Facebook parayı vurabilecek mi?
Genel

Facebook parayı vurabilecek mi?

Açıklama: Heni Hazbay Google Türkiye ofisinde Stratejist olarak çalışmaktadır. Konuk yazar olarak bu yazısı Webrazzi’de yayınlanmıştır.

Sosyal ağların para kazanma sorunu, sosyal ağlar popüler olalı beri mevcut olan bir sorun. Sosyal ağların bir çoğu bu şekilde geldi geçti. Şu ana kadar gelmiş geçmiş en büyük sosyal ağ olan ve hala yaşayan hatta yakın zamanda Microsoft'un bir kısmını satın almasıyla 15 milyar dolar değer biçilen (aslında hisse bazında kendilerinin 8-9 milyar, Twitter'ın ise 2-4 milyar değer biçtiği) Facebook da para kazanma yollarını arama işini hızlandırdı. 10 milyardan fazla resim bulunduran sunucuları barındırmak azıcık masraflı olsa gerek.

Peki Facebook ne yapıyor para kazanmak için?

Bir kaç ay önce çıkardığı Facebook Connect'i çoğumuz duymuşuzdur. Basitçe, herhangi bir site Facebook Connect'e üye oluyor ve o siteye girenler Facebook kullanıcı adları ve şifreleriyle o siteye login olabiliyorlar. Böylece bu sitede yaptıklarını da Facebook üzerinde paylaşabiliyorlar. Facebook'un olası para kazanma fikri ise bahsettiğimiz Facebook Connect'e üye olan sitelerde de Facebook reklamları göstermek. Wow...!

fb-ads_connect-1

175 milyon kullanıcılı Facebook, kullanıcılarını pire gibi internete salarak girdikleri sitelere ulaşıyor ve Google AdSense benzeri bir Ad Network (Reklam Ağı) oluşturuyor. Fikir olarak güzel hatta ciddi anlamda iddialı. En azından şu anki reklam sistemiyle karşılaştırdığınızda, benim gibi, erkek olduğunu yazmış bir kullanıcıya göğüs büyütücü hap reklamı göstermenin ötesinde bir şeyler yapılabilirse Facebook gelirleri katlanabilir.

Facebook bunu düşünen tek şirket mi? "Evet! Çok akıllılar!" diyenler yanıldı çünkü tabi ki Google ve diğerleri de bu fikri düşünmüş hatta uygulamaya koyabilmiş durumda. Google Friend Connect + AdSense de Facebook'a cevap vermiş durumda. MySpace ve AOL da buna benzer projeler üzerinde çalışıyorlarmış. Techcrunch'a ve şahsi fikrime göre de sosyal ağların hatta online reklamcılığın bir sonraki adımı bu olacaktır.

Yorumlar (13)
 1. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Umarım başarılı olurlar. Peki bunun yanında diğer sosyal ağların gelir modelleri nedir onun hakkında bir bilgi mevcut mu?

 2. Facebook, monetization meselesinde hafif geride kaldığının farkında fakat bunu telafi etmekte çok da geç kalmış sayılmaz.

  Diğer taraftan (belki konuyla alakasız fakat) merak ettiğim Twitter'ın para kazanma modelleri ne olacağı...!!! Henüz çözemediğim bir denklem..

   1. Teşekkürler Arda Kutsal. Merakla bekliyoruz modeli.

 3. Sabrican Zaim Sabrican Zaim

  Yöntem bana fazla mantklı gelmedi.Sonuçta,facebooka kişisel bilgilerimizle giriş yapıyoruz.Ama internet üzerinden gridiğimiz çoğu sitede kullanıcı isimleri belirlerken nicklerimizi tercih ediyoruz.Ben çoğu siteye direk kendi ismimle kayıt yaptırmak istemezken,tüm bilgilerimi tek severde site sahibine sunmak,bana fazla akıllıca gelmiyor.

 4. Ahmet Ahmet

  bir google doğuyor...

 5. Erkan Erkan

  Facebook microsoft'tan hisseleri için fazladan aldığı tonlarca para ile işini görür bence.Para aramaya ihtiyacı yok :)

 6. Amarat Amarat

  Ben bu konularda cahil birisi olarak soruyorum.

  Facebook benim adımı, soyadımı, okudugum okulları, çalıştıgım işyerlerini, üyesi oldugum grupları, sevdigim sanatçıları, yükledigim müzikleri, arkadaşlarımı bilse ne olur ?

  Ciddi manada soruyorum bunu.Ne yapacak bu bilgilerle ?

  Ben facebook'a login olunca ona göre reklam çıkartmaktan başka yapacagı bir şey var mı ? ya da en fazla ne yapabilir ?

  Vakti olan birisi bunları yazabilirse çok sevinirim.

 7. İyi hoş da hali hazırdaki 175milyon üyesi, dünyanın en cçok ziyeret edilen 5. sitesi ile gelir modelini oturtamadıktan sonra Facebook Connect ve türevlerinin reklam gelirlerini düşünmek bana aklılcı gelmedi açıkcası. Tabi ki bu konuda cok daha fazla düşünen kişiler var ama benim son kullanıcı tarafımda bana mantıklı gorunmuyor.

  Facebook connetct internet kimlik sağlayıcılı konusunda lider olmak için çok basarılı, ancak bunu reklam aracı olarak kullanmak bence mantıklı degil.

 8. Mehmet Turac Mehmet Turac

  İçerideki reklam sorununu çözmeden dışarıda böyle iddalı bir reklam modeli ilginç geldi ilk başta. Gerçi şu da var ki dışarıdaki bir çok site (ki özellikle bloglarda) kelime bazlı olarak bir reklam şebekesi de gayet mantıklı olur. Tabii bu gelir dağılımında facebook connect kullanan siteler her hangi bir pay kapacak mı ? Yoksa sadece 175 milyonluk üyenin %0.1 - %0.2sinin ekstra üyelik olmadan giriş yapabilme olanağı mı cazibeli olacak. Ne diyeyim; izleyip göreceğiz herkes gibi.

 9. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Aslında benim için şimdilik facebook'un para kazanıp kazanmaması önemli değil.

  Bence bu yazıda önemli olan Google Stratejisti tarafından , gelecekte google'u bitreceği düşünülen bir sistem hakkında böyle bir yazı yazılmasıdır:)

  Herhalde heni hazbay sorduğu sorunun cevabını biliyordur...

 10. Erdem Erdem

  Çok iyi bir yazı...