusta Hasan Basusta

   Photoshop cok iyiymis. Tebrikler Can :)

  2. elinden almışlar :D

 5. Kıyasettin Kıyasettin

  İnanın bana tamamen unutmuşum ve benim için çok önemli olan bir kullanıcı adını kaçırdığıma hâlâ çok üzgünüm... neyse sağlık olsun..

  1. Mehmet Alp Mehmet Alp

   Üzülme kardeşim ya...hayat bazen böyle insanların canını acıtabiliyor..

 6. Mustafa Mustafa

  evet bende growthstock uzantısını aldım..

 7. Özgün Özdemir Özgün Özdemir

  arkadaşlar biraz alakasız olacak ama Linked In gibi bildiğiniz business networkler var mı?Xing haricinde.

 8. Ömer Faruk Öncümert Ömer Faruk Öncümert

  Şuan Sanırsam Facebook Alexa da Trafik Rank'ı (9/10) olarak görünüyor. Google ise (10/10) Olarak görünüyor.Facebook Sanırsam Milyoner Değil Trilyonel Olmaya Devam Ediyor Olmalı .

 9. Benim ve eşimin aldığı isimler çok güzel.

  Ben xerox ualdım eşimde fujitsu tamamen duygusal :D:D:D

  1. Burak Munevver Burak Munevver

   bu iki isme ne kadar değer biçtiniz? ne kadar verirlerse bunlardan feragat edersiniz?

  2. sedat bey.. söylediğiniz adreslere baktım xerox çıkmıyor fujitsu da kendisi kullanıyor.. bende kendim için 22 ayrı değerli markayı aldım açıkcası...sizin elinizdekilerin akibeti nedir.. herhangibir teklif aldınızmı

 10. ben facebook'da bildirgec'de 07.01 de yazdığı halde ben nedense 17.01 olarak gördüm. Öğleye doğru acaba noluyor diye baktığımda sabahın 7 sinde başlamış. Bayılaım geldi :) bende "facebook.com/ibram" almayı başardım.

 11. Bazi arkadaslar üzülecekler ama söylenildigi gibi adreslerin herhangi bir maddi degeri olmayacak. Cünkü ;

  1) Genel katilim sartlarina göre adres transferi mümkün degil

  2) facebook herhangi bir alinmis adresi herhangi bir sebep göstermeksizin geri alma hakkina sahip

  3) ayrica herhangi bir intellectual property ihlali sözkonusu ise (örn.photoshop) rapor edilerek adresin sahibine iade edilmesi genel sözlesme uyarinca mümkün.

  1. Ibrahim Ibrahim

   facebook.com/photoshop adresini rapor edecek kişi sadece adobe'dur. Eminim ki onun da böyle bir sorunu yoktur.

 12. Requiem Requiem

  bende Requiem Diye Aldım :)

 13. bende americanbusiness aldım ama iş yapmaz bence ama genede aldık işte..

 14. ben kullanıcı adıma isim bulamadım bana güzel bir isim bulurmusunuz acaba çok acele tmm gonderdiniz diyelim ben ismi nası gorucem? onuda bana açıklar mısın vede sizden güzel bir kullanıcı adı isterim.

  NUR AKIL.

 15. ben yapamadım telefona mesaj geldi sonra olmadı ekran kapandı

  1. Burçin Burçin

   olsun bir qün yaparsın elbet...