Kağıda basılı blogculuk: The Printed Blog

Kağıda basılı blogculuk: The Printed Blog

theprintedblog-logoThe Printed Blog, yeni bir startup, yaptığı iş ise basitçe blogları gazete haline getirip  ücretsiz olarak dağıtmak. Biraz daha açacak olursak The Printed Blog (bundan sonra TPB olarak anacağım), New York, Chicago ve San Francisco'da faaliyet gösteren 8 sayfalık bir gazete. Ücretsiz olarak haftada bir dağıtılan TPB, içeriğini bloglardan oluşturuyor. İçeriğini paylaşmaları karşılığı reklam kazancından pay alan bloglardan alınan yazıların derlenmesiyle bir gazete ortaya çıkartılıyor ve bu gazete kalabalık alanlarda dağıtılıyor.

Ücretsiz dağıtılan gazetelerin tek gelir kaynağı olan reklamcılık bu aralar zor bir dönemden geçsede, elbet bu krizin sonunda yeniden değeri yükselecektir. TPB'nin de tek gelir kaynağı reklamlar ne yazık ki, ileride promosyon tencere, tava, USB bellek ya da etkinlik bileti falan dağıtırlarsa blogcuların diline düşüp kendini eleştiren yazıları basmak zorunda kalabilir.

Şu anda TBP ile içeriğini paylaşan 300'ün üzerinde blog var. TBD üç şehirde yayınlanıyor ve üç şehirde de yerel haberlerin öncelikli olduğu versiyonları oluyor. Yani, New York'lu blogcuların yazdığı bir yazı New York'lulara gidiyor veya New York'ta olan bir işletme sadece New York bölgesinde dağıtılacak olan versiyonda çıkacak reklamı için para ödüyor.

tpb_1

Gelir - gider dengesi iyi sağlanabilirse çok sevilen ve okunan bir girişim olabilir. Türk bloglarının içerikleriyle oluşan bir gazete bir gün bizde de çıkar mı, biri bu işe gönül verip yapar mı çok merak ediyorum. Blog camiasının değerinin bilinmeye başlandığı şu günler için erken bir girişim olsada ileriki dönemde birçok blog yazarının severek takip edeceği bir günlük gazetemiz olabilir. Neden olmasın?

Son olarak merak edenler gazetenin pdf formatındaki kopyalarına buradan ulaşabilirler.

Görsel Kaynak: Flickr

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.