Michael Jackson'ı Anma Töreni İnternetin Sınırlarını Zorladı
Genel

Michael Jackson'ı Anma Töreni İnternetin Sınırlarını Zorladı

cnn-mj-fb

Michael Jackson'ın dün akşam gerçekleşen anma töreni internet üzerinde beklenen etkiyi ve trafiği gösterdi. Töreni canlı yayınlayan online medya sitelerinden konuyla ilgili istatistikler gelirken sosyal medyanın varlığı da bir kez daha kendisini göstermiş oldu.

Anma töreni yayınında en çok izleyeni yakaladığını düşündüğüm CNN toplamda 72 milyon sayfa gösterimi, 10.8 milyon tekil ziyaretçi ve 8.9 milyon canlı web izleyicisine ulaşmış. Bu sayılar Obama'nın yemin töreninde elbette çok daha yüksekti ve 18.8 milyon canlı web izleyicisine ulaşılmıştı.

Tören boyunca Facebook ile entegre çalışan CNN servis üzerinden toplam 733 bin durum güncellemesi gerçekleştirtmiş ve 759.000 Facebook kullanıcısı yayını CNN üzerinden canlı seyretmiş.

TechCrunch'ın aldığı bilgiye göre Facebook'un ortak çalıştığı diğer yayıncılardaki istatistikler de şöyle gerçekleşmiş:

E! Online'dan 9.000 durum güncellemesi yapılmış ve 87.000 Facebook kullanıcısı izlemiş, ABC'den 48.000 durum güncellemesi yapılmış ve 97.000 Facebook kullanıcısı izlemiş, MTV'den ise 5.000 durum güncellemesi yapılmış ve 21.000 Facebook kullanıcısı töreni canlı izlemiş.

CNN'nin sunucuları anlık olarak en yoğun zamanda 781.000 anlık canlı izlenme kaydetmişler. Ülkemizde engelli olan UStream ise tören esnasında toplam 4.1 milyon video yayını gerçekleştirmiş ve 1.6 milyon tekil ziyaretçi almış.

CNN'in Facebook ile gerçekleştirdiği işbirliği tadında bir anlaşmayı Twitter ile yapan MSNBC ise 3 milyon canlı video gösterimi gerçekleştirmiş.

Dünyanın gündemine oturan konularda ilk bakılması gereken yer haline gelen Twitter'da da elbette Michael Jackson trend konular arasında fazlasıyla yerini almış durumdaydı. Hatta bir ara tüm liste Michael Jackson ile dolmuştu. Törenin bitmiş olmasına rağmen hala ilgili başlıkları trendler arasında görebilirsiniz.

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi Trendrr verisine göre, Twitter'da anma töreni esnasında en yoğun zamanda saatte 80.000 mesaj atılmış.

Yorumlar (7)
 1. İbrahim İbrahim

  Anma töreninden haberim yoktu, rastgele kanalları gezerken dikkatimi çekti, yanılmıyorsam cnbc-e'de idi. Her ne kadar sonlarına yetişmiş olsam da ben de iledim yani :)

 2. Merhaba ,

  cok farkli bir noktaya dikkat cekmek istiyorum.Ben jackson hayrani olarak büyüdüm...

  Jackson un hakkinda cikan iddialar malum .kimisinden beraat etti,kimisinde ise cocuklarin ailelerine milyon dolarlar vererek mahkeme disi anlasti.bu sürecin ardindan insanlar Jackson u itici bulmaya basladilar .bir insanin ölmüs olmasi bir insani iyi birisi yapar mi ? kör ölünce badem gözlü olur mu ,kel ölünce sirma sacli olur mu ? acik söylüyorum sahsin vefatindan sonra bende daha cok dinlemeye basladim sarkilarini (bi müzik dehasi idi kendisi).ama bu dahi insani iyi yapmaya yetmez .

  saygilar

  yusuf

 3. Adam ölmüş.Siz adamın ölümünden gelecek hiti bilmem neyi sorguluyorsunuz.Bravo size.Sizi ayakta alkışlıyorum.Bundan ötesi var mı.

 4. ilk haberi haberturk ve sendenbendenbizden.com sitesi yayınladı daha sonra birçok site ama tören harikaydı çok duygulu anlar yaşandı

 5. /dev/mach /dev/mach

  Duygusuzca gelebilir ama : kısa bir zaman diliminde yapılan video yayını göze alındığında rakamlar hayli yüksek, benim merak ettiğim bu kadar yüke karşılık nasıl bir alt yapı kullanıldığı. Bahsi geçen sitelerin alt yapısı malum, yük kaldırabilecek cinsten ama bu tarz dönemsel bir yoğunluk için acaba ne gibi önlemler aldılar, bilgisi olan varmı acaba ?

 6. Nurşen Nurşen

  bravo valla senin gibi insanlar onu anlayamadı zaten anlayamazda sen hayranı olamazsın zaten bence yorumunu da kendine sakla.

 7. Kaan Bağbay Kaan Bağbay

  ben onu çok seviyorum. ve danslarını ezbere biliyorum. bazıları adamın arkasından konuşuyolar . ve onun ölmesine çok üzüldüm

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri