TürkiyeVitrin.com KOBİ Platformu Olmayı Hedefliyor
Araçlar

TürkiyeVitrin.com KOBİ Platformu Olmayı Hedefliyor

turkiyevitrin-logoTürkiye'nin KOBİ Platformu sloganıyla yayın yapmakta olan TurkiyeVitrin.com geçtiğimiz günlerde bir okuyucumuzdan aldığımız e-posta ile dikkatimizi çekti. Bir süredir yayında olduğunu farkettiğimiz girişim Çağ Bilişim isimli şirketin projelerinden birisi. Şirketin TurkiyeVitrin.com dışında TurizmVitrin.com, EmlakVitrin.com, OtomotivVitrin.com gibi dikey pazarlara yönelik benzer servisleri de bulunuyor.

Tasarım ve uygulama olarak oldukça başarılı görünen TurkiyeVitrin.com hakkında şirketin sitesinde verdiği oldukça detaylı bilgiler bulunuyor. Bunlara göre, servisin veritabanında şu anda 175 bin kayıtlı firma bulunuyor ve bu firmaların 58.528 tanesi sözleşmeli üye olarak yer alıyormuş. Kağıt üzerinde ise 700 bin kayıt mevcutmuş. Aylık ortalama 6000-7000 yazılı firma kaydını sisteme girebilen şirket, 2009 yılı sonunda Türkiye'deki KOBİ'lerin yarısından fazlasını TurkiyeVitrin.com'a girebilmeyi hedefliyormuş. Bu arada ek bilgi olarak Türkiye'deki toplam KOBİ sayısını 3 milyon olarak alıyorlar.

Yine sitede verilen bilgilere göre servis günlük 15 bin tekil ziyaretçi alıyormuş ve trafiğin %70'i arama motorlarından sağlanmaktaymış. Haliyle arama motoru trafiğinin de %92'si Google'dan geliyormuş.

turkiyevitrin

Servisin genel yapısına baktığımızda şirket, ürün ve hizmet arama dışında bünyesinde ilanlar ve firmalar olmak üzere iki farklı bölüm bulunuyor. Ancak açıklamaların yetersizliği sebebiyle malesef iki bölüm arasındaki farkı tam olarak anlamak mümkün olamadı. Girişim yetkililerinin bu konuda acil önlem alması başarı potansiyeli yüksek gözüken servisi hayatta tutabilmek için hayati bir unsur olacaktır.

Kullanım olarak fazlasıyla yeni nesil uygulamaların yer aldığı TurkiyeVitrin.com kapsamında eğer içerik güçlendirilir, doğru yönetilir ve detaylandırırlırsa, en azından benim için, önemli olan bir kriter firma yetkilisi ismiyle arama yapabilmek olacaktır. Elbette genel kullanımda bu özellik çoğunluk tarafından ön planda olmayacaktır ancak farklılık anlamında değer yaratacak ve fayda sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Yorumlar (11)
 1. Murat Aydın Murat Aydın

  Aydın ilinde rehber yapacaz diye gelen bir firma cag ajans, basılı rehber yanısıra Aydın Vitrin isimli bir site açıp bütün Aydın'da tanıtım yapacaz dediler, reklam verdik ne dogru düzgün bir web sitesi yaptılar, neden bizim asıl reklam için para ödediğimiz basılı rehberi. Bir adet rehber basmışlar içinde Aydın ilinden firmaları bulmak çok zor Antepli firmalar bile var. Rehberleri sadece Aydın ilinden reklam veren birkaç firmaya posta ile yollamışlar. Memleketim Tokat'a gittiğimde böyle bir çalışmayı orada da yaptıklarını gördüm Tokat Vitrin. Tıpkı Aydında'ki gibi sagdan soldan buldukları firmaları eklemişler. Çok ucuz ne kadar para alabilirsem o kadar kardır diyip alıp kaçan bir firma Çag ajans. Buyursunlar Aydın'a yada Tokat'a gelsinler ve rehber yapsınlar yine yapabileceklermi ? İnsan kaliteli iş yaparsa her zaman gelebilir. Ancak yaptıkları kalitesiz olduğu için eminim buna yüzleri yoktur. Açıkcası webrazzide bu siteyi görünce çok üzüldüm.

 2. Decameron Decameron

  bu tarz firmalar bana içinde herşey olan a.ş leri hatırlatıyor hani bir donerciye gidersiniz veya sanayii de bişe alırsınız fişte 2 satır firma ünvanı yazar turizmden baslar gida ve danışmanlık ve dış ticaret diye gider. projeleride başarısız buluyorum açıkçası insanlar artık uygun fiyata değil güvenilir ticarete bakıyorlar (satış sonrası destek vs vs) her alanda bu böyle

 3. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Bundan 8-10 sene evvel bu tarz kobi sitelerinden bir dolu yapılmıştı ve bazıları kapı kapı dolaşıp para topluyolardı, şirketinizi tanıtacaz gibi laflarla.Hatta bıkmıştı artık kobiler.Çoğu yaşamadı bu sitelerin.Aslında iyi yapılsa ihtiyaç var ama genelde sağdan soldan kopyalama bilgiler yüklenir bu sitelere.Çoğu bilgi yanlıştır.Sonra firmalara spam mesajlar atılıp üye olmaları istenir.

 4. Bence bu tür fırıldak yap para kap seneryoları artık daha fazla ayakta kalamaz.

  Aynı elemanlar ile bende karşılaştım. 1250 TL para istediler. Yaptıkları iş için oldukça fazla giderleri oldukça düşük olmasına rağmen amaçları eskiden il il gezip basılı rehber çıkaran elemanlar gibi parayı vuralım geçelim. Bana alibaba.com un Türkiye versiyonuyuz biz diyorlar ama site üzerinde benzer bi icraat göremedim. Sadece kendilerine yontukları bir sistem yerine, gerçekten Alibaba benzeri bir zihniyeti hayata geçirip yurtdışına ne sattırabiliriz? kimlerden destek alabilirz sorusunu sorsalardı çok çok daha başarılı olabilirlerdi. Hoş maddi anlamda şu an için oldukça başarılı iş yapmışlar .

 5. Yasin Işik Yasin Işik

  Bir kobi rehberi sitesine firmamı eklememle birlikte hergün 3-4 farklı şirketten telefonlar almaya başladım.. Yok efendim cd hazırlıyoruz içerisine sizin bilgilerinizi ekleyeceğiz, internette sitemize yükleyeceğiz falan filan.. İnanın numarayı değiştirmeyi düşünüyorum artık..

 6. Mustafa Mustafa

  cok eski bir girisim evet, ve girisim fikri olarak ayrildikleri, farklilastiklari bir durum da yok bence.

  bir is tecrubem olmadi kendileriyle ama...

  webrazzi'de tanitilicaklari aklimin ucundan bile gecmezdi.

  webrazzi'deki bir done kitligindan mi sebep?

 7. Mustafa Çıngı Mustafa Çıngı

  Çağ Bilişim'e ulaşılmaya çalışıldı ama e-postalar bile geri dönüyor, hiç bir şekilde ulaşılamıyor.

 8. Yazmadan edemeyeceğim :) Muhteremler vakti zamanında bizim firmaya da gelip aynı vaadlerle 1000 lira gibi bir ücret talep etmişlerdi, işin komiği biz freelance olarak boş zamanlarımızda zaten böyle bir proje yapıyorduk ve ücretsiz olarak halen yayındayız, adamlarla biraz konuştuktan sonra nazikçe istemediğimizi ısrarla belirttik ve onları uğurladık, adamın biri enteresan bir şekilde tabiri caizse gaza geldi ve dedi ki: "biz bir numara olucaz, çok pişman olacaksınız ilan vermediğinize", biz bakakaldık ama gene uslübumuzu bozmadan kendilerine kapıyı göstermiştik. İnterneti bilmeyen insanlar böyle bir proje yürütürse olacağı budur. Gerçekten bu projenin burada webrazzide yayınlanmış olması bizleri üzdü.

 9. Şirket Çalışanı Şirket Çalışanı

  eee bukadar yorumdan sonreda bide beni dinleyin siz.

  Bu adamlarla ben çalıştım, bir çok işletmeye gidip, web sitesi yada reklam anlaşması yaptım. Verdikleri eğitimle bizleri gaza getirip oraya buraya saldırmamızı iyide satış yapmamızı ve karşılığındada güzel maaşlar teklif ettiler.

  Ama tam bir ay çalıştıktan sonra, yaptığın işletmelerle olan anlaşmaları ne yerine getirdiler, nede bizlerin maaşlarını verdiler.

  Bunlar böyle para kazanan adamlar.İnsanları kandıran, verdikleri sözleri yerine getirmeyen insanlar, insan denilirse.

  Benden size söylemesi girin internet adresine, telefonları adresleri yazmakta, hakkınızı arayın.

  sizleri yıldırmak için almışlar ikitane sahtekar avukat halen sömürmeye çalışıyorlar.

  Benden söylemesi.

 10. Bende Şirket Calışanıyım Bende Şirket Calışanıyım

  bende bu şirketin bir calışanıydım arkadaşa katılıyorum ve bu şirketin sahibi olan İ.Ö. şahıs işlerini düzgün yapmadıgı gibi arayan müşterilerede ana avrat küfür eden bir şahıstır benden söylemesi...

 11. Madurlardan Madurlardan

  Bende Madur arkadaşlardan birisiyim. Hem işlerini düzgün yapmıyolar hemde paramızı alamadık. İçeride tüm arkadaşların parası aldı . Tabiyki bizlerinde. Bizden öncekilerinde . Ticaret anlayışları çok ciddiyet ve haysiyetsiz.