Facebook Kullanıcı Adınızı Seçmeye Hazırlanın
Arama
Yenilikler

Facebook Kullanıcı Adınızı Seçmeye Hazırlanın

200 milyon gerçek üyeye sahip olup kullanıcılarını numaralarla ilişkilendiren Facebook, sonunda kullanıcılarına temiz bir internet adresi vermeye karar verdi. Dün Facebook blogunda duyurulan habere göre Türkiye’den 13 Haziran Cumartesi günü saat 07:01’den itibaren kullanıcılar seçtikleri kullanıcı adlarıyla profillerine ulaşabilecekler. Şimdiye kadar id=53121321 gibi bir adresle profillerine ulaşılan kullanıcılar artık facebook.com/kullanıcı.adı şeklinde bir adres belirleyerek profillerine ulaşabilecekler.

facebook-username

Profil adreslerini kullanıcıların kendi seçimlerine bırakan Facebook, önce gelen kapar modelini belirlemiş bu yüzden ilgili sayfada Cumartesi sabahına doğru geri sayan bir sayaç bulunuyor. Kullanıcılar için profillerine ulaşım açısından avantaj sağlayacak olan temiz adresler, Facebook’a dijital kimlik olma yolunda da hizmet edecek.

Kendinize özel Facebook profil adresinizi almak için Cumartesi sabahı facebook.com/username adresini ziyaret etmeyi unutmayın derim. 😉

Yorumları GösterYorumlar Gizle (12)
 1. Turan Gürler dedi ki:

  Bence çok da gerekli değil ama en azından bir heyecan/hareketlilik başladı o açıdan güzel bir şey 🙂

  İleride facebook kullanıcı adlarının satıldığını görecek miyiz acaba?

 2. İbrahim dedi ki:

  Benim de bu sabah Facebook hesabımda çıkan bilgilendirme baloncuğu ile haberim oldu ve konu ile ilgili fikirlerimi : http://www.ibrahimnergiz.info/facebook-usernames-vs-facebook-user-id-230.html de belirttim 🙂

 3. Muhammet ÜNAL dedi ki:

  Bazılarının gözünün parladığını şimdiden görebiliyorum :))

 4. faruksal dedi ki:

  @Turan Gürler; bakarsın olur mu olur dostum ;)Ama her ne olursa olsun güzel bir uygulama ve bence 13 Haziran’da Facebook ziyaret patlaması yaşayacak 🙂

  1. Turan Gürler dedi ki:

   facebook.com/sony yi hemen alalım o zaman 😛 😀

   umarım bazı önemli isimleri ayırmışlardır alınmasın diye 🙂

 5. Burak Munevver dedi ki:

  Facebook zaten anlatmış olayın nasıl vuku bulacağını, tercüme etmekten çok, bu değişikliğin nelere gebe olacağı hakkında düşünmek lazım. Boşverelim, işi olan uğraşsın, zaten ağızda ciklet olan “amele kaynıyor” demek, kolaycılık olur. Bu işe kafa yormayacaksa birileri, o zaman her türlü iletişim mecrasından elini eteği çekip, webde gazete okusun, mailini yazsın çıksın.
  Her yeni olay, iyiyi ve kötüyü birarada barındırdığı için, bu değişiklik, bazıları için kazanç kapısı(!) olurken, bazıları için de, it dalaşına sebebiyet verecektir.

 6. Alican Çağıl dedi ki:

  Pusuya yattık hocam.
  /alican ı kapmaya çalışacağım 🙂

 7. Cello dedi ki:

  Kullanıcı adı kapma yarışında her bir üyenin 1’den fazla üyelik açması muhtemel olduğundan facebook’un mevcut üye sayısında da patlama yaşanabilmesi an meselesi 🙂

 8. Serdar Öztürk dedi ki:

  Kim ne derse desin facebook ta büyük düşüşler beklemek doğru olmayacaktır. Kullanıcıları aktif tutmanın yolunu mutlaka buluyorlar.

  Bunu kullanıcı adı değişikliği için söylemiyorum bu sadece kolaylıktır. Geç kalınmıştır hatta. Grup adı da bu sisteme dahilse marka sahiplerinin facebook’ta adlarını alıp almayacaklarını merak ediyorum doğrusu. http://facebook.com/webrazzi gibi.

 9. Peki Twitter’da geçenlerde CC örneğinde rastladığımız gibi nick ya da isim satışına izin var mı? Ya da şikayet üzerine isim iptali var mı?

 10. Mustafa dedi ki:

  Bu aldığımız isimleri değiştiremiyoruz galiba

 11. Varol AKSOY dedi ki:

  bence güzel oldu. hem facebook’a seo açısından bir faydası dokunur ucundan 🙂 gerçi çok ihtiyaçları yok ama 🙂

Bir Yorum Yazın