fbFund 2009 sezonunu açtı!
Yatırım

fbFund 2009 sezonunu açtı!

Facebook, Connect'e iyice sarmış durumda. Facebook Connect'in iPhone için gerekli betiklerinin yayınlanmasının hemen arkasından fbFund'un 2009 sezonu açıldı.  fbFund Facebook'a uygulama geliştirenlere dağıtılmak üzere ayrılmış bir yatırım fonu. Facebook geçen sene bu fondan 5 uygulamaya $250'şer bin, 20 kadar  uygulamaya da $25 bin dağıtmıştı. Bu sene büyük ödül $100 bin olarak belirlenmiş ve geliştiricilerden Facebook Connect'li internet sayfaları veya Facebook Connect'li iPhone uygulamaları yapmaları isteniyor.

175 milyon aktif kullanıcısı olan Facebook internet üzerindeki kimliğimiz olmak için canla başla çalışıyor.  fbFund sayfalarında ben herhangi bir açıklama göremedim. Fakat Mashable'ın aktardığına göre Mayıs ayında yapılacak ilk turda 50 uygulama seçileceği ve bu uygulamalara "kuluçka programı" uygulanacağı söyleniyor.  Geçen sene seçilen 25 uygulama da buna benzer bir "akıl hocalığı programına" dahil edilmişti. Seçim ve son başvuru takvimi şu anda belli değil fakat kısa süre sonra açıklanacaktır.

Geçen sene yatırım alan uygulamalardan biri dışında satın alınan olmadı. Öne çıkan WeddingBook uygulamasının 400 bin aktif kullanıcısı vardı ve bunun sonucunda Weddingbook ile aynı işi yapan Knot tarafından satın alındı.

Başvurmak isteyenleri fbFund sayfasına doğru alabiliriz. Yatırımcı bulamıyoruz diye çırpınan girişimci gençlik nerede?

Yorumlar (6)
 1. Metin Metin

  Burdayım! Biri beni mi çağırdı :) Ben Türkiye'den yatırımcı istiyorum. Bu yatırım bana uymuyo zaten!

 2. Burak Burak

  Yatırımcı bulmak!=Fikri satmak

  Gençler bence fikri satmak istiyor. Yatırımcılar ise, yatırdıkları parayı katlayabilecek yetenekte girişimciler arıyorlar. Gençler istediği şeyi düzeltmeli önce. Sonra fikri satmak da olası tabiki.

  1. Mehmet Alp Mehmet Alp

   Evet Burak Haklısın.Herhangi bir işe,proje'ye girişmeden ben fikrimi söyleyeyim bana yatırım yapsınlar diyorlar:)

   Güzel fikri olan varsa iletişime geçsin benimle uygulamayı hazırlayabilecek programlama bilgisine sahibim yazılım kısmı bana fikir size ait olur.:)

 3. Eğitişim Kariyer Enstitüsü Eğitişim Kariyer Enstitüsü

  Buradan gelecek yatırımcıdan daha çok katkı sağlar diye düşünüyorum. En azından kendi paranı kullanma cesaretini gösterebilirsin.

 4. Ömer Ömer

  Yalnız dikkat etmek gerekiyor ki, başvurular sadece US, UK, ve Kanada'dan alınıyor. Yani Türkiye'den tek başınıza katılamazsınız, fakat belki Amerika'dan bir partner bulunursa olabilir.

 5. Daily News Daily News

  Bakalım bizde de böyle yatırım alabilecek Facebook uygulamaları çıkacak mı?