Cimri.com yeni tasarımı, özellikleri ve ekran görüntüleri
E-Ticaret

Cimri.com yeni tasarımı, özellikleri ve ekran görüntüleri

cimri_logoE-ticaret sitelerinde satılan ürünler arasında kıyaslama hizmeti sunan ve bir GittiGidiyor iştiraki olan Cimri.com yeni tasarım ve özelliklerini ilk kez Webrazzi ile paylaştı. Şirketin kurucusu ve GittiGidiyor ortaklarından Aydonat Atasever ile yaptığım görüşme sırasında Cimri.com'un yeni versiyonu dışında şirket hakkında önemli bilgileri de aldım.

Mayıs 2008'de beta olarak yayına girdiğini duyurduğumuz Cimri geçen zaman içinde günlük ortalama 30 bin ziyaretçi alır konuma gelmiş. Bir süredir sadece GittiGidiyor ve şirketin ortağı olduğu siteler üzerinde reklamları dönen Cimri, şu günlerde Mayıs başı itibariyle başlayacak ve televizyonu da kapsayacak olan yeni bir reklam kampanyasının hazırlıkları içindeymiş.

Ekran görüntüleri ilk kez Webrazzi ile paylaşılan ve yazının devamında görebileceğiniz tasarıma bugün içinde geçmesi planlanan Cimri, kategori ve ek özellikler tarafında da yenilikler getirmeye hazırlanıyor.

Bir süre önce listelenen ürünler ile ilgili uzman yorumlarını sistemine dahil eden Cimri bu konuda Erdal Kaplanseren'in liderliğinde bir çalışmaya başlamıştı. Kullanıcı yorumlarının yanında editörün yorumu şeklinde yer alan bu yorumlar yeni tasarımla birlikte çok daha ön plana çıkartılmış.

Şahsen görüşmemiz esnasında yönetimin de bu özelliği destekleme düşüncesinde olduğunu görünce, geniş ürün gamında bu tür editör yorumlarının ve puanlamaların yapılmasının Cimri'yi çok farklı bir pozisyona taşıyabileceğini düşündüm. Açıkcası ülkemizde çoğunlukla dağınık ve her ürün için bulunamayan bu tür yorumların merkezi olarak sunulması değerli olabilir. Bir süre sonra Cimri bu yorumları e-ticaret siteleriyle paylaşmaya da başlarsa şaşırmayın derim.

Yeni tasarımla birlikte mevcutta yer alan fiyat alarmı özelliğinin yanında bir de yorum alarmı dahil edilmiş. Cimri.com'un içerik tarafında da zenginleşeceğinin belirtisi olarak bu özellik de yukarıdaki görüşümü destekliyor.

Bu tasarım değişikliğine bir tür kullanılabilirlik dokunuşu da diyebiliriz aslında. Çünkü şirket bir süre önce ciddiyete büründürdüğü logosu ile sitenin genel yüzünü zaten değiştirmişti. Bugün konuştuğumuz yeni arayüzlerle ise daha çok detaylara ve kullanıma odaklanılmış gibi duruyor. Sözü çok fazla uzatmadan Cimri'nin yeni tasarımını merak eden okuyucularımız için paylaşıyorum.

cimri_anasayfacimri_urun_sayfasi

Cimri.com'un yeni kategorilerinden birisi olacak olan Çiçek kategorisi fiyat kıyaslama konusunda yeni bir alan açmasının yanında, kullanıcılar için özellikle özel günlerde büyük değer yaratacak diye düşünüyorum. Bu bölümün ekran görüntüsünü çok farklı olacağını düşündüğüm için özellikle aldım.

cimri_cicek_kategori_listeleme

Aydonat Atasever'le görüşürken Cimri'nin iş modeli, mevcut durumu ve hedefleri hakkında da konuştuk. Webrazzi okuyucuları için değer yaratacağını düşündüğüm bir rakam olarak Türkiye'de online alışveriş yapan kullanıcı sayısını şirket 800.000 olarak baz alıyor. Şu an için Cimri'nin hedef kitlesi de bu 800 bin kişi olarak belirlenmiş.

Anlaşmalı e-ticaret sitelerine ürün sayfalarından gerçekleştirilen tıklamalar ile gelir elde Cimri'nin günlük kullanıcılarının ise ortalama %35'i tıklamayı gerçekleştiriyormuş. Oldukça yüksek bulduğum bu rakamın ilgili e-ticaret sitesinde satışa dönüşme oranı ise %1'miş. Bu ölçüm ise e-ticaret sitelerinde bulunan Cimri kodlarından ya da direkt site yetkililerinden alınıyormuş. Çok kabaca bir hesap yaptığımda Cimri sayesinde günde yaklaşık 100 kişinin e-ticaret yaptığını tahmin etmem yanlış olmayacaktır.

Bu arada entresan bir bilgi olarak söz konusu %1 oranının global kıyaslama sitelerinde - OCS (Online Comparison Shopping) - bu şekilde olduğunu paylaşmak isterim.

Son olarak Aydonat Atasever'le görüşürken Cimri için bir tür widget planlarının olduğunu da öğrendim. Detay vermek istemedi ancak anladığım kadarıyla burada iki model üzerinde duruluyor. Ya CrunchBase şeklinde haber altına eklenebilen ürün bilgisi kutuları, ya da LinkedIn'in sağladığı türden linkin üzerine tıklandığın bilgiyi görüntüleyen bir yapı olacağını tahmin ediyorum.

Yorumlar (18)
 1. Barış Barış

  Cimri benzeri siteler pek tutmadı nedense ama

  Cimriye benden bir öneri (sistemde varmı bimiyorum )

  Bakılan ürünü gittigidiyor.com dada Ara gibi bir buton olabilir yada oradan o ürüne ait hemen al seçeneklileri çekebikir.

 2. Hasan Hasan

  Aslında tam olarak deiğiniz gibi bir sistem çokta daha favori olacak bir sistem olacaktır..Dünyada örnekleri mevcut kelkoo.co.uk buzzillions.com gibi kullanıcı yorumları ve uzman yorumlarına yer veren bi site olması fiyat araştırmak yerine alacağı ürünün gerçek kullanıcı yorumlarını bulması bakımından kullanıcıya daha da cazip gelecektir..Bu yönde bir çalışmam olmasına rağmen fazlaca masraflı olacağını düşünerek vazgeçtim inşallah cimri bu işi Türkiyeye kazandırır..

  1. Mustafa Mustafa

   Türkiye'de bu işi yapan bir yer var zaten, bence oldukça da başarılılar; efiyat.com'a bakmanızı tavsiye ederim.Bir süredir kullanıyorum, site cimri gibi sık güncellenmiyor fakat çok sayıda yorumları var. Akakce bu yarışta oldukça geride kaldı, kanaatimce cimri bu değişim sürecinden sonra akakcenin kullanıcı kitlesinden beslenmeye başlayacaktır.

 3. Cazcaz.net Cazcaz.net

  Ülkemizde belli başlı bir kaç büyük e-mağaza haricinde diğer mağazaları kullanıcıların başta güven sorunu olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı tercih etmeyişi Cimri.Com ve benzeri sitelerin, her ne kadar işlerini başarıyla yerlerine getirselerde, başarı oranlarını belirli bir noktada sabitliyor.

  Bilinçli tüketici yoğunluğunun biraz daha artmasını beklememiz gerekiyor.

 4. Yiğit Kutal Yiğit Kutal

  Bir ürün için Google'da arama yaparken Cimri'deki yorum yazısına denk gelmiştim. Gerçektende çok faydalı buldum. O ürünü en ucuz fiyatlı siteden gidip aldım. Şimdi arkadaşlarımada öneriyorum bu özelliği. Ama ben bu olayı iki ay önce yaşadım. Yani çoktan beri var o yazılar. Bence çok iyi oldu. İnşallah bütün ürünler için yazarlar. YEni tasarım güzel olmuş! :)

 5. Webmaster Sitesi Webmaster Sitesi

  Cimri'nin algılanması ve kullanışı çok kolay. Gittigidiyor'un akakçenin ilk olarak başlattığını düşündüğüm projeyi yeni bir tepside bize sunması kullanıcılar adına iyi olmuş. Ama kendilerinden yeni açılımlar yapmalarını, daha yeni fikirler, projeler üretmelerini beklerim. Bi tanede bizim dünyaya örnek olan projemiz olsun yaparsa gittigidiyor yapar zaten.

  umut

 6. Mustafa Mustafa

  Cimri bugün yeni arayüzü ile yayına başlamış, inceledim, efiyat'ın nerede ise aynısını kopyalamışlar. Doğrusu ben efiyat olsa idim, çok bozulurdum, hele detaylı yorum olayı ve kelime sayma koparttı beni...

  Hiç olmazsa yaklaşım farklı olabilirdi.

 7. Tunç Yalgın Tunç Yalgın

  @mustafa

  Mustafa dostum, sen herhalde efiyatta çalışıyorsun ve bu dediklerini efiyatın keşfettiğini sanıyorsun :))

  Hiç ciao diye birşey duydun mu?

 8. Winterismute Winterismute

  farkında değilsiniz galiba, ancak cimri.com doğru düzgün çalışıyor. bir şey almadan önce, web üzerinden almasam bile, kesinlikle cimri'den arıyorum, özelliklerine bakıyorum, karşılaştırıyorum. Cimri aradığım çoğu modeli bulabiliyor - şimdiye kadar bulamadıklarının sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

 9. Netvitrinim Netvitrinim

  Cimri.com geneline bakınca güzelbir fiyat kıyaslama sitesi ama alıcının ürünü almasındaki etkisi az sanırım tabi bu birazda müşterinin e-ticarete duydugu güvenle alakalı.

 10. çok güzel tebrikler

 11. Demir Demir

  cimri.com, Alexa ve Comscore verilerine göre liderliği almış durumda.

 12. Huseyin Huseyin

  tsk ederiz e ticarete karsı bir guven saglamış durumdalar

 13. bence iyined einsanın içinde bir tedirginlik oluyor

 14. Webmaster Forumu Webmaster Forumu

  Bence Güvenilir ve güzel bir görünümü var.

  1. Javanar Javanar

   Bu tip yatırımların amacı sistemi regüle etmek, sektörün belli bir istikrar ve kaliteyi yakalamasına ön ayak olmak olmalıdır. Halbuki şu anki fiyat karşılaştırma sitelerinin tek derdi kullanıcı çekmek ve yönlendirmek, online satış teslim olmuş vaziyetteler. Yönlendirdiği tüketicinin kaliteli hizmet aldığını takip etmiyorlar, sorumluluk almıyorlar. Türkiye'de e-ticarette en önemli sorun güven tesis edilememesi, fiyatın pahalı olması ya da çeşit sıkıntısı çekilmesi değil.

 15. Mahmut Mahmut

  E-ticaret konusunda eskiden insanlar korkuyorlardı. artık internet üzerinden alışverişte kimse korkmadan güvenli şekilde alışveriş yapabiliyor.

  Paylaşımınız için teşekkür ederim. emeğe saygı.

 16. Arama Kurtarma Arama Kurtarma

  arayüzü daha kullanışlı olmuş ve daha hareketli daha canlı görünümlü.