YouTube’dan video indirmek

youtube_logoYouTube, sonunda uzun zamandır beklenen video indirme özelliğini sistemine ekledi. Henüz test aşamasında olan bu sistem sayesinde, YouTube’la iş ortaklığı yapan içerik sağlayıcılarının videoları, kullanıcılar tarafından  “creative commons” lisansı altında ücretsiz olarak veya belirli bir ücret karşılığında indirilebiliyor. İçerik sahipleri tarafından fiyatlandırılan videolar yüksek kaliteli MP4 formatında sunuluyor.

Google Checkout ile entegre bir sistem üzerinden satılan videolar, DRM’siz olarak indiriliyor. Video satış uygulaması sadece Amerika’da başladı fakat ücretsiz videolar her ülkeden indirilebiliyor. Henüz sadece kısıtlı sayıda içerik sağlayıcı için kullanıma sunulan bu uygulama yakın zamanda tüm iş ortaklarına açık olacak. Ücretsiz olarak indirilebilen içerikler arasında Stanford, Duke ve UC Berkeley gibi üniversitelerin videoları dikkat çekiyor.

youtube1

Google, YouTube’un gelir problemini çözmek için bir süredir değişik yöntemler deniyor. Video içi reklamlar, sponsor videoları, mp3 satış linkleri derken, sonunda doğrudan para kazanma yöntemi olan video satışlarına başlaması beni pek şaşırtmadı. Google, YouTube’u almadan önce,  kendi video platformu olan Google Video üzerinden video satışını denemişti fakat o zaman DRM uygulamıştı.

Google’ın, video satışlardan ne kadar komisyon alacağı henüz belli değil. Ancak video satışı yaygın bir uygulama haline gelirse, Google’a ciddi miktarlarda gelir kazandırabilir. Bu noktada aslında tüm gözler büyük medya şirketlerinde. Eğer yapımcılar ve müzik şirketleri sahip oldukları müzik kliplerini veya TV showlarını YouTube üzerinden satma yoluna giderlerse, bu YouTube için büyük bir fırsat olabilir. Hatta YouTube uzun vadede iTunes’a alternatif bir platforma bile dönüşebilir.

Yorumlar (14)

 1. Güzel bir düşünce fakat, warezler olduğu sürece bunun pek başarılı olacağını düşünmüyorum. Zira internet hayatıma girdi gireli sanal ihtiyaçlarımın hiç birine henüz ücret ödemedim.

  Cevapla
 2. Bu, çeşitli yöntemlerle videoları indirmekte olduğumuz gerçeğine bir çözüm bulabildikleri anlamına mı geliyor?

  Cevapla
 3. Eğer youtube ucuza video indirme girişimini dünyaya tanıtırsa eminimki İnternet bir anda ‘youtube’dan ücretsiz video indiren program’ vb adlandırılan programlarla dolacak (zaten fazlasıyla var bu programlar,youtube ücretli yaparsa ücretsiz warez programlarda oldukça rağbet görür,alternatif olur.)
  Yinede kazanç getirir ancak çokta başarılı olacağını düşünmüyorum.Gerçi gelir konusunda perişan halde olan youtube’a iyi bir kaynak yaratacağı söylenebilir.

  Cevapla
 4. sanırım bu ücret olayı youtube’dan cok sey götürecek…

  biz youtube’u bedava hizmet sunan bir internet kaynağı olarak benimsemiştik..

  sonuçta para kazanan sadece video sahibi olmayacaktır değil mi?

  umarım test aşaması sona erdiğinde ücretlendirme de sona erer…

  Cevapla
  • Milyarlarca dolar yatırım yapılmış bir firmanın gelir modeli kurgulaması ve bazı ürünlerini bu model üzerinden ücretli yapması sizleri korkutmamalı. Aksine bu tür bir çıkış yapamazlarsa o dev platformun kapanmaya mahkum olacağı gerçeğinden korkmalısınız.

   Cevapla
 5. Video indirmek için bir sürü program var arkadaşlar. Youtubeye para vereceğime kurarım programı indiririm.
  Teşekkürler blogcu kardeş.

  Program

  Cevapla
 6. Aslında Firefox’un DownloadHelper Eklentisi ile istediğiniz her siteden Video indirebilirsiniz. Fakat görüntü kalitesi tartışılır. Youtube’un sağladığı MP4 kalitesi gerçekten güzel…

  Cevapla
 7. proje güzel gercekten ama pek bi para kazanacaklarini zannetmiyorum + olarak haberi kendi blog sitemde alıntı yaparak kullandim teşekkürler Keremözkan

  Cevapla
 8. Güzel bir düşünce fakat, warezler olduğu sürece bunun pek başarılı olacağını düşünmüyorum. Zira internet hayatıma girdi gireli sanal ihtiyaçlarımın hiç birine henüz ücret ödemedim.

  Cevapla
 9. Türk kullanıcısı zaten para ödememek için internetin şartlarını sonuna kadar zorlar bunu unutmayın diyorum. ..

  Cevapla
 10. Böyle programların ücretsizleri varken, ücretli programı kimsenin alacağını sanmıyorum.Özellikle Türkiye’de:)

  Düşünce tamamen; Forever Warez:)

  Cevapla
 11. itunes a rakip olabiliceginiz sanmıyorum ama genede güzel bir uygulama diye düşünüyorum

  Cevapla

Bir Cevap Yazın