iPhone'un Mobil Pazardaki Payı Ufacık(?)

iPhone, piyasaya çıktığından beri mobil dünyanın en çok konuşulan cihazı ve  Apple gibi bir dünya devi şirketin gözbebeği. Bununla beraber ileri teknolojisiyle kendi akranları arasında lider konumda ancak tüm bu işe yarar verilere rağmen Apple iPhone'un dünya mobil pazarındaki yeri sadece %1,5. Türkiye'de de bu pazarın en büyüğü Nokia kırılması çok zor bir pazar büyüklüğü ile iPhone'u mobil cihaz satışı konusunda gölgede bırakıyor.

iphone_mobil_pazar_payi

Gartner raporuna göre 2008 yılında ilk üç sırayı paylaşan markalar sırasıyla Nokia, Samsung ve  Motorola. Mobil cihazlar arasında açık ara önde olan Nokia'nin 2008 yılındaki pazar payı %38,6 olurken, 2008'in son çeyreğinde iPhone'un pazar payı ise %0,9 seviyelerinde kaldı. 2008'in son çeyreğine bakıldığında ise iPhone'un pazar payını ancak %1,3'a yükseltebildiği görülürken, ABI teknolojileri araştırma kurumu ise 2008'in 1. çeyreğinde 258 milyonluk piyasanın 3.8 milyonu karşılayan Iphone'un pazar payını %1,5 olarak gösteriyor.

steve_jobs_iphone

Bir kaç gün önce App Store'da 1 milyar uygulama indirildiğinin duyurulmasına rağmen mobil pazardaki payı ufacık kalan Apple'ın iPhone satışlarını arttırarak pazar payını yükseltmesi için şu öneriler yapılabilir;

  • Dağıtıcı sayısını arttırarak, dağıtım ağını genişletmeli
  • Daha uygun fiyatlar ile daha geniş bir kitleye hitap etmeli
  • Eksiklerini uygulamalar ile kapatmaktan çok standart özelliklerini geliştirmeli
  • iPhone kendi platformunu yaygınlaştırarak, daha kolay uygulama geliştirilmesini desteklemeli

Herşeye rağmen Apple'in %1,5 luk pazar payını sadece tek bir telefonla elde etmiş olması ve bunun giderek büyümesi gerçekten büyük önem taşıyor.

Peki, siz iPhone kullanıcılarının bu konudaki fikirleri neler?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.