Eski Apple Yöneticisi Jon Rubinstein, Palm'ın Başına Geçti!

palm-pre-jon-rubinstein

Palm bir dönemin önemli akıllı telefon üreticilerindendi. Blackberry ile olan rekabeti kaybettikten sonra Apple'ın yeni açtığı akıllı telefon pazarında da geride kalan Palm, 2007 yılında Apple'daki iPod bölüm şefi görevinden ayrılan Jon Rubinstein'ı alarak şirketi yenilemek için harekete geçti. Rubinstein, Palm'da Genel Müdür (chairman) görevine getirildi ve aynı zamanda da CEO yardımcısı olarak da görev yaptı.

Rubinstein'ın kontrolünde ki şirket kendisini yenileyerek Palm Pre'yi çıkardı ve yeniden pazara girdi. Rubinstein da bunun karşılığını alarak CEO görevine getirildi. 16 yıldır Palm'da CEO görevini yürüten Ed Colligan ise Palm'ın hisselerinden büyük bir bölümünü elinde bulundura Elevation Partners yatırım şirketine geçti.

Palm Pre'nin tanıtım toplantısında Steve Jobs benzeri tek başına bir sunum yapan Rubinstein, kendini bu şekilde ön plana çıkardı. Palm Pre'nin pazarlama kampanyasında ünlü kişilerin kullanılması ve medyada yer alma şeklide çok başarılı bir şekilde yönetildi. Pre'nin satışa çıkmasının hemen birkaç gün ardından WWDC'de Apple'ın yeni iPhone'u duyurması kullanıcının kafasını karıştırsa da Palm istediğini elde etmiş görünüyor.

Palm'a yeniden hayat veren kişinin eski Apple çalışanı olması aslında birçok şeyi açıklıyor. Robinstein'ın Palm'a geçerken iPod'u yaratan ekipten birkaç mühendisi de yanında getirdiği biliniyor. Sözün özü Apple kendi değerlerinden birini kaybederek yine bir rakibini ihya etti.

Yarın yani 12 Haziran'da CEO görevini devralacak olan Rubinstein, Palm'ı pazarda nereye götürecek, bunu zaman gösterecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.