Facebook gerçek zamanlı mikro-paylaşım dünyasına merhaba dedi...
Analiz

Facebook gerçek zamanlı mikro-paylaşım dünyasına merhaba dedi...

Facebook bügün yaptığı açıklama ile bir dizi tasarım değişikliklerine gittiğini açıkladı. Yeni tasarım önümüzdeki haftadan itibaren hayata geçecek. Bir önceki tasarım değişikliği de dahil olmak üzere, eklenen her özellik Facebook'un Twitter ve FriendFeed gibi mikro-blogging sitelerine gittikçe daha çok benzemesine sebep oluyor.

Bilindiği gibi, Twitter, son dönemde logaritmik olarak artan bir hızla büyüyerek, "gerçek zamanlı" mesaj ve haber paylaşım platformuna dönüşmekte. Hatta birçok insan Twitter'ın, Google’a alternatif gerçek zamanlı bir arama motoruna dönüşme ihtimalini dillendirmekte. Facebook’un tasarım değişikliklerini gerçek zamanlı mikro-paylaşım dünyası olarak gelişen yeni web’e  evrimleşmek için atılmış adımlar olarak düşünmek gerekiyor.

homepage_preview

Yeni tasarımda anasayfa, durum güncellemeleri, fotoğraflar, bağlantılar gibi bölümlere ayrılmadan gerçek zamanlı bir akışa dönüşmüş. Kullanıcılar  paylaşmak istedikleri her türlü bilgiyi (durum güncellemelerini, fotoğraflarını, videolarını ve linklerini) tek bir arayüzden bu akış içerisinde yayınlayabiliyorlar. Bu sayede paylaşılanlar hem kendi profil sayfalarında, hem de arkadaşlarının ana sayfalarında görüntüleniyor.

Ayrıca ana sayfadaki akış içerisinde hangi paylaşımları görmek istediğinizin kontrolü de tamamen size bırakılmış. Bütün bu bilgi akışını kontrol altında tutabilmek için Facebook, FriendFeed’in eklediğine benzer bir filtreleme özelliği eklemiş. Bu sayede arkadaşlarınızı gruplara ayırabiliyor ve önem verdiğiniz kullanıcıların paylaştıkları bilgilere daha rahat ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanında, arkadaşlarınız en çok ilgi gösterdikleri paylaşımların gösterildiği bir bölüm de ana sayfanın sağına eklenmiş.

cnn

Dünyada hızla yayılan ve ülkemizde de görmeye başladığımız, markaların ve tanınmış kişilerin Twitter üzerinden takipçileri ve hayranları ile kurdukları iletişim Facebook’un da epey dikkatini çekmiş gibi görünüyor. Twitter’ın bu alanda artan popüleritesini göz önünde bulunduran Facebook, "Sayfalar" bölümünü gerçek profil sayfaları gibi tasarlamış ve çok daha interaktif bir yapıya dönüştürmüş. Bu sayede kamuya açık sayfalar ile kullanıcı profilleri arasındaki fark ortadan kalkmış. Bugüne kadar Facebook Sayfalar, kullanıcıların hayranı oldukları kişiler veya markalar ile iletişim içerisinde olmak için kullandıkları bir yer olmanın çok uzağındaydı.

Bu son değişiklik, Facebook’un reklam gelirlerini artırmaya yönelik bir adım. Yeni tasarımla bebaber görüyoruz ki, Facebook reklamları önümüzdeki dönemde Safyalar odaklı ilerleyecek.

Facebook, yeni tasarımı sayesinde kullanıcıları pasif bir şekilde birbirlerine bağlayan bir platform olmanın ötesine geçerek, gerçek zamanlı bilgi paylaşımına olanak sağlayan bir yapıya ulaşıyor. Facebook, her ne kadar Twitter'ı satın alamamış olsa da, Twitter'ın temsil ettiği yeni internet düzenine kendini hızlı bir şekilde adapte ediyor.

Yorumlar (3)
  1. Sarp Erdag Sarp Erdag

    Facebook'un surekli kendini yenilemesi ve guncellestirmesi guzel birsey, fakat bunu Facebook'un konseptinden hayli farkli olan twitter ve friendfeed'e bakarak yapmasi ne kadar dogru acaba? Bence tipki bir onceki dizayn degisikliginde de oldugu gibi bu sefer de kullanicilarin tepkisi ile karsilasilabilir ve eski halini isteyenlerle dolu gruplar kurulabilir... Gercek hayatta tanidigimiz kisilerden olusan networkumuzu yonettigimiz Facebook'un ff ve twitteri taklit etmemesi gerektigini dusunuyorum.

  2. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

    Facebook için mantıklı fakat prestij kaybı yaşatacak bir adım olmuş. Umarım biz kullanıcılar kazançlı çıkarız.

  3. Internetdummy Internetdummy

    alakasız biliyorum ama en uygun yer olarak burayı gördüm şu hotmail ve yeni live spaces emrivakisi ile ilgili br yazı olacak mı sayın sevgili webrazzi ekibi ve okuyucuları ? Az önce yeni msn kurdum ve hotmailin resmen bana kendi kendine profil açmış olduğunu gördüm. ve bunu yadırgadım doğrusu. Fikirleriniz ?