Blogzette farklı bloglardan yazıları bir araya getiriyor
Bloglar

Blogzette farklı bloglardan yazıları bir araya getiriyor

Türkiye’de günlük olarak blogları takip eden okuyucu sayısının yeterli seviyelerde olmadığı herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Fakat işin en acı tarafı birçok okuyucunun bloglarda bulabilecekleri kaliteli içerikten haberdar bile olmamaları.

Serdar Öner’in yeni projesi Blogzette, okurlarının bloglardaki içeriğe kolayca ulaşmalarını sağlayarak Türkiye’de blog farkındalığını artırmak isteyen bir blog portalı. Servis, editörleri tarafından belirlenen seçme bloglardan yazıları bir araya getiren ve bunları teknolojiden kültüre kadar çeşitli kategoriler altında yayınlayan bir uygulama. Henüz test yayınında olan Blogzette’nin içeriği seçilen blogların RSS’leri kullanılarak otomatik olarak güncelleniyor. Ayrıca kullanıcıların servise üye olarak Blogzette’de yer alan bloglardan istediklerini kolayca takip etmelerine ve beğendikleri yazıları saklamalarına olanak sağlayan bir sistem de Blogzette’de mevcut.

Sitede sınırlı RSS içeriği sağlayan blogların içeriği “Zipzette” isimli ayrı bir bölümde sadece başlık olarak yer alıyor. Fakat, RSS kaynaklarında tam içerik sağlayan blogların yazıları Blogzette üzerinde tam metin olarak yayınlanıyor.

Kullanılabilirlik ve tasarım açısından başarılı bulduğum Blogzette, dünyadaki benzer örneklerin Türkiye’ye başarılı bir şekilde uyarlanmış şekli gibi duruyor. Birçok blogdan yazıları kolayca okumayı sağladığı için, güzel ve kaliteli içeriğe kolay ve zahmetsiz bir şekilde ulaşmanın önünü açtığını düşünüyorum.

Blogzette her yazının sonunda kaynak bloga link veriyor ve blogun ismi yazıların başında yer alıyor. Fakat bloglardaki içeriğin tam metin olarak başka bir platformda yayınlanmasının ne kadar doğru bir yaklaşım olduğu da tartışılır. Bunun yerine yazının başlığı ve belki de ilk 2-3 cümleye yer verilerek, okurların kaynak bloga yönlendirildiği bir yapı oluşturulursa herkes için daha makul bir platform olurdu.

Yorumlar (24)
 1. Egemen Egemen

  sosyolik.com tanıtılsın bekliyoruz :)

 2. Ahmet Kırtok Ahmet Kırtok

  Serdar Öner'i yeni projesi için tebrik ediyorum. Tek tavsiyem her yazının altında "Yazıyı kaynağında görüntüle" linki yerine, yazı başlığı ve "do follow" bir link olmalı.

  Bu bir nevi dünyada standart haline geldi. Bu şekilde o yazıda emeği geçen kişiyi SEO anlamında ödüllendirmiş oluyorsunuz.

  Başarılar diliyorum ve 2009'da Türkiye'den yeni projeleri heyecanla bekliyorum.

 3. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  BlogRSS tarzında bişey olmuş. İyi de olmuş. Teşekkürler

 4. Hakan Nural Hakan Nural

  Tasarımı pek iç açıcı değil. Özellikle kalın yazılar çok kötü.

 5. Deniz Gür Deniz Gür

  Bazı küçük hatalar mevcut. Üye olduktan sonra da "Üye Ol" seçeneği çıkması gibi. Bir de blog öneri kutusu zor bulunan bir yerde. Ve blog öneri bölümünde gönderme kutusu üzerinde "Send" yazıyor hala. Bu gibi hemen giderilebilecek sorunlar dışında oldukça güzel. Tebrikler.

 6. Junkchorn Junkchorn

  çok göz yoruyor , yazılar çok büyük ve kalın.Fikir çok güzel ancak bu tasarım hoşuma gitmedi.Yine de başarılar..

 7. Serdar Öner Serdar Öner

  Merhaba,

  Butondaki "Send" çevirisi yapıldı :-) Login bölümünde bir kaç hataya biz de rastladık, onları da kısa sürede düzeltiyoruz. İlginize teşekkürler.

  Selamlar.

 8. Serdar Öner Serdar Öner

  Merhaba Arkadaşlar,

  Tasarım konusundaki eleştiriler için teşekkürler. Aslında, yazı tiplerinin biraz büyük seçilmesi, günümüzde bir çok kişinin çok yüksek çözünürlüklü monitörler kullanması nedeni ile tercih edildi, bu trend de devam edecek gibi gözüküyor. Tabii, biraz da tercih meselesi, şimdilik biz böyle tercih ettik, ama çoğunluk memnun kalmazsa değiştirilebilir de.

  İlginize teşekkürler.

  Selamlar.

 9. Baturalp Baturalp

  kusura bakmayın ama serdar öner'e insanların içeriğini (ç)alıp, yayınlama hakkını kim veriyor? özet ve başlığı yayınlamak tamam ama blog içeriklerini (ç)alıp, yayınlamak ne zamandan beri internet girişimi oluyor?

  kerem özkan yazarken daha ılımlı davranmış ama bunun tartışılacak bir yanı mı var? sitedeki blog sahiplerinden bir(kaç)i dava açsa anında blogzette'nin sonu gelir.

  gördüğüm kadarıyla serdar öner ciddi bir blogger ve ne yaptığının farkında olması gereken biri. bu durum bana pek de iyi niyetli gelmedi.

 10. Serdar Öner Serdar Öner

  Merhaba Sn. Baturalp,

  Hassasiyetinizde haklısınız. Merak etmeyin, kimsenin içeriğini çalmak gibi bir niyetimiz yok. Siteye eklenen bloglar tam RSS ile içeriklerini yayınlayan siteler arasından seçilmişlerdir ve bu konuda itirazı olanların siteleri yayından kaldırılmaktadır.

  Blogzette.net ile, yeterli tanınırlığa sahip olmayan bir çok değerli blogdaki içeriğin değer bulabileceğine inanıyorum. Normal olarak blog yazanların temel motivasyonları fikirlerini paylaşmak olmakta, dolayısı ile Blogzette.net fikirlerini paylaşmak isteyenler için katalizör niteliği taşıyacaktır.

  Siteyi incelerseniz, her fırsatta ilgili bloglara bağlantı verildiğini göreceksiniz. Blogzette.net'in kendisi trafik yaratırken, bu trafiğin belli bir bölümünü de asıl içerik sahiplerine yönlendirmesi kaçınılmazdır.

  Ama yine de, dediğim gibi, itirazı olan herkesin içeriği yayından kaldırılacaktır, bu konuya ben de sizin kadar önem veriyorum.

  Bugün test yayınına girdikten sonra, 20'den fazla katılım talebinin blog sahiplerinin bizzat kendilerinden geldiğini de belirtmek isterim.

  Selamlarımla.

 11. Baturalp Baturalp

  Serdar Öner, daha önce de söylediğim gibi iyi niyetli olduğunuzu düşünmüyorum. Bu haliyle site insanların yazdığı içeriklerden faydalanmaya çalışıyor gibi görünüyor.

  Gerçekten kusura bakmayın ama "isteyenleri çıkarırız" mantığınız da iyi niyetli olmadığınıza bir işaret. İnsanlar fark edene ya da itiraz edene kadar onların içeriğinden yararlanmak istediğinizi gösteriyor. Bir fotoğrafçının fotoğrafını haberi olmadan alıp, reklam görselinizde kullandıktan sonra şikayeti üzerine bir daha kullanmamak ama o ana kadar fotoğraftan istifade etmek ne kadar iyi niyetli olursa işte sizinki de o kadar iyi niyet oluyor.

  Bunun yerine tam içeriğini yayınlamadan önce blog sahiplerine sorsanız işte o zaman konuya ne kadar önem verdiğinizi ve iyi niyetli olduğunuzu anlardık.

  Lütfen çocuk kandırır gibi trafik yaptık, link verdik demeyin. Kimin neler kazanabileceğini fark edecek kadar biliyorum bu işi. Sıradan bir RSS fetcher ile yapılabilecek, RSS'ten içerikleri alıp balon sayfalar yaratmak yerine yapabiliyorsanız blogları analiz edip, türk blogkürede benzer blogları ve yazıları önerebilecek bir araç geliştirin. Kolaysa markaların kendi haklarında bloglarda konuşulanları ve reaksiyonları anında görebileceği bir sistem geliştirin. Basit bir RSS fetcher ile bloglardan içerik alıp sayfaya yazdırmak ne zamandan beri internet girişimi oldu?

 12. Metin Kahraman Metin Kahraman

  Yazının hepsinin yayınlanmasını ben de çok doğru bulmuyorum. Sonuçta amacı trafik sağlamak olmalı bence de. Yazının bir kısmını alıp linklemesi çok daha iyi olacaktır. Blogumdaki yazıları Haber.gen.tr ye de -ki bir haber imleme sitesi- gönderiyorum ve gerçekten çok iyi bir trafik alıyorum. Başarılar diliyorum, umarım güzel bir servis olarak yerini alır.

 13. Baris Unver Baris Unver

  Yazıların bir kısmı alınsa da öyle yayınlansa, tamamını okumak isteyen ziyaretçiler yazının kaynağına yönlendirilse kabul edilebilir bir sistem olurmuş ama benim iznim olmadan benim içeriğimin bir sitede tamamen yayınlanması, Baturalp'e katılıyorum, biraz "hırsızlık"a benzemiş. En basit mantıkla düşünsen bile şu çıkıyor: Blogzette, diğer blog'ların içeriklerini ziyaretçilere kendi sitesinden sunuyor ve blog'lara doğru-dürüst bir yönlendirme, kaynak gösterme yapılmadığından ötürü ziyaretçi Blogzette'de kalıyor.

  O kadar aradım-taradım; en sonunda her yazının sayfasında, yan menüde -muhtemelen nezaketen konmuş- bir tanıtım kutusu buldum. Blogzette tipinde onlarca site var, onların bile bazıları yazının hemen altında veya üstünde kaynağı gösteriyor.

  Proje zaten özgün değil, tasarım kötü, fikir etik değil... Webrazzi'ye çıkmak bu kadar kolay mıydı yav?

 14. Wolkanca Wolkanca

  kriz webrazzi yi de vurdu sanırım.

 15. Serdar Öner Serdar Öner

  Merhaba,

  Blogzette.net şu anda test yayınında ve yapılanların yanında, yapılması planlanan da bir çok şey var. Şu anda görülen her şey de son versiyon değil.

  Bu projenin uzun vadeli olabilmesinin tek yolu, içeriğinden faydalandığı kaynaklara da fayda sunması. Temelde hedeflediğim nokta, kendi trafiğini yaratmakta zorlanan ve kaliteli içerik yaratan kaynakların bu platforma dahil edilmesi. Bu yapılırken, öncelikle içerik sahibinin kendi talebi ile bize ulaşması tercih ettiğimiz bir yöntem olacak. Veya, biz uygun olduğunu düşündüğümüz içerik kaynaklarına teklifimizi götürerek, platforma katmaya çalışacağız.

  Ben bir pazarlamacı olarak geleneksel medyanın yanında oluşan ve bireylerin ortaya çıkarttığı bu yeni medyadan heyecan duyuyorum. Blogzette.net de benim daha çok kişisel bir projem, biraz da deneysel bir iş. Geleneksel medyaya bir alternatif olabilmenin, organize bilgi sunabilmekten geçtiğine inanıyorum. Blogzette.net'in de ortaya çıkış amacı bu. Öncelik, blogları takip etme zahmetine katlanmayan kitleye, kolay erişilen ve okunan bir alternatif sunmak.

  Evet, test aşamasında oluşturulan içerikte izin alınmayan kaynaklar mevcut. Ben de burada biraz risk aldığımı kabul ediyorum. Ancak, test dönemi içinde bu kaynaklarla iletişime geçerek, kendilerinin onylarını alacağız. Onay vermeyenlerin içeriği siteden kaldırılacak. Gelecekte de onay veya talebi olmayan kaynakların içeriğini Blogzette.net'te yayınlamayı düşünmüyoruz.

  Tasarım güzel değil? Evet, olabilir ama bu bir zevk meselesi. Bir çok kişi de ben daha sormadan tasarımı beğendiklerini söylüyorlar. Şimdilik görsel tasarım öncelikli değil, fonksiyonel ve basit olmak, kolay okunabilir olmak öncelikli.

  Sitede, özgün içerik sahiplerine yeterince yer verilmediğinden bahsediliyor, ama burada biraz haksızlık edildiğini düşünüyorum. Her makalenin başlığında özgün kaynak adı, her makale sayfasının sağında, yazar veya kaynak ile ilgili bilgiler ve özgün siteye link, her makalenin altında "yazıyı kaynağında görüntüle" linki yer almakta. Ayrıca, makalelerin içinde yer alan linkler de, özgün siteye yönlenmekteler. Hatta, eğer makale sahibi HTML'inde reklama yer verdiyse, bu reklamlar bile görüntülenerek yayınlanmakta :-)

  "Yayınlanan makalelerin tam metni yerine, bir kısmının yayınlanarak, gerisinin özgün siteden erişilebilir olması daha iyi olabilir" görüşüne kısmen ben de katılıyorum, ama bu söylediğimizi yapan çok fazla mecra var, benim öncelikli tercihim, içerik sahibinin izni olduğu sürece tam metni yayınlamak. Kısmi yayına izin verenlerin içeriği zaten Zipzette bölümünde ayrıca yayınlanmakta.

  Bu proje ilk aklıma geldiğinde, gerçekleştirmek için ülkemizde yaptırtacak yer aradım, hatta bazı arkadaşlarla anlaştık ve yola çıktık. Maalesef iki farklı ekiple başladığımız işler yarım kaldı. En sonunda bu projeyi, çok zahmetli olmasına ragmen yurtdışında yaptırtmak zorunda kaldım. İstemesem de, bu iş için ayırdığım bütçe yurt dışına çıkmış oldu. Ülkemizde bulunması zor iş ahlakı ve disiplini ile kendileri ile bu noktaya kadar geldik.

  "Kolaysa şunu yapsaydınız..." tarzına söyleyecek çok sözüm yok, ben bunu yapmak istedim ve iyi/kötü bu noktaya getirdim, başarısı veya başarısızlığına razıyım, daha iyi ve ilginç projeler yapanlara da şapka çıkartırım, kendilerini desteklerim.

  Sevgi ve selamlar.

 16. Serdar Öner Serdar Öner

  Merhaba arkadaşlar,

  Test aşamasında haksız bir durum yaratmamak açısından, makalelerin görüntülenmesine sınır getirdim, şu anda makalenin sadece giriş bölümü yayınlanmakta. Sanırım böylece, bu durumdan rahatsız olma ihtimali olan blog sahiplerinin sayısı da oldukça azalacaktır.

  Selamlar.

 17. Barış Barış

  Açıkcası site tasarımı çok fazla gözümü yordu :)

  Eburhanın bloglardan adlı projesinin tasarımı sade ve hoştu ama site de şuanda sayfa yok

  Plesk default page çıkıyor nedense :)

 18. Serdar Y. Serdar Y.

  Blog RSS'lerini okuyarak hızla büyüyüp yok olan bir çok site zaten mevcut. Bu yapıdaki siteler yüzünden zaman zaman sitelerimin RSS desteğini kapatmayı bile düşünüyorum.

  Blogzette görünürde bu işi yapan diğer sitelerden daha profesyonel olmaya çalışmış. Bir "pazarlamacı" olduğunu belirten Serdar Öner bey, etik olmayan bir olguyu etik kılmak için yapılması gerekeni yaparak beta testinin ilk gününden itibaren sitesini göz önüne çıkarmış ve tartışmanın ortasına getirmiş. Bu tartışmanın içinde bizzat varolarak ürünü ile ilgili eleştirilere tek tek yanıtlar vererek bir "pazarlamacının" ürün satmak için izleyeceği yolu takip ediyor.

  Bu işi yapan diğer tüm parazit siteler en çok talep gören ve başarısı kanıtlanmış blogların içeriklerini çalmaktadırlar. Bunların başında Türkiye'nin en iyi blogları sevgili pilli grubunun blogları gelmektedir. Buradaki amaç en çok trafiği getirecek olan blog içeriklerine yönelmektir.

  Türk blog dünyasına katkı sağlamak isteyen bir girişim zaten en çok bilinen, tanınan, takip edilen blogların içeriklerini yayınlamak yerine, bilinmeyen, özgün içeriğe sahip ve kendi isteği ile ön plana çıkmak isteyen bloglara yer vermelidir. Ancak bunu yaparken blog içeriğini birebir yayınlamak yerine bu blogları kategorize etmek, bloglardan örnek yazılar sunmak, kullanıcıların blog dünyası hakkında bilinçlenmesini sağlayacak kendi özgün içeriğini oluşturmak(örneğin seçilen bloglar hakkında detaylı incelemeler yazmak), kullanıcıların sosyal bir ortam oluşturmasını sağlamak gibi işlevleri yerine getirmelidir.

  Blog içeriklerini alarak birebir başka bir mecrada ve başka bir etiket altında yayınlamak kesinlikle etik değildir.

 19. Metin Kahraman Metin Kahraman

  Türkiye'de projeyi yaptıracak yer bulamamanıza şaşırdım doğrusu :) Yarım kalmasının sebeplerini bilmiyorum ama bu işi hakkıyla yapabilecek bildiğim şirketler var. Kaldı ki siz piyasayı ve sektörü bilen birisiniz ;) Tekrar hayırlısı olsun

 20. Baturalp Baturalp

  Merhaba,

  Serdar Öner oldukça profesyonel bir şekilde lafı döndürmüş. Söylediklerime pek bir cevap vermeden konuyu yine kendi sitenizin pazarlamasına getirmişsiniz, tebrik ederim.

  "kendi trafiğini yaratmakta zorlanan ve kaliteli içerik yaratan kaynakların bu platforma dahil edilmesi." demişsiniz ama o zaman neden trafiğinize hiç ihtiyacı olmayan pilli ve siberkültür bloglarının sayfalarca yazısı sisteme dahil edildi? blogzette altında yüzlerce sayfa yaratmak için olabilir mi acaba?

  Bir diğer mevzu ise sitenin yapabildikleri. Gördüğüm kadarıyla yarattığınız kategoriler altına eklenen rss adreslerinin içeriklerini göstermek dışında hiçbir şey yapılmıyor. Hani deseniz ki bana metinsel analiz yapılıyor, yazılar ağırlıklı kullanılan kelimelere göre kategorilendiriliyor ve kullanıcılara öneriler sunuluyor. O zaman derim ki blogzette Türk blogküresine bir değer katıyor, kaliteli yazıları sınıflandırıp çöplükte bulunmasını kolaylaştırıyor. Sahi blogzette nasıl bir değer katıyor? Lütfen yarattığımız trafiği kaliteli bloglara aktaracağız demeyin, çok rica ediyorum. Çünkü hiçbir değer katmadan sadece rss'leri olduğu gibi yayınlamak ilk amacınızın kendinize trafik yaratmak olduğunu gösteriyor.

  Eğer ki siz çıkıp biz çok iddialıyız siteyi google'a kapatırız, bizim amacımız çok farklı diyebiliyorsanız, bravo. Bunu diyemeyeceğiniz sürece benzer şeyler yapan parazit sitelerden bir farkınız yok.

  Geç bir adım da olsa içerikleri özet hale getirmeniz iyi olmuş.

  Size kolay gelsin..

 21. Demiştim. Bir zamanlar.

  Ee, ne işi var bu yazının burda o halde?

 22. Sercan Sercan

  şöyle birşey de var ayrıca; sesini pek fazla duyuramayan bloglar genelde google tarafından da seyrek indekslenen bloglar oluyor.. durum böyle olunca da, eğer google bir yazıyı önce blogzette de indekslerse ileriki zamanlarda esas bloga geldiğinde kaynak yazıyı duplicate content olarak görebilir.. bu da blogun google SERP lerinde ciddi düşüşlere uğramasına neden olabilir.. umarım anlatabilmişimdir..

 23. Erkan Erkan

  Orjinal bir fikir olmadığı, örnek sitelerin olduğu aşıkar.

  Herkes gibi bende site tasarımını ve anasayfa yerleşimini beğenmedim.

  Firefox kullanarak çözünürlük olayını 2 kere (ctrl+ -) yaparak çözdüm. Tabi köklü bir çözüm şart.

  Blog yazarlarının sesini duyarakcak her türlü etkinliği destekliyorum.

  Başarılar.

 24. Eylos Eylos

  İyi de bu tip siteler zaten çok yok mu? Bende rss ile hemen bir site açabilirim. Hemde blogger'dan :)

  Webrazzi'nin sanırım bu haberi reklam. Arda'nın daha seçici olduğunu düşünüyordum.

  Yinede ben çalışmanın iyi niyetle yapıldığını düşünüyorum. Bir ara dmry bir imleme aracı çıkarmıştı. Sert eleştiriler onu küstürdü ve projeyi geri çekmişti. Şimdi bu arkadaşımıza da sert eleştiriler getirerek küstürmenin alemi yok. Bağcıyı dövmektense hep beraber nsıl üzüm yeriz, biraz da onu tartışalım.

  Selamlar.