Site analizi için keyifli bir yol; Pageboss
E-Ticaret

Site analizi için keyifli bir yol; Pageboss

Web siteleri hakkında tanıtıcı yazılar yazarken en çok startup ekibinin ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan projeler ilgimi çeker. Bunlardan birini daha sizlerle paylaşmak istedim, hatta belki de geç kaldım. Çünkü bir Türkiye merkezli girişim olan Pageboss bir çok yabancı kaynakta haber olarak karşıma "a Turkish startup" olarak çıktı.

Pageboss; internet sitesi, blog sahipleri ve ziyaretçilerine yönelik hazırlanmış çevrimiçi popülarite araştırma aracı. Bir çok benzeri denenen projenin ileriye yönelik planları arasında farklılaşmalar ve yeni iş modelleri yer alacakmış. Şimdilik 4 farklı dil seçeneği olan projenin bir diğer artısı da lokalleşmeyi sadece dili tercüme ederek değil; lokal sonuçları da listeliyor olması.

pageboss1

Geleceğe yönelik yenilikler arasında en çok ilgimi çeken geriye yönelik sonuçların sitenin açıldığı ilk günden arşivlenmeye başlaması. Bu bilgileri de önümüzdeki dönemlerde paylaşacak olan Pageboss'taki ilk arama sonucunuzdan itibaren bilgilerinize ulaşabileceksiniz.

Pros'un kurucu ortağı ve Pageboss Proje Yöneticisi Onur Atahan'ın bizimle paylaştığı rakamlar da umut verici. Bugüne kadar ki kısa süreli süreçte; 124 farklı ülkeden 25.000 üzerinde tekil ziyaretçileri varmış ve 14.609 farklı domain ile ilgili 43.583 adet sorgulama yapılmış.

Pageboss başarılı bulduğum stabilitesini ve tabii ki markalamasını koruyabilirse; ulaşacağı hacimle paralel gelir modelleri de yaratacaktır diye düşünüyorum.

Yorumlar (23)
 1. Gerçekten güzel ve kalite kokan bir girişim. Tebrik etmek gerekir girişimci ekibi. :)

 2. Ali Beşkazalı Ali Beşkazalı

  Daha önce inceleme fırsatım olmuştu. Gerçekten harika bir proje.

 3. Sezercan Sezercan

  kaliteli bir proje incelemem gerekiyor..=)

 4. türkiye'den böyle girişimlerin çıkması çok sevindirici. beğendim!

 5. Cazcaz.net Cazcaz.net

  Girişim sahipleriyle birebir tanışma fırsatım olmuştu. Vizyon sahibi insanlar, bu projede başarılı olacaklarına can-i gönülden inaıyorum..

 6. Özgür Güneş Özgür Güneş

  Bravo!

 7. Siteyi bir az inceledim...

  sanırım ufak-tefek pürüzler giderildiyinde daha iyi olacaktır. Alexa ölçümlerinde küçük bir pürüz var. Örneğin webrazzi`nin detaylarına baktıkta ülke sıralamalarındakı bindelik olaraq sayılarda ayrım yapan virgülü , küsür sayı olarak alqılayıp silmesidir. Pageboos ile Alexa`nın rakamları arasında kıyaslama yapacak olursak:

  Pageboss:

  Azerbaijan 1

  Turkey 1

  Germany 128

  United Kingdom 259

  United States 527

  Burada webrazzi`nin yerini türkiye sıralamasında ilk olarak vermişdir. Gerçek göstericilerse Alexa`nın kendi göstergelerinde aşağıdakı gibidir:

  Azerbaijan 1,017

  Turkey 1,620

  Germany 128,050

  United Kingdom 259,045

  United States 527,378

 8. Tugba Avci Tugba Avci

  Tebrikler, fikir cok iyi, tasarim kaliteli, uygulama basarili.

 9. Dogan Dogan

  görsellik açısından cidden güzel bir site olmuş.

  ama onun dışında teknik açıdan pek artı bi yan göremedim. sitenin yaptığı işlemleri ve çok daha fazlasını yapan onlarca site var.

  umarım başarılı olurlar gibi bir temmenni yazısı yazacaktım ama bu tür sitelerin genel mantığı spam olduğundan google'da ufak bir arama yaptım..

  sonuca sizde bakabilirsiniz: http://www.google.com/search?q=site%3Apageboss.com

  pageboss girdiğiniz adresleri kaydedip , arama motorlarında kendi uzantısıymış gibisinden sorguları listeleterek klasik diyişe arama motoru spamı yapıyor. insanın kendi sitelerini google.com'da pageboss.com/siteadi.com şeklinde görmesi de iç burkan birşey.

  bu kabül edilemez bişey.. amaçları görüldüğü üzere binlerce,milyonlarca böyle sanal sayfalar oluşturup google'dan başkalarının emekleri üzerinden ziyaretçi toplamak. bu anlayışla ilerleyen sitelerin başarılı olması da olası değil zaten.

  webrazzi'ye de siteyi incelemeden burda tanıtım yapmasını da yakıştıramadım doğrusu.

 10. Ali Kapucu Ali Kapucu

  Çook İyi..

 11. Eylos Eylos

  Gerçekten kullanışlı bir hizmet geçen gün site analizleri ile ilgili bir yazı ve sıralama yapmıştım. Pageboos tabii ki hemen sıralamaya girdi.

 12. Cihan Atlas Cihan Atlas

  Çok keyifli! DMOZ kaydım olduğunu page boss sayesinde öğrendim :)

 13. Volkan Volkan

  Doğan, senin söylediğini ele alırsak ;

  Benim incelemem sonucu bahsettiğin 10larca siteyi bir araya toplamış durumda PageBoss.Com ve çok hızlı ayrıca daha gerçek sonuçlar görüntüleniyo.

  Ayrıca senin söylemene göre keşke sahibi ben olsaydım dediğim ve bi o kadarda beğendiğim iki servis olan Alexa ile Domain Tools'un yanı sıra Cube Stat, SEORush, My Website Worth, Website Outlook, Siteler Hakkında, URLadex, Social Scan ve sayabileceğimiz binlerce yerli/yabancı serviste spam yapıyor.

  Kafanızın içindeki örümcek ağlarından kurtulup insanların emeğine saygı duymalısınız biraz.

  Ne demişler?

  "Sezar'ın hakkı Sezar'a!"

  Çok başarılı bulduğum bu projede emeği geçen herkese teşekkür ederim ve sık kullanılanlarımda kullanmaya devam edeceğimi bilmeliler. Bu tarz boş yorumlardan yılmadan, daha yeni ve işimizi kolaylaştırmaya devam edecek yenilikler bekliyoz :)

  Teşekkürler PageBoss.Com!

 14. Dogan Dogan

  Volkan ; anlam vermedim yazdığına... spam'ı alexa'da yapsa kötüdür, pageboss'da yapsa kötüdür. ki siz alexa'yla pageboss'ı aynı kefeye koyacak kadar ileri gitmişsiniz. Alexa'nın google'dan gelecek potansiyele ihtiyacı mı var ki google aramalarında alakasız yere çıkan alexa linklerini pek göremezsiniz dikkat ettiyseniz. Ayrıca aradaki zihniyet farkını da anlamayacak yada anlayıp da anlamamzlıktan gelecek kadar sığ bakıyorsunuz olaya.

  ek olarak da sezarın hakkı sezara derken hangi haktan bahsediyorsunuz onu da anlamadım. anlayan varsa da şaşarım zaten. kılışeleşmiş veri çekme servislerini hoş bir tasarım ve ajax kullanarak önümüze koyulmasında ne gibi bir hak bu. Yazdıklarınızı okuyan da sanacak atomu buldular :)

  bu arada gayet cevval ve agresif hareketli mesajlarınızdan anlaşıldığı üzere ya site sahibisiniz ya yakınısınız yada hiçbirşey anlamayacak kadar bu konularda bilgisiz olduğunuzdan dolayı körü körüne bi bağlılığınız oluşmuş, tasarımdandır belki :))

  size tavsiyem bağlantılı olduğunuz siteleri vs. savunurken karşı tarafa hakaret etmemeye çalışın, ve hiç değilse biraz bilgi sahibi olup öyle savunun savunacağınız şeyi de hiç değilse 2 kelamlınız doğru olsun..

  sevgilerimle

 15. Dogan'a katiliyorum, ileride benim sitemi aradiklarinda sizin yaptiginiz spam sayesinde benden once siz cikabilirsiniz!

  Sitemin kaydedildigini bilmeden "Incele" yaptim. Sitemin veritabaninizdan silinmesi icin kime basvurmam gerekli?

 16. N.onur Atahan N.onur Atahan

  Pageboss ile ilgili olarak iyi kötü tüm yorum yapan arkadaşlarımıza, projemizi incelemek ve fikirlerini burada paylaşmak için ayırdıkları değerli zamanları için teşekkür ederim.

  Projemiz ile ilgili tüm fikir ve önerilerinizi "Geri Bildirim" başlığı altından ekibimize ulaştırabilirsiniz.

  İyi Çalışmalar,

  N.Onur ATAHAN

 17. Salim Zorlu Salim Zorlu

  Dünyanın her yerinde web siteleri hakkında bilgi veren başka web siteleri bulunur. Buna spam demek cahillik.

  Zaten bir web sitesinin adresini yazarak bir arama yapan kişi tam da bu tür siteleri bulmak istiyordur.

  Benim gözlemlerime göre Alexa'da arama sonuçlarında çıkıyor. Bu açıdan da sallamışsınız Doğan.

  Yine adını soyadını veremeyen ve böyle çamur atan insanlar genelde yakın çevreden kıskanç ya da benzeri bişiyi yapmayı beceremeyen tipler oluyor.

 18. Dogan Dogan

  bir web sitesinin hakkında bilgi veren web sitelerinin yaptıkları işe spam diyen kim merak ettim...

  konuyu başka noktalara çekerek beni art niyetli kişi durumuna düşürüp de sitenizi aklmaya çalışmayınız.

  oturup incelemedim, Alexa'nın kalkıp da her arama sorgusunu kaydedip google'a listelettiğini sanmıyorum mantıken "ilk" listelerine giren sitelere

  kendi içinde "liste" yaptığı için verdiği linklerdir gördükleriniz keza öyle olmasa alexa'nın milyarlarca sayfası olurdu :) onu da geçtim dediğiniz gibi

  olsa bu yaptığınız işi aklamaz. büyüklerimiz de etik dışı işler yapıyormuş o zaman biz hayli hayli yaparız mantığı nedir ?

  pageboss ekibi buraya mı yıkılımış,yoksa mahalleden arkadaşları mı gelmiş :) yahut mesajları giren kişilerin hepsi aynı da farklı nicklerden mi giriyor bilmiyorum ama bana sağlı sollu hareket,saldırıyla yaptığınızı meşrulaştıramazsınız.

  Her aramayı google'a listeletip site sahiplerinin emekleri / adları üstünden gelir elde etmeye çalışmak ? bunu savunabilecek aklı başında insan olduğunu sanmıyorum.

  çok şükür milletin emeklerinden para kazanmayı kıskanacak bir karakterim yok müsterih olunuz soyadımı vermememin sebebi böyle lakayıt tartışmalarda sizlere meze olmaması içindir..

  baskın hırsız ev sahibini bastırırmış demişler nede olsa siz de haklısınız.. ha bide doğru söyleyeni dokuz köyden kovalar mı ne demişlerdi.

  sevgilerimle

  not : bu saçma tartışmayı daha fazla sürdürmek istemediğimden,gidip arkadaşlarınızı çağırıp yahut farklı isimlerle tekrar girip bana cevap hakkı çıkaracak hareket,saldırı vs. yapmamanızı rica ediyorum.

  1. Mustafa Su Mustafa Su

   doğan bey , şunu merak ediyorum sadece , benim sitemi google da arayan biri benden hizmet almak istiyordur. eğer dediğiniz gibi spam sebebi ile pageboss'u açar ise "yok canım, benim aradığım bu site değilmiş" diyecektir herhalde. google'da yapılan bu aramalar ile nasıl emek çalacak pageboss ben onu anlayamadım. pageboss benim verdiğim kredi karşılaştırma , kredi başvuru hizmetini mi verecek emeğimi çalsın? lütfen açıklar mısınız?

   1. Dogan Dogan

    sarfettiğim bu kadar lafla deveye hendek değil dinazora ters salto attırırdım heralde de gene de bıkkınlıkla cevap veriyorum.

    sizin sitenizi google'da arayan biri sizin pagesboss sorgu sayfanıza yönleniyorsa pageboss sizin sitenizin ismini kullanarak sizin ziyaretçi potansiyelinizi elinizden almaya çalışıyor demektir. sizin emeğinizden nemalanmak için kalkıp da kredi kartınızı almasına gerek yok. “yok canım, benim aradığım bu site değilmiş” zaten şehir çöplüğüne dönmüş internete 2 tır daha çöp atmaktan başka birşey değildir.

    Türkiye'deki milyonlarca bilinçsiz internet kullanıcısının da girecekleri adreslere google'dan ulaştığı gerçeğini de varsayarsak umarım artık anlayan vardır denileni..

    sonuç olarak pageboss tasarımı hoş bir sitedir,yaptıkları arama motoru spamıdır,bu etik dışıdır benim için konu kapanmıştır zira bu konu üstüne harcağım zamana yazık. pageboss kahve eşrafına selam ederim..

    kalın sağlıcakla.

 19. Serbay Arda Ayzit Serbay Arda Ayzit

  Doğan o zaman hiç bir yere adını kaydetme, sonuçta hangi siteye adını verirsen adını domainin sonuna ekleyerek sana yer veriyor. Ve google aramalarında kendi adına baktığında başka sitelerdeki isimlerinle karşılaşabiliyorsun. O zaman bu da spam, insanlar neden aramalarda pageboss.com/domain şeklinde görmek istemesin ki, bunun neresi bu kadar vahim anlamadım. Zaten senin gerçek sitende içeriğinle ve diğer özelliklerinle her zaman google da üstte yer alabilirsin. Bu nasıl bir dert olabilir anlamıyorum. Pageboss bir sürü yabancı kaynakta bile yer almış, basit, kullanıcılarına bir sürü yerde baktığınız şeylere bir kerede ulaşmanızı sağlayan bir site. Neden bu kadar durumu vahim gösterdin çok şaşırdım açıkcası.

 20. Spam yapsa da zaten kullanıcı aradığı içeriği bulamadığı zaman arama motorunda geri dönecektir ve o sitede az vakit geçirecektir. Google zaten bu tür siteleri arama sonuçlarında geriye atar. Zeytech'ten sonra bu iyi olmuş. Keşke çirkef zihniyet yüzünden Zeytech de bu hale gelmeseydi. Başarılar.

 21. zeytech e botnet ile saldıranları kınıyorum, tekrar faaliyete geçmişler umarım bir daha kapanmaz