Yemek tariflerini değere dönüştüren sosyal ağ: Birtabak.com
Yeni Girişimler

Yemek tariflerini değere dönüştüren sosyal ağ: Birtabak.com

Birtabak.com, yemek tarifleri üzerine kurgulanan bir sosyal ağ projesi. Kullanıcılarının ekledikleri yemek tarifleriyle sosyalleşmesine olanak sağlıyor. Beğendikleri aşçıları takip edebilen kullanıcılar ve tabii ki kendi kitlesini oluşturmak isteyen aşçılar için ideal bir yer.

Yemeklerin ve hazırlama süreçlerinin de fotoğraflarla tanıtılması siteye görsellik katıyor. Resimli tarif ekleme editörü sayesinde yemeğin hazırlanma sürecini kolaylaştırması sağlanmış. Önümüzdeki dönemdeki beta versyionda da yeni özellikler eklenmeye devam edecekmiş.

Projenin yöneticisi Sinan Ata, Birtabak projesi için şunları söyledi:

"2008 ortasında aldığımız radikal bir karardı. İstanbulDijital olarak piyasa işlerimizi durdurup tamamen sosyal medya'ya yönelmiştik. Birtabak.com'un açılışından yalnızca 2 aylık bir süre geçmiş olması göze alındığında aldığımız yol başarılı sayılabilir. Bu kadar kısa sürede içerik satabileceğimizi düşünemezdim. Tüm kullanıcılarımıza ve takım arkadaşlarıma teşekkür borcum var. 2009 sonuna kadar yepyeni halkaları zincirimize dahil ederek sosyal medyadaki yerimizi sağlamlaştıracağız."

Projenin altyapı mimarisini tasarlayan Murat Arif Çeliker ve Hüseyin Mert de yurt dışında beğendikleri bir kaç özelliği uygulayacaklarına ve Türkiye'ye özgün olabilecek çeşitli çözümleri geliştireceklerine değindi.

Bu tip eğlenceli ve faydalı niş sosyal ağlar sayesinde Türk internetinin renklenmesini çok olumlu karşılıyor, sitelerinin felsefesine paralel olarak ekibe ve tüm kullanıcılarına "elinize sağlık" diyorum.

Yorumlar (14)
 1. Sinan Ata Sinan Ata

  Teşekkürler Devrim. Bunları duymak çok güzel.

 2. ortalıkta bir sürü bir birinin kopyası yemek tarigi blogu vardı, hepsi de reklam, popup ve s. ile kullanıcılara azap çektiriyordu. böyle birşey çok ii oldu kullanıcılar adına.

 3. Önder Eren Önder Eren

  Son derece akılcı bir hamle sosyal ağ alanında. Yemek tarifi sitelerinin daimi bir trafiği var ve bunu sosyal ağ dinamikleri ile birleştiren birtabak.com'un başarılı olacağına eminim.

 4. Şekip Can Gökalp Şekip Can Gökalp

  Ne içerik satmışlar Erhan?

  Güzel fikir, yemek tarifleri ciddi ilgi görüyor internette. Görsellik katılması iyi olmuş. API'lerden biri kullanılarak video da eklenmeli.

  Tasarımcı değilim, fakat anasayfada logoda kahverengi, kırmızı, yeşil, header arkaplanı sarı, yazılarda iki farklı mavi, siyah ve kırmızı olması doğru mu? Kötü görünüyor bence.

  Başarılar diliyorum, Sinan çok çalışkan. =)

 5. Ali R. Babaoğlan Ali R. Babaoğlan

  Üyeyim ve kullanıyorum. Gerçekten akıllıca bir sistem. İnternetin en sadık kullanıcıları kadınlara yönelik başarılı bir sistem. Tebrikler Sinan, tebrikler Hüseyin..

 6. Uğur Samsa Uğur Samsa

  Basarili bir sekilde ilerliyor. Fikir guzel. Birtabagin yolu acik olsun.

 7. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Şekip: Henüz imza atılmış, tamamlanmış mıdır resmen bilmiyorum o yüzden paylaşamadım. Benim açıklamam uygun olmaz bildiğim ismi. Proje sahipleri uygun bulurlarsa eklerler sanırım yorumlarda.

 8. Şekip Can Gökalp Şekip Can Gökalp

  İçerik satmaktan kasıt nedir onu merak ettim yani aslında? Sattıkları şey de gizli değildir herhalde? =)

 9. Sinan Ata Sinan Ata

  Arkadaşlar yorumlarınız inanılmaz motivasyon arttırdı. Çok teşekkür ederim hepinize.

 10. Sinan Ata Sinan Ata

  Şekip içerik satışını açıklayayım. Topluluğumuzun ürettiği içeriği eleyerek dışarı geleneksel medyaya satabileceğimiz bir api yazdık ve bu yönde bir anlaşmaya imza attık. Görsel kalitesi, dilbilgisi ve farklılığıyla dikkat çeken içerik "ustanın seçimi" başlığında toplanacak ve belirli periyodlarla anlaşmalı medyaya aktarılacak. ilk aşamada popülarite kazanmak için yaptığımız birşey bu. ileride belki ücretliye döndüreceğiz. Tekrar teşekkürler arkadaşlar kıymetli fikirleriniz için.

 11. Sinan'ın tüm zamanını sosyal ağlara yöneltmesi iyi bir karar oldu. Yemek blogları bu kadar rağbet görürken, bu tür bir sosyal ağ projesinin de başarılı olabilir. Umarım hedeflediğiniz noktaya gelirsiniz Sinan ;)

  Bu arada bir yazılımcı olarak da altyapıdan sorumlu olan Murat Arif Çeliker ve Hüseyin Mert arkadaşlarımıza tebriklerimi ayrıca iletmek istiyorum :)

  Bir de dilbilgisi ve görsel kalite konusunda iyi bir üye tabanına ulaşmanın Türkiye'de zor olduğunu düşünüyorum. Bu konuda teşviklerle belki sayı arttırılabilir ama eğer böyle bir gelir modeli düşünüyorsanız, gerçekten iyi bir plan yapmanız gerekir arkadaşlar.

  Başarılı ve uzun bir web ömrü dileğiyle ;)

 12. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Sağ olsunlar Sinan Ata da Hüseyin Mert de işlerini yi yapan insanlar, bizleri kadınlara mecbur kalmaktan kurtaracak işler çıkarmışlar. Türkiye'de sağlam bir sosyal alt yapıya yemek tarifi sistemi yoktu. Şimdilik fena olmasa da ileride çok daha geliştireceklerine inanıyorum. Güzel bir model geliştirmişler. Çok da diyecek bir şey yok, tebrik edelim.

 13. Bütün arkadaşlara bu güzel yorumlarından dolayı teşekkürler. Biz sitemizden çok zevk alıyoruz, hani bir anne yavrusu yemek yedikçe mutlu olur ya... Aynı duygularla her tarifte her yorumda biz mutlu oluyoruz. İnşallah daha güzel hale gelecek, sizler için bir sürü yeniliklere imza atacağız.

 14. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Fazla söze gerek yok... Her şeyiyle dört dörtlük bir girişim, çok tutulacağına eminim. Tebrikler!