AliBaba'nın Türkiye'deki yeni iş ortağı Logo!

AliBaba'nın Türkiye'deki yeni iş ortağı Logo!

Dünyanın en büyük B2B pazar yerlerinden biri olan AliBaba.com'un Türkiye pazarında yeni işbirlikleri peşinde olduğunu biliyorduk. TürkTicaret.Net'le başlanan süreçte grupların yollarını ayırmasının ardından yeni bir ortak arayışına giren AliBaba.com'un Doğan Grubu başta olmak üzere birçok şirketle görüşmeler yaptığının haberlerini alıyorduk. Hatta bir dönem son derece ciddi bir görüşmenin duyumlarını alıp bir süre sonra konunun üzerinin örtüldüğünü öğrenmiştik.

Bugün aldığımız yeni bir duyum AliBaba'nın Türkiye'de iş ortağı olarak Logo Grup şirketlerinden Logo Elektronik Ticaret A.Ş. ile anlaştığını gösteriyor. Türkiye'nin önde gelen yazılım şirketlerinden olan Logo'nun kardeş şirketi olan Logo Elektronik Ticaret A.Ş. ile AliBaba arasında büyük olasılıkla bu hafta içinde açıklanacak olan anlaşma, Logo'nun Diyalogo.com girişimi açısından da yeni bir kanal yaratacak diye tahmin ediyorum.

diyalogo_logoBaşlangıç'ta Logo müşterilerinin buluştuğu bir iş ağı olarak çıkış yapan, zaman içinde ise tamamen KOBİ'lerin ihtiyaçlarına yönelik çeşitli servisleri bünyesinde barındırarak iş ağı özelliğini bir adım ileriye taşıyan Diyalogo, üye sayısı anlamında da ciddi bir potansiyele sahip. 45 bin'in üzerinde üyesi bulunan servisin bağlı olduğu Logo Elektronik Ticaret A.Ş.'nin  AliBaba ile gerçekleştirdiği işbirliğinin bu noktada her iki taraf için de değerli olacağı kuşkusuz.

AliBaba'nın Türkiye operasyonunda ipi göğüsleyen taraf şu anda Logo olarak gözüküyor. B2B devinin KOBİ'lerin en yakınındaki hatta içindeki şirketle gerçekleştirdiği anlaşmanın geri dönüşlerini sanıyorum ki önümüzdeki dönemlerde göreceğiz.

Hemen akla gelen konu elbette Logo yazılımları ile olası bir AliBaba.com entegrasyonu oluyor. İnanıyorum ki hem KOBİ'ler, hem Logo, hem AliBaba, hem de dış ticareti canlandırmak için çeşitli destek paketleri sunan devlet kurumları için önemli bir gelişme olarak önümüzdeki günlerde haberlerini fazlasıyla alıyor olacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.