Aviary ile dijital sanatların önizlemesi

Aviary ile dijital sanatların önizlemesi

Açıklama: Sinan Ata studentSN Türkiye Ülke Müdürü olup bu yazısı konuk yazar olarak Webrazzi’de yayınlanmıştır.

logoAviary markasını duyunca heyecanlanmamın sebebi daha önce görmediğim bir yapının yavaş yavaş büyüdüğünü yeni yakın farketmiş olmam. Daha önce de blogumda minik bir tanıtım yazısı yazmıştım Aviary ve ürünleriyle ilgili. Ancak bu yazım Webrazzi dinamizmine özel inceleme tadında olacak.

Aviary sosyal bir platform üzerinde çalışan bir tür "zengin internet uygulamaları" topluluğu. Bu uygulamalar arasında şimdilik kullanıma açılmış olan vektör düzenleme aracı(Raven), görsel düzenleme aracı (Phoenix), renk paleti uygulaması (Toucan) ve görsel laboratuvarı (Peacock) ismini verdikleri dört uygulamaları var. Ancak beni etkileyen yapının ufku. Toplamda 15 zengin internet uygulamasıyla kullanıcılarına hizmet vermeyi hedefliyor Aviary. Bunlar arasında ses ve film düzenleme araçları dahi var.

Tüm çalışmalarınızı online paylaşabildiğiniz bir platform düşünün. Bana göre Aviary hedeflerini yerine getirebilecek potansiyelde. Gelir modeli tıpkı Deviantart gibi abonelik üzerine dayalı.

Abone olan kullanıcıların bazı özgürlükleri var. Sınırsız veri depolama, yeni çıkan ürünleri ilk test edip kullanabilme ve profesyonel eğitim dosyalarına erişebilmek gibi.

Görsel düzenleme aracı Phoenix'i incelerken karşılaştığım zengin import (içe aktarma) penceresi işin nereye gideceğini çok net görmemi sağladı diyebilirim. Popüler sosyal medya araçlarından çalışmanıza içerik aktarabilmenizi sağlayabiliyorlar.

2

Bundan aylar önce ben Aviary'yi incelediğimde henüz yapım aşamasında oldukları yazıyordu ve "çok yakında" gibi ibareler vardı Aviary.com'da. Ancak belli ki sıkı hazırlanmışlar ve dolu dizgin geliyorlar.

Tüm ürünlerini çeşitli kuşların isimleriyle markalamaları da eğlenceli geldi ilk bakışta.

Şimdilik amatör ve profesyonel internet kullanıcılarına yaratıcılıklarını gösterme imkanı sunan Aviary'nin çok geçmeden yeni medya şirketleri tarafından da kullanılmak isteneceğini öngörmek zor değil.

Ayrıca finansal boyuttan Aviary incelendiğinde, yatırımcısının Jeff Bezos gibi önemli bir vizyoner olduğu görülüyor. Bu oldukça dikkat çekici. Jeff Bezos'un idealist ürünü "Amazon Web Services" ile koordine çalışabilecek bu tarz cloud computing geleceği olan ürünlere de yatırım yapması oldukça stratejik.

Donanımların her geçen gün güçlenmesi ve yazılım teknolojisinin sürekli ilerlemesiyle, bir gün masaüstü uygulamaların yerini bu tür online uygulamalar alacak. Bilgisayarında Photoshop, Fireworks, Gimp, Freehand, vb.. kurulu olmayan tasarımcılar görmeye hazırlanın.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.