ZunaVision ile videolar reklama açıldı
Araçlar

ZunaVision ile videolar reklama açıldı

Stanford Üniversitesinden bir grup araştırmacı geliştirdikleri yöntem ile videoların içerisine sahnelerin doğal bir parçası gibi gözükecek şekilde dinamik resim ve video eklemenin basit bir yolunu geliştirmişler. Bugüne kadar videoların içerisindeki yüzeylere video ve resim yerleştirmek çok yüksek maliyetli ve zahmetli bir teknikti. Fakat kendilerine ZuneVison adını veren bu grubun geliştirdiği yöntem ile video ve resim ekleme tekniği internet üzerinden herkesin kolayca ulaşabileceği bir uygulama haline gelebilir gibi görünüyor.

ZunaVision’in geliştirdiği algoritma (“3D Surface Tracker Technology”) resim veya video yerleştirilmek istenilen zeminleri tarıyor. Bulduğu sonuçlara ve yerleştirilmek istenen resim veya videonun görüntü özelliklerine göre zeminin ve eklenen objenin ışık, gölge ve renk ayarlarını kendisi düzenliyor. Bu da eklenen objenin zeminin doğal bir parçasıymış gibi algılanmasına olanak sağlıyor. Ayrıca eklenen resim veya video kamera ve görüntü açılarındaki değişime göre, pozisyonunu, şeklini ve boyutlarını kendisi ayarlıyor. Bu sayede eklenen videoların veya resimlerin zeminlere yapay bir şekilde yapıştırılmış gibi durmasının önüne geçilmiş olunuyor. Örnek olarak resim eklediğiniz yüzeyin önünden başka bir obje geçtiğinde eklenen resim görüş alanından çıkıyor ve önünden geçen objenin arkasında kalıyor.

Böyle bir teknoloji video paylaşım siteleri tarafından kullanılmaya başlanırsa video paylaşım sitelerinin gelir sorununa cevap olabilecek bir video içi reklam yöntemi ile karşılaşabiliriz.

Bu linkten benim Webrazzi için hazırladığım reklamı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Süpermiş. Gerçekten çok beğendim. Çok iddialı olacak belki söyleyeceğim şey, ama inandığım için söylüyorum. Video sitelerinin reklam sorunu büyük ölçüde çözüldü gibi. Çünkü uzun zamandır ''böyle bir şey olsa videoların reklam sorunu çözülür'' gibisinden konuşuluyordu. Ben çok ümitlendim açıkçası bunu görünce video siteleri adına. Haber için teşekkürler.

 2. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Webrazzi reklamını çok tatlı düşünmüşsün, sanal reklam uygulaması olmuş. : )

  Süper, umarım daha nice zekice yenilikler görürüz. Uzun zamandır bu kadar etkilenmemiştim bir web uygulamasından.

 3. geliştirilmesi halinde inanılmaz bir teknoloji.

  genç arkadaşları takdir etmekten öte desteklemeliyiz.

 4. Düzeltme Düzeltme

  @Mertol Kasanan,

  Bu tur teknolojilerin arkadasinda cok agir matematiksel algoritmalar yatmaktadir, buradaki teknoloji Video sıkıstırma prensibiyle pek alakali degildir. Teknoloji anlaminda videolari flv formatinda sıkıstırma orneginden sonra, web adina yapilmis iyi bir calismadir.

 5. etkileyici bir teknoloji, katetmesi gereken uzun bir yol var karşısında ama bu alandaki yenilikçiliğinden dolayı çok şey vaat ediyor.

  videolardan gördüğüm kadarıyla şimdilik videoda düz bir yer seçip oraya resim yapıştırıyor, gelecekte bir videoda mesela masada bira şişesi duruyorsa ve üzerinde efes yazıyorsa ama bu teknoloji alıp onu çaktırmadan tuborg yaparsa işte budur derim :)

 6. Mertol Kasanan Mertol Kasanan

  Ne zaman yapılacak diye bekliyordum :)

  Bu arada teknoloji çok zor olduğunu sanmıyorum; Sonuçta video sıkıştırma teknikleri de benzer prensiplere dayanıyor; Yine de bunun pratik olarak kullanılabilecek bir ürün haline getirmek muhtemelen oldukça uğraş gerektirecek detaylar içeriyordur;

 7. Mertol Kasanan Mertol Kasanan

  @düzeltME

  Matematik nerede yok ki :)

  Sıkıştırmaya benzetmemin sebebi bu teknikte pattern recognitionın büyük rol oynadığını tahmin ediyor olmam; Güncel sıkıştırma tekniklerinde de yapılan şey budur(Mesela aynı görüntü değişk boyutlarda olsa bile bir çok frame de peş peşe bulunuyorsa, sıkıştırma algoritması bu patternı farkeder ve sadece tek frame için veri tutar, diğer framelerdi görüntüyü bu tek frame den üretir)