ZunaVision ile videolar reklama açıldı

Stanford Üniversitesinden bir grup araştırmacı geliştirdikleri yöntem ile videoların içerisine sahnelerin doğal bir parçası gibi gözükecek şekilde dinamik resim ve video eklemenin basit bir yolunu geliştirmişler. Bugüne kadar videoların içerisindeki yüzeylere video ve resim yerleştirmek çok yüksek maliyetli ve zahmetli bir teknikti. Fakat kendilerine ZuneVison adını veren bu grubun geliştirdiği yöntem ile video ve resim ekleme tekniği internet üzerinden herkesin kolayca ulaşabileceği bir uygulama haline gelebilir gibi görünüyor.

ZunaVision’in geliştirdiği algoritma (“3D Surface Tracker Technology”) resim veya video yerleştirilmek istenilen zeminleri tarıyor. Bulduğu sonuçlara ve yerleştirilmek istenen resim veya videonun görüntü özelliklerine göre zeminin ve eklenen objenin ışık, gölge ve renk ayarlarını kendisi düzenliyor. Bu da eklenen objenin zeminin doğal bir parçasıymış gibi algılanmasına olanak sağlıyor. Ayrıca eklenen resim veya video kamera ve görüntü açılarındaki değişime göre, pozisyonunu, şeklini ve boyutlarını kendisi ayarlıyor. Bu sayede eklenen videoların veya resimlerin zeminlere yapay bir şekilde yapıştırılmış gibi durmasının önüne geçilmiş olunuyor. Örnek olarak resim eklediğiniz yüzeyin önünden başka bir obje geçtiğinde eklenen resim görüş alanından çıkıyor ve önünden geçen objenin arkasında kalıyor.

Böyle bir teknoloji video paylaşım siteleri tarafından kullanılmaya başlanırsa video paylaşım sitelerinin gelir sorununa cevap olabilecek bir video içi reklam yöntemi ile karşılaşabiliriz.

Bu linkten benim Webrazzi için hazırladığım reklamı inceleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.