Google Labs'dan yeni ürün: Similar Images
Araçlar

Google Labs'dan yeni ürün: Similar Images

İnternet teknolojileri her geçen gün bilim kurgu tadındaki dünyaya bizi yaklaştırıyor. Sürekli verdiğim bir örnek vardır kısaca paylaşmak isterim. Sylvester Stallone'un Demolition Man filmini hatırlar mısınız? Dondurulup gelecekte gözünü açan Sylvester Stallone elinde defter gibi bilgisayarlar taşıyan polislerin olduğu bir yıla gitmişti. Malum tablet PC'lerden bahsediyoruz. Söz konusu filmde olup da şu anda olmayan herhalde bir tek bizi evimize kendi kendine götürebilen arabalar kaldı ki aslında protatip olarak onlar da hazır. Bu fantastik örneklemeyi yapmamın sebebi oldum olası internet üzerinde görüntü eşleştirme ve tanıma teknolojilerinin bende yarattığı gelecek kurgusudur. İşte bu kurguya bugün biraz daha yaklaştık ve ben yine heyecanlandım.

Google Labs gerçekleştirdiği basın toplantısı ile yeni ürünü Similar Images'i lanse etmiş. Henüz Labs kapsamında çalışan ürün Google Images aramalarında bulunan görsellerin benzerlerini bulmanıza olanak tanıyor. Google'ın "tüm dünya bilgisine sahip olmak" vizyonunda böylesine bir modellemenin nerelere ulaşabileceğini hayal edebiliyor musunuz?

Aslında yapılan iş çok yeni sayılmaz. Sonuçta Riya ve Like benzer teknolojileri bir süredir uygulayabiliyorlardı. Ancak söz konusu uygulama platformu Google veritabanı seviyesine geçince haliyle işin boyutu birkaç basamak yükselmiş oluyor.

Servisin biraz operasyonel boyutuna inecek olursak, Similar Images üzerinden yapacağınız bir arama sonrasında istediğiniz bir görseli seçerek benzerlerini bulabiliyorsunuz. Örnek olarak herhangi birşeyi deneyebilirsiniz, şahsen ben "Web 2.0" kelimesini deneyerek şu en sevdiğim Web 2.0 logo posterlerinin benzerlerini bulmaya çalıştım. Elde ettiğim sonuç mükemmeldi diyebilirim.

Ürünün görsel filtreleme özellikleri de harika. Mesela görselleri renk bazında arayabilirsiniz ki bu herhalde yapılan işin mühendislik seviyesinde en kolay aşamasıdır.

Kısacası internetin daha akıllı olacağı yıllara biraz daha yaklaştık. Fantastik bir gelecek için görsel tanımanın tabana yayılması ile birlikte çok farklı bir dönem bizi bekliyor olacak. "Puma" marka t-shirt'ünüzün üzerinizde olduğu bir Facebook fotoğrafınızın sizi "Puma" firması için ne kadar değerli yapacağını tahmin edebiliyor musunuz? Hatırlatmak isterim, fotoğrafınız Facebook'da olduğu için ödemeyi onlar alacaklar. :)

Aşağıdaki video Google tarafından yayınlanmış ve sanırım Similar Images kullanımı ile ilgili benim anlatmaya çalıştıklarımdan çok daha değerli örnekler verecektir.

Yorumlar (9)
 1. sonunda... riya/like, gazopa, imprezzeo, etc.'den sonra google labs de benzer bir app cikardi. su ana kadar e-commerce disinda baska vertical'de monetization cok zor oldu; hatta olmadi (dating alaninda, araba endustrisinde, etc. bir turlu tutmadi).

  acaba google bunu nereye uygulayacak? yada diger lab appleri gibi yararli ama para getirmeyenler grubuna mi girecek?

 2. Bahadırhan Bahadırhan

  Bence bunu doğrudan anasayfasındaki Görsel Arama özelliğine entegre etsin. Ben çok sevdim.

  Bu arada bu kadar güzel ve kaliteli hizmetler sunan Google ı kapatmak gayretinde olanları ve ve sürekli site kapatmaya meyilli olan yargı sistemimizi yeri gelmişken bir kere daha kınıyorum :)

 3. Umut Çetinkaya Umut Çetinkaya

  Teknoloji gelişiyor hayaller dahada büyüyor belkide :) Bundan sonraki hayalimiz ne olabilirdi acaba ?

 4. Melek Demir Melek Demir

  www.tineye.com var bir de yeni bir girişim olarak. dediğiniz gibi google veritabanıyla benzer çalışma yapan şirketlere fark atmış durumda.

  Bir de Demolition Man'de tuvalette kullanılan deniz kabukları vardı :)

 5. Egitisim Kariyer Enstitusu Egitisim Kariyer Enstitusu

  Sanırım google photosynthetic olayını gerçekleştirme niyetinde. Zaten becerirse becerirse onlar becerir.

 6. Live Search bunu 4 aydır yapıyor :)

 7. Beğendiğiniz bir arabanın farklı renklerini görmekte işe yarıyor... Aslında arama kutusuna rengi yazarak da aynı sonuca ulaşalabiliyordum. :) Acaba bir tür semantik yaklaşım mı yoksa fotoğrafarı bilgisayar marifetiyle etiketlemek gibi bişi yapmışlar...

 8. İhtiyaç duyulan bir eksiklikti bana göre. Güzel bir çalışma olmuş. Bilmem ama bu gidiş ile microsoft photosynth e doğru bir meyil olur mu? onu da zaman gösterecektir sanırım.

 9. Teknolojiyi ve gelişmeleri Google'da hızlı farketmek güzel bence