Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?
Kariyer

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

 • Röportaj serimize bu hafta Advertising Age Dergisi tarafından "Dünya'nın En İyi Pazarlama Blogları" listesinde 327. sırada gösterilen Mert Erkal ile devam ediyoruz

mert-erkalRöportaj serimize bu hafta Advertising Age Dergisi tarafından "Dünya'nın En İyi Pazarlama Blogları" listesinde 327. sırada gösterilen Mert Erkal ile devam ediyoruz. Profesyonel bir blog yazarı olan Mert, şu anda enerjisini yeni blog yazarları yetiştirmek ve böyle bir sektörü yaratmak için harcıyor. Kendisi ile bugüne kadar yaptıklarını ve yeni projesi "Mert'in Blog Akademisi"'ni konuştuk.

Hasan: Kendini Webrazzi okuyucularına biraz tanıtır mısın? Profesyonel Blogcu nedir?

Mert: 1974 İstanbul doğumluyum. İTÜ Gemi İnşaatı Fakültesi'nden 1996 yılında mezun oldum. 16 ay süren deniz asteğmenliğimin ardından, 1998 yılında Maersk Line konteyner taşımacılık şirketinin Marketing departmanında çalışmaya başladım. Şimdilerde bir çılgınlık yapıp 10 senelik işimden ayrıldım ve Search For Blogging ve Profesyonel Blogcu bloglarım ile profesyonel blogculuk yaparak hayatımı kazanıyorum.

Son yıllarda popüler olan "Profesyonel Blogculuk" ya da "problogger" terimi, blog yazmayı sadece bir hobi olarak görmeyip, bunu profesyonel bir para kazanma aktivitesi haline dönüştürmeyi başarmış blogcuları tarif etmek için kullanılıyor.

Hasan: Şimdi önümüzde Mert'in Blog Akademisi (MBA) var. Bu proje nasıl ve neden ortaya çıktı?

Mert: Ülkemizde çok yetenekli blog yazarları olmasına rağmen, profesyonel blogculuğun  altyapısı henüz oluşmamış durumda. Search For Blogging ile geçtiğimiz 3 yıl içinde edindiğim profesyonel blogculuk tecrübelerimi Türk blogcuları ile paylaşmak ve onlara bu konuda bir vizyon kazandırmak istedim. Mert'in Blog Akademisi (MBA) bu şekilde ortaya çıktı.

MBA mezunları ile Türkiye'de profesyonel blogculuğun temellerini çok sağlam bir şekilde atacağımıza inanıyorum. Bu bağlamda ülkemiz açısından yepyeni bir sektörü katılımcılarla birlikte yaratma fırsatımız var.

MBA'ni açmamın bir de insani boyutu var. Ülkemizde finansal kriz nedeniyle işsiz kalmış ya da üniversite mezunu olmasına rağmen yıllardır iş bulamamış yüzbinlerce insan var. Profesyonel Blogculuğu tanıtarak onlara farklı bir alternatif sunmak istedim.

Hasan: Bu projenin dünyada örneği var mı? MBA'nin bu projelerden farkı ne?

Mert: Buna yakın örnekler var. Ancak MBA'ni onlardan ayıran en önemli özellik, katılımcılara iş ortaklarımız şeklinde yaklaşmamız ve eğitim sonrası da onların vitrinini yapmaya devam edecek oluşumuz. Yani kurs ile başlayan birlikteliğimiz farklı şekillerde devam edecek. Hedefimiz çok net: Piyasa da "MBA mezunları" gibi bir algı oluşturmak. Katılımcılar arası birlikteliği ve işbirliklerini destekliyoruz. Katılımcıların başarısı bizim başarımızdır. Onları kurs süresince yolunacak kazlar olarak görmüyoruz.

Bizi dünyadaki benzer eğitimlerden farklı kılan diğer bir etken ise, aynı anda hem Profesyonel Blogculuk, hem Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), hem de İnternet Pazarlaması eğitimi veriyor oluşumuz. Bunu da son 8 yılını ABD'de SEO ve İnternet Pazarlaması uzmanı olarak geçirmiş ortağıma borçluyum. Benim profesyonel blogculuk deneyimlerimle onun İnternet Pazarlaması ve SEO deneyimlerini harmanlayınca ortaya harika bir eğitim programı çıkardık. Ben daha önce sanal alemde verilen böyle bir eğitim programına rastlamadım.

Bu akademi ülkemize ve vatandaşlarımıza karşı hissettiğimiz sosyal sorumluluğun bir ürünüdür. Neden milyarlarca dolarlık bu pastadan Türk insanı payına düşeni almasın? Bunun kavgasını veriyoruz. Dünyadaki örneklerine bakarsanız, bu kadar saf ve temiz duygularla yola çıkılan bir örneğe daha rastlamanız oldukça zor. Zaten ilk katılımcılarımıza da bu samimiyetimiz fazlasıyla yansımış durumda.

Hasan: Sistem nasıl işleyecek? Kimleri hedefliyorsunuz? Ücretler nasıl olacak?

Mert: Kurs 6 ay sürüyor. Eğitimleri Moodle eğitim sistemi ile uzaktan eğitim şeklinde veriyoruz. Dersleri haftalık olarak yayımlıyoruz. Katılımcının aktif olması eğitimin verimli olması açısından zorunluluk. Mutluluğun formülünü verdiğimizi iddia etmiyoruz. Çok çalışmak şart.

Eğitimleri MP3 kayıtları ve videolar ile destekliyoruz. Böylece katılımcılar seyahatte ya da deniz kıyısında yürürken de dersleri takip edebilecekler.

Silver ve Premium olarak iki ayrı paket var. Türkiye koşullarını düşünerek Silver fiyatlarımızı 27$ aylık gibi komik bir fiyatta tuttuk. Premium katılımcı bedelini 77$ aylık olarak belirledik. Her iki pakette de İnternet Pazarlaması, Arama Motoru Optimizasyonu ve Profesyonel Blogculuk dersleri var.  Silver da öğrenci bizzat kendi kendine öğreniyor, biz takıldıklarında devreye giriyoruz. Premium katılımcıların bloglarını ya da web sitelerini kendi bloglarımız gibi kabul edip ciddi mesai ve emek harcıyoruz. SEO yapıyoruz. SEO esnasında oluşan masraflar da Premium fiyatına dahildir. Ödemeler ise PayPal ile yapılıyor.

Öncelikle benim gibi blog yazarak para kazanmak isteyen blogculara ulaşmak istiyoruz. Bunun yanı sıra kriz nedeniyle işsiz kalmış ve arayışta olan insanlar da hedef kitlemiz arasında. Üniversite öğrencilerinden konuya hevesli olanları da aramızda görmek istiyoruz. Üniversite sonrası iş bulmanın zorlaştığı şu dönemde, MBA ile henüz öğrenciyken gelecekteki mesleklerini yaratma fırsatı sunuyoruz.

Hasan: Bu akademinin Türkiye'de sektörün gelişmesine ve blog yazarlarına ne gibi faydaları olacak?

Mert: Yurtdışından edindiğimiz deneyimlerle Türkiye'ye bakıyor olmamız, nerede hata yapıldığını rahatlıkla görmemizi sağlıyor. MBA derslerinde bu temel yanlışları katılımcılara aktaracağız. Bir süre sonra "kral çıplak" diyen bir sürü MBA katılımcısı yetişecek. Bugün yarım yamalak bilgileriyle "SEO yapıyorum" diyerek konudan bihaber insanların parasına göz koyanlar, artık bu işi doğru düzgün yapmak zorunda kalacaklar. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Kaliteli blogların sayısının artması, diğer blogcuların da silkinip kendilerini gelmesini sağlayacak. Profesyonel ve kaliteli blogcuların sayısının artması, firmaların bloglara olan ilgisini hızlandıracak. Profesyonel blogculuk bugün ülkemizde olduğu gibi "hocam caiz midir?" şeklinde bir yaklaşımla değerlendirilmeyecek ve geçerli bir meslek haline gelecek.

Hasan: Şu an hangi aşamadasınız? Kayıtlar ne zaman başladı?

Mert: 21 Mayıs itibariyle MBA açılmış bulunuyor. Hem Premium hem de Silver paketlerimize yoğun bir ilgi var. Açıkçası yola çıkarken bu kadar yoğun bir ilgi olacağını tahmin etmemiştik. O açıdan mutluyuz ve gururluyuz. Motivasyonumuz artmış durumda. İlk katılımcılarımızın sırasıyla Bursa ve Adana'dan olması bizi ayrıca umutlandırdı. Sayelerinde internet konusunda doğru ve sağlıklı bilgiye açlığın sadece İstanbul, Ankara gibi illerimizde yaşanmadığını anlamış bulunuyoruz.

Hasan: Peki 6 aylık kurs bittikten sonra ne olacak?

Mert: MBA mezunlarının vitrini olacak bir internet projemiz var. Onların yıldızını parlatmaya devam edeceğiz. MBA katılımcıları ile Likemind benzeri toplantılar düzenleyeceğiz. Katılımcılarla ortak projeler geliştireceğiz.

MBA'ne Türk işi kısa yoldan köşeyi dönme projesi olarak bakanlar kısa sürede yanıldıklarını anlayacaklar. MBA ilk bakışta görülebilenden çok daha kapsamlı bir projedir. Zamanla daha iyi anlaşılacaktır.

Hasan: Bunu anlaşılmasını tüm Blog Yazarları adına isteriz Mert. Çok teşekkürler bu keyifli röportaj için.

Güncelleme: Konuyla ilgili FriendFeed'de geniş katılımlı bir tartışma başladı.

Yorumlar (71)
 1. Yedincisenol Yedincisenol

  :D Güzel bir röportaj olmuş. Teşekkürler hasan ve mert. Gayet güzel bir proje başarılar diliyorum.

 2. Deneyimküpü Deneyimküpü

  artık türkiye'de de blog/blogger kavramı oturmaya başlıyor. yada en azından bazı işaretler görmeye başladık.

 3. Bahadırhan Bahadırhan

  Mert Erkal'ı MBA'den önce de takip ediyordum. MBA'i duyduğumda düşündüğüm ilk şey ''mutlaka ben de içerisinde yer almalıyım!'' oldu.

  MBA öğrencisi olmayı kendi adıma büyük bir şans olarak görüyorum. Önümüzdeki yıllarda MBA mezunları kavramının çok prestijli bir hale geleceğinden de eminim. Aslında bu noktada iş en az hocalar kadar mezun olacak öğrencilere de düşüyor. MBA mezunlarının başarıları, MBA nin marka olmasında çok önemli bir etken olacak.

  Gerçekten çok heyecan verici bir oluşum. Ben de bir ilk dönem MBA öğrencisi olarak bu konuda elimden gelenin en iyisini yapacağım.

 4. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

  Antin kuntin işler... Titan zincirleri kuran şişman ve top sakallı amcaların, milleti gaza getirmek için kullandığı ne kadar cümle varsa, hepsi itina ile kullanılmış. Ayda 77$ vereceğim diye bana seo yapacaksınız, emek ve mesai harcayacaksınız, bloğumu bloğunuz olarak göreceksiniz. Vay babam vaaay. Hepsini anladımda Türkiye'de işsizlik sorununa parnak basmanız ve kendinizi buna adamanız ve profesyonel blogculuk ile Türkiye'deki işsizlik sorununa çözüm bulmanız, gözlerimi yaşartmanın yanında, düylerimi tiken tiken eden bir duygusallığa kapılmama neden oldu. Güzel yurdumun, güzel gurur kaynaklarısınız siz. Siz bu gençliğin "arkasındasınız"!!!

 5. Alper Kanat Alper Kanat

  "problogger" gibi İngilizce kelimeleri bir yana bırakıyorum. Yazının odak noktası Mert ERKAL'ın girişimi değil de, "profesyonel günlük yazarı" olunca nasıl para kazanılır, bu adamlar neler yapar olsaydı daha ilham verici olabilirdi. Sanırım eğitimin konusu olunca burada yazmak doğru olmuyor?

  2005'ten beri günlük yazarıyım. Hiç böyle kaygılarım olmadı. Yazmak, rahatlamak ve bilgimi paylaşmak amacıyla yazdım hep. Yine de ne top5'ler vs.'ler gördüm de birinde bile dereceye giremedim. :)

  Bu insanlar günlüklerinde ne yazacaklar sorusu da kafamı kurcalamıyor değil.. İlginç..

  1. Mahmut Konar Mahmut Konar

   Blog işinin Türkiyedeki gidişatı güzel gidiyor, herkese başarılar

 6. Hadi işi biraz magazinleştirelim ve Türkiye'nin en çok kazanan blog yazarlarını listeleyelim. Hem bu işten para kazanılabileceğini görsünler.

 7. Hocam biliyoruz biz de para kazanmasını web sitelerinden. Ben size Türkiye'deki en büyük para kazanma faktörünü belirteyim.

  Tanıdık çoksa reklam çok, tanıdık yoksa reklam da yok.

  Adsense reklamı ile ne kadar kazanabilirse bizim insanlarımız kazanabilir. Aksi takdirde web sitesinden hayat kazanmak sadece bu sektörde büyümüş pişmiş insanların işi. Onlarda zaten zamanında örgütlenmiş ve Türkiye internetinin kaymağını yiyen tabaka.

  En basitinden bu webrazzide okuduğunuz haberleri neden ilk burada okuyoruz? Özgün olduğundan mı sizce?

  Asıl işini bırakıp ben blog yazarı olup para kazanacam diyip bu MBA'ya giren kişilerin yada kendi mesleğinden uzaklaşan kişilerin başarıya ulaşması Facebook gibi bir site ortaya çıkarmakla eşdeğerdir bana göre!...

  1. Metin çok doğru söylemişsin.

 8. İşin detaylarını okudum.

  Klasik laflar

  "internet Pazarlaması ve SEO - Arama Motoru Optimizasyonu"

  Yani milletin önüne bu sefer farklı bir pilav konulmuş. Aratınca çok daha ucuza bir ton döküman bulabilirsiniz.

  Eğer bu yorumum ve önceki yorum onaylanırsa insanlara şunu söylemek istiyorum. İnternette sürekli spam diye nitelendirilen dolandırıcı sahtekar sistemlerin bu sefer legal olan yolu denenme aşamasında. Paranızı araştırmadan görüşmeden etmeden harcamayın. Eğer usta pazarlamacılar ise önce sizi ikna etmekten başlasınlar!...

  Bilginize...

 9. Uğur Samsa Uğur Samsa

  Umarım MBA başarılı bir şekilde ilerleyecektir. Tebrikler. Röportaj için teşekkürler Hasan.

 10. Bozturk Bozturk

  Adam bu işe baş koymuş, işinden ayrılacak kadar gözünü karartmış. Bloğu dünyanın sayılı pazarlama blogları arasında sıralanmış. Şimdi de deneyimlerini onun gibi olmak isteyenler ile paylaşıyor. Bunun spam ile ne alakası var?

  Adam ismini soyismini gizlemiyor, bir sürü organizasyonda insanlarla buluşan biri. İnsanları dolandırmak için yola çıksaydı herhalde bu kadar açık oynamazdı.

  Negatif yorum yazanlar bugünü bir kenara not etsinler. Seneye aynı yorumun altına özür yorumu yazmak durumunda kalabilirler. Tabi hiç tanımadıkları bir insanı bu kadar rahat bir şekilde karalayabilecek kadar gözleri kararmamışsa halen...

  1. Bende işimi bırakayım sende bana 77$ ver. :)

 11. Ayhan Kocak Ayhan Kocak

  Fikir olarak saygı duyarım fakat ücretli olması beni biraz tedirgin etti. Blogcularımız bilgi paylaşımını hedef edinmişler. MBA projesi de bilgi paylaşımı. Peki neden ücretli?

  1. çünkü sadece ağaçlar fotosentez ile yaşayabilir... :) insanların bakkaldan ekmek almak için ise çok uzun zamandır paraya ihtiyaçları var :P

  2. Mehmet Mehmet

   bi işten para kazanamayan adam, o işi pazarlamaya çalışır!!

 12. Varol Aksoy Varol Aksoy

  Herşey iyi düşünülmüş fakat yaşadığınız ülkeyi unutulmuş. Türkiyede kim blogculuktan para kazan mış ?

  Bu organizasyonu düzenleyen kişi acaba yaşamını idame ettirecek kadar kazanabiliyor mu ?

  1. Türkiyede kim blogculuktan para kazan mış ?: http://www.ardakutsal.com/index_tr.html

 13. Blog için kursa gerek var mı? bilmiyorum!

  WordPress kurun ve bir konuda yazmaya başlayın, sonra gelsin paralar :)

 14. Mehmet Gürsu Mehmet Gürsu

  Söz konusu kişinin 2 Haziran tarihli yazısından; konu başlığı: Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenle. Önemli maddelerden biri şu: ABD’de konuşlu bir server olması (Google açısından önemli). Bir okur yorumlarda soruyor neden ABD'de kurulu olması önemli diye, Mert bey yant veriyor: Örneğin Türkiye nin ana internet hattı ABD de Atlanta şehrinde. Dolayısıyla Atlanta lokasyonlu bir hosting sağlayıcı bulmak Türkiye deki arama sonuçlarında rakiplerin bir adım önüne geçmek anlamına gelebilir.

  Bilmeyenler için, Türkiyenin ABD'ye doğrudan bir fiber bağlantısı yok, Bütün bağlantılarımız Avrupa üzerinden yapılıyor. Ama arkadaşın önerme sebebi o değil tabi, referens koduyla beraber atlantadaki bir hosting firmasına link verdiği için böyle yanıltıcı bir ifade kullanabiliyor.

  1. Bozturk Bozturk

   Mert beyin o yazısında tavsiye ettiği Host Gator, Atlanta konuşlu değil Houston, Texas konuşludur. Öncelikle bu konuyu araştırmanız gerekirdi bir suçlama yapmadan önce.

   ABD bazlı bir server tercih etmesinin gerekçelerini yazısında uzun uzun anlatmış. Kaldı ki, 3 aylık profesyonelblogcu.com bloğunun performansı (Alexa 164,536) sizce de bu konuda onun haklı olduğunu göstermiyor mu?

   Referans koduna gelince, profesyonel blogculuğun eğitimi verip insanlara blog yazarak para kazanmayı öğreten birisinden ne yapmasını bekliyordunuz? Bloğunda bunu dürüstçe paylaşıyor zaten.

 15. Mustafa İpek Mustafa İpek

  Bende akademi öğrencisi olarak şunları söylemiş olayım. Girdiğim ilk günden bu yana bana bir kez olsun pişmanlık hissettirmedi. Hayatını bu işi yaparak kazanan paradan daha ulvi değerlere sahip, tecrübelerini aktarma çabası içindeki, Mert hocamı tanımış olmak bile bana yetti.Daha şimdiden bana net aramaları ile elde ettiğimden, çok daha fazlasını aldım.bunun yanında akademide değerli hocalar ile tanışıp yetenekli arkadaşlar ile dostluk kurmuş oldum. Kişilerin küçük sırları için yüzlerce dolar istediği bir ortamda tüm sorularıma konusunda uzman, kendini kanıtlamış insanlardan cevaplar aldım. Yaşamın sırlarını vaad eden, bir dolu para tuzağı organizasyon varken, küçük paralara blogger eğitimi vermeyi onlarla eş tutmak büyük haksızlık olsa gerek…

  1. Bahadırhan Bahadırhan

   Ben de mba öğrencisiyim ve insanların bilip etmeden, dışarıdan konuşmaları gerçekten çok üzücü.

   Üç kağıtçılık gibi kavramlardan bile bahsedenler olmuş :) Mert Erkal'a ve onun insanlığına karşı internet marketing veya seo uygulamalarının çok daha ötesinde bir muhabbetim olduğunu söyleyebilirim. Kendisini mba var olmadan önce de tanıyordum.

   Dediğim gibi bilmiyorsunuz, örneğin Mbade imkanı olmadığı için çok komik rakamlarle eğitim alan insanlar olduğunu da bilmiyorsunuz. Mba kurucularının ne kadar samimi olduğu benim için aşikar.

   Bilmeden eleştirenler. Mümkünse bilmemeye ve bu işin dışında kalmaya devam ediniz.

 16. Mert Erkal Mert Erkal

  Söz konusu kişi benim. Suçumu itiraf ediyorum: Evet, Türkiye için biraz erken ama faydalı bir projeye soyundum. Meyve veren ağacın taşlanacağını unuttum.

  Bloğumu okudukça beni daha iyi tanıyabilirsiniz. Bana ulaşmak çok kolay. İletişim bilgilerim bloğumda yer alıyor. Kapım da isteyen herkese açıktır. Hayatım boyunca pekçok zorluğun üstesinden geldim. Bu akademi bunlardan sadece bir tanesi.

  Küçük yaşlarımdan itibaren takım sporlarında yer aldım. Rekabet duygusunu erken yaşta tattım. Bu açıdan negatif eleştirilerden asla etkilenmem, bilakis onlardan beslenirim diyebilirim.

  Hayatım boyunca da kimse ile polemiğe girmedim, çünkü hep üretecek ve yapacak projelerim vardı.

  Burada yazılanların çoğunu büyük bir mutlulukla, kimisini de tebessümle okudum. Beni izlemeye devam edin, görelim bakalım zaman kimi haklı çıkaracak...

  1. Burada yazıyor:

   "MBA’ni açmamın bir de insani boyutu var. Ülkemizde finansal kriz nedeniyle işsiz kalmış ya da üniversite mezunu olmasına rağmen yıllardır iş bulamamış yüzbinlerce insan var. Profesyonel Blogculuğu tanıtarak onlara farklı bir alternatif sunmak istedim."

   Sitenizde yazıyor:

   "15 Haziran 2009 sonrası üye olacaklar daha yüksek bir tarife üzerinden ücret ödeyecekler."

   Ülkemizdeki işsizlik sorununu çözmüşsünüz. Dün açıklanan teşvik paketinde Mert'in Akademisi ile yeni iş kolu açtık demiyordu.

   Tamam işte gayet güzel açıklamışsınız blogçuluktan nasıl para kazanılır diye. Millete bildiğim şeyi bilgimi, becerimi satarım diyorsunuz. Ülkedeki işsizlere alternatif ne demek anlamış değilim. Benim internet aleminde 8 yıllık geçmişim var. Siz bana ayda 800tl kazanacak kadar bilgi verin ben 2 ay size çalışayım olmaz mı? Madem ki bu kadar çok güveniyorsunuz kendinize bir de bu şekilde pazarlık yapalım. Bakın benden istediğinizin 12 katı daha fazla para size teklif ediyorum?

   Ne dersiniz?

   Yabancılar sizin verdiğiniz bilgilerin kat be kat fazlasını bedavaya sunuyor. Karşılığında ise bağış yapabilirsiniz diyor. Siz madem ki bu kadar faydalı olacağına inandığınız bir projeye soyundunuz. Bağış yoluyla ya da kişilere kazandırdığınız paralara ortak olun? Kendine güvenen birisi öyle yapar. Bugün yabancı siteler sizin sunduğunuz bilgileri bedava veriyorken sizin Türkçe'ye çevirip parayla satmanızı ve bu işe de bir ulvi anlam yüklemenizi söylüyorum.

   Ulvi ise para neden istiyorsunuz, para istiyorsanız neden ulvi bir iş diye lanse ediyorsunuz? Bizim tüm derdimiz o! Yoksa işinizde başarılar size!...

  2. Mehmet Gürsu Mehmet Gürsu

   Mert bey,

   Söz konusu kişi sizseniz şu sorumu yanıtlar mısınız? Hosting Seçiminde sunucunun Amerika'da olmasının önemli olduğundan, çünkü Türkiye'nin internet bağlantısının Atlanta üzerinden olduğunu iddia etmişsiniz. Sonrasında da Atlanta'dan bir hosting firmasına insanları referans kodunuzla gönderiyorsunuz.

   Bu ucundan yakından gerçekle ilgisi olmayan bir ifade. Eğer bilmiyorsanız, SEO konusundaki diğer önerilerinize ve eğitiminize nasıl inanalım. Demek ki her konuda atıp - tutuyor olabilirsiniz.

   Eğer biliyorsanız ve kasıtlı olarak insanları referans üzerinden para kazanmak için Atlantadaki bir hosting firmasından hosting almak için yönlendiriyorsanız bu sefer iş çok farklı bir yere gidiyor. Insanları bilerek ve isteyerek üstelik ticari kazanç için kandırıyorsunuz.

   Çok vahim bir durum, lütfen 'beni izlemeye devam edin' gibi popülist açıklamalar yerine 'factual', gerçek bilgi ve kanıtlara dayanan açıklamalar yapın da size güvenelim.

   1. Bu işi her aklında başında insan ref linkiyle üye toplamak olarak anlar. Ben yazdım en başında. Zamanında spam diye nitelendirilen dolandırıcı sahtekar sistemin şimdi medya yoluyla legalleştirerek satılmaya çalışılması.

    Nitekim bir zamanlar TV'de herkese çekişsiz kurasız 100 kontör reklamıyla bir çok saf insandan deli gibi vurgun yapan firmalar da olmuştu.

    Zaten popüler blog yazarı olmak yetenek işi. Herkes bu yeteneği kendi çabası ile çıkarabilir. Eğer aklına takılan bir soru da olursa internette çok fazla arama motoru var. Hemen hemen her sorunuza da bir cevap var. Yeterki sadece Türkiye ile sınırlı kalmayın!...

   2. Ali Tutar Ali Tutar

    Arkadaşlar, iftira attığınızın farkına varmanızı tavsiye ederim!

    Metin, sen 8 yıllık birikimini satmıyor musun? Mert Erkal da hakkıyla bir şeyler yapıyor, tabiki karşışığını alacak. Çıkın dünyadaki örneklerine bakın, göreceksiniz neyin ne olduğunu.

    Herşey açık ve net, Mert Erkal çocuklara eğitim vermiyor, hepsi aklı başında adamlar ve biri bile şikayetçi değil!

    Size burda herşeyi ispatlamakla uğraşacak da değil! İstediğinizi düşünmek de özgürsünüz ama her düşündüğünüzü her yerde söyleyemezsiniz!

  3. Bahattin Güney Bahattin Güney

   Mert Bey,

   Saydığınız onca süper özelliklerinizin yanı sıra mütevazılığınız da gerçerçekten gözlerimi yaşarttı. Bir öretmenin de olmazsa olmaz özelliğidir mütevazılık. Wordpress ne kadar şanslı ki, bu ne şeref ki bloglarınızda ve bizim için henüz çok erken olan futurist öğretilerinizde onların yazılımını kullanmışsınız.

   Benimle polemiğe girmeyeceğinizi bildiğimden lafı uzatmayacağım. Vaktinizi alıp üretkenliğinizi böldüğüm için kusura bakmayınız.

   Efem saygılar, hörmetler...

 17. Giray Erkan Giray Erkan

  Ben bu akademiyi duyduğumda ilk önce ''Tamam Türkiye'de bu kez bu konularda ciddi birşey çıkacak ortaya çok kişi nasiplenecek'' diye düşünmüştüm . Ama nerdeeeee hep aynı zihniyet hep aynı zihniyet Biri bir ürün çıkarmış bir eğitim programı yapmış orada kendince bildiklerini öğretme çabasında efor sarfediyor fakat, çok Bilmişler, Hazmedemeyenler, ellerinde taş meyva verecek ağaç bekleyenler yine hazır kıta ortalıktalar. Sanırım 200 dolara bir e-book çıkarıp 5 sayfa PDF dökümanla mutluluğun sırrını satsaydı o zaman Mert Erkal daha çok yaranırdı. Bu arada @Mehmet Gürsu ; Evet fiberoptik bağlantılarımız avrupa üzerinden bize ulaşıyor abd den gelen yol orada ama ana hat yine Abd Atlanta Türkiye için . Bil araştır konuş bilmiyorsan sus .

 18. Varol Aksoy Varol Aksoy

  5 yıldır blog yazıyorum. Google veya herhangi bir reklam ortaklığından bir lira para almadım.

  Blog yazmak bir ihtiyaçtır. Bir zevktir. Bir eğlencedir. Mutluluktur. Felsefi bir boyutu yok mu sizce blog yazmanın?

  Benim bloga bakış açım bu şekilde. İşi gelir kapısı haline getirmek kişisel konuşuyorum bana göre pek etik değil.

  Bir arkadaşımız küçük sırlar için yüzlerce dolar isteyenler var diyor. Sanki bu işi rant haline getiren şahıslar amme hizmeti mi yapıyorlar. Onlarda sizden bir bedel talep ediyorlardır herhalde.

  Umarım bu değerli blog öğrencileri başarılı olur ve hayat standartlarını sadece bilgisayar başında yazı yazarak yükseltebilirler.

  Saygılarımla...

  1. Yemliha İpek Yemliha İpek

   Mert bey insanların ilgisini çekecek konularda blog içeriği yazmak ve bundan gelir elde etmenin püf noktalarını öğretiyor.Kendisi zaten bu konuda başarılı örneklerini vermiş ve kendini kanıtlamış tanınmış biri.

   Burada etik olmayan nedir anlayamadım.İnsanları yanıltarak gösterilenden farklı bir içeriğe yönlendirmek gibi durumlarda yok.Sadece yazacağınız blogun ticari açıdan daha başarılı hale getirmenin sırları veriliyor.

   Bu arada Mert hoca zaten Türkiye'de internet reklamı veren şirketler düşük tık/kazanç oranlı çalıştığı için blog işinden para kazanmanın zor olduğunun farkında ve gördüğüm kadarıyla her defasında ingilizce blog yazmanın getirisinin yüksek olacağını vurguluyor.

   Yapılan yorumlarda görüyorum ki; r10 tarzı sitelerdeki gibi kimsenin kimsenin başarısını istemediği, kişiyi karalamak amaçlı yazılan yorumlar mevcut.

   1. Kişiyi karaladığımız yok. Sömürücü cümleler ile insanları sömürmek hoş olmaz. Bunlardan tek farkı kendisini ön plana çıkarması. Parayla olmaz bu işler. Parayla herkes yapar. Muhim olan farklı olmak internette.

    Habertürk, webrazzi gibi popülerliği de arkaya alarak bu işi farklıymış gibi lanse edilmesinden bahsediyoruz. Madem ki bu kadar güveniyor kendisine bu işi ücretsiz yapsın. Zaten yetiştirdiği kişiler ona çok daha fazla kazandırır. Bunu anlayamayan kişi ben size bu işten para kazandıracam diyor...

    Buyrun para kazanmayı vadedenler. Bu kişilerin de tanıdığı olsun medyada bunlara da kanar bizim halkımız. Nede olsa yata yata para kazanmak istiyor herkes.

 19. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Mert Erkal'ı kutlarım, başarılarının devamını dilerim. Bu konudaki ideallerini birçok genc'in duymasını arzu ediyorum. Bunun için de elimden geleni yapacağım kişisel olarak.

 20. Ben Mert Bey'ede eleştirenlerede hak vermiyorum veremiyorum. Şu tartışmalar emin olun başka bir ülkede yaşanmaz. Bir fıkra vardır hani cehennemde türklerin kazanının başında zebani yoktur. Neden derler. Zebaniler der onlardan çıkmaya yaklaşan olursa diğerleri zaten içeri çekiyor. İşte böyle bizim milletimiz. Birisi iyi birşey yapmaya çalışırsa hemen ayağını kaydıralım der. Titan falan gibi söylemler yersiz bu açıdan. Ayrıca referenas kodlu bir link vermesi vermemesinden daha mı kötüdür ? Mert para almayınca siz daha az para ödemeyeceksiniz ki. Burada bir ark niyet yok, yabancı dilde amerika hedefli site açacaksanız hostinginizde orada olmalı. Bu SEO açısından önemli.

  Öte yandan Mert reklamını yapmak adına biraz söylemini geniş tutmuş. İşsizliğe alternatif değil elbet blog yazarlığı. Üstelik içerik üretmek çok zor iştir. Kursa katılıp aslında bir konuda bile içerik üretemeyecek olduğunu keşfeden, tembel olduğunu düşünenler çok çıkabilir.

  Peki nedir bu para kazanma işi diyorsanız ve türkçe içerikle ayda 300-500 kazanmak istiyorsanız mümkün. Forum açınız ve işletiniz diyorum. 1 sene sonra ayda 300-500 kazanıyor olursunuz.

  Bir de unutmadan internet mucizelerin yeri değil artık. Artık her niş alanda sivrilmiş pek çok örnek var. Türkiye'deyseniz hele hiç mucize beklemeyin.

 21. Eray Usta Eray Usta

  Bir çok kişi çamur at izi kalsın mantığı ile hareket ediyor. Ben akademi öğrencilerindenim. Şuan 5.derse gelmiş olmamıza rağmen örneğin seo konusunda bir çok püf nokta ve ayrıntıyı daha şimdiden öğrendim. Blog yazmanın daha doğrusu gelir kapısı haline gelmesi için blog yazmanın ince noktalarından bahsedildi. Ben MBA da gördüm ki Mert abi yada Lopez çok profesyoneller ve her konuda ellerinden geleni yapıyorlar.! Çamur atan bilmeden konuşanlar buyursun MBA ya gelsin görsünler diyorum. Ya da beklesinler bir sene sonra eminim özür dileyecek duruma gelecekler.

  1. Mehmet Sami Mehmet Sami

   Eray,

   Çamur at izi kalsın mantığı ile hareket etmiyoruz. Fakat ortada ciddi soru işaretleri söz konusu. 6 Ay sonra elinde bir hiç olduğu zaman ve yalan yanlış, kulaktan dolma, doğruluğu sorgulanabilir bilgilerle birşeyler duymuş olarak bulmak istemezsin kendini eminim.

   Mert Erkal iddia'larını ispatlayamıyor. 2007'nin 7. ayında blog açmış ve henüz ne kazandığı bile belli olmayan bir insan sizlerin parasını cebinden alıyor.

   Sitesine baktığımızda yalan yanlış bilgilerle; örneğin Türkiye'nin Uplink'inin Atlanta'da olduğu, bu nedenle hosting'i Amerikadan almanız gerektiği gibi anlamsız ve gerçek dışı iddia'larda bulunabiliyor. (Türkiye'nin yurt dışı bağlantılarının %95'i Avrupa üzerinde sonlanmakta, Atlantda da bir bağlantısı yok).

   Öte yandan ortağı dediği ve adının S. Engin Lopez olduğunu iddia eden şahıs, Friendfeed'de sadece bu konuları sorgulayan insanlara, mal, it, denyo gibi hakaretler savuruyor.

   8 yıldır SEO yaptıkları iddia'sını ispatlayabilmiş de değiller. Size hesap vermek zorunda değiliz, başarımızı gölgeleyemezsiniz gibi populist ve hiç bir anlama gelmeyen cevaplar verebiliyor Mert Erkal.

   Lütfen bunları göz ardı etmeyin. Türkiye'de bildiğim kadarıyla benzer rakip bir eğitim programı yok, dolayısıyla kimsenin ticari nedenlerle karalama, çamur atma gibi bir derdi yok.

   Ama düşünün tekrar, ortada gerçek olmadığı belli ve aksini ispatlayamadıkları iddia'lar var. İşin ortaklarından biri küfürbaz, diğeri 'çamur atmayın', 'güneş balçıkla sıvanmaz' modunda Erbakan vari söylemleri olan bir adam.

   Bunlar sizde soru işaretleri oluşturmuyor mu?

  2. herkes söyleneceği söylemil peki benim sorum şu,blog yazarak nasıl para kazanılııır???

 22. Aykut Karaalioglu Aykut Karaalioglu

  Mert Erkal'in baslatmis oldugu MBA turkiyede ozellikle blog mecrasina yeni bir boyut ve nitelik katacaktir.

  Tebrikler

 23. Daha bugün gördüm bu oluşumu. Üzerinde çok tartışılıyor. Bence beklemeli ve görmeli. Eğitimi ilk gördüğümde katılmayı düşündüm 27 dolar fiyatı görünce vazgeçtim bu bir gerçek. Mert Bey 'e başarılar diliyorum. Ama işini yapıyor ve gizli saklı bir şey yok sanırım. Fazla eleştirmeninde gereği yok. Benim ve birçok insanın asıl eleştirdiği nokta şu olsa gerek: Mert Bey' in ülke de işsizlik var yeni bir yol diye ifade edip daha sonra 27-77 $ fiyat istemesi. Yoksa herkes işini yapacak. Katılacak arkadaşlar araştırır katılır bizde sonuçlarını görürüz inş. Bence ortada bir yolsuzluk yok. Ben de isterdim ki ücretsiz olsun. Ama işini bırakıp kendisini adamış ücret alması gayet normal. Ama şahsi fikrim 27 dolar verip böyle bir eğitime girmek bana mantıklı gelmiyor. Zamanla araştırıp öğrenilir inş. gibi geliyor. Ama ortada sırf para kazanmak için açılmış girdiğinizde birçok abuk sabuk popup ve reklamlarla karşılaştığınız birçok site var. Umarım bu kurs bilinçli ve faydalı sitelerin açılmasına sebeb olur. Bu tip oluşumların olması güzel bence dileyen gider. Benim fikrim ağacı taşlamak yerine meyveye bakıp ona göre yorum yapmalıyız.

  Ama dediğim gibi sadece seo için böyle para vermek bana mantıksız geliyor. İşi gücü bırakıp blog yazarak geçinmek bana hepten mantıksız geliyor. Mert Bey yapmış olabilir. Ama herkes e nasip olmayabilir. Belki ek gelir diyebiliriz. Bir sürü site var içlerinden sıyrılmak zor olsa gerek. Yada şöyle özgün bir proje olcak. Neyse konuyu saptırmayayım. Korktuğum milletin işi gücü bırakıp blog açmaya başlaması:) Başarılar diliyorum. Ama herşey mümkün yüksek paralarda kazanılabilinir tabi.

 24. ilk defa duydugum bir olay 3 senedir durmadan yazıyorum merak ettim bir araştıayım umarım turkiyede de yayılır..

 25. Bahattin Güney Bahattin Güney

  Dünyadaki blog önceliği Wordpress'e ait olup, Wordpress'in ücretsiz açık kaynaklı yazılımı sayesinde gelişmiştir. Bunun karşılığında Wordpress'in kullanıcılarından tek istediği Wordpress linkini blogun alt bölümünden kaldırmamaktır. Öncümüz Mert Erkal ise açtığı para kazanma amaçlı bloglarında sırf Google'dan daha çok ziyaretçi alabilmek için Wordpress'in linkini kaldırmıştır. Hem Wordpress'e hem de açık kaynak yazılımın gelişimine olan borcunu ödemeyerek nasıl bir öncülükten bahsedebiliriz ki?

  1. Mehmet Sami Mehmet Sami

   Bahattin bey,

   Daha neler neler var, web sitesine baktığınız zaman (search for bloggin) kendi blogunun Google tarafından VIP olarak değerlendirildiğini, bu nedenle altında linkler çıktığını iddia edebilen birinden bahsediyoruz. (Google'ın herkese açık webmaster tools + site map uygulamasından bahsediyor ama adı geçmiyor bile bunların)

   Öte yandan Türkiye'nin yurt dışı çıkışlarının Amerika'da olduğunu iddia edip sonra referans kodlu amerikan hosting firması linki veriliyor.

  2. Katılmadığım noktalar var. Blog önceliği diye bir kavramı da ilk kez duyuyorum. Wordpress'in varlığı kadar, blogspot, typepad vb. gibi blogların hatta insanların kendi kodladığı ve kullandığı bloglar'da var.

   Ayrıca Wordpress'e link vermek gerekir.

   Fakat Wordpress GPL gibi esnek bir lisansı kullanır, Yazılıma birçok değişiklik yapabilir, kaldırabilir, ekleyebilirsiniz. Fakat yeni çalışmayı GPL olarak lisanslamanız gerekir.

   Google'dan ziyaretçi almanın sitenin altında link olup olmaması ile bir alakası varmı.

   Sitenin içeriği ile, kalitesi ile, arama motoru optimizasyonu ile, harcanan reklam bütçesi ile, hitap ettiği kitlede devamlı okuyucular sağlayabilmesi ile alakalı olmasın sakın.

   Yazmışken ;

   @Mert beye'de şunu söyleyim. Bu ropörtaj TechCrunch vb. yerlerde çıksa idi, "iş modeli" olarak görülecekti. Fakat Türkiye'de işiniz daha zor, vazgeçmeyin. Başarılar diliyorum.

   1. Bahattin Güney Bahattin Güney

    Blogspot kimseye kaynak kod vermiyor. Typepad deseniz zaten paralı. Eğri oturup doğru konuşmak lazım. Yiğidi öldürüp hakkını yememek lazım. Blog olayı bugünkü durumundaysa bunda en büyük pay Wordpress'indir.

    Mert Erkal şayet kullandığı Wordpress yazılımını değiştirmediyse neden Wordpress linkini kaldırdı? Yazılımda değişiklik yaptıysa ve GPL lisansını yaptırdıysa (ki hiç sanmıyorum) o zaman özür dileyerek sözlerimi geri alırım.

    Google'dan ziyaretçi almasıyla alakası var. Araştırırsanız göreceksiniz.

    Herkesin hakkını teslim ederek yapılan işlere kimsenin itirazı yok. Ama bir işten ekmek yiyiliyorsa, o iş için kullanılan tüm donanımlarında hak sahiplerine hakkını teslim edip, saygı duyulması gerekir.

 26. Decameron Decameron

  webrazzide yorum patlaması :)

  biz birbirimizi sevmiyoruz kanımız işlemiş bu

  1. Mehmet Sami Mehmet Sami

   İnsanları sömürmeye, kandırmaya çalışanları, boş laflarla, vaatlerle dolandıranları sevmiyoruz.

   Sevgili Arda Kutsal bugüne kadar yüzlerce web girişimini tanıttı burada. Bunlardan çok azı bu şekilde tepki gördü.

   Hasan Başusta ne yazık ki reality check'i iyi yapamamış bana kalırsa.

 27. http://www.profesyonelblogcu.com/ Profesyönel Blogçu mu profesyonel lisans ihlalcisi mi?

  Creative Commons lisansına sahip Wordpress linkini kaldırmak profesyönelliğe sığar mı?

  Wordpress'in sizin linkinize ihtiyacı yok ancak bu yapılan emek hırsızlığıdır. Ayrıca da webrazzi gibi bir bloğa bu tarz sitenin tanıtımını yapmasını yakıştıramadım.

  İşin içinde olanlar bu kişinin ne yapmaya çalıştığını görüyor ve bu oluşumun sadece Mert bey'e para kazandıracağını biliyor...

  Başka kazanan olursa söylesin bi zahmet!...

 28. Güzel Röportaj olmuş, teşk ler..

 29. Anlaşılan Hasan ben bu işi bilirim demiş. Herkes çıkmış ben daha iyi bilirim demiş. Gülsem mi ağlasam mı karar veremedim :)

  Maden herkes çok iyi biliyor hani projeler? Hadi yapında görelim. Hem bunu yapıyoruz zaten çok konuşup az çalışıyoruz. Sonrada herşeyi çok iyi biliyoruz.

  Madem biliyoruz birşey yapabılımda, insanlarda "bu adam işi biliyor" desin.

  1. Ne alaka? Zaten gözünün önünde bir proje var bunu görmek bu kadar mı zor?

   Bu bir organizasyon, bir fikir, proje olmasa bile proje kapsamında bir tema içeriyor zaten.

   Ben merti savunmuyorum. Sadece ülkemizden girişimci bir insan çıkmış ve birilerine faydalı olabilmeyi hedefliyor. Ve bunun karşılığında ücret istemesi gayet doğal.

   Ne yazık ki ülkemizde girişimci insanların yadırganması çok kötü bir durum. Bunu hiç adil bulmuyorum.

   Eğer biz kendi içimizden çıkan girişimcilere destek olmazsak, onları hor görür ve tüm yaptıklarını eleştiri bombardımanına tutarsak, sonrada niye ülkemizde internet gelişmiyor ve projeler yapılmıyor diye söylenip dururuz tabi.

   Bu girişimlerin yıllar öncesinden yapılmaya başlanmış olması gerekirdi. Ancak Türk interneti ve girişimcileri olarak daha yeni bilinçleniyoruz. Bunun sebebi sürekli oturan, üretmeyen, ve eleştiren bir yapıya sahip olmamız.

   Anlaşılan forum sitelerine dönecek birazdan burası... R10.net'e benzeyecek mesela...

   1. Ahmet Pala Ahmet Pala

    Affınıza sığınarak soruyorum, Mert beye girişimci diyorsunuz sorması ayıp nasıl bir girişim var ortada.

    Basit bilindik ve etik olmayan SEO tekniklerini gösteriyorum diye milleten para kazanıyor ve kendi deyimiyle ayda 77$ gibi komik rakam istiyor!

    Kaldı ki Nehmet bey, SEO ile alakalı hiç birşey bilmediğiniz ortada. Wordpress linkini koymaması, ona, sandığınızdan daha çok yarar sağlıyor. Kullanıdığı template'i de adam gibi türkçeleştirememiş ve template'i yapanların linkini de kaldırmış.

    Ayrıca bu girişim! ve bu girişimci! arkadaş böyle bir sitede sunulmamalıydı. Bana kalırsa ya reklam olayı var ya da tanıdık işi yapılmış bu konuda.

    Herkes saygılar..

   2. Ersin Denre Ersin Denre

    Mehmet Bey, neden her yorumun altından siz çıkıyorsunuz, neden sürekli bir gocunma halindesiniz? Sakin olurmusunuz biraz.

    Saygılar.

   3. katiliyorum

   4. Bende onu diyorum işte. Herkes konuşuyor. Herkes çok biliyor. E hani projeler??

    Arkadaşın kalbini kırmak istemem ama bence bu girişimcilik değil.

    Hep çok bilenler olduk biz. İş yapanlar değil.

    Ayrıca, r10.net sosyete mahallesinin bakkalı (bence)

 30. @Bahattin Güney

  Blog kavramı wordpress'ten ibaret görülmemeli yani ücretsiz ve GPL olması onu tek ve yagane çözüm yapmıyor. "Dünya" ya bakarsanız kişi/kurumlar blogspotu'da kullanıyor, yada typepad'i ücretini ödüyor kullanıyor, ayrıca kurumsal bloglar var yada kendi yazılımlarını vb. kullanıyor. Blog kavramını sadece wordpress'den ibaret göremeyiz, bunda hepsinin rolü var.

  Tekrar etmek gerekiyor anlaşılan, Google'un nasıl çalıştığını bilmeden keşke ziyaretçiyi sitenin

  altındaki bir linke bağlamasaydınız.

  Ayrıca, Google'dan daha çok ziyaretçi(!) alabilmek için sitenin altından Wordpress'in linkini kaldırıldığını düşünüğünüz insanların yaptıkları işi samimi bulmuyorsunuz ama şu anda bu yorumu okuyorsunuz.

  Lütfen önce "google" un ne olduğunu, google algoritmalarının ne olduğunu, arama motoru optimizasyonu ne olduğunu, nasıl çalıştığını, arama motoruna uygun kaliteli içeriğin ne olduğunu, kopya içeriğin ne olduğu, trafiğin ne olduğunu araştırın, mümkünse arama motoru optimizasyonu konusunda deneyimli, işini etik yapan insanlara (ki Türkiyede kolay bulunmaz) danışın.

  1. Ahmet Pala Ahmet Pala

   Sayın Alican bey,

   İnsanoğlunun yapacağı en büyük hatalardan birini yapıyorsunuz kendi bildiğinizi herşeyi üzerinde tutuyorsunuz.

   Google'ın nasıl çalıştığını çok iyi biliyorum. Ayrıca bahsettiğiniz Google algoritmalarını anlamamıza imkan yok şayet anlamış olsaydık çoktan Google'ın suyu çıkmıştı. Bence sizde Google algoritmasını biliyorum havalarından kurtulun.

   Google yakın zamanda Orion algoritmasına geçti fakat bu algoritmada backlink bağımlı bir algoritma.

   Google'ın backlinki önemsemeden iş yapması imkansız. Site popülaritesini en iyi bu şekilde algılıyor. Şimdi düşünün binlerce site Wordpress'e link vermiş durumda. Wordpress popülaritesi ortada. Kendinizden verdiğiniz link, sizin siteden çok şey alıp götürecektir.

   Üstelik bırakın Wordpress'i, Template sahiplerinin linkini bile kaldırmış. Template ücretsizse tek nedeni vardır o da kazandıracağı backlinktir.

   Ayrıca Wordpress scriptlerinden linki kaldırmanın tek nedeni Google'dır. Tek bakışta onun Wordpress olduğu anlaşılıyor zaten. Tüm webmasterlar backlink yüzünden wordpress linkini kaldırır.

   Bence siz önce birşeylerin farkına varın veya kabullenin. Tek amacı Google'dan daha çok ziyaretçi çekmek.

   Böyle bir konun zaten bu sitede olmaması gerekiyordu.

   Köylü kurnazı numaralarla, umut tacirliği ile insanların eğitime para ödenmesi sağlanıyor. Hatta basit ref taktiğiyle (hosting muhabbeti) küçük hesaplar yapılıyor.

   Mert ERKAL, küçükte boğulmamalı, madem kendisinde öncülük liderlik özelliği var 77$ gibi küçük meblalarla! uğraşmasın.

   Benden önceki arkadaşlar zaten yeterince fikrin ve yapılmaya çalışılan küçük hesabı anlatmışlar. R10'a biraz bakarsanız 7'den 77'ye her yaştaki insanlar bu taktikleri kullanıyorlar.

   Eğitime ilgi duyanlar bence önce Google'ı aramalılar, tüm cevaplar orada.

   Saygılar.

  2. Bahattin Güney Bahattin Güney

   Değerli Alican Bey Kardeşim,

   Konunun kişisel tartışmaya dönmesinden dolayı rahatsızlık duyuyorum ancak cevap hakkı doğuracak şeyler yazmışsınız ne yazık ki.

   Google'ın nasıl çalıştığını bilmediğim konusunda bilgi sahibi olmanızdan dolayı çok şaşırdım. Sitenin ziyaretçi sayısının artması tabii ki yalnızca sitenin altındaki bir linke bağlı değildir. Bu link ziyaretçi sayısını artmasındaki etkenlerden sadece birisidir. Google ile ilgili bilginiz nedir tam olarak bilmiyorum ama bana, aldığınız 2 saatlik bir bilgiyle burada ahkam kesiyormuşsunuz gibi geldi. Tıpkı bir kişiyi tanımadan onların hakkında ahkam kesmeniz gibi...

   Webrazzi'yi düzenli olarak takip etmekteyim. Nereden ne kazanır bunu nasıl sağlar, bununla ilgilenmiyorum. Başlangıcında "@Bahattin Güney" ibaresi olan bir yazıyı da insan (hele de ismi Bahattin Güney olunca) ister istemez okuma ihtiyacı duyuyor. Hiç şüpheniz olmasın gerekli araştırmaları ve çalışmaları yapmamış olsam gelip burada bunları yazıyor olmazdım.

   İşini etik yapan insanlar var evet ama şu an hakkında konuştuğumuz kişinin bunlardan biri olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Türkiye'de belki bulunmaz ama ABD'de Yahoo'da, Google'da çalışan Türkler bulunuyor.

   İyi günler...

 31. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

  Mert'in daha önceden yapmış olduğu sunumu izlemiştim, fakat blogunu inceleme fırsatını son iki gündür buluyorum tüm yazılarını okudum.

  Bu eğitime bende katılmayı düşünüyorum. 2 beklentim var SEO konusunda ve Ürün pazarlarken yada Ürün satarken ne tip yöntemler kullanıyorlar beni farklı yönde düşündürebilir inancındayım.

  Bu kadar emekle eğitim dökümanı hazırlanmış buna zaman harcanmış üzerine ben profesyonel blogcuyum ekmeğimi bundan kazanıyorum diyen birinin bu işlerden para istemesinin doğal olduğunu düşünüyorum.

  +

  @Mehmet'in yorumlarına gönülden katılıyorum.

 32. @Ahmet Pala

  Bence sizin kendi bildiğinizi üstte görme anlayışınız var gibi görünüyor, çünkü bahsettiğim konuya "Google algoritmalarını anlamamıza imkan yok" diyorsanız bu sizin sorununuz.

  Google sitelere, nasıl daha iyi arama motoru optimizasyonu yapabileceklerini anlatıyor,

  ve kullandığı algoritmaların çoğu biliniyor.

  Gerçi konu dışı ama, Türk internetinin SPAM sitelerden ne anladığı, Google'un suyunu çıkardığı da ortada.

  Ayrıca, başkalarını tanımadan atıp tutarak hüküm vermeyin, dünyadaki en büyük hatalardan biri önyargıdır. Bildiğim ve başarılı olduğum bir alanda fikrimi söylemek hava atmak olarak değilde paylaşmak olarak görmenizi umardım.

  Önceden insanlar link satarak bu yolla pagerank kazanarak siteler haksız olarak üst sıralara erişiyordu. Google orion algoritmasını kullanarak bunu düzene sokmak istiyor, ve arama ayıklama (search refinements) algoritmasını kullanıyor. "Yani sonuçların link bağımlı(!) olmaması için."

  Orion algoritmasına gelince öngörülen şu;

  "Mesela bir arama yaptınız, google bu aramanın ilgili sonuçlarını gruplayıp, ve bu bağlamdaki sitelerden alıyor.Bu şekilde birbirinin aynı spam siteler sonuçlardan geriliyor. Ayrıca kelime grubunuzu genişleterek ihtiyaç duyabileceğiniz sonuçları hesaplayarak karşınıza çıkarıyor."

  Kaynak:

  http://googleblog.blogspot.com/2009/03/two-new-improvements-to-google-results.html

  (Posted by Ori Allon, Technical Lead, Search Quality Team, and Ken Wilder, Snippets Team Engineer)

  Dikkat ederseniz önceki yazımda vurdulağım,

  "Sitenin altındaki wordpress linkinin ilgili siteye Google'dan ziyaretçi alma ile ilgisi yoktur" dedim. "Arama motoru optimizasyonu" nun anlaşılması üzerinde durdum.

  Google'dan ziyaretçi almanın sitenin altından verilen linke bağlı olduğu,

  kendinizden verilen linkin siteden çok şey alıp götürmesi, görüşü sadece komik.

  Farkında olmak konusunda, hepimizin hemfikir olması gerekiyor, kabul etmek konusunda ise kişisel görüşleri kulaktan dolma bilgileri değil sadece gerçekleri kabul edebilirim.

  Mert bey konusunda ise, Eğer wordpress gibi GPL lisansı kullanıyorsa link vermelidir.

  Ayrıca şu var, kişinin çalışmalarını beğeniriz yada beğenmeyiz.

  Fakat küçük hesaplar peşinde koşuyor yaftası yapıştırmadan önce, neler yaptığını, yapabileceğini görmek gerekir.

  Üstte @Mehmet bey'in dediği gibi

  Ne yazık ki ülkemizde girişimci insanların yadırganması çok kötü bir durum. Bunu hiç adil bulmuyorum.

  @Bahattin Güney

  Bilmediğiniz çıkarsaması yapmıyorum, eğer "Sitenin altındaki wordpress linkinin ilgili siteye Google'dan ziyaretçi alma ile ilgisi"

  olduğunu savunuyorsanız bunu araştırmanızı öneriyorum.

  Hakkınızda ahkam kesmiyorum, aynı şekilde sizinde tanımadan ahkam kesmemeniz gerekir.

  Arama motoru optimizasyonu'nun anlaşılması üzerinde duruyorum.

  Bende şunu size samimiyle söyleyebilirim "Bahattin güney", 2 saatlik bir bilgi araştırması ile değil

  bildiğim ve daha önce başarılı projeler yapmış biri olarak söylüyorum.

  Son olarak'da

  Webrazzi'yi sürekli takip ederim, tartışmanın başka noktalara gitmesi elbette taraftarı değilim, ne yazıkkı her zaman olmayabiliyor.

  Paylaştıkça hepimiz daha çok bilinçlenebiliriz.

  Tabiri caizse bu konu ile ilgili başka söze'de hacet yok zaten.

 33. yazıyı da yorumları da okudum. yorumların yazıdan daha bilgilendirici olduğunu belirtmek isterim

 34. Ahmet Pala Ahmet Pala

  Sayın Alican bey,

  Konuşmaları fazla uzatmayacağım sizinle aynı payda da buluşma imkanımız yok.

  Google algoritmasını anladığınıza inanıyorsanız ne mutlu size, adınızı Türk internet camiiasına altın harflerle yazdırdınız anlatın da öğrenelim bakalım.

  Bu konu hakkında bildiğiniz sadece özgün içerik girin, backlinkin önemi kalmadığı şeklinde ama size samimiyetle söyleyebilirim herkesin bildiği bu ve nedense denemelerde hala backlinki fazla siteler ortaya çıkmakta.

  Yazılarımın hepsi özgün olsa da çoğu çalıp çırpan siteler benden önde çıkıyorlar.

  Google, kullanıcıya başarılı sonuçlar çıkartabilmek adına siteleri yönlendiriyor. Yani siz bu şekilde davranın ki ben doğru sonuçları çıkartayim diyor. Sitenizi üst sıralara çıkartmak için bunları yapın demiyor. Yani google'ın açıkladıkları tamamiyla kullanıcılar için. Kaldı ki kurallara göre oynamayan siteler hep göz önünde, ilk sıralarda.

  Sizin bilginiz belirli bir düzeyde olabilir ama karşıdaki insanın bilgilerini de görmezden gelmeyin. Google bir siteyi incelerken resimlerin özgünlüğüne kadar herşeyi inceliyor.

  Orion algoritması sizin dediğiniz gibi backlink bağımlısı olmasaydı Türkiye'de SEO piyasası biterdi ki tüm hızla büyümeye devam ediyor.

  Kullanmak isterseniz son cevap hakkını size veriyorum çünkü daha fazla yazı yazmayacağım.

  Mert Erkal'ın popüler olmasını istemem çünkü öyle kalifiyede olduğuna inanmıyorum.

  Yorumlarına da bakarsanız davranışlarında kendini beğenmişlik olduğunu, herkese yukarıdan baktığını anlarsınız. Ortağına zaten birşey söylemek istemiyorum. Tek söyleyebileceğim birbirlerini iyi bulmuşlar.

  Küçük hesaplar lafıma gelirsek sözümün sonuna kadar arkasındayım, yorumları komple okuyanlarda bunu anlayacaklardır. Ucuz taktiklerle 4-5 dolar kazanma peşinde. En basiti Atlanta! hosting affiliate programından kendine gelir elde etmeye çalışması.

  Son olarak kullandığı template'in altından linkini kaldırdığını söylemiştim. Diyeceksiniz ki sağında solunda oynama yapmıştır ondan kaldırmıştır. Kesinlikle haksızsınız. Bu şahıs gibiler yüzünden yakında wordpress template yapıp ücretsiz yayınlayacak kimse kalmayacak.

  Lütfen yanlış hareketlerin karşısında durun.

  Size iyi günler dilerim.

 35. Kadırgalı Seda Kadırgalı Seda

  Televidyon'da aynı şahısla daha önceden yapılmış bir video röportaj var.

  Akıllara durgunluk veren bir durumun yansıması bu video. Mert Bey, 3 haftalık oryantosyanda 10 senelik çalığı şirketin işlerinin ilgisini çekmediğini ve mesaisini nasıl internette dolanarak geçtiğini rahat rahat anlatıyor, üstüne kahkahalar atıyor.

  Bu işi yapmak için işinden istifa ettiğini, kıyakçı müdürlerinin de ona yardımcı olduğunu, böylece kendi istifasına rağmen haketmediği 10 senelik tazminatını da müdürlerinin kıyakçılıkları sonucunda nasıl aldığını gevşek gevşek anlatıyor.

  İnsanın utanması, saklaması gereken bir durumu (misal ahlaksızlık diyebiliriz) nasıl eğlence malzemesi yaptığı da çok düşündürücü bir durum...

  Bu sitede bu kadar yazı ve girişim anlatılıyor, çok azı böyle tepki çekiyor. Hepsine böyle tepkiler gösterilmediğine göre, yazılanları boş geçmemek lazım.

  Bence rekor derecede uzayan bu yorum kalabalığı için, "ne hale geldik, kavga etmekten hoşlanıyoruz" diye insanları aşağı görmek kendini beğenmişlikten başka birşey değildir.

 36. Mustafa Çıngı Mustafa Çıngı

  Profesyonel blogcu olduğunu iddia eden ve blog konusunda insanlara profesyonel destek vereceğini iddia eden Mert Erkal, öyle zannediyorum ki, profesyonel yardım almadan psikolojisini düzeltemeyecek.

  @Kadırgalı Seda'nın yazdığı yorumu okuduktan sonra burada Mert Erkal'ın başına gelenler, yaptıklarının cezası mı diye düşündüm.

  Arda bey, sizden de rica ediyorum, gördüğünüz ve çok iyi bildiğiniz üzere webrazzi öyle bir yer oldu ki, "hata" kabul etmiyor.

  İnsanların burada kavga yada çekememezlik niyeti ile yazdıklarını hiç mi hiç sanmıyorum. Yoksa her yazının altı dolardı. Bu uzayıp giden yorumlar, siteyi sahiplenmiş ciddi bir okur kitlesinin olduğunu ve sahip oldukları şeyi de nasıl boş bırakmadıklarının bir göstergesi. Bu tip bir ortam oluşturmayı başarmış olmanızdan dolayı sizi kutluyorum.

 37. sanırım burada önemli bir nokta var o da şu:

  bilgisayardan, internetten, webloglardan haberi olmayan, bu konulara yabancı olan, iş arayan gençler hedef alınarak yapılmış bir iş bu... dolayısıyla "bırakınız yapsınlar"... hesabını öteki tarafta verecektir zaten... kaldıki blog olaylarıyla ilgili bir çok insan o akademide verilecek olan şeylerden daha fazlasını webde, bloglarda bulabilir, internette birçok blog mevcut, bu işten iyi para kazananlar da var, ancak internet kullanımının az olduğu, blog okuyanların sayısının az olduğu bir ülkede böyle bir girişimi yapmak bilmiyorum büyük bir hayal gibi, eğer ingilizce bir blog açıp tüm dünyadan ziyaretçi alacaksanız o başka tabi, bu şekilde ev geçindirecek kadar para da kazanılır... bu akademinin ülkemize tek faydası bloglara olan ilginin artış göstermesi olabilir, o da uzun vadeli olmayabilir...

 38. Birkan Beyaz Birkan Beyaz

  blog veya internet sitesi üzerinden elde edilen kazanç bir süre sonra doyum noktasına ulaşır. aylık 2-3 bin usd'nin üzerine çıkmak için artık fark yaratan, internete değer katan projeler geliştirmek gerekir. muhtemelen bu girişimin sahibi arkadaş da bu sınıra dayandı ve kazancını arttırabilmek için kalan tek seçeneğini kullandı; sınırlı bilgisini para karşılığı satmaya başladı.

  bu gibi projeler daha önce de denendi. ancak sonuç hep hüsran oldu. mekan sahibi hep tek kazanan taraf oldu.

 39. K. Arda Kos K. Arda Kos

  Degerli paylasımlarınız için tesekkurler. Mert Erkal'ın Ocak 2010 dan sonraki planlarını ve yeni calısma stratejilerini bir kac gun once inceleme fırsatı buldum. Şimdide bir baska konuya bakmak için girdigimde bu soylesiyi gordum. Bende internetten para kazanan ve kazandıran birisi olarak samimiyetle diyorum, Mert Erkal'ın yaptıgı çalışmaların altına imzamı atarım (: Bence ülkemizin blog gurularından birisi (: İyi calısmalar dilerim(:

  www.garantilikazanc.com

  www.mlmfuture.org

 40. Of baydınız! Alt tarafı 77$ mı bütün sorun, yaptığınız tantanaya değmez. Bankalar her yıl sizden fazlasını kredi kartı, hesap işletim ücreti, bilmem ne masrafı diye alırken de bu kadar yırtınıyor musunuz ?

  Sizinde bildiğiniz ancak "düzeninizi kurmayı" beceremediğiniz konuları başarmış, ve bilgisini paylaşan biriyle karşı karşıyasınız. Elbette herkes "mantıklı" bir şekilde hayatını kazanacak.

  Biri demiş ki "internette yabancıların bedava dağıttığı bilgileri okuyup parayla satıyorsun"... Arkadaşım sen bedava çevirdin de biz okumadık mı ?

  Taşlanan ağacın, meyvelerini bizden esirgememesini ve başarılarının devamını diliyorum. Aranıza katılmak üzereyim. :)

 41. Nurcan Nurcan

  blog yazarak para kazanmayı çok istiyorum.yardımcı olurmusunuz

 42. Atabey Atabey

  blog yazarak para kazanmanın yolunu bulmuş, 77 $

 43. Bitacer Bitacer

  Arkadaşlar blok zinciri teknolojisini biliyorsunuzdur. Şimdi steemit.com sitesinde blog yapanlar para kazanabiliyor, çevrenizi de yönlendirin bu yeni teknolojiyle hazırlanmış sitede yerinizi gecikmeden alın, ilk hesap açılışında hemen 3 dolar değerinde kripto para hesabınıza yatırılıyor.