iphone-developmentApple'ın devrim yaratan ürünü iPhone, çok çeşitli uygulamaları sayesinde en eğlenceli ve en çok kullanılan akıllı telefon oldu. Özellikle App Store'daki birbirinden farklı oyun uygulamalarıyla adeta Sony ve Nintendo'nun el konsollarına rakip oldu. iPhone uygulamaları, kısa zamanda para kazanmak isteyen programcılara da büyük şans haline geldi. Birkaç geliştirici milyon dolarlar seviyesinde paralar kazanırken geri kalanları da kısa sürede kazandıkları yüklü miktarların keyfini sürüyor. Buraya kadar herşey güzel gibi görünsede App Store'da da problemler yaşanıyor. iPhone geliştirici forumunda insanlar geç ödemelerden şikayet ediyor. App Store için "genç subaylar rahatsız" durumu var anlayacağınız :)

Apple'ın uygulama geliştirenlerle yaptığı sözleşmeye göre ödemeler ay sonunda toplanan paranın 45 gün sonra geliştiricinin hesabına geçmesi şeklinde oluyor. Ancak forumda bazı geliştiriciler Ocak'tan hatta 2008 Eylül'ünden beri ödeme beklediklerini ifade etmiş. Ekonomik kriz nakit para akışında problemlere sebep olsada, sürekli karını arttıran Apple'ın kullanıcılardan peşin aldığı paraları geliştiricilere geç ödemesi kabul edilecek gibi değil. Birde Apple'ın her uygulama satışından %30 pay aldığını düşünürsek parasını alamayanların isyanına hak vermemek elde değil.

Geliştiriciler için bu ufak isyan devam ederken Kotaku'da yayınlanan haber ile sanırım tüm geliştiriciler şaşkına döndü. Habere göre App Store'un geliştiricilerle yaptığı sözleşmenin 6.3. maddesinde; "iPhone kullanıcıları satın aldıkları uygulamadan memnun kalmadıkları taktirde 90 gün içerisinde paralarını geri alabilirler ve geri ödenecek para tamamen geliştiriciye aittir, Apple kendi payını geri ödemek zorunda değildir" manasında bir ifade var.

Yani ne demek bu; siz bir uygulama yazdınız diyelim ki $10.000'lık satış yaptınız. Bu paranın $3000'ı Apple'a gidecek ve kalan $7000'ıda size ödenecek miktar olarak belirleniyor. Ama satın alan kullanıcılar uyanıklık yaptı ve uygulamadan sıkıldıkları zaman 90 gün içersinde paralarını geri istediler. Bu durumda Apple kendi cebine giren $3000 dolarıda ödemiyor ve siz tüm yaptığınız satışı geri ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Bu maddenin haber olmasından sonra yazıya 59 sayfa yorum geliyor ve bir sürü sitede yayınlanıyor. İnsanların atladığı nokta ise App Store sözleşmesinde bu maddenin eskiden beri olduğu ve App Store'dan geri ödemeyi talep etme işleminin nereden yapıldığı tam belli değil. Özellikle uygulama geliştiricilerin paralarını almak için gönderdikleri e-postalara tek cevap alamadıklarını düşünürsek, uygulamayı beğenmeyip parasını geri isteyen kişinin Apple'a ulaşması zor görünüyor.

Google, Android için 24 saatlik geri ödeme garantisi sunuyorken, Apple'da aynı sürenin 90 gün olması göstermelik bir madde olduğunu belli ediyor aslında fakat bu işten para kazanmayı bekleyenleri şaşkına çevirmeye yetti. İmzaladığı sözleşmeyi okumayı akıl edenlere bişey olmadı tabi ki sanırım sözleşme okumama alışkanlığı sadece bizde değil yabancılarda da var.

Apple koca bir ekonomi yarattığı App Store'da ne geliştiricileri ne kullanıcıları madur etmemek için daha titiz davranmalı. Maillerine bak Apple insanları kendinden soğutma :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.