eTohum girişimleri açıklandı
Etkinlikler

eTohum girişimleri açıklandı

eTohum'un 31 Ocak Cumartesi günü İTÜ Maçka Kampüsü'nde gerçekleşen toplantısında yatırım yapılabilecek 11 girişim açıklandı.

Bundan sonraki süreçte girişim sahipleri çeşitli eğitim ve sektörden kişilerin danışmanlıkları ile kendilerini geliştiriyor olacaklar. Devamında ise eTohum'un kafe toplantılarında kendilerini pazara anlatmaya çalışacaklar.

Girişimciler için en önemli süreç ise Mayıs ayında başlayacak. Yatırımcı olabilecek kişi ve kurumların katılacağı kapalı toplantılarda girişimcilerle yatırımcılar biraraya geliyor olacaklar.

Bu süreçleri yaşamaya hak kazanan girişimler şöyle:

CVYolla Adayların şirketlere direkt olarak CV gönderebilmelerine de olanak sağlayan bir kariyer sitesi.

Gercekten Ünlülerin imza ve görüntülerini hayranlarınına ulaştıran bir servis.

Ideshot Markalara, kullanıcılarından gelen yenilikçi fikirleri ulaştıran bir servis. (Webrazzi'de incelemesi)

Kartguru Kullanıcılarının kredi kartı seçimlerine yardımcı olarak tasarruf etmelerine olanak sağlayan, ahynı zamanda bankaların da yeni müşteri kazanmalarını destekleyen bir servis.

Kimgelsin Müzik etkinlikleri üzerine odaklanan servis müzisyenler hakkında bilgi de içeriyor.

Kolokyum Mimarlar arası bilgi paylaşımını hedefleyen servis, video altyapısıyla konferans, seminer ve röportajlara da yer vermeyi planlıyor.

Ogrence İnternet üzerinden çalışan bir dersane yazılımı olarak dersanelerin online olarak kullanımını sağlamayı hedefliyor.

Pabbuc 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren ayakkabı, çanta ve aksesuarlara yönelik e-ticaret sitesi.

Sunumax Web sitelerine canlı karakterler ekleyerek farklı bir interaktivite sağlayan bir tür sunum servisi. (Webrazzi incelemesi)

Userspots Web sitesi arayüzleri için kullanılabilirlik testleri yapan bir girişim.

Cepkod Henüz projenin ne olduğu hakkında açıklama yapılmadı. Söylenen şu: "Gerçek dünyada yaşananların internetle bağlantısını sağlayacak mobil yazılım."

Yorumlar (12)
 1. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Sunumax'ı gerçekten yenilikçi ve başarılı olarak görüyordum bunlar arasında görünce daha bir memnun oldum. Şirket olarak da nasip olursa önümüzdeki günlerde kendileriyle çalışacağız.

 2. Fazla parlak bir fikir göremedim ancak Türk internet piyasası adına hayırlı olacagını umut ediyorum..

  Bazıları ise desteklenmeyecek kadar ileri projeler geldi bana. etohum, filizlenmiş işleri aldı sanki..

 3. Cem Atacik Cem Atacik

  Ben de fikirleri pek açıkçası patlayacak fikirler olarak görmedim. Ancak hiç yoktan iyidir, sektörümüze yararlı olmasını umuyorum. Bu girişimlerden uluslararası pazarı hedefleyen var mı onu da merak ediyorum. Belki Arda bu konuda birşeyler yazar?

 4. Burak Munevver Burak Munevver

  Dağ fare doğurdu. Yenilikçi ve yeni servisler beklerken, zaten çoğu önceden tencereye kaynamaya konumuş servisler. Umutlar bir başka bahara, eğer gerçekten 500'ün üzerinde başvurudan elene seçile bunlar karşımıza tohum olarak konulduysa...

 5. Dilek Dayınlarlı Dilek Dayınlarlı

  Sunmax sunumu tek kelime ile harikaydı. Kendilerine güvenleri ve enerjik olmaları benim gözümde onları farklılaştırdı.

  Ama genel olarak ben daha yeni ve yaratıcı girişimler bekliyodum. Etohum'u inanılmaz yararlı güveniyorum ve gelecekte Türkiye'de ki girişimcilere motivasyon yaratacağını düşünüyorum.

  Umarım gelecek yıllarda globalden Türkiye'ye gelenden çok bizim yarattığımız girişimler olur...

 6. Her proje mutlaka değerlidir, sonuçta bir emek var. Bu çalışmaları küçümsemiyorum fakat evet bu denilebilecek bir proje göremedim. Açıkçası ne kadar ve ne tür bir destek verildiğini bilmediğimden ben dahil çok kişi projelerini göndermedi diye düşünüyorum. Çünkü o kadar emek verilecek, çalışmalar yapılacak ve bu süreç boşa gidermi diye herkesin aklından geçmiştir.

  Webrazzi içinde bile biraz arasak artı destek verilecek çok proje vardır. Webrazzi tarafından yapılsa çok farklı yapılar ortaya çıkabilir diye düşünüyorum.

  Sadece klasik bir ticaret sitesi olsada pabbuc.com başarılı olabilecek bir çalışma olarak görünüyor.

 7. Tekin Tatar Tekin Tatar

  Userspots tam bu aralar google search yapıp acaba bu tur servis veren varmı diye baktığım bir alan. Tek dezavantajları "usability" cok yeni bir konu Turkiye için. Acaba kac girişim, firma bu konuda butcesinden pay ayırabilir.

  Bizim kendi çapımızda oldukca vakit ayırdıgımız bir konu. Nasıl outsource ederiz diye dusunuyordum. Baglantıya gececeğim. Bu arada ingilizce versiyonuna rastlayamadım umarım global hedefleri vardır. Bence buyuk bir açık...

 8. Arda Kural Arda Kural

  eTohum eTohum diye her yerde reklamı yapıldı fakat bu projelerin hiç birisi filizlenip çiçek açacak bir tohum değil. Aralarında bir iki güzel proje var onlarda şuanda kullanımda olan projeler bu yüzden onlar zaten tohum olamaz. İnternette aradığın zaman bulamıyacağın fikirler değil hiç birisi. Arkadaşların söylediği gibi hepsinin zaten yüzlercesi var. Bence bu projelere hiç bir yatırım yapmadan yeni ve orjinal bir fikir bulup bu arkadaşları orada değerlendirmelisiniz. 11 tane hiç bir işe yaramıyacak proje gerçekleştireceğinize tüm yatırımları sağlam tek bir projeye yatırın bence...

 9. Tam tabiri ile, alan memnun satan memnun.

 10. Oğuz Karahanlı Oğuz Karahanlı

  E-tohum çok güzel bir sinerji oluşturdu, tanıtılan projeler arasından özellikle Sunumax, websitelerini canlandırarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. Bu yönüyle diğer girişimlerden farklılaştığını düşünüyorum.

  1. Özgür Ağacan Özgür Ağacan

   Katılmamak elde değil. Gerçekten harika bir iş ortaya koyuyorlar.

 11. Pembe Maske Pembe Maske

  Umutlar bir başka bahara, eğer gerçekten 500′ün üzerinde başvurudan elene seçile bunlar karşımıza tohum olarak konulduysa…