HazırTV internet televizyonu kurmayı kolaylaştırıyor
Video

HazırTV internet televizyonu kurmayı kolaylaştırıyor

İstanbul Mass Media'nın girişimi olan HazırTV profesyonel anlamda bir internet televizyonu kurmayı kolaylaştırıyor. Yapımcı bir firma olan İstanbul Mass Media'nın Türkiye'de video blog konusunda ilk ve öncü isimlerden olan Gökçen Karan ile ortak olarak 1800 metre karelik platosu, profesyonel ekibi ve ekipmanları ile başlattığı girişimi IPTV'ye de hazır olarak sunuluyor. İlk olarak ekolay şehir rehberi ve bugün yayına girmesi planlanan örgü ve nakış konularına odaklı internet televizyonu olan NakoTV ile çalışmaya başlayan HazırTV son derece esnek bir hizmet sunuyor.

Öncelikle belirtmek isterim ki HazırTV klasik bir web girişimi gibi değerlendirilmemeli. Sağladıkları hizmetler sadece bir video sitesi hizmetinin ötesinde, tam anlamıyla bir yapım şirketi seviyesinde. Henüz sadece anlaşmalı müşterilerine hizmet veren HazırTV daha çok özel dikim yapan bir terzi gibi düşünülmeli.

HazırTV'nin sunduğu hizmetin hangi boyutta olduğunu sanırım NakoTV için yapılan çekimlerin kamera arkası görüntüleri daha iyi anlatacaktır.

nakocekimler04-small

nakocekimler01-small

Bir diğer örnek olarak da şunu söyleyebilirim, ekolay için yapılan çalışma kapsamında tüm sokak röportajları, montaj ve kurgu HazırTV tarafından gerçekleştiriliyor.

ekolay_sehirrehberi01_s

Servis henüz genele ulaşıp, HazirTV.com adresinden her isteyen kullanıcıya internet televizyonu açmak yönünde bir model uygulamıyor ancak şirket yetkilileri ile görüştüğümde kısa süre içinde sadece işin yayın tarafını üstlenerek bu yönde çalışmaları olacağını öğrendim. Hatta konuyla ilgili kendileriyle yaptığım görüşmede bir ürün demosu inceledim. HazırTV'nin şu anda genele açık olmayan yönetici panellerini denediğim demoda, açıkcası oldukça etkinlendim. Son derece kolay bir arayüzle sunulan yönetici ekranlarından kullanıcılar kolaylıkla HazirTV.com/isim şeklindeki adreslerinden yapacakları internet televizyonlarını yönetebiliyorlar. Bu arada istenirse kullanıcının kendi alan adı üzerinden yayın yapabileceğinin de altını çizmek isterim.

hazirtv_admin

Kısacası HazırTV aslında internet televizyonu açmak isteyen kişilerin ihtiyacı ne ise onu sağlıyor. Eğer sadece altyapı ihtiyacı varsa altyapıyı yani barındırmayı, eğer çekim ya da stüdyo isteniyorsa ekibini ve platosunu, eğer "ben hiçbirşey ile ilgilenmek istemiyorum çekimi de siz yapın" derseniz ekolay'da olduğu gibi herşeyi yapıyorlar.

Bu arada yazının başında bahsettiğimiz ve henüz yayında olmayan NakoTV'nin kamera arkası videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

HazırTV'nin altyapısını denemek için de servisin web sitesinde şu anda demo amacıyla bulunan HD videoyu izlemenizi öneririm.  (Ana sayfadaki listeden "HD Video Testi" isimli videoyu seçmeniz yeterli)

Yorumlar (10)
 1. Ahu Sende Ahu Sende

  Müthiş bir advetorial. Keşke bildirgec'deki gibi buna bir ibare koysanız. Ellerinize sağlık.

  1. Merak ettiğim için soruyorum böyle düşünmenizdeki sebep nedir?

   A- Yeni bir girişim incelediniz

   B- Çok detaylı incelediniz

   C- Çok fotoğraf kullandınız

   D- Türk girişimi olduğuna göre kesin Webrazzi para almıştır.

   E- Hepsi

   1. Arda Kural Arda Kural

    hepsi

 2. İnsanlar İnternet'e televizyon izlemeye gelmiyorlar. Televizyonda tutuyorsa İnternet'te de tutar diye düşünmek yanlış. Geçmişte medyada çalışmış kişilerin İnternet'e bakış açılarını değiştirmesi gerekiyor. Bunca verilen emeğin karşılığını alabilirler mi bilemem.

  İnternet'te bir programı izletmek için bir insanı 15 dakika tutabilmek zor iş. Ayrıca İnternet daha keskin, net ve acımasızdır. Ayakta tutunmak için sahip olduğu bir AGB'si de yoktur.

 3. Gökhan Gökhan

  Türkiyede böye bir girişim eksiligi vardı.. Aslında hala ülkemizin şartlarında bu projeye başlamak riskli görünüyor ama ilerisi için söylentiler parlak bir gelecegin bekledigini söylüyor internet kullanıcısına..

  İnternet televizyonu avrupada çok moda ama ortadaki internet yapıları ile bizdekiler çok farklı bizdeki KOTA derdi bu tarz projelerin gelecekleri açısından beni kuşkulandırmıyor degil.. Başarılı olması dilegi ile ..

 4. Salih Karadeniz Salih Karadeniz

  GökçeN bu işin altından başarı ile kalkar. Eminim. Şimdiden hayırlı olsun...

 5. Gökçen Karan Gökçen Karan

  Selamlar;

  Bloga bir adet HazırTV turu ekledim, dileyen buradan tüm stüdyoları görebilir ve hızlıca bir tur atabilir.

  http://tinyurl.com/d44ke7

 6. Evet güzel bir girişim. Hatta "zaten stüdyomuz var niye internet tv işine girmeyelimi ki" durumu olayı daha da güzelleştiriyor. İnsanların internette televizyon izlemeyeceğini bir tarafa bırakın bu işin çok daha fazla yaygınlaşacağını, insanların interaktiviteye daha da fazla önem vereceğini düşünüyorum. Çünkü insanlar artık birilerinin onlara cebren gösterdiği şeyleri değil kendi istediği içerikleri izlemek istiyorlar.

 7. Evet internettv işi tutacak ve bu noktada da farklı kazanç sistemleri doğacak. Öncelikle bu işin tasarım ve yazılım kısmında belli kazanç noktaları sonrasında içerik üretimi bazında kazanç olanakları (sanırım en zor ve en kazançlı bölüm), son olarak da barındırma kısmından doğacak kazanç olanağı. Yani internettv dediğimizde ortaya üç ayrı kazanç modeli çıkmakta ve Hazırtv bunların hepsini yapmaya talip. Bence hazırtv bu işin önünü açacak ve internettvnin üç modeli de daha yaygın bir biçimde ayrı şirketler tarafından karşılanmaya başlanacak. Sonuçta ne mi olacak? Ya hazırtv microsoft(tekel) olup bu oyunu kazanacak ya da hazırtvden sonra gelen firma(lar) bu işi daha iyi yaparak bu alemin yeni google'ı olacak.

 8. Gökçen Karan Gökçen Karan

  Selamlar;

  Webrazzi 'de yayınlanan bu iş modelimiz üzerinde bir güncelleme yapıldı. En son bilgiye www.sevenice.com adresi üzerinden ulaşabilir veya doğrudan bana yazarak bilgi alabilirsiniz.