Apple, iPhone OS 3.0'ı tanıttı
Teknoloji

Apple, iPhone OS 3.0'ı tanıttı

Apple, düzenlediği etkinlik ile iPhone'un yeni işletim sistemi OS 3.0'ı ve yeni SDK'sının (software development kit) özelliklerini tanıttı. Yeni işletim sistemi herhangi bir sürprize yer vermeden, birçok kullanıcının uzun zamandır iPhone'da görmeyi beklediği özellikleri sonunda iPhone'a getiriyor.

OS 3.0 ile kopyala/yapıştır özelliği en sonunda iPhone'a geliyor. Bütün uygulamalarda çalışacak şekilde tasarlanan kopyala/yapıştır özelliği ile, kopyalayıp yapıştırdığınız bir şeyi iPhone'u sallayarak geri alabileceksiniz.

En çok beklenen bir diğer özellik olan uygulamalara arka planda çalışma desteği, iPhone'un pil ömrünü çok  azalttığı için yeni işletim sistemine de eklenmemiş. Bunun yerine OS 3.0'a ve yeni SDK'ya daha önce açıklanan "Push Notification" sistemi eklenmiş. Push Notification, üçüncü parti uygulamaların arka planda çalışmadan, iPhone ile iletişimde kalmasına olanak sağlayan bir sistem. Bu sistem ile uygulama iPhone'a bilgi göndermek istediğinde, Apple serverları aracı olarak kullanılarak cihaz pingleniyor. Apple, yaptığı testlerde arka planda çalışan bir mesajlaşma uygulamasının iPhone'un pil ömrünü %80 azaltırken, Push Notification ile bu oranın %23'e düştüğünü bulmuş.

Yeni işletim sistemi ile birlikte MMS de iPhone'a eklenen yeni özellikler arasında. Ayrıca OS 3.0'da ana sayfaya yerleştirilen "Spotlight" arama kutusu ile iPhone da kayıtlı tüm bilgileri arayabileceksiniz ve çıkan sonuçlar üzerinden her türlü dosyayı çalıştırabileceksiniz. Bunun yanında email, takvim ve iPod bölümleri için arama özellikleri de eklenmiş. Email ve SMS yazarken, iPhone klavyesini kullanmak bir çok (kalın parmaklı) insana  zor geliyordu. Bu sorunu çözmek için yatay klavye modu email, SMS ve not alma uygulamalarına eklenmiş.

iPhone OS 3.0 ile gündelik olarak iPhone'da ihtiyaç duyduğum ve daha önceki yazımda belirtiğim tüm özellikler iPhone'nun yeni işletim sistemine eklenmiş oldu. iPhone'a eklenen onlarca özellik arasında ses kayıt uygulaması, not senkronizasyonu, yeni takvim protollerini (CalDAV) destekleme özelliği ve A2DP stereo bluetooth gibi kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak özellikler de var.

iPhone 3.0 SDK'sına geliştiricilerin daha gelişmiş uygulamalar yaratabilmeleri için 1000 yeni API fonksiyonu eklenmiş. Yeni API özellikleri arasında Bluetooth üzerinden p2p bağlantısı, dock connector üzerinden bağlanan cihazlara özel uygulama geliştirme özelliği (Apple tanıtım sırasında kan şekeri ölçme uygulaması ile bu yeniliğin hayatımıza neler getirebileceğine çok güzel bir örnek verdi.) ve Google Maps desteği var. Ayrıca, uygulamalara abone olma ve doğrudan uygulama içerisinden satış yapmak gibi uygulama pazarına farklılık getirebilecek özellikler de yeni SDK ile iPhone geliyor. Örneğin bir şehir rehberi uygulaması satın aldığınızda, başka bir şehir ile ilgili bilgilere ihtiyaç duyarsanız, bu bilgileri doğrudan, uygulama içerisinden satın alabileceksiniz.

Kesin bir tarihi olmamakla beraber yeni işletim sistemi önümüzdeki yaz piyasaya çıkacak. Fakat geliştiricilerin, yeni uygulamalar geliştirmeleri için OS 3.0 developer beta bugün yayınlandı. A2DP ve MMS dışındaki tüm özellikler birinci nesil iPhone'larda da çalışacak.

Yorumlar (6)
 1. Levent Karabeyoglu Levent Karabeyoglu

  Zaten olmasi gerekenleri ki bazilari ilk ciktigi olmasi gerekiyordu ( bazi sms ozellikleri gibi) yavas yavas ekliyorlar. iPod Touch kullanicilarina her versiyonu ucretlendirmeleri ise dusundurucu ve mide bulandirici.

  Flash support? Kimilerine gore baska bahara kaldi. Bana gore App Store'u baltalayacagi icin cok uzun sure ertelenecek gibi.

 2. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Application yapım ücretleri ne kadar acaba ve ülkemizde iphone application yapan firmalar bulunuyor mu?

 3. Cem Uzunlar Cem Uzunlar

  Arkadaşlar, bu çok kapsamlı bir güncelleme. Sadece copy-paste ve MMS eklentilerinden ibaret değil.

  http://events.apple.com.edgesuite.net/0903lajkszg/event/index.html adresindeki sunumu izlemenizi öneririm. Böylesine sağlam bir güncelleme için, alkışı hakediyorlar.

  Pek çok yeni uygulama ve oyun seçeneklerinin önünü açacak, çok beklenen özellikler var. Copy-paste ve MMS bile, oldukça iyi düşünelerek, herşeyi kapsayacak şekilde zekice entegre edilmiş. Tebrikler Apple.

 4. Cem Uzunlar Cem Uzunlar

  @Hüseyin, ülkemizde de iPhone üzerinde yazılım geliştiren firmalar var. https://webrazzi.com/2009/01/30/webrazzi-iphone-uygulamasi-app-storeda/ adresindeki blog post'unda ve altındaki yorumlarda konuyla ilgili bilgilere ulaşabilirsin.

 5. Sezercan Sezercan

  gittikçe windows mobile'a benzemeye başladı..(ama iyi yönde)

 6. Cazcaz.net Cazcaz.net

  Kesinlikle bir Iphone fanatiği değilim ancak ancak cihazın pazardaki başarısını takdir ediyorum. Yapılan bu güncellemenin uygulama geliştiricilerin ufkunu genişleteceğinden eminim. Geliştirilen her yeni yaratıcı uygulama da Iphone un popülerliğine popülerlik katacaktır.