Michael Jackson'ı Anma Töreni İnternetin Sınırlarını Zorladı

Michael Jackson'ı Anma Töreni İnternetin Sınırlarını Zorladı

cnn-mj-fb

Michael Jackson'ın dün akşam gerçekleşen anma töreni internet üzerinde beklenen etkiyi ve trafiği gösterdi. Töreni canlı yayınlayan online medya sitelerinden konuyla ilgili istatistikler gelirken sosyal medyanın varlığı da bir kez daha kendisini göstermiş oldu.

Anma töreni yayınında en çok izleyeni yakaladığını düşündüğüm CNN toplamda 72 milyon sayfa gösterimi, 10.8 milyon tekil ziyaretçi ve 8.9 milyon canlı web izleyicisine ulaşmış. Bu sayılar Obama'nın yemin töreninde elbette çok daha yüksekti ve 18.8 milyon canlı web izleyicisine ulaşılmıştı.

Tören boyunca Facebook ile entegre çalışan CNN servis üzerinden toplam 733 bin durum güncellemesi gerçekleştirtmiş ve 759.000 Facebook kullanıcısı yayını CNN üzerinden canlı seyretmiş.

TechCrunch'ın aldığı bilgiye göre Facebook'un ortak çalıştığı diğer yayıncılardaki istatistikler de şöyle gerçekleşmiş:

E! Online'dan 9.000 durum güncellemesi yapılmış ve 87.000 Facebook kullanıcısı izlemiş, ABC'den 48.000 durum güncellemesi yapılmış ve 97.000 Facebook kullanıcısı izlemiş, MTV'den ise 5.000 durum güncellemesi yapılmış ve 21.000 Facebook kullanıcısı töreni canlı izlemiş.

CNN'nin sunucuları anlık olarak en yoğun zamanda 781.000 anlık canlı izlenme kaydetmişler. Ülkemizde engelli olan UStream ise tören esnasında toplam 4.1 milyon video yayını gerçekleştirmiş ve 1.6 milyon tekil ziyaretçi almış.

CNN'in Facebook ile gerçekleştirdiği işbirliği tadında bir anlaşmayı Twitter ile yapan MSNBC ise 3 milyon canlı video gösterimi gerçekleştirmiş.

Dünyanın gündemine oturan konularda ilk bakılması gereken yer haline gelen Twitter'da da elbette Michael Jackson trend konular arasında fazlasıyla yerini almış durumdaydı. Hatta bir ara tüm liste Michael Jackson ile dolmuştu. Törenin bitmiş olmasına rağmen hala ilgili başlıkları trendler arasında görebilirsiniz.

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi Trendrr verisine göre, Twitter'da anma töreni esnasında en yoğun zamanda saatte 80.000 mesaj atılmış.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.