iPhone App Store: Ücretsiz Popüler Uygulamalar

iPhone App Store'da şu anda Türkiye mağazası için ilk sıralarda olan bazı ücretsiz uygulamaları sizin için inceledik. Mevcut sıralamada ilk 5 şu şekilde: Sözlük, Tiki Towers Lite, Shotgun Free, Volkwagen Polo Challenge 3D, Cep Bilgi. Biz bu listeye bir de "Translate" isimli sözlük uygulamasını dahil ediyoruz.

Sözlük uygulaması olarak daha önce "Translate" isimli Engin Kurutepe'nin hazırladığı uygulamayı denemiştim. Google'ın çeviri hizmetlerini kullanarak çalışan son derece sade ve basit arayüzü olan uygulamadan sonra Valensas Teknoloji'nin üretimi olan "Sözlük" çok başarılı gelmedi. Çok ağır çalışmasının yanında bizim denemelerimizde boş sonuçlar da döndürdü. "Translate"'in Google'ın desteklediği tüm diller arasında çeviri yapabiliyor olmasının yanında cümle çevirisini de desteklemesi ayrıca bir konu. "Sözlük" şu anda ücretsiz olarak sunulan uygulamasında sadece İngilizce-Türkçe-İngilizce şeklinde çalışıyor. O yüzden eğer iPhone için bir sözlük ihtiyacınız varsa "Translate" isimli uygulamayı kullanmanızı öneririm.

sozluk

Translate'in ekran görüntüsü aşağıda.

Translate

Listenin şu anda ikinci sırasında bulunan Tiki Towers Lite, 2009'un Uluslararası Mobil Oyun Ödülleri'nde "Best Casual Game" ödülünü almış ve eğlenceli bir oyun olarak ilginizi çekebilir. Yer çekimi gibi fiziksel etkenleri de göz önüne alarak bir tür puzzle çözmeye çalıştığınız oyunda amaç maymunları hedeflerine ulaştırmak. Ücretli tam sürüm versiyonu da bulunan oyunun ücretsiz olan Lite versiyonu ilk 9 bölümü oynamanıza izin veriyor. Kafa dağıtmak ve boş zaman için keyifli bir oyun olabilir. Tavsiye ederiz.

tiki

Shotgun Free, şu anda Türkiye'den en çok indirilen üçüncü iPhone uygulaması. Ancak bunun sadece meraktan kaynaklandığını düşünüyorum. Bir tüfeği doldurup ateşlediğiniz bunu yaparken de iPhone'u yukarı aşağı şeklinde hareket ettirdiğiniz oyun açıkcası mevcut sırasını herhalde sadece ilk denemelerden elde etmiştir. Oyunun App Store sayfasında yazılan açıklama ise dikkat çekiyor: "Shotgun gerçek bir silah değildir. Kendinizi Shotgun ile korumaya çalışmanız iPhone'unuzun çalınması ile sonuçlanabilir"... :) Merak ediyorsanız deneyebilirsiniz ama fazla birşey beklemeyin.

shotgun

Volkwagen Polo Challenge 3D iPhone uygulamaları tarafında önümüzdeki 1 yıl içinde moda olacak yeni bir pazarlama modelinin öncüsü diyebilirim. Polo'nun yeni modeli ile test sürüşü yaptığınız uygulama ücretsiz bir araba yarışı gibi düşünülebilir. Çok fazla bir beklentiniz olmasın ama denemek isterseniz de elinizin altında bulunsun derim.

vw

Açıkcası bu listede en işe yarar gördüğüm uygulama vatan toprağından çıkma iMobileCode'un geliştirdiği CepBilgi oldu. Şirketin geliştirdiği diğer uygulamalar Eczane, Deniz Otobüsü - ki kesinlikle tavsiye ederim, ve Gazete gibi direkt sonuca odaklı bu uygulama ile acil telefon numaralarından, bankaların iletişim bilgilerine, hava yolu şirketlerinden, kargo şirketlerine, konsolosluk telefon numarlarından otobüs şirketlerine kadar birçok konuda hızlı bilgi alabiliyorsunuz. Çoğu zaman acil durumlarda bu tür bilgilere ihtiyaç duyulabilir, CepBilgi'nin bu açıdan bence iPhone sahibi herkesin yanında bulunması faydalı olacaktır.

cepbilgi

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.