İcralık.com sayesinde örneklediğim, yatırımcı ve girişimci ilişkisi

İcralık.com sayesinde örneklediğim, yatırımcı ve girişimci ilişkisi

Girişimcilik hakkında bir sürü isyan duyuyoruz sosyal medyamızda.

Fakat belirli aralıklarla sessiz ve derinden gelen güzel işler çıkıyor karşımıza. Ayakları yeren basan işler bir günde doğmuş izlenimi vermeyen, odağı olan konusunda "tecrübe" kokan işler.

Bir gecede doğmaz projeler, bir gecede de satılmaz.

Süreci satmak, ekibi satmak, özgün fikri satmak, mevcut üyeyi satmak, vb.. gibi henüz uzun uzun anlatamadığımız (örnekleyemediğimiz) çıkış hikayeleri asıl gerçekleri web dünyasının. Geriye kalanlar ise iş çevresi ya da pazarlama hileleriyle desteklenmiş çeşitli iş başlangıçları, asla isimleri başarı hikayesi olmayacak olan satışlar. Fakat bunları yermenin de bir o kadar anlamsız olduğu iş başlangıçları.

Kendi aramızda çelişkilere düşmeden, tartışmalara tutuşmadan yapmamız gereken şey iş hayatındaki profesyonellere, öğrencilere ve ailelerine internetin gücünü aktarmak. Gerçekten hizmet götüren web ağzıyla da bir 'startup' bunu bir şekilde gerçekleştirmiş görünüyor.

İş modeli içerik satışına dayanan bu ürün, Icralik.com. Ürün hakkındaki ilgili haber ve kendi tanımları da aşağıda yer alıyor.

Link: Icralik com

    "Icralik.com ücretli içerik sağlayıcılığı şeklinde hizmet veren bir icra ihaleleri portalı sitesidir. Sitede iki üst ana kategori olan gayrimenkul icra ihaleleri , menkul icra ihaleleri ve her iki kategoriyide kapsayan plus grup olarak 1,3,6,12 aylık olmak üzere çeşitli üyelik paketleri hazırlanmıştır."

Yani herhangi bir kaynakta yer alan icra ihaleleri bir havuzda kategorilendirilerek anlık olarak ücretli abonesiyle paylaşılıyor. Hatta icra daireleri dolaşılarak özgün içerik toplanıyor Icralik.com için.

Haberde bugüne kadar 5000 üyesi olduğunu söyleniyor ve abonelik ücretleri 25 YTL ile 450 YTL arasında değişiyor. Şu anki ücretli abone sayısı hakkında bilgim yok, fakat 125.000 YTL aylık gelir potansiyeline sahip, sınırını göremediğim bir iş modeli var. Gazete haberi Ağustos ayında yapılmış(üye sayısı 500 denmiş), TV haberi ise geçen gün (üye sayısı 5000 deniyor) yani 4 ayda neredeyse 10 kat büyümüş gözüküyor.

Bu girişim yatırımcıların ilgisini çeker ama bu girişimcinin ilgisini her yatırımcı çeker mi bilinmez...

İcralık isimli bu web girişimi gibi kaçan ve kovalayanın doğru yerlerde olduğu bir web öyküsünü yazmak büyük bir keyifti benim için.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.