TürkTicaret.net ve motive eden yeni girişimleri
Genel

TürkTicaret.net ve motive eden yeni girişimleri

TürkTicaret.net son günlerde uzun zamandır eteğinde biriktirdiği tüm taşları bir seferde dökmeye başladı desek yerinde olacaktır herhalde.

Türkiye'nin özelikle KOBİ'ler seviyesinde en önemli B2B platformu olan şirket önce Web.tv, OK.net gibi önemli alan adı alımları ile gündeme geldi. Şu günlerde ise yeni reklam servisi AdHood ile ilgili gündem yaratmaya hazırlanıyor.

AdHood ile ilgili aslında uzun süre önce bir haber planlıyorduk ancak detaylı bilgi almadan ve konuyu onaylamadan yazmak istememiştik. Servis bir süre önce yayına girdi ve sunduğu "Toolbar" (Araç Çubuğu) tarzı alternatif reklam modelini de seçenekleri arasına katarak 70.000'nin üzerinde yayıncı site ile önemli bir reklam ağını Türkiye pazarına sunmuş oldu.

Bugün TürkTicaret.net tarafındaki gelişmeler hakkında detaylı bilgi almak için şirketin Genel Müdürü Murat Yanıklar ile görüştüm ve gelecek planlarının yanında yakın dönemde hayata geçecek projeleri ile ilgili olarak da bilgiler aldım.

Öncelikle şirketin satın aldığı önemli alan adlarından OK.net'in bayram sonrasında, yani Aralık ayı içinde, ilk fazını yayına alarak Türkçe olarak hayata geçirileceğini öğrendim. OK.net ile uygulanacak model içeriğe dönük olarak yayın yapan bir site olacakmış. Haber, spor, finans, sözlük, oyun, astroloji, teknoloji gibi içerik ve servislerin yanında site "@ok.net" şeklinde e-posta adresleri de sunuyor olacakmış. Ürünün ikinci fazında ise farklı özellikler ve devamında global açılım söz konusuymuş.

Ciddi anlamda ses getiren Web.tv ise global bir proje olarak 3-4 ay içinde hayata geçirilecekmiş. Web.tv ile ilgili global ölçekte büyük bir şirketle görüşmeler sürüyormuş ancak henüz netleşmemiş anlaşma hakkında açıklama yapılmıyor.

Servis premium alan adlarını kiralama/satma modeliyle içerik üretici/sağlayıcılara sunarken, diğer alan adlarını ise ücretsiz olarak kullanıma açacakmış. Yani webrazzi.web.tv adresi ücretsiz ama teknoloji.web.tv adresi ücretli olacakmış. (Bu konuda Temmuz 2008'de de bir açıklamaya yer vermiştik.)

Servis üzerinde ayrıca içerikler de ücretli ve ücretsiz şeklinde ayrılabilecekmiş. İçerik sağlayıcı şirketin talebi üzerine lisanslı içerikler ücretli olarak sunulabiliyor olacakmış.

Elbette bu kapasitede bir ürün için yoğun bant genişliği ve sunucu ihtiyacı da doğacaktır. Bununla ilgili olarak TürkTicaret.net global ölçekte bir data center (veri merkezi) ile işbirliğine gidiyor ve tüm sistemi Cloud Computing prensibinde kurguluyormuş.

Web.tv video içeriği sunarken sadece alan adını vermek değil, video yayını için gerekli tüm yazılım altyapısını da sağlıyor olacakmış. Standart video yayınlamanın dışında canlı video yayını hatta video editing (video düzenleme) özellikleri de hizmet alanlara sunuluyor olacakmış.

TürkTicaret.net'in reklam servisi AdHood ile ilgili olarak da klasik banner, text, video reklam seçeneklerinin yanında sunulan ToolbarSite isimli reklam modeli için şirket bir patent başvurusunda bulunmuş. Teknik detayları ile ilgili çok fazla fikrim yok ancak DNS seviyesinden gerçekleştirilen uygulamanın dünyada örneği bulunmamaktaymış.

Yazımın başında da belirttiğim gibi şu an için 70.000'den fazla (an itibariyle 72.968) yayıncı ile çalışan servisin aylık 3 milyar sayfa gösterimi bulunuyormuş. Burada Murat Yanıklar'ın "reklam alanı gösterimi değil sayfa gösterimi" şeklinde özellikle vurgulayarak yaptığı açıklamayı da paylaşmak isterim.

TürkTicaret.net'in hayata geçirdiği ve geçireceği tüm yeni projeler için bir entegrasyon planlayan şirketin AdHood'u nasıl konumlandıracağını sanırım tahmin etmek çok zor olmayacaktır.

OK.net ile portal kıvamında içeriğe odaklanan, Web.tv ile global video pazarını hedefleyen TürkTicaret.net'in AdHood ile sitelere reklam servisi olarak entegre olması muhtemeldir.

Şu an için detayları paylaşılmayan ve alan adlarına yönelik geliştirilen bir başka projeyle de kendilerine ait bir uzantıya sahip olacak olan TürkTicaret.net'in, planlanan çalışma ile AdHood'u çok farklı bir boyutta da kullanabileceğini ve bu sayede yayın ağını yüz milyonlar seviyesine çekebileceğini söyleyebilirim. (Bu konuda detaylı bilgi almak için çalışıyor olacağız, ve en kısa zamanda ayrıntıları paylaşacağız.)

Alan adlarına milyon dolarlar seviyesinde yatırım yapan, son 1,5 yıldır AdHood geliştirmelerini sürdüren, bir yandan OK.net için çok yakından tanıdığımız şirketlerle içerik anlaşmaları yaparken, Web.tv için global ölçekte önemli görüşmeler yürüten TürkTicaret.net'in şu dönemlerdeki atılımını ve açılımını dikkatle takip ettiğimi özellikle belirtmek isterim.

Türkiye'de pazarı destekleyici büyük şirketlerin olması gerektiğini sürekli vurgulayan biri olarak özellikle içinde bulunduğumuz kriz ortamında yatırımlarını sürdürmeyi tercih eden TürkTicaret.net'in neler sağlayacağını ve başarı grafiklerinin pozitif mi negatif mi olacağını zaten birlikte takip edeceğiz.

Benim bu noktada özellikle dikkat ettiğim konu ise kriz ortamında çalışmayı kesmeden gelişimini sürdüren şirketlerin pazara sağladığı "motivasyon". Kriz döneminde önlem alıp almadıklarını sorduğumda Murat Yanıklar'ın verdiği cevap işte tam bu bahsettiğim motivasyonu sağlar nitelikteydi: "Biz eleman çıkartmıyoruz, tam tersine arıyoruz."

Yorumlar (47)
 1. Gökhan Gökhan

  bence hiç beklemeyelim, bu adamlar bunları yapamazlar, kim ki bunlar, alan adlarına 1 lira yerine 1000 lira odeyen adam degildir, global iş yapmaya kalkıyorlar, aptal mı bunlar, asalım bunları, kelleleri tez zamanda vurula, istiklal mahkemelerini kuralım hadiyin ya nerdesiniz!!!!

  turkticaret.net'e bu sektörün bir girişimci olarak teşekkür ederim. Bu projelerle sektöre getirdiği ve getireceği dinamizm için çok teşekkürler. turkticaret.net özelinde de bu sektörde buna çabalayan herkese teşekkürler.

  İşte bu ya.. güzel haberler lazım böyle..

 2. Türkticaret'in hangi işi düzgün?

  Warning: Unexpected character in input: ''' (ASCII=39) state=1 in /usr/local/www/adhood/login.php on line 108

  Parse error: syntax error, unexpected $end in /usr/local/www/adhood/login.php on line 108

 3. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Hazır scriptlerle oluşturulan ve yepyeni bir buluş gibi pazarlanan projelerden bahsediyoruz.

  İnternette hangi sitede türkticaret.net ile ilgili bir tartışma okusanız insanların bu firmadan ne kadar usandıklarını görürsünüz, birkaç fake karakter dışında olumlu cümle bulamazsınız.

  70.000 hosting sahibinin sitesine izinsiz reklam koymak da en hafif tabiriyle skandaldır ve bu haberi böyle yapmak gerekir.

  Yüzlerce Türk webmaster reklama aç olduğu için zaten mutlaka şans verip deneyecektir,ne gerek var ki milletin sitesine izinsiz reklam koymaya.

  Türk webmaster camiası nice yabancı reklam şirketlerini bile usandırmıştır ki Adhood'u zor zamanlar bekliyor.

  Hele bir de aynı anda mynetle yarışacağım,doğanla da yarışacağım, ne var ne yok her alana el atarım, şipşak çözümlerle her türlü siteyi açarım anlayışının sonu hüsrandır.

  Bunlarla uğraşmak yerine yıllardır verdiği hizmetlerin kalitesini artırıp kendi alanında saygın bir yere gelmeyi hedeflemeleri daha doğru olurdu.

  Hadi reklam işine girdiler de, bari portal işlerine kalkışmasınlar.Türkiye'de bu kadar portalı kaldıracak bir pazar yok zaten.

  Eskiden olsa Türkiye'deki batık projelerin yabancı yatırımcılara kakalanmak gibi bir şanslardı vardı ama bu krizden sonra o da zor.

 4. Turkticaret.net mi, aman uzak durayım!

 5. http://www.turkticaret.net/siberhosting/webhosting_unlimited.php

  Verdikleri şu hizmete bakar mısınız?

  Sınırsız web alanı

  Aylık 4 GB trafik ***

  *** Extra trafik ücreti ucreti 8,99 YTL/GB

  1 Yıllık Ücreti: 139.99 YTL

  kimi kandırıyorlar!!!

 6. Mükemmel alt yapı, süper yatırım v.s. laflarının altında aslında, kendi hostinglerinde bulunan web sayfalarına müşteriden izin almadan koydukları kariyer.net, turkticaret.net ve alibaba.com reklamıyla sırtımızdan para kazanıp (kim bilir hostingin sahipleri fark edene kadar kaç gün kaldı o reklam orada ve kaç kişi tıkladı o reklamlara) bu paralarla gidip milyon dolarlık reklam yapmalrı gayet kolay, zira o paralar murat yanık' ın cebinden çıkmadı.

  Şimdi burada tutup da, başka sitelerin üstüne reklam koyduk, hem de adamların haberleri yoktu, bizi doğru düzgün bir firma sandıkları için yaptık hemde buradan kazandığımız paralarla da wordpress üzerinde geliştirme yaparak, başka bir open source php scriptini alıp modifiye ederek yayınladık demek daha mantıklı değil mi?

  Adhood ismi aslında tam turkticarete uygun olmuş. Zira Robin hood zenginlerden alıp fakirlere veriyordu, Turkticaret ise hem onda hosting bulunduran müşterilerinin web sayfalarını manipule ederek reklamını koyuyor onların parasını alıyor, hem de diğer taraftaki reklam veren zenginin parasını alıp kendi cebine koyuyor. Dolayısıyla bu 70.000 alan adının, eğer 3'te biri reklam alacaklarını biliyorlarsa, bende bütün bu yazımı print alır, sonra da o kağıdı yerim.

 7. Turkticaret.net biz 90larda hosting satarken, komik.net gibi isimleri kayda değer bulmazken türemiş, o günlerde de bu günlerde de bolca şikayetçi insan olduğunu duyduğum gerçek anlamda üretimden çok pazarlama stratejileri ile günü çıkartan basit bir firmadır benim için. Kimse kusura bakmasın ama bunu türkticaret.net vb. firmaların geçmişlerini kampanyalarını müşteri şikayetlerini bilen herkes bilir. Global olarak ortaya sürülen projeleri de şahsen ben hiç gerçekçi görmüyorum. OK.net heralde bir aol olacak gözü ile bakmak hala piyasa olduğunu düşündüğüm ve işletmecilikten öte gidemeyen mynet örneği karşımızda dururken hayalcilik olur derim. Web.tv ise youtube sorunlarının onda birini yaşasa ki benzeri format olacaksa yaşayacaktır, vay haline derim.

  Bu internetin elit kesimi ve hayranlarının neden hala blog, web 2.0, marketing diyerek aslolan üretim kavramını koskoca google gözümüzün önünde dururkende bu kadar önemliymiş gibi göstermeye çalıştığınıda anlamıyorum. Artık o kadar az kayda değer şeylerle karşılaşıyoruz ki türkiye'den ekşi sözlük gibi bir oluşum daha çıkarsınlar yeterli, gerçekten yeterli diyorum.

 8. Yukarıdaki tüm yorumlarda söylenebilecek herşey söylenmiş aslında ancak ekleme yapmak, yeterince iyi tanıtmak gerektiğini düşünüyorum.

  Zaten yukarıdaki yazıdada belirtildiği üzere DNS seviyesinde reklam yapıyorlar, yani dnsleriniz turktica..t ise reklamı alıyorsunuz otomatikman. Bu cümlede Murat Yanıklar'ın üstün kıvrak zekasını göstermekte. DNS bizim kardeşim kendinize DNS hizmeti alın reklamlar kalksın da demişler bir çok müşteriye :)

  Bu firma güzel kızları minübüse doldurup bir çok sanayi bölgesinde pazarlama yapmış, sitesi olmayan ama parası az olan müşteriye arama motorlarına kayıt hizmeti satmış bir firmadır daha ne olsun diyorum.

  Yasal olarakta bir çok açığımız var malesef ki, kime gidip şikayet ediceksin sitemde istemsiz reklam yayınlanıyor diye. Ve bu açıklardan çok güzel paralar kazanılıyor.

  Ben Arda Kutsal yazılarını severek okuyan bir webrazzi ziyaretçisi olarak bu yazıda başka başka işler görüyorum, itham etmek istemiyorum ancak gelecekte sağ üst tarafta bir sponsor bağlantı göreceğimiz düşüncesi kapladı herbir yanımı.

 9. Mehmet Şan Mehmet Şan

  @brn, hakikaten gördüğüm en basit spam şekli ki webrazzinin buna neden izin verdiğini anlayamadım.

 10. Webentprn.inc Webentprn.inc

  AdHood ismini hiç beğenmedim, marka olabilitesini yüksek görmüyorum keşke üç beş kuruş verip noktadan jenerik bir domain alsalardı. :)

 11. Telsim zamanında kontorlü hatlarında çeşitli bozukluklar oluyor ve biz ögrenci iken konuşurken bile kontorler hattımızdan düşnüyordu, mesaj yolluyordun gene kontor düşnüyordu o zamanlar böyle rekabet falan da pek yoktu.cep telefonu ile konuşmak bayagı pahalı dakikası 4 kontor falandı, işte bu zamanlar telsim hattınızda bulunan x kontor sonraları birden sıfırlanıyor bunun açıklamasını falan pek anlayamıyordunuz.

  Telsimin rekabet yarışında geç kalmasının turkcellin bu kadar gelişmesinin belki de önemli bir sebebi telsimin işini düzgün yapmamış, kullanıcılarını, müşterilerine güven verememiş olmasını söyleyebiliriz.

  internetin gelişmeye başladıgı zamanlarda domain konusunda iddialı olan türkticaret.netin domain konusunda insanları ne kadar kazıklamaya yönelik bir şirket politikası ile yönetildiğini ayrıca insanlara şu zaman geçti artık bu kadar ödeyeceksiniz diye çeşitli fatura kalemleri geçtiğini ben biliyorum, sizlerden de bilen muhakkak vardır.

  Bu açıdan bakınca ben turkticaret.net e pek güvenemiyorum.

  Umarım başarılı olurlar ve politikalarını çoktan değştirmiş ve benim haberim yoktur derim.

 12. reklam almayı düşündüğüm bir firmaydı ancak r10daki eleştirilerden dolayı vazgeçtim. teşekkürler makale için.

 13. Öncelikle alan adı işine reg2c yi satın alarak girmiş, yıllar öncesinden seminerlere bildiğiniz paket sistemiyle (evet kutudan bahsediyorum) hosting satışı yapmış bir firma turkticaret.net.

  Çok eleştri alıyor, çok övgü alıyor demekki takip edilen ve yön veren bir firma.

  Her işe atlıyorlar. Patent, hosting, domain, e-katalog v.b.

  Turkticaret.net hakkında yukarıda telsim benzetmesi var. Evet kesinlikle katılıyorum. Hatta dns için para talebinde bulunduklarınada şahit olmuştum orada domainim varken.Domainimi transfer etmek için kanser olduğumu da biliyorum. Sonra transfer edemeyip kaderine bırakmıştım domainimi. Kaldıki turkticarette domainin KAYBEDENLER ede şahit olmuşluğum var bunca yıl içerisinde.

  Bence turkticaret.net in ticari hayatı şaibelerle dolu olduğu kadar başarılarlada dolu. haklarını yememek lazım. Müşteri ilişkileri kötü olsa daha yaptıkları bir iş. Bir emek. Binlerce müşteri var.

  Bana kalırsa Ok.net ,Adhood, Web.Tv Türkiye'de başarılı olacak projeler. Çünkü lkemiz projeleri çok seviyor.

  AdHood herkese kapısını açıyor. Buda yayıncı kapasitesini arttıracak. Ama Reklam veren sayısını başarısız siteler nasıl etkiler onu görmek lazım.

  Ok.Net ise ülkemizde lazım olmayan portallara bir yenisini daha ekleyecek. Bakalım tasarım ve içerik konusunda nasıl bir politaka izleyecek. Yanlı bir yapıya mı sahip olacak. İçerik girişlerinin güncelliğini kim sağlayacak. Crawlerlamı işlerini halledecekler. Telif haklarına özen gösterecekler mi? Kaynak belirtecekler mi?

  Bence biraz konuşmak için erken davranıyoruz. Yıllarca Turkticaret i kötüledikde ne oldu? Övdük de ne oldu?

 14. Mete Işık Mete Işık

  turkticaret.net'i microsoft'a benzetiyorum. Herkes onlarla ilgili konuşuyor ama onlar hep iş yaparak para kazanıyor. Bunu yapan adam akıllı adamdır. Konuşanlar ise sadece çenelerini yormaktadır. Adhood'un boş yere konumlandığını biliyorum çünkü ben bir süre sonra hosting pazarının değerini yitereceğini ve reklam pazarına dönüşeceğini düşünüyorum.

  ok.net, web.tv gibi projelerde büyüyen internet reklamcılığına yönelik bir konumlanma sağlayacaktır. Mynet, Ekolay gibi portallerin dışında reklamveren yeni mecralar aramaktadır. Bu rekabet sağlayacak ve önemli avantajlar yaratacaktır. Beklentileri bizim yükselttiğimizi düşünüyorum.

  Murat Yanıklar'la şahsen tanışıyorum. Şöyle bir süreç yaşadım. Tanımadan önce çevremden çok etkilenmişim onunla ilgili düşüncelerle ilgili. Fakat tanıştıktan sonra şunu gördüm ki, çok akıllı ve zeki biri. O iş yapıyor başkaları konuşuyor. Tanışmaktan ve arasıra da olsa sektörle ilgili bilgi paylaşımı yapmaktan hoşlandığım birisidir. Tanışmayan kişilere özellikle tanışmasını öneririm ve ondan sonra kişiliği ile ilgili yazmalarını.

  turkticaret'i tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.

 15. @amarat'ın yazdıklarına harfiylen katılıyorum.

 16. TurkTicaret.net ne yazık ki adı "yerlerde sürünen" bir marka ve bunu da çalışmayan hosting hesapları, kaydedildi denilerek kaydedilmeyen alan adları, yedeklenmeyen verilerle oldukça hakettiler.

  Türk bir firmanın bu sektöre yatırım yapması tabii ki iyi ancak bu firma TürkTicaret gibi sektörün kalitesini bozmuş, hiç te basiretli olmayan bir firma olunca buna sevinilmesi hatta Webrazzi kalitesinde bir sitede duyurulması bile bence yanlış. Çünkü muhtemelen bu serviste de birçok parası ödenemeyen yayıncı, belirtilenden daha az görüntülenen reklam gösterimleri gibi gerçeklerle karşımıza çıkacaklar. En azından, yıllarca tüm kredilerini tüketmiş bir marka olarak yeni bir şansı haketmiyorlar.

 17. Ahmet Yetik Ahmet Yetik

  TurkTicaret.Net ağzıyla kuş tutsa adam olamaz.

  Hosting ve Domain olayından yıllardır insanları yeterince kazıkladılar zaten.

 18. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  1 yılı aşkın bir süredir üzerinde yenilikçi fikirlerin yoğunlaştığı Türkiye'nin en farklı reklam platformu Wordpress üstüne mi kurulu bana mı öyle geliyor? Türkiye'de 70.000 yayıncı site var mı yoksa bu sayı durumdan habersiz hosting müşterilerinin sayısı mı? ok.net için de Joomla'yı tavsiye ediyorum.

 19. Wordpress ile yapılmış olmasının eleştiri konusu olmasını anlayamadım?

  Ayıp mı?

 20. turkticaret.net vizyon sahibi olmayan, müşteri memnuniyeti nedir bilmeyen ve etik altyapısı olmayan bir kurumdur. lütfen böyle kurumları yerlere göklere sığdıramayan bitakim yazilari yazmadan once turkticaret.net ile bir calisin ve basarisizligi deneyimleyin.

  tesekkurler turkticaret.net

  sayenizde türkiyede daha iyi hizmet vermeyi isteyen insanlar cesaretleniyor.

 21. Bir baltaya sap olamamışlarla bir baltaya sap olmuşlar çok belli oluyor. Zaten başarılı firmalar/insanlar taşlanır bu ülkede. Bence daha çok saldırmaya hazırlanmalıyız Turkticaret.nete çünkü daha da başarılı olacağa benziyorlar.

 22. Can Karatoprak Can Karatoprak

  Öncelikle Turkticaret.net'e adhood ve diğer girişimlerinde başarılar dilerim. Murat Yanıklar ticari zeka ve girişimcilik açısından parlak bir geçmişe sahip. Bu alanlara da durduk yerde yatırım yapmadığı açık.

  adhood'da sistemin arka tarafı yıllardır kullandığımız, kendimize özel düzenlemeler yaptığımız ve çok sevdiğimiz OpenX (eski adı ile PHPAdsNew) baz alınarak hazırlanmış, ama taban olarak güncel olmayan bir sürüm kullanılmış.

  OpenX çok yüksek performansla kullanılabilir bir ürün olmasına rağmen, yapısal olarak Reklam Ağı düzenine göre tasarlanmamış bir üründür. Kayıt formunu bugüne kadar çalıştırmayı başaramadığım için deneme şansım olmadı, ama yazılımı reklam ağı yönetmek üzere toptan elden geçirmiş olmaları gerekiyor. Ekran görüntülerinde göründüğü kadarıyla reklam kodları orijinal sürümdeki şekilde kullanılmış. Bu kodlar AdHood gibi bir genel reklam ağında kullanmaya, yayıncılara dağıtmaya pek de uygun olmayan, çok uzun javascript kodlarıdır.

  Kısacası, elimizde Turkticaret.net kadar kaynak olsa ve böyle bir işe girecek olsak, ne kadar seversek sevelim, OpenX'i baz alma ihtimalimiz düşük olur. Diyelim ki baz aldık, en azından reklam kodlarını yayıncılara uygun, kısa bir düzene sokmayı en öncelikli iş olarak ele alırdık sanırım. Tabi bunlar genel olarak teknik konular ve iş düzgün yapılıyor ve sistem işliyorsa pek de bir önemi yok.

  Ticari itibar konusuna gelirsek, Turkticaret.net işin içinde olanlar arasında neredeyse tüm kredisini yukarıdaki yorumlarda da yazıldığı gibi tüketmiş bir firma. Umarım yeni girişimleri ve sektöre güven verecek adımlarıyla yeniden itibar kazanırlar.

  Diğer taraftan, sektör dışında çok sayıda KOBİ sınıfında müşteriye sahip, sermayesi bol, ajanslarla anlaşma yapacak gücü var ve kobiler + büyük ajanslara, hatta büyük reklamverenlere doğrudan reklam pazarlayarak yayıncılara gelir getirme potansiyeli taşıyor. Bu nedenle çok sayıda yayıncı arkadaşın (biraz da çaresizlikten) en azından deneyeceğini tahmin etmek güç değil. Bizim de sistemi görmek ve daha dayanaklı ahkam kesmek açısından bir iki site ile deneme yapmamız söz konusu olabilir.

  Fakaaat, şu 70.000 yayıncı işi, eğer doğru anladıysam gerçekten de ayıp olmuş. Düşünebiliyor musunuz, şirketinize ait bir siteniz var. Günün birinde bir de bakıyorsunuz, hem de parasıyla barındırma hizmeti satın aldığınız sitenizin tepesinde bir reklam! Umuyorum ben yanlış anlamışımdır.

  Pek uzun bir yorum oldu, sıktıysam affola. Turkticaret.net'e başarılar.

 23. yani yuh, Arda Kutsal ne kadar vizyoner olduklarini yazmis burada hala vizyon sahibi olmayan yaziliyor. Yukarida yer alan projeleri yapan adamlara vizyonsuz diyen art niyetlidir. Cok hafif kaldi ama webrazzi baska bir sey soylemeye uygun degil

 24. Selçuk Saraç Selçuk Saraç

  Bu konuda tamda para kazandıkları sektörü baltalayan bu adamların vizyonu nerede şeklinde yorum yazmaya hazırlanıyordum ki diğer arkadaşların yorumlarıyla benden önce davrandıklarını gördüm.

  Turkticaret'in ana işi olan hosting konusunda yaptığı ticari çalışmanın tüm sektördeki müşteriler üzerinde ne derece olumsuz etki yarattığını bizzat bilen biri olarak yeni girişimlerinde aynı hataları yapmamalarını umarım.

  Sonrasında Can Karatoprak'ın da tespitine katılıyorum. Böyle bir vizyon ile çalışma planı yapıyorsunuz fakat ücretsiz tabandaki uygulamaları değiştirmeden aynen kullanıyorsunuz. Örnek olarak web adhood web sitelerinin wordpress tabanı olduğunu söylememe gerek varmı bilmiyorum.

  Hosting sektöründeki insanları yaptıkları eksik bilgili reklamlarla bıktırmış bu firmanın reklam ve yayıncı mecralarındada benzer uygulama ile bu sektörlerdede kendisinden bıktırmayacağını umarım.

 25. Reklam istatistikleri çalışmıyor.

  Yayınladığım reklam 24 saat içinde hiç görüntülenmemiş. Raporlamanın geç olduğunu düşündüm ama reklamlardan birine bir tıklama var.

  Yeri gelmişken sormak isterim.

  Bir dönem alan adlarını Türkticaret'ten aldım. Herhalde 10-15 tane almışımdır. Hiç birinden bir kere bile fatura gelmedi. Bu nasıl olabilir? Bir fikri olan var mı?

 26. Müslüm Aşık Müslüm Aşık

  Hakkında iyi şeyler hiç duymadım bu firmanın. Murat Yanıklar ile bizzat tanışıklığım da var(dı). Etik olmayan davranışlarından sonra ilişkiyi kesmiştim. Yukarıda şaibeli denen çok icraatının olduğunu bizzat şahit olanlardan dinlemişliğim de var. Aslında burada yazılanlara bir yandan "bir insanın arkasından konuşulduğu" için kızıyorum; diğer yandan da iş yapış tarzı etik olmayan insanların iş hayatındaki "görüntüde yanıltıcı" konumunu belirtmemenin de yanlış olduğunu düşünüyorum. Neyse, eğer herşey "para"dan ibaret ise, helal olmayan veya haksız paranın vebalinin öbür tarafta hesabının verileceğinin de hatırlatmasını naçizane yapmak isterim.

 27. Serkan Sabah Serkan Sabah

  Arda bey lütfen bu firma ve sizinde bildiğiniz aynı katagorideki firmalar hakkında yayınlarınızda yer vermeyiniz.Aklımızda yayınlama çalışmanızla ilgili farklı anlayışlar oluşabiliyor.Daha seçici olmanızı istiyoruz.

 28. Selçuk Selçuk

  Ok.net alan adı, afternic.com uzerinden 30 bin dolar civarında satılmıştı. "milyon dolar seviyesi yatirim" sözü epey bir sallama olmuş :)

 29. Alan adlarını nekadara aldıkları hakkında bir bilgi yokmu ? OK.net için 6 haneli $ gider diyorum ben en az :)

 30. Serkan Denizbey Serkan Denizbey

  Adhood'un tanitimi ile alakali olarak bizde yazılar yayınladık. Ozellikle 70000+ yayinci sayisini gordugumuzde etkilendik. Fakat hem webmasterlara yonelik forumlarda hemde iletisim formlari ile gelen mesajlarda sikayetler gundeme geldi. Turkticaret.net uzerinde host edilen sitelerin buyuk cogunlugunda musterinin onayi ve arzusu olmadan toolbar tarzi reklam yerlestirilmis. Bugune kadar hosting ve domain alaninda aldigi elestirileri , bu reklam modelindeki basarisiyla unutturacagini umdugumuz Turkticaret.net bu hareketi ile yeni elestiriler almaya devam edecektir. Ortada bir ticari basari var, bu inkar edilemez. Fakat etik midir? Bunu Murat YANIKLAR'in bir kez daha gozden gecirmesi gerekmektedir.

 31. Aedan Carter Aedan Carter

  Turkticaret, gerek sagladigi hizmetlerdeki aksakliklar, gerek musteri hizmetlerinin eksikligi, gerekse diger bazi konular sebebiyle piyasada oldukca guven kaybi yasamis bir firma. Acikcasi sahit oldugum onca olaydan sonra bu yatirim ya da girisimlerin (ozellikle de reklam platformu gibi) karsilikli kazanc konusunda yeterli samimiyete sahip olmayacagi kanaatindeyim. Biraz igneleyici oldu ama dost aci soyler. Uzgunum.

 32. İletişim formunun çalıştığını görmek güzel,mesajımı ciddiye alıp,uğraşıp böyle bir yazı yazdığı için Arda Kutsal'a teşekkür ederim.Yaklaşık 1 haftadır Adhood'u kullanıyorum,gayet memnun kaldım açıkçası.İlerde daha da geliştirmelerini dilerim.Başarılar Turkticaret (:

 33. Asım Kara Asım Kara

  Bu yukarıda belirttiğiniz hosting paketini kullanıyorum ve gayet memnunum. Ayrıca sitemde adhood'u kullanıyorum ve burada yukarıda belirtildiği gibi OPENX ekranları ile ilgili hiçbir raporlama vs yok. Tamamen adhood'a özel ve daha önce görmediğim ekran ve uygulamalar mevcut.

  Benim özellikle anlamadığım bir konu var. Burada turkticaret.net'in yaptığı ve yapacağı çalışmalarla ilgili çok etkileyeci bir yazı varken, bazı kişilerin inanılmaz bir gayretle hakarete varan laflar etmesi hayret verici. Adhood projesinde turkticaret.net bir patent başvurusu yapmış(adhood'ta yazıyor) bununla ilgili bir alkış tutacağımıza karalama adına herşey yapılıyor. İnternet şirketlerinden hangisinin bir patent başvurusu var?

  Ben hem müşterileri hem de adhood kullanıcısı olarak tebrik ediyorum ve web.tv'yi özellikle bekliyorum.

 34. Yukarda students sn diye bir sitenin mükemmelliğinden bahsedilmiş.Bnde www.unililer.com diye bir siteye takılıorm son günlerde.Oldukca hoş ve eğlenceli.Tsarım olarakta sizin gösterdiginizden daha iyi.

 35. Emrecan Emrecan

  reklam almayı düşündüğüm bir firmaydı ancak r10daki eleştirilerden dolayı bende bu firmadan vazgeçtim.

 36. başta düşündüm şimdide düşünüyorum karar

 37. kaliteli ve bulunduğu yerde yön veren firma

 38. @amarat gerçekten doğru yazmışsın. katılıyorum sana

 39. Reklam almayı düşünüyordum ama vazgeçtim.

 40. Yerli guclu firmaların cıkması iyi fakat Adsense'den bir artısı olmalı ki insanlar yonelsin.

 41. Hayri Yakar Hayri Yakar

  Kazara bir kere mail adresinizi kaptırdığınızda sürekli SPAM maile maruz kaldığınız, müşterilerinin sağda solda çok şikayetçi olduğu bir şirket hakkında burada yazılanlara bakıyorum da muhtemelen birileri o şirketin reklamını yapmak ve yapılan eleştirilere cevap vermek için burayı kullanmaya çalışıyor. Belki de hepsini yazan aynı kişidir.

 42. Müzik Müzik

  Yerli firmaların yükselmesini biz de isteriz ama yayıncıyı düşünmeleri şart.

 43. Yerli firmaların yükselmesini biz de isteriz ama yayıncıyı düşünmeleri şart.

 44. Bu ismi duyduğum anda tüylerim diken diken oluyor, nalet olsun ki bir şekilde bu firmaya email adresimi kaptırdım, o günden beri sürekli spam mail yağıyor mail adresime, özellikle müşterilerimin alan adıyla ilgili yaşadıkları hatta hostinglerindeki saçma sapan izinsiz girişimlerini saymıyorum bile, aman diyorum türk kelimesine aldanmayın turkticaret yazan bir şey görürseniz sessizce oradan uzaklaşın derim, kesinlikle bir tavsiyedir.

 45. Gazete Keyfi Gazete Keyfi

  Merakla diğer gelişmerleri bekliyoruz

 46. Rehber Beylikdüzü Rehber Beylikdüzü

  Türkticaret işi bilenle değil bilmeyenlerle çalışan bir firma. Herkes webmaster değil verilen şartları değerlendirebilsin. İnternetteki "arz" ı kimse tekel haline getiremeyeceği için kim ne derse desin Türkticaret'te yoluna devam edecektir.