Yahoo RSS reklam servisini kapattı!

2005 yılında yayına başlayan fakat o zamandan beri betadan çıkamayan Yahoo'nun Ads in RSS servisinin kapatılmasına karar verildi. Ads in RSS yayıncılarına, dün mail aracılığıyla servisin kapatılacağı haberi aktarıldı ve yayıncılardan Ads in RSS kodlarını sistemlerinden çıkartmaları istendi.

Yahoo dışında aynı hizmeti Pheedo, Feedburner ve  Text Link Ads üzerinden Feedvertising sağlamakta. RSS kullanımının artmasıyla birlikte kullanıcıların siteyi gezmeden bilgi alması sonucu sayfa gösterimlerindeki düşüşleri göz önüne alırsak, RSS içinde reklam gösterimi yararlı bir alternatif gibi gözüküyor. Bu tip reklamcılığın tek sorunu ise RSS kullanıcısının genellikle üst kullanıcı tipinde olmasının sonucu olarak tıklanma oranlarının minimumda kalması ve bu alandaki reklamcılığın nispeten yararsız gibi bir görüntü vermesi.  Bu alanlarda daha çok sponsor reklamlarının yer alması, sponsorluğun sebebi olan marka bilinirliğini artırma amacına daha çok uyuyor.

RSS içinde reklam yayınlanmasının Türk blogcuları arasında pek talep görmediğini söylenebiliriz. Benim gördüğüm bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az blog yazarı RSSinde reklam yayınlıyor ki bu reklamlar text reklamdan daha çok link satışı olarak gerçekleşiyor.

Krizle birlikte, yararsız gibi gözüken büyük şirketlerin küçük servisleri birer birer kapatılırken, pazarda yalnız kalan bir işe odaklı küçük şirketler kriz sonrası için büyük birer değer haline gelecektir. Bu öngörüyü gören gözler için ise atılım yapmak hiç zor olmasa gerek...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.