iPhone'un Mobil Pazardaki Payı Ufacık(?)
Mobil

iPhone'un Mobil Pazardaki Payı Ufacık(?)

iPhone, piyasaya çıktığından beri mobil dünyanın en çok konuşulan cihazı ve  Apple gibi bir dünya devi şirketin gözbebeği. Bununla beraber ileri teknolojisiyle kendi akranları arasında lider konumda ancak tüm bu işe yarar verilere rağmen Apple iPhone'un dünya mobil pazarındaki yeri sadece %1,5. Türkiye'de de bu pazarın en büyüğü Nokia kırılması çok zor bir pazar büyüklüğü ile iPhone'u mobil cihaz satışı konusunda gölgede bırakıyor.

iphone_mobil_pazar_payi

Gartner raporuna göre 2008 yılında ilk üç sırayı paylaşan markalar sırasıyla Nokia, Samsung ve  Motorola. Mobil cihazlar arasında açık ara önde olan Nokia'nin 2008 yılındaki pazar payı %38,6 olurken, 2008'in son çeyreğinde iPhone'un pazar payı ise %0,9 seviyelerinde kaldı. 2008'in son çeyreğine bakıldığında ise iPhone'un pazar payını ancak %1,3'a yükseltebildiği görülürken, ABI teknolojileri araştırma kurumu ise 2008'in 1. çeyreğinde 258 milyonluk piyasanın 3.8 milyonu karşılayan Iphone'un pazar payını %1,5 olarak gösteriyor.

steve_jobs_iphone

Bir kaç gün önce App Store'da 1 milyar uygulama indirildiğinin duyurulmasına rağmen mobil pazardaki payı ufacık kalan Apple'ın iPhone satışlarını arttırarak pazar payını yükseltmesi için şu öneriler yapılabilir;

 • Dağıtıcı sayısını arttırarak, dağıtım ağını genişletmeli
 • Daha uygun fiyatlar ile daha geniş bir kitleye hitap etmeli
 • Eksiklerini uygulamalar ile kapatmaktan çok standart özelliklerini geliştirmeli
 • iPhone kendi platformunu yaygınlaştırarak, daha kolay uygulama geliştirilmesini desteklemeli

Herşeye rağmen Apple'in %1,5 luk pazar payını sadece tek bir telefonla elde etmiş olması ve bunun giderek büyümesi gerçekten büyük önem taşıyor.

Peki, siz iPhone kullanıcılarının bu konudaki fikirleri neler?

Yorumlar (3)
 1. Mustafa Tan Mustafa Tan

  Bence Apple'ın pazar payını arttırmak için ekstra birşey yapmasına gerek yok. Apple'ın hedefi zaten cep telefonu pazarı değil. Eğer smartphone (BlackBeryy,Palm,vs.) pazarını hedef alan bir araştırma http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=910112) yayınlarsanız sonucun çok farklı olduğunu göreceksiniz.

  Apple'ın 2008 Q4 pazar payı %10,7, ki bir önceki sene (2007 Q4) %5,2 imiş. Nokia'nın da pazar payı da bir önceki seneye göre %16,8 azalmış.

  1. Cahit Cercioglu Cahit Cercioglu

   Benim katılmadığım bir nokta var, aynı sebepten Türkiye' deki bazı firmalar da girmiyor bu işe ama yanlış yapıyorlar. Yukarıdaki grafiğin bir başka türlüsü var bende de.. Birazdan onu da paylaşacağım sizle. Nokia şu anda zarar ediyor. R&D için inanılmaz kredi aldı bankadan. 3 sene sonra evet belki yakalayabilri bazı şeyleri, özellikle nano teknolojiyle. Fakat internet / mobil dünyasına ayak uyduramıyorlar şu an için.

   Satışlara baktığınız bu rakamlar normal görünebilir çünlü insanlar zaten büyük ekranlardan kaçıyor, jenerasyona bakarsanız korkuyorlar da. Ben anlamam, Çok gereksiz vs diyorlar. Düşünmeden cevap vermeye, karar vermeye alıştığı için dünya. Oysa ki önümüzdeki yıllarda herşey kablosuz ve herşey dokunmatik olacak ( bazı şeyler ise kablosuz dokunma olacak ).

   Benim yollayacağım grafik ve sonuçlar, interneti kullanan kitleyi gösteriyor, bizim işimize en çok yarayan kitleyi gösteriyor. nokianın ekranından garantiye girip çıkanları değil sadece. Hangi telefondan ne kadar satıldığı değil. Mobilden interneti kullananlara bakmamız gerekiyor.

   Aslında bu konuya sadece iPhone diye de bakmamak lazım, mobil cigazlar diye bakılmalı. İnterneti GERÇEK anlamda kullanabilen cihazlar. LG yeni bir şeyler deniyor, google zaten androidle girdi, Android i geliştirmeye devam ediyorlar o da patlar iyice yakında. Nokia, dediğim gibi symbian a inanılmaz para döktü. Şu an internet kullanmayan kullanıcıları elinde tutuyor daha çok. Ben sadece iPhone u değil, androidi, symbian i da savunuyorum fakat sonuca bakmak gerekiyor..

   Symbianın kompleks olanları, iPhone dan daha kompleks. iPhone en sade şekilde bu işi başarabilen ve insanları kendisine alıştırabilen bir cihaz. Yazın iPhone OS3.0 çıkıyor. Yapabileceklerinin sınırı hayal gücü diyebilirim.

   Kendimi apple çalışanı gibi hissetmeden, şu linki vereyim: http://www.tuaw.com/2009/04/24/iphone-and-ipod-touch-continue-to-dominate-smartphone-web-traffi/

   Markaya prestij katması, markanın trendleri takip ettiğini göstermesi, markanın reklamını yapması ... bunlar diğer yoldan "en azından böyle" denebilecek şeyler evet; fakat, aslında bunlarla yetinmek üzücü olur. Şu an bu işe girişenler ileride çok farklı noktada olacaklar. Web bile beklediğiniz bir web olmayacak. Herşey 3d olacak. Şu anki gibi 2d siteler de olsa, insanların 3D dolaşıp alışveriş yapacağı siteler de olacak. http://cahit.hayalet.net/blog/367/near-future-of-gittigidiyor-amazon-ebay-yemeksepeti/

   "Türkçe" yazılım geliştirmek şu an para getirmez geliştirenlere. Sadece yukarıda bahsettiğim şeyleri getirir. Geliştirenin para kazanması için global bir proje üretmesi gerekiyor.

 2. Gun Makinabakan Gun Makinabakan

  Merhabalar,

  iPhone yazilimi gelistirme ile hem Turkiye'de hem de yurt disinda ugrasan biri olarak ben de bir iki birsey eklemek istedim.

  Ben bu yazida verilen istatisliklerden ziyade gelecegi daha iyi gorebilmemiza Cahit Bey'in yorumunda bahsettigi grafigin daha cok yardimci olacagina inaniyorum. Mobil cihazlardan internet kullanimi aslinda bize iPhone'un onemi hakkinda bir ipucu veriyor. Zaten bu islerle ugrasan insanlarin ve sirketlerin bakmasi gereken grafigin de bu grafik olmasi gerektigine inaniyorum. Sonucta onemli olanin hangi cihazdan daha cok satildigindan ziyade, hangi cihazin insanlar tarafindan internette daha aktif olarak kullanildigi olduguna inaniyorum. Biz yazilimcilarin ve sirketlerin hedef kitlesinin de telefonu telefon gibi kullananlar degil telefonu adeta bilgisayar gibi kullanan kullanicilar oldugunu dusunuyorum.

  Yaklasik bu Agustos ayindan beri hem Amerika'da hem de Turkiye'de mobil yazilimcilik adina calismalar yapmaktayim. Bu surecte kisisel olarak gozlemledigim de maalesef Turkiye'de mobil cihazlarin ciddiyetinin hala anlasilmamis olmasidir. Yurt disinda hem Cloud Computing, hem MVC ASP.NET hem de public API'lar sayesinde global anlamda mobil data kullanimi uzerine cok ciddi alt yapilar kurulmakta. Cloud computing sayesinde ayda binlerce dolar verilerek kiralanan dedicated server'lardan alabileceginiz daha yuksek performansi ayda 20 dolara Amazon'un S3 servisinden veya Windows Azure Services'den alabilmeniz mumkun. MVC ASP.NET ve Entity Frameworks kullanarak yazilimlarinizin arka planlarini RESTfull API modeliyle cok daha cabuk ve hatasiz olusturabiliyorsunuz. Internet platformlarinin public API'larini kullanarak istediginiz yazilimi yapabilmeniz mumkun. Benim bildigim kadariyla Turkiye'de hicbir onemli sitenin hala public API'i bulunmamamakta. Misal olarak bir eksisozlugun public API'i bulunmamasi sizce de Web2.0 caginda garip degil mi?

  Kisacasi demek istedigim insanlar yukaridaki grafige bakarak hareket ettikleri surece cok yakinda gelecegine inandigim mobil caga hazirlanamayacaklar diye dusunuyorum. 2-3 yil icinde iPhone veya baska bir mobil platformun, ayni 1990 lardaki internetin dogusundaki gibi, insanlarin gunluk yasantilarindaki bilgisayar kullanim sekillerinin dramatik olarak degistirecegini dusunmekteyim. Turkiye'de ise benim algilayabildigim kadariyla bu degisimi ongorebilen cok az kisi bulunmakta. Bu hatanin ise Turkiye'nin aslinda dunya bilgi pazarinda coktan almasi gereken onemli yeri yine kacirmasina yol acabilecegine inanmaktayim. Turkiye'deki kaliteli yazilimci gucunun, altyapi ve vizyon destegi ile global pazardaki yerini artik almasi gerektigini dusunuyorum.

  Tabii bunlar benim kisisel gozlemlerim ve goruslerim. Turkiye'deki gercek benim gordugumden daha farkli olabilir. Ayrica belki de ben yanilirim bundan 2 yil sonra herkes SMS teknolojisine geri doner, kim bilir:) Ama su anki trendi dusundugumuzde sanki Turkiye treni kaciracakmis gibi duruyor.