Aviary ile dijital sanatların önizlemesi
Analiz

Aviary ile dijital sanatların önizlemesi

Açıklama: Sinan Ata studentSN Türkiye Ülke Müdürü olup bu yazısı konuk yazar olarak Webrazzi’de yayınlanmıştır.

logoAviary markasını duyunca heyecanlanmamın sebebi daha önce görmediğim bir yapının yavaş yavaş büyüdüğünü yeni yakın farketmiş olmam. Daha önce de blogumda minik bir tanıtım yazısı yazmıştım Aviary ve ürünleriyle ilgili. Ancak bu yazım Webrazzi dinamizmine özel inceleme tadında olacak.

Aviary sosyal bir platform üzerinde çalışan bir tür "zengin internet uygulamaları" topluluğu. Bu uygulamalar arasında şimdilik kullanıma açılmış olan vektör düzenleme aracı(Raven), görsel düzenleme aracı (Phoenix), renk paleti uygulaması (Toucan) ve görsel laboratuvarı (Peacock) ismini verdikleri dört uygulamaları var. Ancak beni etkileyen yapının ufku. Toplamda 15 zengin internet uygulamasıyla kullanıcılarına hizmet vermeyi hedefliyor Aviary. Bunlar arasında ses ve film düzenleme araçları dahi var.

Tüm çalışmalarınızı online paylaşabildiğiniz bir platform düşünün. Bana göre Aviary hedeflerini yerine getirebilecek potansiyelde. Gelir modeli tıpkı Deviantart gibi abonelik üzerine dayalı.

Abone olan kullanıcıların bazı özgürlükleri var. Sınırsız veri depolama, yeni çıkan ürünleri ilk test edip kullanabilme ve profesyonel eğitim dosyalarına erişebilmek gibi.

Görsel düzenleme aracı Phoenix'i incelerken karşılaştığım zengin import (içe aktarma) penceresi işin nereye gideceğini çok net görmemi sağladı diyebilirim. Popüler sosyal medya araçlarından çalışmanıza içerik aktarabilmenizi sağlayabiliyorlar.

2

Bundan aylar önce ben Aviary'yi incelediğimde henüz yapım aşamasında oldukları yazıyordu ve "çok yakında" gibi ibareler vardı Aviary.com'da. Ancak belli ki sıkı hazırlanmışlar ve dolu dizgin geliyorlar.

Tüm ürünlerini çeşitli kuşların isimleriyle markalamaları da eğlenceli geldi ilk bakışta.

Şimdilik amatör ve profesyonel internet kullanıcılarına yaratıcılıklarını gösterme imkanı sunan Aviary'nin çok geçmeden yeni medya şirketleri tarafından da kullanılmak isteneceğini öngörmek zor değil.

Ayrıca finansal boyuttan Aviary incelendiğinde, yatırımcısının Jeff Bezos gibi önemli bir vizyoner olduğu görülüyor. Bu oldukça dikkat çekici. Jeff Bezos'un idealist ürünü "Amazon Web Services" ile koordine çalışabilecek bu tarz cloud computing geleceği olan ürünlere de yatırım yapması oldukça stratejik.

Donanımların her geçen gün güçlenmesi ve yazılım teknolojisinin sürekli ilerlemesiyle, bir gün masaüstü uygulamaların yerini bu tür online uygulamalar alacak. Bilgisayarında Photoshop, Fireworks, Gimp, Freehand, vb.. kurulu olmayan tasarımcılar görmeye hazırlanın.

Yorumlar (3)
 1. Uğur Samsa Uğur Samsa

  Sinan'cım bilgilendirici bu ilk yazın hayırlı olsun. Tebrikler.

 2. Gelecekte bir arabirim + bir web tarayıcısı sanırım, birçok şeyi yapmaya yetecek. Bu üstteki ikiliden başka şeyleri yapan özel arabirimlere bağlanacağız. Enteresan bir dünya olacak, her türlü bilgi ve dosyayı dilediğin gibi taşı, kaydet, depola, izle, dinle, paylaş...

 3. Tekin Tatar Tekin Tatar

  1- Adobenin Photoshop veya Illustrator programlarına rakip olabilecekleri düşüncesi biraz ironik. Çünkü Aviarynin butun teknolojisi ve image processing işlemleri Adobe actionscript/flash IDEsi ve image processing kutuphanesi üzerine dayalı. Yani rakip oldugunuz firma sizin core teknolojinizi yönlendiriyor. Bunu Aviary de biliyor. Hedefleri Adobeye bakın ben sizin teknolojisinizi nasıl iyi kullandım online ortamda diyebilmek olabilir en fazla. Çünkü Adobenin de photoshop.com diye bir projesi var.

  2- Flash IDEsi client side çalışan bir teknolojidir. Yani kullanıcının direk bilgisayarında çalışır. Yani cloud computing ozunde olan server paylaşımı ve serverlerin gelişmiş APIler aracılığı ile iletişim kurup işlemleri gerçekleştirmesi şu an için olanaksız. Adobe'nin server side çalışacak bir IDE çalışmaları oldugunu biliyorum ne zaman çıkar ve nasıl konumlandırılır soru işareti.

  3- Şu anda Adobe actionscript/pixel bender librarysi profesyonellerin kullandığı imaj operasyonlarının gerçekleştirilmesi için oldukça yetersiz ve yavaş. Computing hızı ileri seviyede ihtiyaç duyulan operasyonlarda

  yavaş.

  4- Hiçbir gercek profesyonelin Adobe CS4 bundlei bırakacağına şu aşamada olanak vermiyorum. Hız olarak en az 10-15 kat daha hızlıdır CS4 bundle. 10-15 kat hızın da bence değeri paha biçilemez. Adobe birgün Flash librarysini güçlnedirir cok hızlı yaparsa belki olabilir. Ama niye yapsınlar kendi ürünlerini öldürsünler.

  Yani sonuç olarak Aviarynin geleceği tamamen Adobe Labsin elinde olur eger amaç installable image editing software piyasasını öldürmekse.

  Jeff Bezos bu şirkete yatırım yaptıysa bence henuz tam su üzerine çıkmayan bir gelir modelleri vardır.

  Örneğin profesyonellerin kendi desktoplarında veya aviaryde yaptıkları çalışmalarını online bir marketplacede royalty ile satmaları gibi. Aviarynin de bunun üzerinden komisyon alması. Eger model buysa başları istockphoto ile ağrıcak demektir.