Gmail'den İstenmeyen Maillere Otomatik Temizlik
Araçlar

Gmail'den İstenmeyen Maillere Otomatik Temizlik

gmailGoogle  uygulamalarının bir süre önce beta etiketinden kurtulduğunu paylaşmıştık. Bu beta süreci o kadar uzun sürmüştü ki  5 yıllık Beta etiketinden kurtulan Gmail için Labs'dan aktifleştirebileceğiniz "Back to Beta" eklentisi yayınlanmıştı. Uzun süren bu dönemi kafalarında çoktan bitirenler olsa da Google bu yeniliğin hakkını vermek istiyor.

Google Docs için ortak şablon özelliğini duyuran Google, şimdi de Gmail de istenmeyen postalar için güzel bir yenilik getirdi. Daha önce istenmeyen postaları spam olarak işaretlediğimizde o postaların ulaşmasını engelleyemiyorduk ve bu postaların aboneliğinden çıkmak pek  mümkün olmuyordu. Ayrıca Google, mailleri mümkün olduğunca iyi ayıklamaya çalışsa da kiminin spam olarak nitelendirdiği mailler başka biri için incelemeye değer görülebiliyordu.

Gmail'in yeni özelliği bizleri bu ayrımdan daha iyi bir şekilde kurtarmayı vaadediyor.  Artık posta kutumuza ulaşan istemediğimiz mailleri spam olarak etiketlemenin yanında, bu mailin gönderilen listesinden çıkmak istediğimizi de Gmail aracılığı ile göndericiye iletebileceğiz.

gmail-unsubscribe

"Unsubscribe-Abonelikten Çık" seçeneğini işaretlediğimizde Gmail, göndericiye bizi bu mail listesinden çıkarması için bir talep gönderecek ve bizi tek tıkla bu mailden tamamen kurtarmaya çalışacak. Yapılan açıklamada abonelik iptali linkinin elbette tüm maillere yerleştirilemeyeceği de dile getiriliyor.

Bu yeniliği  istemediğim maillerden kurtulmak için kesinlikle kullanacağımı düşünüyorum. Nerden geldiğini bilmediğimiz ve abonelik iptali linki sunmayan reklam maillerinin sonunu belki bu şekilde getirebiliriz. İlgili açıklamaya şuradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (3)
 1. Atamert Ölçgen Atamert Ölçgen

  `unsubscribe` bağlantılarını kullanmak, SPAM e-postalardaki diğer bağlantılarak tıklamakdan farklı değil. Ahlaki değerleri olsaydı o SPAM'i zaten göndermezlerdi. Sizin rahatsız olmanızı, zamanınızın boşa harcanmasını umursamıyorlar.

  Üyelikten çık bağlantılarının tek amacı, e-posta adresinin kullanımda olup olmadığını teyit etmektir. Bu bağlantılara tıklamak, veya e-posta ile cevap vermek de daha çok SPAM gönderilmesine yol açacaktır.

 2. Hakan Kiliç Hakan Kiliç

  bu temizli işi iyi oldu işte:):)

 3. Serhat Öktem Serhat Öktem

  Ayrıca bir filtreleme oluşturarak gelen spam mailleri direk otomatik olarak silebilirsiniz.

  Bunun için bir çok konu mevcut, onuda araştırıp bu makalenin devamında sunarsanız çok faydalı bir paylaşım olacaktır.