Almanya'nın e-ticaret devi Türkiye'ye geliyor!
E-Ticaret

Almanya'nın e-ticaret devi Türkiye'ye geliyor!

otto_logo1Almanya'nın en büyük e-ticaret şirketlerinden OTTO'nun yakın zamanda Türkiye pazarına giriş yapacağının bir süredir duyumlarını alıyorduk, geçtiğimiz günlerde ise bu duyumlarımız artık kesinleşti. OTTO çok yakında Türkiye pazarına lokal olarak oluşturduğu ekibiyle giriş yapıyor. Şirketin Türkiye pazarına farklı modellerde kademeli olarak gerçekleştireceği giriş aşamasında kurduğu ekibin başında ise yakın zamanda kapanan estore.com.tr'nin Genel Müdürü Gülfem Toygar bulunuyor.

Ülkemizde e-ticaret alanında ciddi rekabet getireceğini düşündüğümüz OTTO'yla ilgili yaptığımız araştırma ve aldığımız duyumlar oldukça fazla, o yüzden öncelikle kısaca OTTO'nun Almanya pazarındaki konumundan bahsetmemiz yerinde olacaktır.

Otto Group, comScore'a göre Almanya'da Haziran 2008 rakamlarına göre 11 milyon'a yaklaşan tekil ziyaretçi sayısı ile en çok trafik alan 14. grup ve e-ticaret kategorisine özel düşünürsek de Almanya pazarında eBay'den sonra ikinci sırada geliyor. Genel listede OTTO'nun üzerindekilerin Google, Microsoft, Wikipedia gibi şirketler olduğunu da vurgulamak gerekiyor. Bir süre öncesine kadar trafik anlamında Amazon'un gerisinde olan OTTO, şu anda Amazon'u geçmiş durumda.

Fortune Global 500 listesinde 397. sırada olan şirketin 11,5 milyar Euro olan 2007 yılı cirosunu göz önüne aldığımızda ise dünyada Amazon'dan sonra en büyük B2C şirketi konumunda olduğunu görüyoruz. Şu anda 19 ülkede 123 şirketi ve 53.668 çalışanı ile operasyonunu sürdüren OTTO için gerçek bir e-ticaret devi dersek yanlış olmaz herhalde.

limango_logoAldığımız duyumlara göre şirket bir süre önce Türkiye, Brezilya ve Rusya'yı yüksek potansiyelli ülkeler olarak tanımlamış ve bu ülkelere giriş kararı vermiş. Türkiye pazarına giriş aşamasında öncelikle yakından tandığımız Markafoni modelinde özel/kapalı alışveriş sistemini uygulamayı planlayan şirket henüz Ocak ayı sonunda satın aldığı Limango için tercüme ve lokalizasyon çalışmalarına başlamış. Bu süreçte Gülfem Toygar Limango Genel Müdürü olarak görev alacakmış.

Markafoni'nin uyguladığı modeli Almanya'da çocuk ürünlerine özel sunan Limango'dan sonra orta vadede OTTO, B2C pazarında klasik e-ticaret modelleriyle de Türkiye'ye yerleşmiş olacakmış.

Mevcut durumu düşündüğümüzda kısa vadede pazarı Limango ile tartacak olan OTTO'nun ülkemizde henüz bir rakibi bulunmayan Markafoni'yle aynı alanda yer alacak gibi görünmesinin yanında aslında Markafoni'ye hedef kitle anlamında fazla da bir negatif etki yaratmayacağını düşünüyorum. Hatta çok yeni olan bu e-ticaret modelini geniş kitlelere yayarak pazarı genişleteceğine de inanıyorum ve seviniyorum.

Şu aşamada asıl aksiyon orta vadede gerçekleşecek gibi duruyor. OTTO'nun pazara tüm operasyonuyla girmesi durumunda şirket şu anda klasik e-ticaret alanında lider durumda bulunan Hepsiburada'ya direkt rakip olmasının yanında GittiGidiyor, Sahibinden gibi şirketlerin de karşısında olacaktır.

Türkiye internet pazarının dünya devi e-ticaret şirketi tarafından hedeflenmiş olmasını önemli bir gelişme olarak görüyorum. Daha önce çeşitli platformlarda dile getirdiğim "Türkiye internet pazarının ekonomik değer olarak 2012 yılında global listelerde olacağı" şeklindeki görüşüm aynen devam ediyor ve gelişmeler bu öngörünün gerçekleşmesine sürekli yaklaştığımızı gösteriyor.

Rekabet güzeldir ve pazarın genişlemesi için önemlidir. OTTO'nun Türkiye pazarına girişi önce son derece niş segmentlere hizmet sunan Markafoni ile Limango'yu karşı karşıya getirecek. Bu sayede bu alana ilgi ve bu tür servislerin bilinirliği artarken işleyiş sistemleri ve modelleri algılanacak. Devamında ise internet popülasyonunun gelişimi ile orantılı ana e-ticaret kulvarlarındaki yarış başlayacak.

Bu haberi ve duyumlarımızı OTTO ya da Gülfem Toygar tarafından doğrulama şansımız olmadı ancak Gülfem Toygar'ın LinkedIn profili zaten eski estore.com.tr Genel Müdürü'nün artık Limango'nun Genel Müdürü olduğunu yazarak kaynaklarımızın doğruluğunu ispatlıyor.

Yorumlar (16)
 1. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Bu özel/kapalı alışveriş şirketlerinin çalışma politikası nedir ve tutma oranı nedir acaba?

  1. Markafoni burada haberini yaptığımızda kampanya başına 500 parça satış yapıyordu ve 1000'i hedefliyordu. Yazımızın üzerinden 2 hafta geçti şu günlerde 1000'i geçip 1500 hedeflediklerini öğrendim. Çalışma modelleri ise özel anlaşmalar ile markalardan düşük fiyat alıp, davetiye yöntemiyle sisteme giren üyelerine bu ürünleri satmak şeklinde açıklanabilir. Kısacası özel üyeler özel fiyatlarla alışveriş yapıyorlar diyebiliriz. Ek bilgi olarak dünyada bu işin öncüsü Vente-Privee'dir bu arada.

   Neredeyse yazı kıvamına gelmiş bir yorum oldu sanırım :)

   1. Markafoni uyduruyo gibime geliyo nedense.

   2. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

    Teşekkürler Arda.

  2. Efe Şar Efe Şar

   Bu rakkamlara inanmak pek mümkün değil. Böyle hızla büyüyen bir eticaret sitesi bu kadar sipariş alırken benim çevremin duymuş olması lazım diye düşünüyorum. 100 kişi ile konuştuysam biri biliyorum demedi.

   Arda bey siz de bu rakkamları pek inandırıcı buluyor olamazsınız?

   1. Markafoni rakamlarını birinci ağızdan aldığım için inandırıcı ya da değil demem pek mümkün değil. Sonuçta firma yetkilileri söylüyorlar ben de sizlerle paylaşıyorum.

 2. Şirketin 2007 cirosu Türkiye'nin 2008 deki e-ticaret hacminin sanırım 2 katı civarında. :) . Pazarı büyütme anlamında katkı sağlar diye düşünüyorum. Ayrıca büyük oyuncuların girmesiyle beraber sektörün toplam kalitesi de artacaktır eminim.

 3. sanırım cesur bir sirket olmaları gerekiyor..

  sonucta bir cok sirketin kapandıgını biliyorlardır değil mi :)

 4. Ahmet Mete Ahmet Mete

  arkadaşlarım çok ucuza güzel ve kaliteli markaları sattıklarını söyledi. Bende davetiye alıp girdim, baktım gerçekten de çok başarılı olacağa benziyorlar.

 5. Iskender Iskender

  Otto'nun Türkiye konusunda gayet ciddi oldugunu Hamburg'dan (Otto'nun merkezi) dogrulayabilirim...

 6. OTTO bir marka ile pazara giriyor. Hepsiburada yükselirken, diğerlerinin batmasına sebep markaya yatırım yapmamaları idi. OTTO iyi bir konumlanma ile pazarı tekrar hareketlendirir ve tüketiciye yarayacak bir rekabet başlatabilir.

 7. Daily News Daily News

  estore.com.tr deki başarı(?)yı burada da yakalarlarsa hepsiburada lider kalmaya devam eder.

  Doğan grubuna ne kadar kızsak da yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı. Elin gavuru kazanacağına Doğan'ım kazansın!

 8. Ertugrul Uzun Ertugrul Uzun

  Otto'nun gelmesi Türk eTicareti icin cok iyi olacak. Insallah daha niceleri daha gelir ülkemize.

  Sectikleri ekip ise ilginc.

 9. Önder Eren Önder Eren

  Heyecan verici ve Türkiye'de eticaret ölüyor karamsarlığına ışık olabilecek bir gelişme.

 10. estore daki adamlar basındaysa ordan alışveriş biraz zor bence. ne kadara insan magdur oldu hala para peşindeler

 11. Kenan Öner Kenan Öner

  Yurt dışında yaşamış biri olarak ülkemizde pek otto tanınmasada bana göre amazon'un ülkemize gelmesiyle eş değerde bir olaydır. eticaret müşterileri için büyük bir şans.