Kağıda basılı blogculuk: The Printed Blog
Bloglar

Kağıda basılı blogculuk: The Printed Blog

theprintedblog-logoThe Printed Blog, yeni bir startup, yaptığı iş ise basitçe blogları gazete haline getirip  ücretsiz olarak dağıtmak. Biraz daha açacak olursak The Printed Blog (bundan sonra TPB olarak anacağım), New York, Chicago ve San Francisco'da faaliyet gösteren 8 sayfalık bir gazete. Ücretsiz olarak haftada bir dağıtılan TPB, içeriğini bloglardan oluşturuyor. İçeriğini paylaşmaları karşılığı reklam kazancından pay alan bloglardan alınan yazıların derlenmesiyle bir gazete ortaya çıkartılıyor ve bu gazete kalabalık alanlarda dağıtılıyor.

Ücretsiz dağıtılan gazetelerin tek gelir kaynağı olan reklamcılık bu aralar zor bir dönemden geçsede, elbet bu krizin sonunda yeniden değeri yükselecektir. TPB'nin de tek gelir kaynağı reklamlar ne yazık ki, ileride promosyon tencere, tava, USB bellek ya da etkinlik bileti falan dağıtırlarsa blogcuların diline düşüp kendini eleştiren yazıları basmak zorunda kalabilir.

Şu anda TBP ile içeriğini paylaşan 300'ün üzerinde blog var. TBD üç şehirde yayınlanıyor ve üç şehirde de yerel haberlerin öncelikli olduğu versiyonları oluyor. Yani, New York'lu blogcuların yazdığı bir yazı New York'lulara gidiyor veya New York'ta olan bir işletme sadece New York bölgesinde dağıtılacak olan versiyonda çıkacak reklamı için para ödüyor.

tpb_1

Gelir - gider dengesi iyi sağlanabilirse çok sevilen ve okunan bir girişim olabilir. Türk bloglarının içerikleriyle oluşan bir gazete bir gün bizde de çıkar mı, biri bu işe gönül verip yapar mı çok merak ediyorum. Blog camiasının değerinin bilinmeye başlandığı şu günler için erken bir girişim olsada ileriki dönemde birçok blog yazarının severek takip edeceği bir günlük gazetemiz olabilir. Neden olmasın?

Son olarak merak edenler gazetenin pdf formatındaki kopyalarına buradan ulaşabilirler.

Görsel Kaynak: Flickr

Yorumlar (8)
 1. Veysel Tuna Veysel Tuna

  Gerçekten blogların tanıtımı ve bilinmesi için önemli bir adım bunun ülkemizde de yapılıp insanların internette sadece haber ve video siteleri değil aynı zamanda blogcuların halkın en büyük destekçilerinin olduğunu gösterilmesi lazım işte bu söylemekle olmuyor biraz çaba sarfetmeliyiz...

 2. Bence türk bloglarından bu şekilde bir gazete çıkarmak imkansız. Genelde popüler bloglara bakıldığında, içerik üretmekten çok, içerik kopyaladıklarını veya içerik tercüme ettiklerini görüyorum.

  1. sana katılmamak elde değil tolga kardeşş...

   populer olan bir kac blogun "isim vermeyeyim burada" calıntılıkları artık inanılmaz can sıkmaya başladı zaten...

 3. Öncelikle bunun cafeler için olanını Coffenews yapıyor, içerik olarak mizah blogları tandansında fakat Kanada'dan ( yamulmuyorsam ) gelen yazılar,Ha keza Gaste ve 20 Dakika'dan farkı ne olacak bu yazılanların ?

  Tolga arkadaşımızın dedigine de katılıyorum, son günlerde blog dünyasında yeni içerik üretilmiyor diye yazan arkadaşların dedigi gibi insanlar hep birbirlerinden gördüklerini yazınca bir yerde tıkanıyorlar.

  Bu açıdan bakınca düşünce bloglarının ben çok daha faydalı oldugunu düşünüyorum.

  Misal düşünce bloglarının yazarlarından izin alınıp aylık birer dergi yapılabilir.Fakat bunun içinde sadece yayınevlerinden reklam alınabilir, başka bir reklam veren düşünemiyorum açıkçası.

 4. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Biraz komik gelecek ancak böyle bir projeyi hayata geçirmek daha önce aklımıza gelmiştir. Pek fazla bütçeye gerek olmayan bu iş için ne yazık ki arkadaşlarında söylediği gibi yeterli kaynak yok. Türkiyede bloglara baktığınızda hemen hemen içerikler birbirinin aynı. Mesala en son google translate Türkçe hizmet vermeye başladı diye yüzlerce blogda yazı vardı hepsinin içerik benzer. Bloglarda ziyaretçi çekmek adına artık haber sitelerine benzediler. Webrazzidede bu haber verildi ama diger sitelerden farkı sistem hakkında inceleme yapılmış olmasıydı. Bütün bloglar öyle olsa çıkar gazete ama şu haliyle zor. Ama şu var ki böyle bir gazete ve örnek teşkil edecek bloglar yayınlanırsa diger bloglarada örnek olabilir ve daha kaliteli yazılar çıkabilir diye düşünüyorum.

  1. Serkan Aygören Serkan Aygören

   Sayın @Hüseyin Taşdemir,

   Yazmıyoruz ya da yazdırmıyoruz da ne oluyor? Aman bu komünde, bu sitede Google yazısı yazılmamış aferim mi deniliyor? Hayır! Mevzu bu değil, konu cesaret. Böyle bir şeye girişmek 100 değil 1.000.000 kişinin de aklına gelmiştir. Sayın @amarat'ın da verdiği örnekteki gibi ancak başarılı ve sürekli olanlar (coffenews) örnek gösterilir.

   "Türkiyedeki bloglarda bir şey yok tekrar eden yazılardan gayrı..." şeklinde içerik yok demek olsa olsa konu hakkında oturulan yerden ahkam kesmekten öteye geçmeyen kara kuru bir yorum olur.

 5. Benzer bir çalışma gündemimizde var, umarım başarılı olur da olumsuz bakan arkadaşlar memnun kalır.

 6. Haluk Akin Haluk Akin

  Sadece reklama dayanarak bu proje başarılı olacak olsa ABD'de bir sürü gazete batmanın eşiğinde olmazdı.

  Böyle projeler ancak reklam dışında gelirler, ya da niş alanlar devreye girerse başarılı olabilir.