YouTube'dan video indirmek

YouTube, sonunda uzun zamandır beklenen video indirme özelliğini sistemine ekledi. Henüz test aşamasında olan bu sistem sayesinde, YouTube'la iş ortaklığı yapan içerik sağlayıcılarının videoları, kullanıcılar tarafından  "creative commons" lisansı altında ücretsiz olarak veya belirli bir ücret karşılığında indirilebiliyor. İçerik sahipleri tarafından fiyatlandırılan videolar yüksek kaliteli MP4 formatında sunuluyor.

Google Checkout ile entegre bir sistem üzerinden satılan videolar, DRM'siz olarak indiriliyor. Video satış uygulaması sadece Amerika'da başladı fakat ücretsiz videolar her ülkeden indirilebiliyor. Henüz sadece kısıtlı sayıda içerik sağlayıcı için kullanıma sunulan bu uygulama yakın zamanda tüm iş ortaklarına açık olacak. Ücretsiz olarak indirilebilen içerikler arasında Stanford, Duke ve UC Berkeley gibi üniversitelerin videoları dikkat çekiyor.

youtube1

Google, YouTube'un gelir problemini çözmek için bir süredir değişik yöntemler deniyor. Video içi reklamlar, sponsor videoları, mp3 satış linkleri derken, sonunda doğrudan para kazanma yöntemi olan video satışlarına başlaması beni pek şaşırtmadı. Google, YouTube'u almadan önce,  kendi video platformu olan Google Video üzerinden video satışını denemişti fakat o zaman DRM uygulamıştı.

Google'ın, video satışlardan ne kadar komisyon alacağı henüz belli değil. Ancak video satışı yaygın bir uygulama haline gelirse, Google'a ciddi miktarlarda gelir kazandırabilir. Bu noktada aslında tüm gözler büyük medya şirketlerinde. Eğer yapımcılar ve müzik şirketleri sahip oldukları müzik kliplerini veya TV showlarını YouTube üzerinden satma yoluna giderlerse, bu YouTube için büyük bir fırsat olabilir. Hatta YouTube uzun vadede iTunes'a alternatif bir platforma bile dönüşebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.