ideshot kioskları ile genel kitleye ulaşıyor!
Pazarlama

ideshot kioskları ile genel kitleye ulaşıyor!

Kullanıcıların markalarla önerilerini paylaşabildikleri servis ideshot, internet üzerindeki operasyonunu genele yaymak için çevrimdışı (offline) uygulamalara yöneldi. Bu kapsamda, İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi'nde konumlandırdıkları kioskları çalışmanın ilk adımı olarak görücüye çıkmış oldu. Kiosk'un ilk fotoğraf ve ekran görüntülerini Webrazzi ile paylaşan ideshot, web sitesinden daha sade bir arayüz ile kullanıcıların kolaylıkla ilgilendikleri markaya önerilerini göndermelerini sağlıyor.

Şu an için 6 marka ile çalışan kiosk üzerinde İstanbul Cevahir, Rixos, Turkcell, Starbucks, Marketing Türkiye ve Digitalage yer alıyor. ideshot'ın bu ilk kiosk'u şimdilik Cevahir’deki Starbucks’ın tam karşısına yerleştirilmiş, ilerleyen dönemlerde Cevahir'in diğer katlarına da yenilerinin eklenmesi planlanıyormuş.

k_ideshot_cevahir_kiosk001

Servisin kurucusu Angelabs A.Ş.'nin ortaklarından Metin Kahraman'ın söylediğine göre ideshot kiosklarını yerleştirmek için diğer alışveriş merkezleri ile de görüşmeler yapılıyormuş. Yer aldıkları AVM sayısını artırmanın yanında servis üzerinden markalara değer yaratabilmek ve anında öneri alabilmek için kullanacakları farklı kanallar da olacakmış. Bu kapsamda öncelik kiosk olsa bile farklı açılımlar için de çalışmaları devam ediyormuş.

ideshot_kiosk_ss01

ideshot_kiosk_ss02

İnternetin bir araç olduğu ve iş modeline uygun olarak mecranın genişletildiği ve güçlendirildiği girişimlerin başarı potansiyelinin daha yüksek olduğuna inanıyorum. Bu sebeple kiosk uygulamasını çok yerinde ve doğru bir adım olarak gördüğümü söylemeliyim.

ideshot'ın genele yayılması, çevrimdışı mecralarda yer alması hem kullanıcılar tarafından bilinirliğini, hem de markalar tarafından tercih edilirliğini artıracaktır. Açıkcası önümüzdeki birkaç hafta sonunda ideshot kiosk'larından çıkacak verileri merak ediyorum. Özellikle kaç kişinin en çok hangi markaya öneri gönderdiği ve gönderilen önerilerin niteliği benim için yeni bir Webrazzi yazısı olabilir.

Yorumlar (12)
 1. Bora Yalçın Bora Yalçın

  Çok yararlı bir uygulama olacağına eminim. Umarım insanlar bu kiosk'u görmemezlikten gelmez

 2. ideshot logosunu değiştirmeli.

 3. Muammer Okumuş Muammer Okumuş

  Çok başarılı. Tebrik ediyor ve destek veriyorum.

 4. Deniz Kurdoglu Deniz Kurdoglu

  Tebrikler, değerli bir fikir.

  Ancak, kiosklarla platformu genişltmeyi düşünürken web sitesine üye olmak için davetiye kodu gereksinimini anlayamadım

 5. Bu sistemin işlemeyeceğine kalıbımı basarım. İyimser bir tahminle il zamanlarda biraz ilgi görebilir ama sonrasında, diyelim 3 ay sonra kiosk kaldırılacaktır. İpucu olması bâbında, dükkanlardaki dilek ve öneri kutularına bakın. Her zaman bomboşlar. Şikayet kutusu varsa o dolu olabilir :) Hediyeler de çok cazip değil. Dolayısıyla boşuna para harcanmış kanısındayım.

 6. Webrazzi, yorumlarımın bir kısmını yayınlayıp bir kısmını yayınlamamanız hoş değil. İşinize geldiği gibi davranacaksanız benden de bir daha yorum yok. Ne kadar umursarsınız umurumda değil. Siz daha internetin ne olduğunu anlayamamışsınız derim bu durumda. Bunlar benim fikirlerim sizin değil. Artık fikirlerimi beğenin ya da beğenmeyin burada yazmıyorum. Tabii bu yazıları yayınlamak için ticari ilişkiler içinde de olabilirsiniz ki muhtemeldir. Kolay gelsin o zaman...

  1. Anlamadım?

   Eğer tam yukarıda duran yorumdan bahsediyorsanız komplo teorileri kurmadan önce biraz sabırlı olmak lazım galiba.

   Yorumunuzu yazmanız ve arkasından ticari ilişki falan diye ikinci yorumu yazıp bize kızmanız arasında 18 dakika var. :)

   Açıkcası Cumartesi günü bu süre daha uzun olabilirdi, neyse ki ben bilgisayar başındaydım da sizin aklınıza başka komplo teorileri ve çıkar ilişkileri getirmeden yayınlamış olduk :)

  2. Deniz Kurdoglu Deniz Kurdoglu

   Merhaba

   Ben de bütün samiyetimle "davetiye kodu" hakkında eleştiri yazmıştım hem webrazzide hem de kurumdan cevap geldi, bence webrazziye bu anlamda bir şey söyleyebilmek doğru değil, sonuçta bir anlamda hepimizin okulu olarak görüyorum ve çok şey öğrendim

   1. Kimseyi abartmayın. Webrazziyi okul olarak falan gördüğüm yok. Burası benim için Türkiye internet girişimleri hakkında haberler aldığım bir blog sadece. Bir yorumum yayınlanmış diğerleri yayınlanmamıştı. Tüm yorumların arası baksanız 15 dakikadır. Bilgisayar başında olduğunuzu anladığım için böyle bir yorum yaptım. Ayrıca bu şekilde bir ticari ilişki komplo teorisi falan değildir. Kimse sizi bunu yapıyorsunuz diye de suçlayamaz. Biliyoruz ki en büyük gazeteler bile bunu yapıyor. Dolayısıyla size de biri gelip bu haberi yayınla sana para vereyim derse muhtemelen kabul edersiniz. Herkes önce kendini düşünür haliyle...

 7. Bu sistemin Türkiye'de tutacağına pek sanmıyorum çünkü ülkemizde sinema veya tiyatro bileti kazanmak için bile olsa ( kaç kişi tiyatrolarla ilgili acaba?)vakit ayırıp öneri geliştirip yazacak insanların sayısı çok az. Muhtemelen kızgın müşterilerden markalarla ilgili şikayetler gelecektir. Avrupa'da bu sistem var mı bilmiyorum ama Avrupa veya Amerika'ya çok daha uygun bir sistem.

 8. Anonim Analist Anonim Analist

  @erkan dediklerine kısmen katılıyorum, öneri getirme ya da katılımcı olma konusunda biraz özürlü bir milletiz :) ama beleşe olan zaafımızı da unutmamak lazım.

  siteye baktım ama henüz içerik yok sanırım. iş modeli nasıl bilmiyorum ama dikkate alınan öneriler için firmalar müşterilere küçük hediyeler verirlerse (tabi çekilişle felan değil, dikkate alınan öneri başına) sikayetvar.com daki gibi müşterileri ile firmaları bağlamada başarılı olabilirler.

 9. Egitisim Kariyer Enstitusu Egitisim Kariyer Enstitusu

  Ülkemiz için yeni bir adım. Umarım başarılı olur.