Genel

Faili Meçhul Kıyak!

faili_mechul_kiyak_2Keyifli yazılarına büyük değer verdiğimiz ülkemizin önemli bloglarından Fikir Atölyesi'nin sahibi Tunç Kılınç'ın başlattığı Faili Meçhul Kıyak hareketi sosyal medyada hızlı bir şekilde yayılıyor. Herhangi bir yerde herhangi bir kişiye tamamen anonim olarak yapacağınız "kıyak" ile beraber "Faili Meçhul Kıyak" kartını da bir şekilde iliştirmenizle son bulan bu hareket, bünyesinde fazlasıyla pozitif bir sosyal sorumluluk değeri barındırmasının yanında sosyal medyanın viral gücünü de ortaya koymaktadır.

Tunç Kılınç'ın yaklaşık 10 gün önce blogundan duyurduğu ve bir oyun olarak başlayan Faili Meçhul Kıyak Hareketi çok hızlı büyümesinin yanında kısa süre içinde oldukça da fazla tecrübe yaratmış durumda. Tunç'un blogundan kendisine gönderilen tecrübeleri paylaştığı yazısı hareketin gelişimini anlamak adına güzel örnekler sunuyor.

“Dün gece, A4′ü çıktı olarak aldım ve aklımdaki bir kaç ufak fikiri hayata geçirdim. Birincisi, gittiğim bir mekan’da tanımadığım bir masanın hesabını ödeyip, hesap olarak kartı yollatmak oldu.

İkincisi, bazı alışveriş merkezlerinde ve sinemalarda masaj koltukları olur. Bu masaj koltukları 1 TL’lik (değişebiliyor) bozuk paralar ile çalışıyor. Ben de, insanlar kullanabilsin diye 5 adet 1 TL’yi makinanın yanına koyup paraların altlarına kartlardan birini yerleştirdim.

Üçüncüsü de benzer şekilde, Starbucks’a girip benden üç kişi sonra ilk gelen kişiye bedava Frappucino ve yanında kartlardan birini vermelerini istedim. Kızın suratında ki gülümsemeyi görmeliydiniz.”

Peki Faili Meçhul Kıyak (FMK) kapsamında neler yapılabilir? Bu konuda da Fikir Atölyesi'nde örnekler paylaşılmış.

 • Köprü gişesinde arkadaki arabanın parasını vermek ve hızla uzaklaşmak. Gişe görevlisinden kartı arkadaki arabanın şöförüne vermesini rica ediyoruz.
 • Karta ataçlanmış 10 TL’lik bir banknotu yolda düşürmek.
 • Birinin posta kutusuna gelen elektrik veya su faturasını alıp, ödemek. Sonrasında faturayı makbuz ve kartla beraber posta kutusuna geri koymak.
 • Vapur iskelesinde veya metroda turnikelerden birinin üstüne karta ataçlanmış bir jeton bırakmak. Sipariş verdiğimiz (bir alana ikincisi bedava) pizzayı komşumuzun zilini çalarak kapısına bırakıp kaçmak (kart pizza kutusunun içinde.)
 • Apartmanda kapı önlerine konan çöp torbalarını kapıcıdan önce toplamak ve kartı kapıcının oturduğu evin kapısının altından içeri atmak.

FMK hızlı bir şekilde yayılıyor. Eğer önümüzdeki günlerde klasik medyada konuyla ilgili haberler görmeye başlarsanız hiç şaşırmayın derim.

Sözü fazla uzatmadan herkesi Faili Meçhul Kıyak hareketine katılmaya davet ediyoruz. FMK hareketi kartlarını PDF, Word ya da Jpeg olarak Fikir Atölyesi'ndeki ilgili linklerden indirebilirsiniz.

Tebrikler Tunç, üzerinde sosyal medya araştırmalarında uzun uzun konuşulacak, ayrıca son derece de "değerli" bir işe imza atmış oldun.

Yorumlar (26)
 1. Fatih Fatih

  Güzel bir fikir.

  Ama bana şunu hatırlattı.

  http://www.sinemalar.com/film/1190/Iyilik-Bul-Iyilik-Yap/

 2. Çok eğlenceli, yararlı ve mutluluk verici bir fkir. :)

 3. Burak Burak

  İşte insanlar garipleşiyor, böyle bir hareket başlatmak gerçekten harika. Çünkü dedim ya garipleşiyoruz, böyle bir hareket olmasa, insanlar bunları normal zamanda yapıp, mutlu olmayı akıl edemiyorlar bile. Düşündüğümüz hep, "herkes kendi işini yapsın!" vs. vs.

 4. Gereksiz efor sarfetmek isteyenler için bir çalışma bence..

  1. Headsurfer Headsurfer

   İnsanlara iyilik yapmak ne zamandan beri gereksiz efor sarfetmek oluyor?

  2. Bilal Bilal

   mesela senin şuan boş yere efor sarfettiğin gibi..boş boş yazıyorsun iştee..gereksiz efor işte budur.. sen boşuna beynini de çalıştırma efor sarfetmesin boşa,,vatana millete de hayırlı olur hem böylesi..

 5. Vedat Erol Vedat Erol

  Harika bir fikir Tunç arkadaşımızı tebrik ediyorum. Umarım daha çok ihtiyacı olanlar faydalanır.

  Not: Küçük bir site de olsa SosyalSorumluluk.Org sitesini yapıyorum. Bu tür çalışmalar ilgimi çekiyor ve seviniyorum. Geçen hafta İnegöl'de bulunan bir grup küçük çocuğun kurduğu web sitesinden haberim oldu. Burada yer almasını isterdim ama formata uyarmı bilmiyorum, en azından yorumlar arasında bulunsun.

  www.yorumsizden.com adıyla bir sitesi açmışlar ve çevreye olan duyarlılıklarını ve çalışmalarını yansıtmışlar. İnterneti en güzel şekilde kullanma adına örnek olmuş.

 6. Ilyas Teker Ilyas Teker

  Tek kelimeyle "yüzyılın mutluluk harekatı!"

 7. görsel anlamda biraz daha üzerinde çalışılabilirdi, zira o logoyu gördükten sonra adsl faturamı da ödeseniz mutlu olamam.

 8. Berat Berat

  fikir güzel, toplumun gelişimi açısından çok faydalı bir proje olacağı kesin.. umarım hakettiği başarıya ulaşır.

 9. Köksal A. Köksal A.
 10. Serhat Serhat

  allah aşkına burda bir iyilikten bahsediliyor. kendini bilmezin biri kalkmış logosu kötü, bana şöyle bir iyilik yapsanız da mutlu olmam diyor. Ya logo kimin umrunda.. madem kötü buldun arkadaşım sende faili meçhul bir kıyak yapta bi kart tasarımı yapıp yolla noname olarak tunç bey'e. ahkam kesmek kolay..hani icraat?

 11. Gül Şefika Gül Şefika

  harika! umut verici ve artık başkalarını düşünme zamanı geldiğini sevinçle anlatan bir yol:) Tebrikler Tunç Bey...

 12. Zeynep Zeynep

  süper bir insana iyilik yapmanın bundan daha güze yolu olurmu?

 13. Baba.ay Baba.ay

  müthiş!!

  insanların birbirinin üstüne basarak ayakta kalmaya çalıştığı bir dönemde böyle bir çıkışın oyun olarak da olsa geleceğe umutla bakmamızı sagladığınız için teşekkür ederiz. emin olabilirsinizki bu oyuna seve seve katılacağız ve eskişehir ayağınız olacağız.

  sevgiler

 14. Bilal Bilal

  yüreklerin taşa döndüğü, umutların iyice sönmeye basladığı ve insanların iyice yoldan sapma noktasında oldugu şu zamanda birilerininde çıkıpta bu güzelliklerde bulunması ne güzell bişey.. dilerim bu kalpler daha da çoğalsınn.. dilerim bu güzellikler sadece insanlara değil,, çaresiz başıboş hayvanlarımıza da olsun..

 15. Rengin Rengin

  duyunca aman Tanrım ne kadar akıllıca bir fikir diye düşündüm insanlığın unutulmaya başladığı şu günlerde yaşama tutunma adına çok önemli TUNÇ beyi tebrik ediyorum.

 16. Emine Emine

  ben de cok muhteşem bi fikir diyorum.bu kıyak dalgası yayılırsa kim bilir belki toplumda ihtiyaç sahibi kimselere kadar ulaşır bir gün.bence asıl amacına da o zaman ulaşır.aslında insanları mutlu etmenin o kadar zor bişey olmadığını hatırlatması yönünden tamamen mükemmel bi buluş olmuş.bayıldım.harika. bu arada biraz evvel tv de gördüm bu kıyak kartları ve yaşanan güzel şeyler anlatılıyordu beyaz show da.biraz da bi şeyler paylaşalım hem dedim. adamın biri bi gün evde otururken sokaktan bi yoğurtçu seslenerek geçmiş.adam ikinci kez yüksek sesle yoğurdunun fiyatını söyleye söyleye yine geçmiş.saaatler sonra aynı ses yine sokakta yankılanmış.adamın kızı rahatsızlık duymuş-ne bu sabahtan beri geçip duruyor bu-demiş.adam da dışarı çkıp 1 kilo yoğurt alıp gel adamcağızdan demiş.kız sinirlenmiş ne bu hem rahatsız etsin hem de yoğurdunu mu alalım demiş.adam-kızım adam belli ki yoğurdunu satamamış ihtiyacı olmasa neden 3.kez geçsin buradan demiş.inşallah bu inceliğe erişiriz hepimiz.herkese kıyaklarla dolu günler...

 17. Naz_Lı Naz_Lı

  harika bir fikir kesinlikle uygulayacağım :)

 18. Didonna Didonna

  Ben kıbrısta iletişim fakultesı öğrencisiyim...turkıyede başlatmıs oldugunuz bu yüzyılın mutluluk hareketi umarım burda da dalga dalga yayılır.Tunc Bey tebrıkler çok muhteşem ve ihtişamlı bir fikir tebrıkler..hemen bende uygulayacagım belkı burdakı zengın halkta bırseyler öğrenir...

 19. Didonna Didonna

  unutmadan faili meçhul yazdıgımızda hep cinayetleri goruoduk google da artık gulen yuzlu logonuzu ve sloganınız goruoruz ne mutlu bızlere ... reklam derslerımde daha yaratıcı olucam :) super bır fıkır getırdınız aklıma tekrardan TEBRIKLER...şimdiden mutlu oldum ben :):):):)

 20. kutlarım tunç bey yaptığınız zengin insanlara örnek olur biraz da onlar paylaşmayı öyrenir bekli

  destekliyorum birilerini mutlu edeceğimden emin olabilirsiniz

  eleştirenler aynaya baksın ne gördüklerini yazsın

 21. Acelya Acelya

  ne güzel...

  ben muğlada öğrenciyim.umarım burda da birileri birilerini habersiz mutlu etmek için çabalar,buna ve sizin gibi kanatsız meleklere huzura ihtiyacımız var....

 22. Ayşegül Ayşegül

  çok merak ettim bundan daha gerekli eforu nereye sarfediyosun.bence sen insanları küçükte olsa mutlu etmek nedir onu bilmiyorsun, belkide mutlu olmadığındandır..yorum yapmak için yapmıssın ve boşşş konuşmussun....

 23. Merhaba benimde faili meçhul olmasa da kıyağa ihtiyacım var. Perişan bir durumdayım faturalarımı ödeyemiyorum. İntiharın eşiğindeyim.

 24. Hayata renk katan yaratıcı bir çalışma.