Yeni nesil arama uygulamaları

İnternetteki artan web sitesi kargaşasına çözümler üretmeye çalışan sitelere olan gereksinim her geçen gün daha da artmakta. Benzer servisler sunan değişik siteler arasında aranan bir bilgiye ulaşmak beni en çok rahatsız eden unsurlardan bir tanesi. Birkaç farklı sitede aynı anda arama yapmaya olanak sağlayan, sonuçları organize eden ve karşılaştıran siteler bu sorunu çözmeye yönelik kullanılabilir bir alternatif olarak duruyor.

İlk olarak TC50 DemoPit şirketleri arasında dikkatimi çeken Joongel'den bahsedeceğim. Joongel çeşitli sitelerde aynı anda arama yapabilme özelliği sunan web tabanlı bir arama uygulaması. Birçok sitede dağılmış olan içeriği, kolay kullanılabilir bir tasarım ile arayabilmeye olanak sağladığı için Joongel'i kullanılabilirlik açısından çok başarılı bir uygulama olarak görüyorum. Joongel, arama uygulamalarına değişik bir yaklaşım getiriyor. Uygulama farklı kategorilerdeki en popüler 10 sitede arama yapmaya olanak sağlıyor. Bunlar arasında video sitelerinden, sosyal paylaşım sitelerine ve sağlık sitelerine kadar 23 farklı kategori yer alıyor. Servisin arama yöntemi kullanıcılarının coğrafi konumlarına ve trafik analizlerine dayanıyor. Yossi Vardi'den aldığı melek yatırım ile beraber Joongel, farklı ve özelleşmiş konularda arama yapmaya olanak sağlayan araç çubukları geliştirmeye başladı. Özellikle bu araç çubuklarının sadece belli konularda arama yapan kullanıcılar için çok kullanışlı bulunacağını düşünüyorum.

Joongel kadar kullanışlı bir servis sunmasa da benzer servis sunan bir başka site de SearchBoot. Özellikle farklı sitelerde buldukları sonuçları karşılaştırmaya yönelen SearchBoot, ürün araması konusunda alternatif bir arama uygulaması olabilir. Farklı sitelerde arama sonuçlarını taramaya yönelik daha genel arama uygulamaları arasında Dogpile, Clusty ve Viewzi'yi de sayabiliriz.

Farklı arama motorlarında ve sitelerde arama yapmayı sağlayan uygulamaların faydalı ve değerli uygulamalar olduklarını düşünüyorum. Özellikle internet dünyasındaki karmaşaya getirdikleri basit çözümlerin kullanıcıların hayatını kolaylaştırdığı ortada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.